Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 536/2020

Sąd: Sąd Okręgowy w Katowicach
Data posiedzenia: 7 lipca 2020 – 10 lipca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 1041 z 2018
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Grzyb Grzegorz Andrzej sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 11
PRZECIW 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 3

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Grzegorz Andrzej Grzyb urodził się 17 sierpnia 1977 r. w Tarnogrodzie. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. We wrześniu 2003 r. ukończył aplikację sądową i złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 15 listopada 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zamościu, gdzie orzekał w Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 21 maja 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zamościu. Z dniem ł września 2012 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zabrzu, a następnie z dniem 1 stycznia 2010 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa tego Sądu a od 27 marca 2019 r do chwili obecnej Prezesa Sądu oraz Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego. W 2011 r. ukończył z oceną bardzo dobrą podyplomowe studia prawa dowodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Od września 2017 r. jest wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Brał udział w konferencji metodycznej „Psychologiczne i praktyczne aspekty pracy wykładowcy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury”.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Rada, po zapoznaniu się z treścią ocen kwalifikacji, aktami osobowymi oraz dokumentacją złożoną przez uczestników postępowania stwierdziła, że osoby przedstawione do powołania posiadają rozległą, stałe pogłębianą wiedzę prawniczą, popartą wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego, a także pełnienia funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym. Rada zdecydowała o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pana Grzegorza Andrzeja Grzyba i Pana Patryka Jacka Poniatowskiego, pomimo negatywnych ocen kwalifikacyjnych. Rada nie podzieliła wniosków sporządzających oceny kwalifikacji. Subiektywne przekonanie sędziego wizytatora nie może bowiem rzutować w sposób bezwzględny na wyniki wszechstronnej oceny kandydatury dokonywanej przez Krajową Radę Sądownictwa, której efekt musi przybierać postać zobiektywizowanej formy gradacji poziomu kwalifikacji osób ubiegających się o urząd sędziowski.

Opinia wizytatora

podkreśliła, że mimo dobrej sprawności postępowania i niebudzących zastrzeżeń wyników liczbowych nie rekomenduje Pana Grzegorza Andrzeja Grzyba na stanowisko sędziego sądu okręgowego i jego kandydaturę ocenia negatywnie. Podkreśliła, że kandydat spełnia wymogi formalne, uprawniające do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego, Osiągnął dobre wyniki liczbowe , jednak wyniki te nie idą w parze ze stabilnością orzecznictwa, która jest istotnym kryterium oceny jakości merytorycznej pracy sędziego. W okresie objętym oceną uchylonych lub zmienionych zostało 18 wyroków spośród 42 wyroków poddanych w tym okresie kontroli instancyjnej tj. 42,8% orzeczeń poddanych kontroli instancyjnej zostało wzruszonych. Stabilność orzecznictwa Pana sędziego jest znacznie niższa niż średnia wydziału i okręgu. Przyczynami uchylenia lub zmiany wyroków w części spraw były uchybienia w zakresie stosowania przepisów prawa procesowego, gwarantujących stronom prawo do sprawiedliwego procesu i możliwość obrony swoich praw — prawa do uczestniczenia w rozprawie. Wskazywano także na niewystarczającą dokładność ustaleń faktycznych przyjmowanych za podstawę rozstrzygnięcia. Są to uchybienia poważne, godzące w istotę rzetelnego wykonywania obowiązków sędziego. Brak przy tym podstaw do uznania, aby sprawy, w których wyroki wzruszono były nadzwyczajnie skomplikowane pod względem faktycznym i prawnym w porównaniu z innymi sprawami rozpoznawanymi w sądach rejonowych.

Wizytator: Grażyna Kardolińska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Poniatowski Patryk Jacek sędzia Sądu Rejonowego w Pszczynie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1 13
PRZECIW 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Patryk Jacek Poniatowski urodził się 2 sierpnia 1976 r. w Katowicach. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 28 sierpnia 2000 r. do 20 listopada 2000 r. był zatrudniony w Kancelarii Radcy Prawnego w Sosnowcu jako asystent, a w roku akademickim 2000/2001 był wykładowcą na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1 października 2001 r. do 30 września 2004 r. odbył aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. We wrześniu 2004 r. złożył egzamin sędziowski z oceną ogólną dobrą. Z dniem 1 kwietnia 2005 r. został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia obowiązków sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Katowicach. W związku ze zniesieniem tego Sądu z dniem 1 kwietnia 2007 r. obowiązki te pełnił następnie do 11 lutego 2009 r. w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach. Obowiązki orzecznicze realizował w I Wydziale Cywilnym i XVIII Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Katowicach, a następnie w I Wydziale Cywilnym i IX Grodzkim Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lutego 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, gdzie obowiązki orzecznicze wykonywał kolejno w I Wydziale Cywilnym, X Wydziale Wykonywania Orzeczeń, a z dniem 1 stycznia 2016 r. został przeniesiony do orzekania w VIII Wydziale Karnym. Z dniem 19.12.2017 r. został powołany na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Pszczynie na okres 4 lat, gdzie od dnia 3 stycznia 2018 r. pełnił obowiązki orzecznicze, z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego, w ramach delegacji (decyzja Ministra Sprawiedliwości z 3.01.2018r.), a od 1 listopada 2018 r. pozostaje sędzią tego Sądu (decyzja Ministra Sprawiedliwości z 30.10.2018 r,). Początkowo obowiązki orzecznicze wykonywał w Wydziale II Karnym, a od dnia 8.01.2019 r. w Wydziale I Cywilnym.. Z dniem 1 czerwca 2019 r. został delegowany do Sądu Okręgowego w Gliwicach, z jednoczesnym powierzeniem mu funkcji Prezesa tego Sądu. Uczestniczył w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych organizowanych m.in. przez Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Rada, po zapoznaniu się z treścią ocen kwalifikacji, aktami osobowymi oraz dokumentacją złożoną przez uczestników postępowania stwierdziła, że osoby przedstawione do powołania posiadają rozległą, stałe pogłębianą wiedzę prawniczą, popartą wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego, a także pełnienia funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym. Rada zdecydowała o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pana Grzegorza Andrzeja Grzyba i Pana Patryka Jacka Poniatowskiego, pomimo negatywnych ocen kwalifikacyjnych. Rada nie podzieliła wniosków sporządzających oceny kwalifikacji. Subiektywne przekonanie sędziego wizytatora nie może bowiem rzutować w sposób bezwzględny na wyniki wszechstronnej oceny kandydatury dokonywanej przez Krajową Radę Sądownictwa, której efekt musi przybierać postać zobiektywizowanej formy gradacji poziomu kwalifikacji osób ubiegających się o urząd sędziowski

Opinie wizytatorów

podkreśliła, że wyniki badań aktowych pozwalają na pozytywną ocenę kwalifikacji zawodowych kandydata, w szczególności sprawności podejmowanych czynności i organizowania pracy, jak też merytorycznego poziomu orzecznictwa, z zastrzeżeniem, że rozpoznawane sprawy należały do najbardziej typowych i niezbyt skomplikowanych spraw karnych podlegających kognicji sądu rejonowego. Natomiast opiniowany nie orzekał w sprawach właściwych dla sądu okręgowego, wobec czego weryfikacja sposobu procedowania oraz prawidłowości decyzji w sprawach, które z założenia charakteryzuje bardziej skomplikowany charakter jest utrudniona. W ramach dokumentów złożonych przy zgłoszeniu znajduje się również opinia służbowa z 13 sierpnia 2018 r. wydana przez ówczesnego Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach z rekomendacją kandydata na stanowisko sędziego tego sądu.

Wizytator: Małgorzata Sobieska

podkreśliła, że jest ona negatywna. Uzasadnieniem tej oceny jest przede wszystkim brak dostatecznego materiału do zbadania kwalifikacji kandydata do pełnienia stanowiska sędziego sądu okręgowego w zakresie pionu cywilnego. Doświadczenie orzecznicze kandydata w zakresie rozpoznawania spaw cywilnych jest stosunkowo niewielkie i w przeważającym zakresie dotyczy spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym. Od 2010 r. do chwili zgłoszenia na wolne stanowisko w sądzie okręgowym, Pan sędzia obowiązki orzecznicze wykonywał w pionie karnym, tym samym brak jest możliwości dokonania oceny w zakresie wyników liczbowych pracy, sprawności postępowania, stabilności orzecznictwa spraw z zakresu pionu cywilnego. Zaledwie pięcioletni okres pracy na stanowisku asesora i sędziego w pionie cywilnym, przypadający na pierwsze lata pracy, jest stosunkowo niewielki i nie pozwolił kandydatowi na zdobycie odpowiedniego doświadczenia zawodowego, wymaganego dla rozstrzygania spraw cywilnych wpływających do sądu okręgowego. Nadto uchybienia stwierdzone w orzeczeniach poddanych kontroli odwoławczej, w przypadkach zmiany orzeczeń i uchylenia wyroku do ponownego rozpoznania, wskazują tak na błędy proceduralne wpływające na treść wydanego orzeczenia, jak i naruszenia prawa materialnego. Wskazane uchybienia orzecznicze, a przede wszystkim brak możliwości oceny wydajności pracy, stabilności orzecznictwa nie pozwalają na pozytywną ocenę kandydatury Pana sędziego Patryka Jacka Poniatowskiego.

Wizytator: Jolanta Polko

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów