Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 255/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Grajewie
Data posiedzenia: 5 marca 2019 – 8 marca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 611 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-03-0...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Butkiewicz-Pasińska Joanna sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena wyróżniająca 20 16
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 3

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Joanna Butkiewicz-Pasińska urodziła się 12 stycznia 1980 r. w Suwałkach. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Suwałkach, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 23 października 2007 r. do 30 kwietnia 2018 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Ełku. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 maja 2018 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ełku. Obowiązki orzecznicze wykonywała w wymiarze 0,8 etatu w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i 0,2 etatu w I Wydziale Cywilnym. Brała udział w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Joanny Butkiewicz -Pasińskiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy oraz opiniach służbowych. Pani Joanna Fietkiewicz-Sikorska - Zastępca Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Ełku podkreśliła, że Pani referendarz jest osobą wszechstronną, elastyczną, potrafiącą odnaleźć się w różnych sytuacjach problematycznych, a przy tym właściwie przygotowaną pod względem merytorycznym. Posiada doświadczenie zawodowe i życiowe, co gwarantuje wysoką jakość pracy na różnych, nie tylko dotychczas zajmowanych, stanowiskach związanych ze sprawowaniem wymiaru sprawiedliwości i realizacją ochrony prawnej na najwyższym poziomie. Pani Małgorzata Sowulewska - Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Ełku oraz Pan Andrzej Kozioł - sędzia tego Sądu podnieśli, że dotychczas nabyte umiejętności, doskonała znajomość przepisów prawa, zaangażowanie w wykonywaną pracę, a także wysoka kultura osobista predysponują Panią Joannę Butkiewicz-Pasińską do wykonywania zawodu sędziego i - w ich ocenie - jest na to stanowisko doskonałą kandydatką. Pani Joanna Butkiewicz -Pasińska doskonali swoje umiejętności zawodowe poprzez udział w szkoleniach zawodowych. Pozostali kandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak w świetle wszystkich kryteriów wyboru nie okazali się kandydatami lepszymi niż Pani Joanna Butkiewicz-Pasińska.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Butkiewicz-Pasińskiej sporządził Pan Krzysztof Adamiak - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Łomży, który bardzo dobrze ocenił jej pracę. Podkreślił, że w opinii wszystkich przełożonych jest ona osobą wzorowo wywiązującą się z powierzonych obowiązków, sumienną, obowiązkową, dyspozycyjną oraz 0 bardzo dużej kulturze osobistej i nienagannym zachowaniu w stosunku do przełożonych 1 osób z nią współpracujących. Poddane ocenie orzeczenia wydane w okresie wykonywania czynności referendarza sądowego oraz projekty uzasadnień sporządzone przez kandydatkę jako asystenta sędziego, potwierdzają jej dużą wiedzę, dojrzałość i właściwe przygotowanie do zawodu sędziego. Reasumując, sędzia wizytator wskazał, że Pani Joanna Butkiewicz -Pasińska spełnia kryteria formalne i merytoryczne wymagane do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Krzysztof Adamiak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Korzątkowski Jacek negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena dobra 5 1
PRZECIW 1 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 16 18

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Jacek Korzątkowski urodził się 20 listopada 1971 r. w Białymstoku. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1997-1998 był zatrudniony jako pracownik dydaktyczny w Studium Bankowości i Ubezpieczeń w Białymstoku. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku, w 1998 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W latach 2001-2002 był zatrudniony na stanowisku konsultanta handlowego w Wydawnictwie Prawniczym LexisNexis. Od 13 października 2003 r. jest zatrudniony w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku w I Wydziale Cywilnym, początkowo na stanowisku asystenta sędziego a od 1 października 2015 r. starszego asystenta sędziego. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Jacka Korzątkowskiego sporządził Pan Włodzimierz Wójcicki - sędzia Sądu Okręgowego w Łomży, który podkreślił, że wszyscy sędziowie orzekający w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Białymstoku ocenili kandydata jako osobę szczególnie predysponowaną do wykonywania zawodu sędziego. Opinię tę podzielił sędzia sporządzający ocenę kwalifikacji. Wskazał, że Pan Jacek Korzątkowski spełnia wszelkie kryteria formalne i merytoryczne do objęcia urzędu sędziego i daje rękojmię prawidłowego jego sprawowania. Reasumując, stwierdził, że Pan Jacek Korzątkowski jest doskonałym kandydatem do wykonywania zawodu sędziego. Sędzia opiniujący przywołał opinię służbową, sporządzoną przez Panią Magdalenę Pankowiec - Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, która podkreśliła, że kandydat jest bardzo doświadczonym pracownikiem, pracuje w bardzo szybkim tempie bez uszczerbku dla jakości pracy, bardzo biegle posługuje się programami informacji prawnej, sprawnie korzysta z intemetu i jest bardzo ceniony przez wszystkich sędziów orzekających w tym Wydziale.

Wizytator: Włodzimierz Wójcicki

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Marczuk Ireneusz negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena dobra 1 0
PRZECIW 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 17 19

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Ireneusz Marczuk urodził się 10 kwietnia 1972 r. w Bielsku Podlaskim. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim-Filii w Białymstoku, z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1997-2001 pracował na stanowisku protokolanta w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku, w 2001 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Z dniem 1 czerwca 2001 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Białymstoku a z dniem 5 lipca 2011 r. starszym referendarzem sądowym w tym Sądzie. Od początku zatrudnienia powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w XII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Dodatkowo był oddelegowany od 6 grudnia 2007 r. do 30 listopada 2008 r. oraz od 1 marca 2009 r. do 31 października 2009 r. do II Wydziału Cywilnego, od 1 listopada 2009 r. do 15 maja 2010 r. oraz od 18 do 22 lipca 2011 r. do Sekcji Egzekucyjnej tego Wydziału, od 4 stycznia do 31 maja 2011 r. oraz od 1 listopada 2011 r. do 31 marca 2012 r. do X Wydziału Gospodarczego Rejestru Zastawów. W 2013 r. prowadził zajęcia dydaktyczne z aplikantami. Od kwietnia 2014 r. do marca 2018 r. pełnił również funkcję Zastępcy Przewodniczącego XII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego. Uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Ireneusza Marczuka sporządziła Pani Wiesława Kozikowska - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Łomży, która uznała, że wyniki przeprowadzonej analizy kwalifikacji kandydata pozwalają na pozytywną ocenę jego pracy na stanowisku starszego referendarza sądowego w XII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Białymstoku. Sprawnie podejmuje czynności w powierzonych sprawach. Sędzia wizytator wskazała m.in. na opinię służbową, sporządzoną przez Panią Beatę Gnatowską - Prezesa Sądu Rejonowego w Białymstoku, która podkreśliła, że wiedza, kwalifikacje i nabyte umiejętności orzecznicze w: XII Wydziale Gospodarczym KRS i X Wydziale Gospodarczym Rejestru Zastawów oraz II Wydziale Cywilnym Sekcji Egzekucyjnej, ogromne zaangażowanie w pracę oraz umiejętności organizacyjne, korespondujące z wyjątkową pracowitością przesądzają, że Pan Ireneusz Marczuk jest zdecydowanie bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego. Równie wysoką ocenę pracy Pana referendarza wyraziła Pani Urszula Kęska - Przewodnicząca XII Wydziału KRS, która podkreśliła, że jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego, prezentuje bardzo wysoki poziom kwalifikacji a powierzone zadania wykonywał skrupulatnie i rzetelnie. Reasumując, sędzia wizytator wyraziła przekonanie, że Pan Ireneusz Marczuk zasługuje na powierzenie urzędu sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Wiesława Kozikowska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Pruszko Adam negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena bardzo dobra 13 3
PRZECIW 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 7 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Adam Pruszko urodził się 17 lutego 1971 r. w Łomży. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1996-2003 pracował na stanowisku menedżera klienta w Banku Pekao Spółce Akcyjnej w Warszawie. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łomży, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W 2004 r. pracował na stanowisku prezesa zarządu Przedsiębiorstwa „THE WORLD” Sp. z o.o. w Łomży. Od 17 maja 2004 r. do 9 czerwca 2005 r. pracował jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Łomży. Z dniem 10 czerwca 2005 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Łomży. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywał początkowo w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Łomży, przy czym od 19 września 2007 r. do 30 czerwca 2014 r. pełnił funkcję Kierownika tego Ośrodka. Jednocześnie od 1 września 2010 r. został oddelegowany do pełnienia czynności referendarza sądowego w postępowaniu elektronicznym, początkowo w Sądzie Rejonowym w Lublinie, później po zmianach organizacyjnych w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie, w wymiarze 'A etatu. Od 1 października 2011 r. obowiązki te pełnił w wymiarze lA etatu, zaś od 1 sierpnia 2012 r. do 30 czerwca 2014 r. w wymiarze 7/8 etatu. Po zakończeniu działalności Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży, od 1 lipca 2014 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Łomży, w którym powierzone obowiązki pełnił w: V Wydziale Gospodarczym, III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz II Wydziale Karnym. Z dniem 1 stycznia 2017 r. został mianowany starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łomży. Prowadził zajęcia dydaktyczne podczas kursu pracowników ochrony osób i mienia w Przedsiębiorstwie Ochrony „Purzeczko” w Łomży. Brał udział w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, osoby te nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak osoba przedstawiona do powołania. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada nie mogła zatem pominąć, że pozostali kandydaci legitymują się dłuższą praktyką zawodową niż Pani Joanna Butkiewicz-Pasińska, jednak - podobnie jak wybrana kandydatka - posiadają bardzo dobre oceny swoich kwalifikacji zawodowych i opinie służbowe, a ponadto Pani Joanna Butkiewicz-Pasińska jako jedyna otrzymała wyróżniającą ocenę Kolegium Sądu Okręgowego w Łomży i najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Łomży. Niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru jedynie jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Joanna Butkiewicz-Pasińska jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Grajewie.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Adama Praszko sporządziła Pani Anna Kacprzyk - sędzia Sądu Okręgowego w Łomży, która uznała, że kandydat posiada doświadczenie i osiągnął wysoki poziom dojrzałości zawodowej. W badanym okresie był obciążony obwiązkami pomocniczymi w stosunku do sędziów, z którymi współpracuje. W ocenie opiniującej poziom jego orzecznictwa w przydzielonym mu zakresie należy ocenić pozytywnie. Wykazał się on bardzo dobrą znajomością przepisów prawa, a przede wszystkim prawa procesowego. Opanował warsztat pracy na zajmowanym stanowisku. Stwierdzone uchybienia miały charakter incydentalny. Sędzia opiniująca podkreśliła staranność czynności podejmowanych przez kandydata oraz ich terminowość, poza uwagami dotyczącymi języka, które powinny zostać wyeliminowane. Wskazała również na bardzo pozytywną opinię Pani Ewy Kłapeć -Kalinowskiej - Prezesa i jednocześnie Przewodniczącej V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Łomży, która podkreśliła m.in. jego zaangażowanie i sumienność w wykonywaniu powierzonych obowiązków, wnikliwość w analizie materiału przed wydaniem orzeczenia, a także wysoką kulturę osobistą. Wskazała na równie korzystną opinię, sporządzoną przez Pana Zenona Milewskiego - sędziego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Łomży. Reasumując, sędzia opiniująca stwierdziła, że Pan Adam Praszko jest zdecydowanie odpowiednim kandydatem, zdolnym sprostać obowiązkom na stanowisku sędziego.

Wizytator: Anna Kacprzyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów