Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 332/2019

Sąd: Sąd Apelacyjny w Gdańsku
Data posiedzenia: 19 marca 2019 – 22 marca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 611 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-03-1...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Grodziński Marek Andrzej kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
2. Kołodziej Dorota Beata kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
3. Witczak-Słoczyńska Agnieszka Maria sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 20
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Maria Witczak-Słoczyńska urodziła się 12 marca 1971 r. w Olsztynie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, w 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 kwietnia 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 kwietnia 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Od 12 marca 2007 r. do 31 sierpnia 2012 r. była delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości. Pełniła obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego, a następnie w Departamencie Prawa Cywilnego. Od 1 września 2012 r. do 23 czerwca 2014 r. orzekała, w ramach delegacji, w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gdańsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2014 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Orzekała początkowo w I Wydziale Cywilnym a od 1 kwietnia 2015 r. orzeka w IX Wydziale Gospodarczym. W 2018 r. orzekała, w ramach jednodniowych delegacji, w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Od 1 lutego 2015 r. pracuje też jako wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, prowadząc zajęcia dydaktyczne z zakresu postępowania cywilnego oraz prawa cywilnego. Od 1 sierpnia 2018 r. pełni funkcję koordynatora ds. współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Pani sędzia uczestniczyła jako pełnomocnik Rządu RP w postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W okresie sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE pełniła funkcję wiceprzewodniczącej grupy roboczej Rady UE ds. Prawa Cywilnego negocjującej projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (tzw. Bruksela I bis), brała także udział w całym procesie negocjacyjnym nad projektem przekształcenia tego rozporządzenia. Pełniła również funkcję przewodniczącej grupy roboczej Rady UE ds. Prawa Cywilnego negocjującej projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 606/2013 w sprawie wzajemnego uznawania środków ochrony w sprawach cywilnych. Uczestniczyła jako ekspert w grupach roboczych Rady UE z zakresu europejskiego prawa spółek oraz prawa cywilnego procesowego. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, oraz w konferencjach międzynarodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym, zdobytym zarówno podczas orzekania w sądzie rejonowym i w sądzie okręgowym, jak i w ramach delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, a także podczas pełnienia funkcji administracyjnej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Agnieszki Marii Witczak -Słoczyńskiej znajdują odzwierciedlenie w dobrej ocenie jej pracy oraz opinii służbowej Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, który podkreślił, że Pani sędzia z dużym zaangażowaniem, odpowiedzialnością i należytą starannością podchodzi do pracy w zakresie powierzonych jej obowiązków. Jest osobą sumienną, odpowiedzialną, wnikliwą, dokładną i szczegółową. Sposób organizacji pracy i terminowość podejmowania czynności ocenił jako dobrą. Wskazał, że Pani sędzia posiada bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe i szeroką wiedzę prawniczą. Cechuje ją bardzo dobra znajomość przepisów prawnych, orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej. Osiągnęła wysoki, stabilny poziom orzecznictwa.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Marii Witczak-Słoczyńskiej sporządził Pan Zbigniew Merchel - wizytator ds. cywilnych Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który stwierdził, że opiniowana prezentuje dobry poziom wiedzy prawniczej, a także posiada umiejętność dokonywania właściwej interpretacji przepisów prawa materialnego i procesowego oraz stosowania ich w praktyce orzeczniczej. Zarówno wyroki, jak i pozostałe orzeczenia, sporządzane przez kandydatkę, mają poprawną i staranną formę, co świadczy o dobrym opanowaniu metodyki pracy sędziego. W ocenie sędziego wizytatora opiniowana poprawnie wykorzystuje zasady doświadczenia życiowego i logicznego rozumowania, ma dobre kompetencje językowe, co przekłada się na treść i formę sporządzanych uzasadnień orzeczeń. Opiniowana śledzi na bieżąco zmiany ustawodawcze, orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych oraz poglądy doktryny, które adekwatnie powołuje w uzasadnieniach orzeczeń. Pani sędzia jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, spokojną, zrównoważoną, komunikatywną, łubianą przez sędziów orzekających w Wydziale. Reasumując, sędzia wizytator stwierdził, że przeprowadzona ocena orzecznictwa i pracy Pani sędzi Agnieszki Marii Witczak-Słoczyńskiej pozwala na wyrażenie opinii, że jest dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Zbigniew Merchel

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Zawrot Jarosław negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 19

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Jarosław Zawrót urodził się 10 stycznia 1975 r. w Elblągu. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2000-2001 pracował jako prawnik w Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Po odbyciu początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Elblągu, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 21 lipca 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Elblągu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 lipca 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Orzekał w V Wydziale Gospodarczym, przy czym od marca 2009 r. do marca 2010 r. pełnił obowiązki Zastępcy Przewodniczącego a od kwietnia 2011 r. do stycznia 2014 r. funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Orzekał również, w ramach jednodniowych delegacji, w XII Wydziale Gospodarczym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gdańsku. Od 17 stycznia 2014 r. do 23 stycznia 2017 r. pełnił funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Elblągu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 stycznia 2017 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Orzeka w XVI Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W 2018 r. orzekał, w ramach jednodniowych delegacji, w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. W 2006 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów, w 2008 r. studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów a w 2009 r. studia podyplomowe w zakresie ekonomii, finansów i zarządzania w postępowaniu upadłościowym. Po ukończeniu studiów doktoranckich, w 2013 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. „Bezstronność sądu - założenia a ich realizacja w polskim procesie cywilnym”, uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego został mu nadany stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Od 1 października 2014 r. Pan sędzia jest zatrudniony na stanowisku naukowo-dydaktycznym adiunkta w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu. Prowadzi zajęcia z zakresu prawa Unii Europejskiej i praw człowieka. W latach 2014-2015 prowadził również działalność dydaktyczną jako wykładowca procedury cywilnej w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. W 2017 r. prowadził cykl zajęć dla kandydatów na radców prawnych. Pan sędzia jest autorem kilku publikacji prawniczych i członkiem recenzentów w Kwartalniku Sądowym Apelacji Gdańskiej. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Jarosław Zawrót posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu apelacyjnego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, nie uzyskał tak dużego poparcia Krajowej Rady Sądownictwa, jak osoba przedstawiona do powołania w niniejszej procedurze nominacyjnej. Obydwoje uczestnicy postępowania, chętni do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru i posiadają dobre oceny swoich kwalifikacji zawodowych. Zdaniem Rady, po przeprowadzeniu weryfikacji kandydatów, zgodnie z ocenianymi łącznie ustawowymi kryteriami wyboru, Pan Jarosław Zawrót - z uwagi na krótki okres orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego, czego Rada nie mogła pominąć, dokonując oceny jego kandydatury - nie zostanie przedstawiony do powołania na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Jarosława Zawrota sporządziła Pani Teresa Sobolewska - sędzia w st. spocz., wizytator ds. cywilnych, notarialnych, komorniczych i egzekucyjnych Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, która uznała, że przeprowadzona ocena orzecznictwa opiniowanego oraz sprawności i efektywności podejmowanych czynności i organizowania pracy przy rozpoznawaniu spraw pozwala na stwierdzenie, że jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Pan sędzia legitymuje się odpowiednio długim stażem pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego i bardzo krótkim na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Sentencje wyroków i innych orzeczeń sporządzone przez opiniowanego mają zasadniczo poprawną formę, zaś uzasadnienia orzeczeń są wyczerpujące, zawierają szerokie rozważania prawne, odwołujące się do poglądów doktryny i orzecznictwa, napisane są bardzo dobrym językiem prawniczym. Zastrzeżenia budzić może jedynie nadmierne rozbudowanie uzasadnień orzeczeń w szeregu sprawach poprzez bardzo obszerną analizę prawną, zawierającą analizę zagadnień teoretycznych nie mających istotnego znaczenia dla uzasadnienia rozstrzygnięcia. Terminowość sporządzania uzasadnień orzeczeń w poddanym badaniu okresie była bardzo dobra. Wiceprezes Sądu Rejonowego w Elblągu podkreślił w swojej opinii, że Pan sędzia dał się poznać jako osoba niezwykle pracowita, sumienna i koleżeńska. Wskazał, że Pan sędzia był bardzo łubiany w Wydziale zarówno przez sędziów, jak i pracowników sekretariatu, jest osobą o wysokiej kulturze osobistej. Również Wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku podkreślił, że Pan sędzia jest osobą pracowitą, sumienną, podchodzi do pracy z dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością, bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych obowiązków. W ocenie sędzi wizytator, powyższe pozwala na sformułowanie wniosku, że Pan sędzia Jarosław Zawrót odpowiada wymogom koniecznym do powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Teresa Sobolewska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów