Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 343/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Bartoszycach
Data posiedzenia: 19 marca 2019 – 22 marca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 762 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-03-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Czajkowska-Balcerzak Dorota negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 10 44 1
PRZECIW 0 7 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 19 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Dorota Czajkowska-Balcerzak urodziła się 17 lutego 1982 r. w Olsztynie. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 października 2006 r. do 30 września 2009 r. odbyła etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie. Egzamin sędziowski zdała w dniach 1, 2 i 16 września 2009 r., na ocenę dobrą plus. W okresie od 2 listopada 2009 r. do 31 maja 2011 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, a następnie z dniem 1 czerwca 2011 r. została mianowana na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Giżycku. Od 1 maja 2013 r. pełni funkcję Przewodniczącej VII Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Giżycku z siedzibą w Węgorzewie. Od 1 grudnia 2014 r. Pani referendarz wykonuje także czynności w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Giżycku w zakresie postępowania upominawczego. Pani Dorota Czajkowska- Balcerzak pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych, Pani Dorota Czajkowska-Balcerzak i Pani Katarzyna Sulewska-Freigin - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie spełniają kryteriów wyboru w stopniu wyższym niż Pan Mirosław Skowyra. Niniejsza procedura konkursowa obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Mirosław Skowyra jest lepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe i odpowiednie doświadczenie życiowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Czajkowskiej-Balcerzak sporządziła Pani Bożena Charukiewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, która na podstawie badanych akt stwierdziła, że kandydatka do rozpoznania prowadzonych przez siebie spraw przygotowuje się bardzo starannie. Prawidłowo przeprowadza czynności wstępne, jak i te orzecznicze. Analiza statystyczna i wyniki badania akt pozwalają na sformułowanie wniosku, że kandydatka Pani Dorota Czajkowska-Balcerzak pełni swoje obowiązki sprawnie i z ogromnym zaangażowaniem. Wykazuje się wszechstronną wiedzą prawniczą, zaś sposób prowadzenia przez nią postępowań świadczy o bardzo dobrej organizacji i metodyce pracy. Wszelkie czynności podejmuje niezwłocznie i terminowo. Treść wydawanych przez nią orzeczeń wskazuje na umiejętność stosowania w praktyce przepisów prawa materialnego oraz procesowego. Badane akta wskazują, że Pani referendarz sprawuje należyty nadzór i kontrolę nad znajdującymi się w jej referacie sprawami. W ocenie Pani sędzi cechy osobiste, przygotowanie merytoryczne, osiągnięte wyniki pracy oraz bardzo dobra opinia przełożonego kandydatki w pełni pozwalają na stwierdzenie, że spełnia ona wszelkie wymogi faktyczne i prawne określone przepisami ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Zatem Pani Dorota Czajkowska-Balcerzak w pełni zasługuje na powołanie jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Bożena Charukiewicz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Skowyra Mirosław prokurator pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 10 42 16
PRZECIW 0 11 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 10 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Mirosław Skowyra urodził się 21 lipca 1971 r. w Bartoszycach. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 sierpnia 1995 r. do 31 lipca 1996 r. oraz od 6 sierpnia 1996 r. do 31 sierpnia 1996 r. pracował w Rejonowym Urzędzie Poczty w Bartoszycach na stanowisku radcy. W okresie od 2 września 1996 r. do 31 października 1998 r. odbył etatową aplikację prokuratorską w Prokuraturze Rejonowej w Bartoszycach i 23 września 1998 r. złożył egzamin prokuratorski z oceną dobrą. Z dniem 1 listopada 1998 r. został mianowany asesorem Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach z powierzeniem wykonywania czynności prokuratorskich na okres dwóch lat. Następnie z dniem 1 listopada 2000 r. został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach. Od 25 kwietnia 2016 r. do chwili obecnej pełni ponadto funkcję Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Bartoszycach. Pan Mirosław Skowyra stale pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą długoletnim doświadczeniem zawodowym na stanowisku prokuratora. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Mirosława Skowyry znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej oraz w bardzo dobrych opiniach Prokuratora Okręgowego w Olsztynie i Prokuratora Rejonowego w Bartoszycach, w których podkreślono jego wszechstronne przygotowanie prawnicze zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, profesjonalizm, sprawność działania i trafność podejmowanych decyzji, pracowitość, sumienność, duże zaangażowanie w realizację zadań służbowych oraz samodzielność w wykonywaniu zadań. Pani Dorota Czajkowska-Balcerzak i Pani Katarzyna Sulewska-Freigin posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak w świetle wszystkich kryteriów wyboru nie okazały się tak dobre jak Pan Mirosław Skowyra.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Mirosława Skowyry w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Anna Gorczyńska - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, która na podstawie badanych akt stwierdziła, że Pan prokurator poprawnie, zgodnie z treścią przepisów postępowania karnego formułuje zarzuty w aktach oskarżenia, czy wnioskach w trybie art. 335 § 1 Kpk W mowach końcowych zasadnie i skutecznie wnosi o orzeczenie określonych kar. Jedynie w jednej z ocenianych spraw Sąd nieznacznie zmienił opis czynu, we wszystkich pozostałych sprawach zarzuty postawione przez kandydata w akcie oskarżenia aprobowane były w całości przez sądy orzekające w zakresie opisu zarzucanych czynów, jak też przyjęcia właściwej kwalifikacji prawnej. Wymierzane przez sądy kary były bardzo zbliżone w wysokości do wnioskowych przez prokuratora kar. Apelacje wywiedzione przez kandydata były skuteczne, przekonujące i zawierały trafną argumentację. Pan prokurator w rozprawach brał czynny udział i aktywnie w nich uczestniczył. Oceniając kandydata sędzia skupiła się na postępowaniu sądowym, sposobie i poprawności formułowania wniosków, zadawania pytań przesłuchiwanym osobom i ocenie prawidłowości sporządzania aktów oskarżenia i wniosków w trybie art. 335 Kpk, a także trafności i zasadności wnoszonych apelacji. Analiza akt jednoznacznie wskazała, że wszystkie podejmowane przez Pana prokuratora czynności charakteryzują się profesjonalizmem i bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym. Pan prokurator bardzo sprawnie stosuje konsensualne tryby zakończenia postępowania i trafnie obok aktu oskarżenia formułował wnioski w trybie art. 335 Kpk. Prawidłowo we wnioskach tych wskazywał podstawy prawne skierowania spraw na posiedzenie w przedmiocie rozpoznania wniosku. Także czynności podejmowane w toku postępowania przygotowawczego charakteryzują styl pracy kandydata - sprawnie, rzeczowo i terminowo. Podejmowane decyzje procesowe kończące postępowanie (odmowa wszczęcia postępowania, czy też umorzenie postępowania) podejmowane były po dogłębnej analizie zgromadzonego materiału dowodowego i w 9 na 10 badanych spraw nie wniesiono zażalenia. Wniesiony środek odwoławczy okazał się bezskuteczny. Przygotowanie merytoryczne kandydata, dokładność, trafność podejmowanych decyzji i doświadczenie zawodowe pozwala na stwierdzenie, że kandydat legitymuje się wymaganym poziomem wiedzy i umiejętności zarówno jeżeli chodzi o stosowanie prawa procesowego, jak i w zakresie prawa materialnego, aby zostać powołanym na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Anna Gorczyńska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Sulweska-Freigin Katarzyna negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9 51 0
PRZECIW 0 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 17 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Katarzyna Sulewska-Freigin urodziła się 28 września 1981 r. w Piszu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 listopada 2005 r. do 30 września 2008 r. odbyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie. Egzamin sędziowski zdała w dniach 1, 3 i 25 września 2008 r., na ocenę dobrą. W okresie od 1 czerwca 2006 r. do 14 kwietnia 2007 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w wymiarze 'A etatu w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku w VI Wydziale Gospodarczym. Od 3 kwietnia 2007 r. pracuje na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, początkowo w V Wydziale Gospodarczym, a od 1 maja 2016 r. w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. Z dniem 1 czerwca 2016 r. została awansowana na stanowisko starszego asystenta sędziego. Pani Katarzyna Sulewska-Freigin pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych, Pani Dorota Czajkowska-Balcerzak i Pani Katarzyna Sulewska-Freigin - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie spełniają kryteriów wyboru w stopniu wyższym niż Pan Mirosław Skowyra. Niniejsza procedura konkursowa obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Mirosław Skowyra jest lepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe i odpowiednie doświadczenie życiowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Sulewskiej-Freigin sporządziła Pani Ewa Oknińska - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, która na podstawie badanych projektów, opinii sędziów współpracujących z kandydatką oraz opinii Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie stwierdziła, że Pani asystent prezentuje wysoki poziom merytoryczny, posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego. Wykazuje się umiejętnością stosowania przepisów z zakresu prawa cywilnego i prawa gospodarczego w praktyce. Powierzone jej czynności wykonuje w sposób rzetelny i sumienny. Przygotowywane przez Panią asystent projekty orzeczeń i uzasadnień są przemyślane, charakteryzują się dużą starannością. Konstrukcje uzasadnień i klarowność wywodów zasługują na bardzo wysoką ocenę, co przy uwzględnieniu obciążenia pracą w sposób szczególny zasługuje na podkreślenie (ilość sporządzonych uzasadnień jest bardzo duża, znacznie wykracza przeciętne wymagane standardy - na co zwrócił uwagę w opinii Przewodniczący IX Wydziału Cywilnego Odwoławczego). Podniosła również, że kandydatka jest postrzegana jako osoba pracowita, zdyscyplinowana, zaangażowana, posiada bardzo dobre opinie wśród współpracujących z nią sędziów oraz u przełożonych. Cechy osobiste kandydatki, wyrażone o niej opinie oraz sposób dotychczasowego wykonywania obowiązków służbowych pozwalają na stwierdzenie z pełnym przekonaniem, że Pani asystent Katarzyna Sulewska-Freigin spełnia wszystkie wymogi faktyczne i prawne określone przepisami ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych i w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów