Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 353/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju
Data posiedzenia: 19 marca 2019 – 22 marca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 797 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-03-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Danielak-Urbanek Maja Anna negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 26 1
PRZECIW 0 26 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 11 24 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Maja Anna Danielak-Urbanek urodziła się w 1979 r. w Katowicach. W 2003 r. ukończyła z wynikiem dobrym plus wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od września 2003 r. do marca 2005 r. była zatrudniona w spółce prawa handlowego w Katowicach, kolejno na stanowiskach: specjalisty ds. kadr, referenta ds. handlu, handlowca ds. usług. Od października 2005 r. do stycznia 2006 r. pracowała jako prawnik w kancelarii radców prawnych w Katowicach. Od końca stycznia do maja 2006 r. była zatrudniona w biurze doradztwa prawnego w Katowicach na stanowisku doradcy ds. prawnych. Od maja 2006 r. do końca czerwca 2007 r. pracowała w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Tychach jako asystent sędziego. Z dniem 1 lipca 2007 r. została zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Powierzone obowiązki wykonywała w XVI Wydziale Karnym na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym plus. Nadal pracuje w XVI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Katowicach, przy czym z dniem 1 października 2017 r. uzyskała awans na stanowisko starszego asystenta sędziego.Z udostępnionego Radzie materiału wynika, że w latach 2007 i 2009 kandydatka uczestniczyła w szkoleniach zawodowych, zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, natomiast brak informacji o jej bieżących działania w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pani Maja Anna Danielak-Urbanek, podobnie jak kandydat przedstawiony do powołania, legitymuje się wieloletnim stażem zawodowym, a jej praca i kwalifikacje są oceniane pozytywnie przez sędziego wizytatora i sędziów przełożonych. Jednakże Pan Łukasz Paweł Garbuliński legitymuje się doświadczeniem w wykonywaniu obowiązków asystenta sędziego i referendarza sądowego, a także w pełnieniu funkcji kuratora społecznego, ponadto uzyskał najwyższy poziom poparcia środowiska sędziowskiego, a podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa najkorzystniej przedstawił swoje predyspozycje osobowościowe.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje Pani Mai Anny Danielak-Urbanek zostały ocenione przez Pana sędziego Sławomira Lacha - wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Sędzia wizytator stwierdził, że kandydatka wykonuje swoje obowiązki prawidłowo i jest odpowiednio przygotowana do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Szereg pozytywnych opinii o kandydatce sporządzili sędziowie, z którymi współpracowała podczas wykonywania obowiązków asystenta a następnie starszego asystenta sędziego.

Wizytator: Sławomir Lach

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Garbuliński Łukasz Paweł pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 11 70 15
PRZECIW 0 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 4 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Łukasz Paweł Garbuliński urodził się w 1980 r. w Rybniku. W 2004 r. ukończył z wynikiem dobrym plus wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od grudnia 2004 r. do kwietnia 2009 r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Rybniku na stanowisku asystenta sędziego. Powierzone obowiązki wykonywał w wydziale pracy, wydziale cywilnym, wydziale grodzkim oraz w wydziale gospodarczym. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gliwicach, we wrześniu 2008 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym plus. Z dniem 15 kwietnia 2009 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Powierzone obowiązki wykonywał początkowo w XIII Wydziale Grodzkim, a od 1 lipca 2009 r. do chwili obecnej orzeka w II Wydziale Cywilnym. W latach 2009-2010 i od 2016 r. do chwili obecnej pełni funkcję przedstawiciela referendarzy sądowych okręgu gliwickiego. Od stycznia 2018 r. jest również członkiem komisji dyscyplinarnej referendarzy sądowych tego okręgu. Posiada również wieloletnie doświadczenie w pełnieniu funkcji kuratora społecznego. Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Kraiową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Sąd Okresowy w Gliwicach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Łukasza Pawła Garbulińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności, oceniane łącznie: zróżnicowane doświadczenie zawodowe, obejmujące pełnienie obowiązków asystenta sędziego w wydziale pracy, wydziale cywilnym i w wydziale grodzkim, orzekanie na stanowisku referendarza sądowego w wydziale grodzkim i w wydziale cywilnym oraz pełnienie funkcji kuratora społecznego, wysokie kwalifikacje, ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów i sędziów przełożonych, a także wieloletni staż pracy i bardzo duże poparcie środowiska sędziowskiego.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje Pana Łukasza Pawła Garbulińskiego zostały ocenione pozytywnie przez Panią sędzię Teresę Kołeczko-Wacławik - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Sędzia wizytator podkreśliła wydajną i systematyczną pracę kandydata, pozytywnie odnosząc się do jakości i stabilności jego orzecznictwa. W konkluzji wyraziła przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie i poziom wiedzy prawniczej Pana Łukasza Pawła Garbulińskiego, a także wyniki jego pracy i cechy osobowości dają rękojmię należytego wykonywania przez niego zawodu sędziego. Bardzo dobre opinie o kandydacie sporządzili Prezes i Wiceprezes Sądu Rejonowego w Gliwicach, Przewodniczący i Zastępca Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego tego Sądu oraz sędziowie orzekający w tym Wydziale, a także sędziowie orzekający w Sądzie Rejonowym w Rybniku - za okres pracy kandydata na stanowisku asystenta sędziego.

Wizytator: Teresa Kołeczko-Wacławik

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Pohaba Dorota Marta negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 5 0
PRZECIW 8 53 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 17 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Dorota Marta Pohaba urodziła się w 1984 r. w Jastrzębiu Zdroju. W 2009 r. ukończyła z wynikiem dobrym wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po odbyciu etatowej aplikacji adwokackiej w Izbie Adwokackiej w Katowicach, w marcu 2013 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z 23 maja 2013 r. została wpisana na listę adwokatów. W dniu 1 września 2013 r. złożyła ślubowanie i uzyskała prawo wykonywania zawodu. Od 18 czerwca 2014 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Jastrzębiu Zdroju. W październiku 2017 r. miała miejsce wizytacja tej kancelarii, w rezultacie której nie wskazano żadnych uchybień i nie wydano zarządzeń pokontrolnych. Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez samorząd zawodowy. W 2018 r. prowadziła wykłady z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i karnego dla uczniów szkolnych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pani Dorota Marta Pohaba legitymuje się krótszym stażem pracy i posiada mniej zróżnicowane doświadczenie zawodowe niż kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie. Ponadto nie uzyskała poparcia środowiska sędziowskiego.

Opinie wizytatorów

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Marty Pohaby sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Gliwicach: Pani Mirella Szpyrka - wizytator do spraw cywilnych, Pan Dariusz Prażmowski — wizytator do spraw karnych oraz Pani Małgorzata Andrzejewska - wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Sędzia wizytator do spraw cywilnych stwierdziła, że kandydatka sprawnie i rzetelnie realizowała obowiązki pełnomocnika, aktywnie uczestnicząc w prowadzonych sprawach. Sędzia wizytator do spraw karnych pozytywnie ocenił pracę kandydatki, zaznaczając jednak, że badane sprawy karne w większości wypadków były nieskomplikowane i nie wymagały znacznego nakładu pracy. Sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych zaznaczyła, że kandydatka terminowo wykonywała czynności procesowe, należycie reprezentowała interesy strony i prawidłowo sporządzała pisma procesowe. Pozytywną opinię o Pani Dorocie Marcie Pohabie sporządził Sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. Rekomendacji kandydatce udzielił Pan adwokat Eugeniusz Krajcer.

Wizytator: Mirella Szpyrka, Dariusz Prażmowski

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Marty Pohaby sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Gliwicach: Pani Mirella Szpyrka - wizytator do spraw cywilnych, Pan Dariusz Prażmowski — wizytator do spraw karnych oraz Pani Małgorzata Andrzejewska - wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Sędzia wizytator do spraw cywilnych stwierdziła, że kandydatka sprawnie i rzetelnie realizowała obowiązki pełnomocnika, aktywnie uczestnicząc w prowadzonych sprawach. Sędzia wizytator do spraw karnych pozytywnie ocenił pracę kandydatki, zaznaczając jednak, że badane sprawy karne w większości wypadków były nieskomplikowane i nie wymagały znacznego nakładu pracy. Sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych zaznaczyła, że kandydatka terminowo wykonywała czynności procesowe, należycie reprezentowała interesy strony i prawidłowo sporządzała pisma procesowe. Pozytywną opinię o Pani Dorocie Marcie Pohabie sporządził Sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. Rekomendacji kandydatce udzielił Pan adwokat Eugeniusz Krajcer.

Wizytator: Małgorzata Andrzejewska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Schreiber Joanna negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 20 2
PRZECIW 0 28 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 11 27 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Joanna Schreiber urodziła się w 1981 r. w Gliwicach. W 2005 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Wydziale Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. Od października 2005 r. do czerwca 2010 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, w II Wydziale Cywilnym i VII Wydziale Gospodarczym, kolejno na stanowiskach: maszynistki, referenta-stażysty, pomocnika sekretarza a od lipca 2008 r. asystenta sędziego. W 2008 r. ukończyła z wynikiem dobrym wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po odbyciu etatowej aplikacji adwokackiej w Izbie Adwokackiej w Katowicach, w marcu 2013 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwalą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z 23 maja 2013 r. została wpisana na listę adwokatów. W dniu 1 września 2013 r. złożyła ślubowanie i uzyskała prawo wykonywania zawodu adwokata. Od 2 września 2013 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Gliwicach. Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez samorząd zawodowy.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pani Joanna Schreiber, podobnie jak kandydat przedstawiony do powołania, posiada stosowne doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów oraz uzyskała rekomendację zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, ale, w przeciwieństwie do tego kandydata, legitymuje się krótszym stażem pracy i nie zdobyła poparcia środowiska sędziowskiego. W niniejszej procedurze konkursowej pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

Opinie wizytatorów

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Schreiber sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Gliwicach: Pani Gabriela Sobczyk - wizytator do spraw cywilnych, Pani Ewa Trzeja-Wagner - wizytator do spraw karnych, Pani Małgorzata Andrzejewska - wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych oraz Pani Krystyna Wiśniewska - wizytator do spraw rodzinnych. Sędziowie wizytatorzy pozytywnie ocenili sposób wykonywania obowiązków zawodowych przez kandydatkę oraz posiadany przez nią poziom wiedzy prawniczej. Sędzia wizytator do spraw karnych zaznaczył, że sprawy, w których występowała kandydatka nie należały jednak do skomplikowanych pod względem prawnym. Pozytywne opinie o Pani Joannie Schreiber sporządzili Sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach oraz Prezes Sądu Rejonowego w Gliwicach. Rekomendacji kandydatce udzielili: Pan adwokat Michał Zdanowicz, Pani adwokat Aniela Łebek oraz Pani Julia Wnorowska - aplikant adwokacki.

Wizytator: Gabriela Sobczyk, Ewa Trzeja-Wagner

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Schreiber sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Gliwicach: Pani Gabriela Sobczyk - wizytator do spraw cywilnych, Pani Ewa Trzeja-Wagner - wizytator do spraw karnych, Pani Małgorzata Andrzejewska - wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych oraz Pani Krystyna Wiśniewska - wizytator do spraw rodzinnych. Sędziowie wizytatorzy pozytywnie ocenili sposób wykonywania obowiązków zawodowych przez kandydatkę oraz posiadany przez nią poziom wiedzy prawniczej. Sędzia wizytator do spraw karnych zaznaczył, że sprawy, w których występowała kandydatka nie należały jednak do skomplikowanych pod względem prawnym. Pozytywne opinie o Pani Joannie Schreiber sporządzili Sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach oraz Prezes Sądu Rejonowego w Gliwicach. Rekomendacji kandydatce udzielili: Pan adwokat Michał Zdanowicz, Pani adwokat Aniela Łebek oraz Pani Julia Wnorowska - aplikant adwokacki.

Wizytator: Małgorzata Andrzejewska, Krystyna Wiśniewska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów