Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 585/2019

Sąd: Sąd Okręgowy w Zamościu
Data posiedzenia: 25 czerwca 2019 – 28 czerwca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 845 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2019-06-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Chałada Paweł Marek negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 0
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Paweł Marek Chałada urodził się 26 kwietnia 1974 r. w Lublinie. W 199B r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2003 r. świadczył nieodpłatną pomoc w rodzinnym przedsiębiorstwie. Od 1 marca 2003 r. do 31 marca 2004 r. był stałym współpracownikiem Kancelarii Adwokackiej adwokata Dariusza Kotowskiego. Od 6 kwietnia 2004 r. do 30 września 2004 r. pracował na stanowisku referenta-stażysty w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2007 r. kandydat ukończył etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu i złożył egzamin sędziowski z oceną plus bardzo dobrą. Z dniem 23 października 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zamościu, gdzie obowiązki orzecznicze pełnił w VIII Wydziale Karnym Wykonywania Orzeczeń oraz VII Wydziale Grodzkim w wymiarze po Zi etatu, a od 1 stycznia 2008 r. tylko w VII Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Zamościu w wymiarze całego etatu. Od 11 maja 2009 r. Pan Paweł Marek Chałada wykonywał czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie, gdzie orzekał w sprawach karnych i wykroczeniowych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 30 czerwca 2009 r. Pan Paweł Marek Chałada został powołany do pełnienia urzędu sędziego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie. W związku z reorganizacją sądów Pan Paweł Marek Chałada został z dniem I stycznia 2013 r. przeniesiony na stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Zamościu z siedzibą w Krasnymstawie, gdzie orzekał w X Zamiejscowym Wydziale Karnym. Następnie z dniem 1 stycznia 2015 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Krasnymstawie, gdzie orzekał w II Wydziale Karnym. Kandydat był wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w bardzo licznych szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Jak wynika z powyższego, Pan Paweł Marek Chałada i Pan Paweł Tobała podczas posiedzenia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie uzyskali taką samą liczbę głosów „za”. Jednak w porównaniu z pozostałymi kandydatami Pan Paweł Tobała posiada ponadszesnastoletnie doświadczenie zawodowe, podczas gdy pozostali kandydaci krótsze: Pan Paweł Marek Chałada ponadjedenastoletnie a Pani Dagmara Grzyb ponadczternastoletnie. Pan Paweł Tobała od początku swojej kariery orzekał w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia, w związku z czym zdobył także bogatsze ze względu na staż doświadczenie od Pana Pawła Marka Chałady, który orzeka w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia od ponad jedenastu lat, a Pani Dagmara Grzyb dopiero od sześciu lat. Pan Paweł Tobała posiada także najlepsze wyniki stabilności orzecznictwa spośród pozostałych kandydatów, bowiem wszystkie zaskarżone wyroki wydane przez kandydata zostały utrzymane w mocy. W odniesieniu do orzeczeń wydanych przez Pana Pawła Markę Chaładę, co do 3 osób wyrok zmieniono przez złagodzenie kary lub uniewinnienie (10,3%), co do 1 osoby załatwiono w inny sposób (3,4%), w pozostałych sprawach wyrok został utrzymany w mocy (86,2%), natomiast stabilność orzecznictwa Pani Dagmary Grzyb kształtuje się na poziomie 77,8% jej wyroków, uchylono wyroki w sprawach stanowiących 14,8% spraw kandydatki oraz zmieniono wyroki w 7,4% jej spraw. Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, że Pan Paweł Tobała odznaczył się większym praktycznym zdobytym doświad

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Marka Chałady sporządziła Pani Urszula Zwolak - Sędzia Sądu Okręgowego, która stwierdziła, że analiza orzecznictwa kandydata w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia wskazuje na dobre przygotowanie merytoryczne. Przepisy prawa stosowane są przez kandydata w sposób prawidłowy i w celu sprawnego oraz prawidłowego zakończenia postępowania. W uzasadnieniach wyroków i innych orzeczeń Pan Paweł Marek Chałada wykazuje znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych i literatury prawniczej, którą potrafi w praktyce trafnie wykorzystać, a zawartość merytoryczna uzasadnień oraz przedstawiony w nich sposób argumentacji stoi na wysokim poziomie, dzięki czemu w znacznej części spraw uzasadnionych nie zostały wniesione apelacje. Kandydat sporządza prawidłowo i przekonywująco uzasadnienia nie tylko pierwszoinstancyjne, ale również uzasadnienia wyroków odwoławczych. Stwierdzone w badanych i analizowanych sprawach, nieliczne i niemające przeniesienia na merytoryczne rozstrzygnięcia błędy, nie wpływają znacząco na końcową bardzo dobrą ocenę pracy orzeczniczej kandydata. W ocenie opiniującej kandydat jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Zamościu. Jak wynika z oceny kwalifikacyjnej od I lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. Sąd Okręgowy w Zamościu rozpoznał apelację w 29 sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia łącznie co do 29 osób, w których sprawozdawcą był Pan Paweł Marek Chałada. Co do 3 osób wyrok zmieniono przez złagodzenie kary lub uniewinnienie (10,3%), co do I osoby załatwiono w inny sposób (3,4%), w pozostałych sprawach wyrok został utrzymany w mocy (86,2%). W ocenianym okresie wskaźnik zaskarżalności wyniósł 7,7%. Wpływ wszystkich rodzajów spraw do referatu kandydata wyniósł 399 spraw w II półroczu 2016 r.; 861 spraw w 2017 r.; 461 spraw w I półroczu 2018 r. Oceniany w II półroczu 2016 r. opanował wpływ spraw łącznie o 23 sprawy, zaś w pozostałych ocenianych okresach nie opanowywał wpływu: w 2017 r. łącznie o 18 spraw, a w I półroczu 2018 r. o kolejne 15 spraw. Wyniki pracy kandydata w tym zakresie są identyczne jak Wydziału.Do zgłoszenia dołączono także opinię sporządzoną przez Panią Joannę Smyk - Prezesa Sądu Rejonowego w Krasnymstawie, w której wskazano, że kandydat przy wykonywaniu obowiązków służbowych jest punktualny, sumienny, pracowity i zdyscyplinowany. Według opinii Pana Pawła Marka Chaładę cechuje właściwy stosunek do sędziów, jak i pracowników administracyjnych. Odznacza go wysoka kultura osobista. Jest także osoba koleżeńską i uprzejmą. Należy do osób bardzo zaangażowanych w pracę zawodową, posiada wysoką zdolność organizowania pracy, jak i współpracy w zespole. Kandydat rozwija i pogłębia wiedzę teoretyczną i praktyczną, w szczególności przez uczestnictwo w szkoleniach.

Wizytator: Urszula Zwolak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Grzyb Dagmara negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1 0
PRZECIW 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Dagmara Grzyb urodziła się 8 grudnia 1977 r. w Lublinie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2001 r. do 30 marca 2002 r. odbywała pozaetatową, a od 1 kwietnia 2002 r. etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu, którą ukończyła w 2004 r. i w tym samym roku złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 15 listopada 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zamościu, gdzie orzekała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 21 maja 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego w Sądzie Rejonowym w Zamościu, gdzie do 17 września 2008 r. w dalszym ciągu orzekała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od 18 września 2008 r. w VIII Wydziale Wykonywania Orzeczeń. Od 1 marca 2011 r. kandydatka orzekała w VII Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Zamościu, a od 1 stycznia 2017 r. także w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich w wymiarze po 1/2 etatu. Od 1 kwietnia 2017 r. Pani Dagmara Grzyb orzeka wyłącznie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Zamościu. Kandydatka była wielokrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu na jednodniowych delegacjach. Pani Dagmara Grzyb podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Jak wynika z powyższego, Pan Paweł Marek Chałada i Pan Paweł Tobała podczas posiedzenia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie uzyskali taką samą liczbę głosów „za”. Jednak w porównaniu z pozostałymi kandydatami Pan Paweł Tobała posiada ponadszesnastoletnie doświadczenie zawodowe, podczas gdy pozostali kandydaci krótsze: Pan Paweł Marek Chałada ponadjedenastoletnie a Pani Dagmara Grzyb ponadczternastoletnie. Pan Paweł Tobała od początku swojej kariery orzekał w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia, w związku z czym zdobył także bogatsze ze względu na staż doświadczenie od Pana Pawła Marka Chałady, który orzeka w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia od ponad jedenastu lat, a Pani Dagmara Grzyb dopiero od sześciu lat. Pan Paweł Tobała posiada także najlepsze wyniki stabilności orzecznictwa spośród pozostałych kandydatów, bowiem wszystkie zaskarżone wyroki wydane przez kandydata zostały utrzymane w mocy. W odniesieniu do orzeczeń wydanych przez Pana Pawła Markę Chaładę, co do 3 osób wyrok zmieniono przez złagodzenie kary lub uniewinnienie (10,3%), co do 1 osoby załatwiono w inny sposób (3,4%), w pozostałych sprawach wyrok został utrzymany w mocy (86,2%), natomiast stabilność orzecznictwa Pani Dagmary Grzyb kształtuje się na poziomie 77,8% jej wyroków, uchylono wyroki w sprawach stanowiących 14,8% spraw kandydatki oraz zmieniono wyroki w 7,4% jej spraw. Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, że Pan Paweł Tobała odznaczył się większym praktycznym zdobytym doświadczeniem zawodowym, w związku z czym, to jego kandydatury została uznana za najlepszą.

Opinie wizytatorów

Ocenę kwalifikacji Pani Dagmary Grzyb w zakresie spraw rodzinnych i nieletnich sporządziła Pani Halina Bork — Sędzia Sądu Okręgowego, która stwierdziła, że analiza przedstawionych akt daje podstawę do stwierdzenia, że kandydatka posiada dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego. Sprawy rozpoznaje w rozsądnym terminie, z poszanowaniem gwarancji procesowych stron. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe, orzekała w różnych wydziałach Sądu Rejonowego w Zamościu. Z uwagi na czas objęty analizą w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Zamościu (10,59 miesiąca) oceniająca stwierdziła, że nie może jednoznacznie ocenić kwalifikacji kandydatki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Jak wynika z oceny kwalifikacyjnej efektywny czas pracy kandydatki od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. wyniósł 10,59 miesięcy, w tym 5,4 w 2017 r. oraz 5,19 w 1 półroczu 2018 r. W 2017 r. Pani Dagmara Grzyb wyznaczyła na termin 477 sprawy, z czego załatwiła 334 sprawy. Jednak miesięcznie w efektywnym czasie pracy kandydatka załatwiła średnio 61,85 praw, a sędzia w Wydziale 65,18 spraw. Od 1 stycznia 2018 r. do 30 czerwca 2018 r. kandydatka miesięcznie załatwiła średnio więcej spraw niż średnio sędzia w Wydziale (69,56 do 62,83) i więcej niż średnio sędzia w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu (56,74). W 2017 r. w referacie opiniowanej było 508 spraw, załatwiono 316, pozostałość na następny okres sprawozdawczy wyniosła 192. W I półroczu 2018 r. w referacie kandydatki było 331 spraw, załatwiła 352 sprawy, stan pozostałości zmniejszył się o 21 spraw. Na stan z 2 października 2018 r. w referacie kandydatki pozostają 233 sprawy, 205 spraw do 6 miesięcy od pierwszej rejestracji, co stanowi 88% przy 83,1% takich spraw w Wydziale. Spraw, w których postępowanie toczy się od 6 do 12 miesięcy jest 18, co stanowi 7,7% przy 10,4% takich spraw w Wydziale. Również liczba 9 spraw, które toczą się w przedziale od roku do 3 lat (3,9%) jest wskaźnikiem lepszym od wskaźnika Wydziału wynoszącego 6,2%. Wskaźnik stabilności orzecznictwa kandydatki jest na dobrym poziomic i zbliżonym do poziomu Wydziału.

Wizytator: Halina Bork

Ocenę kwalifikacji Pani Dagmary Grzyb w zakresie spraw karnych sporządził Pan Dariusz Filipczak — Sędzia Sądu Okręgowego, który stwierdził, że analiza przedstawionych akt daje podstawę do stwierdzenia, że w toku rozpraw oceniana przestrzegała praw stron procesowych przez wnikliwe rozpoznawanie ich wniosków dowodowych, które w przeważającej części były uwzględnianie. Opiniowana dąży do sprawnego rozpoznawania spraw, z których kilka z objętych badaniem zakończyło się na pierwszym terminie rozprawy. Wyroki wydawane są zazwyczaj bezpośrednio po zakończeniu przewodu sądowego. Analizowane orzeczenia i uzasadnienia są z reguły bardzo obszerne, w których w sposób prawidłowy uzasadniono ustalenia faktyczne, obszernie i wnikliwie dokonano oceny przeprowadzonych dowodów analizując je w odniesieniu do całego zgormadzonego w sprawie materiały dowodowego, a także prawidłowo uzasadniono przyjęta kwalifikację prawną oraz uzasadniono wymierzone oskarżonym kary. W wyrokach uniewinniających w sposób wyczerpujący wskazano powody uniewinnienia. Opiniowana przytacza orzeczenia Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych oraz przywołuje stanowiska doktryny, co dowodzi posiadania przez kandydatkę ugruntowanej wiedzy i umiejętności trafnego jej zastosowania. Opiniująca nie stwierdziła w poddanych analizie orzeczeniach oraz ich uzasadnieniach uchybień. Opiniująca oceniła pozytywnie kandydaturę Pani Dagmary Grzyb na stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Dokonując analizy liczby spraw w referacie kandydatki, opiniujący wskazał, że w 2016 r. nie opanowano wpływu spraw, a liczba spraw niezakończonych zwiększyła się z 72 (pozostałość na 1 lipca 2017 r.) do 83 spraw. Sprawy karne stanowiły 57,8% pozostałości w referacie opiniowanej (Wydział 67,3%), sprawy o wykroczenia stanowiły 30,1% (Wydział 24,1%), sprawy z rep. Ko 2,4% (Wydział 2,2%), a sprawy objęte rep. Kp 7,2% (Wydział 4,1%). Liczba sesji wyznaczonych była niższa niż w Wydziale oraz Okręgu (w II półroczu 2016 r.) i wynosiła średnio 9,1 sesji miesięcznie (Wydział 11,5 a Okręg 12,1), a wyższa w 2017 r., bowiem opiniowana miała wyznaczone 15 sesji miesięcznie (Wydział 13,3 a okręg 13,8). Łącznie w okresie objętym oceną kandydatka miała wyznaczone 431 sprawy, które rozpoznawała na 78 sesjach. Z tej liczby 54,1 % stanowiły sprawy karne, 36,4% sprawy dotyczące wykroczeń oraz 2,3% sprawy z rep. Ko i 6,3% sprawy z rep. Kp. W tej kategorii danych statystycznych oceniana osiągnęła jednak gorsze wyniki w zakresie sprawności postępowania, odraczając 31,8% spraw (Wydział 24,6%, a okręg 11,2%), a nadto zarządziła przerwę 16,2% spraw (Wydział 20,3%, a okręg 8,2%). Kandydatka osiągnęła jednak lepsze wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa, bowiem utrzymano w mocy 77,8% jej wyroków (Wydział 73,3%, a okręg 68%), uchylono wyroki w 14,8% spraw opiniowanej (Wydział 8,1%, a okręg 11,1%) oraz zmieniono wyroki w 7,4% spraw opiniowanej (Wydział 14,3%, a okręg 13,8%). Do zgłoszenia załączono także opinię sporządzoną przez Pana Adama Abraszka - Prezesa Sądu Rejonowego w Zamościu, w której wskazano, że kandydatkę cechuje wysoka kultura osobista. W stosunku do stron jest uprzejma i kulturalna, a równocześnie posiada umiejętności sprawnego prowadzenia rozpraw jak i posiedzeń oraz podejmowania trafnych decyzji. Zarówno na sali rozpraw jak i poza sądem zachowanie kandydatki nie budzi zastrzeżeń, jest uprzejma w stosunku do przełożonych, kolegów jak i innych pracowników.

Wizytator: Dariusz Filipczak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Tobała Paweł pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 14
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Paweł Tobała urodził się 6 lutego 1974 r. w Busku-Zdroju. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2002 r. ukończył etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu i złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 24 marca 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie, gdzie orzekał w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 listopada 2006 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie, gdzie w dalszym ciągu orzekał w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia. Od 1 marca 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. kandydat pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Krasnymstawie. W związku z reorganizacją sądów z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Zamościu z siedzibą w Krasnymstawie X Zamiejscowym Wydziale Karnym. Od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. kandydat pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem I stycznia 2015 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Krasnymstawie. Od 1 stycznia 2015 r. Pan Paweł Tobała pełni funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego tego Sądu, z tym że od 1 lutego 2015 r. obowiązki te łączy z funkcją Wiceprezesa Sądu. Kandydat był wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 9 sierpnia 2018 r. kandydat został delegowany od 1 września 2018 r. do 28 lutego 2019 r. do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego. Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Paweł Tobała posiada ponad szesnastoletnie doświadczenie orzecznicze w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia, dzięki czemu zdobył bogate doświadczenie w tej gałęzi prawa, co czyni jego kandydaturę najbardziej wyróżniającą się w tym postępowaniu. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że kandydat prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe rzetelnie i z dużym zaangażowaniem. Wszystkie zaskarżone orzeczenia, w których referentem był kandydat, zostały utrzymane w mocy. Wyniki pracy kandydata w zakresie opanowania wpływu są identyczne jak w Wydziale, w którym pracuje. Jak wynika z analizy danych statystycznych prace kandydata cechuje bardzo wysoka efektywność wyników na tle pozostałych sędziów w Wydziale. Kandydat uzyskał także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Powyższe czyni kandydaturę Pana Pawła Tobały najbardziej wyróżniającą w tym postępowaniu.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Tobały sporządziła Pani Urszula Zwolak - Sędzia Sądu Okręgowego, która stwierdziła, że analiza orzecznictwa kandydata w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia wskazuje na dobre przygotowanie merytoryczne. Kandydat prawidłowo stosuje przepisy w celu sprawnego i prawidłowego zakończenia spraw. Kandydat wykorzystuje instytucje proceduralne umożliwiające sprawne rozpoznawanie spraw. Uzasadnienia wyroków i innych orzeczeń wskazują na rozległą i głęboką wiedzę prawniczą Pana Pawła Tobały, znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych i literatury prawniczej, którą potrafi w praktyce trafnie wykorzystać. Zawartość merytoryczna uzasadnień oraz przedstawiony w nich sposób argumentacji dają podstawę do stwierdzenia, że uzasadnienia te są przekonywujące i zrozumiałe dla stron skoro w znacznej części spraw uzasadnionych nie zostały wniesione apelacje. Stwierdzone w badanych i analizowanych sprawach, nieliczne i niemające przeniesienia na merytoryczne rozstrzygnięcia błędy, nie wpływają znacząco na końcową bardzo dobrą ocenę pracy orzeczniczej kandydata. W ocenie opiniującej, kandydat spełnia wszystkie warunki do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Zamościu. Jak wynika z oceny kwalifikacyjnej, od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. Sąd Okręgowy w Zamościu rozpoznał apelacje w 18 sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia łącznie co do 18 osób, w których sprawozdawcą był Pan Paweł Tobała. Wszystkie zaskarżone orzeczenia zostały utrzymane w mocy. W ocenianym okresie wskaźnik zaskarżalności wyniósł 7,65%. Wpływ wszystkich rodzajów spraw do referatu kandydata wyniósł 244 spraw w II półroczu 2016 r.; 580 spraw w 2017 r.; 314 spraw w I półroczu 2018 r. Oceniany w II półroczu 2016 r. opanował wpływ spraw łącznie o 20 spraw, zaś w pozostałych ocenianych okresach nie opanowywał wpływu: w 2017 r. łącznie o 17 spraw, a w I półroczu 2018 r. o kolejne 24 sprawy. Wyniki pracy kandydata w tym zakresie są identyczne jak Wydziału. Do zgłoszenia dołączono także opinię sporządzoną przez Panią Joannę Smyk - Prezesa Sądu Rejonowego w Krasnymstawie, w której wskazano, że kandydat przy wykonywaniu obowiązków służbowych jest sumienny, obowiązkowy i dokładny. Powierzone obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem. Cechuje go wysoka kultura osobista. Jest osobą koleżeńską i uprzejmą. Posiada niezbędne umiejętności organizowania pracy i współdziałania z kadrą orzeczniczą, ponadto wykazuje predyspozycje w zakresie kierowania pracą zespołu. Jak wynika z analizy danych statystycznych pracę kandydata cechuje bardzo wysoka efektywność wyników na tle pozostałych sędziów w Wydziale.

Wizytator: Urszula Zwolak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów