Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 799/2016

Sąd: Sąd Apelacyjny w Warszawie
Data posiedzenia: 13 grudnia 2016 – 16 grudnia 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 211 z 2016
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2016-12-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Bojańczyk Antoni Tadeusz adwokat, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 16 0
PRZECIW 45 2
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Antoni Tadeusz Bojańczyk urodził się w 1974 r. w Warszawie. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z ogólną oceną bardzo dobrą. Od l lipca 2000 r. do 30 września 2004 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Izbie Karnej Sądu Najwyższego. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z 14 kwietnia 2003 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa ze specjalnością w postępowaniu karnym na podstawie pracy pod tytułem " Podważenie prawomocnego wyroku polskiego sądu karnego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka". W okresie od l października 2004 r. do 28 lutego 2014 r. był zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Karnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ponadto w latach 2007-2008 pełnił funkcję eksperta do spraw legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z 24 września 2012 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa ze specjalnością w postępowaniu karnym na podstawie rozprawy pod tytułem "Dowód prywatny w postępowaniu karnym w perspektywie prawnoporównawczej". Od 2012 r. wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Warszawie. Od l listopada 2013 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2015 r. współpracuje z kancelarią Sadkawski i Wspólnicy Spółka Komandytowo-Akcyjna Radcowie Prawni i Adwokaci w Warszawie w charakterze of counsel.

Opinia wizytatora

Pan sędzia wizytator stwierdził, że opiniowany posiada istotny dorobek naukowy i doświadczenie dydaktyczne. Wyraził wątpliwość, czy opiniowany potrafiłby pogodzić swoją aktywną działalność naukową z obowiązkami sędziego, tym bardziej, że nigdy nie pełnił urzędu sędziego i nie miał możliwości opanowania warsztatu orzeczniczego

Wizytator: Krzysztof Karpiński

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Leszczyńska- Furtak Ewa Izabela sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 52 13
PRZECIW 16 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 6 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Ewa Izabela Leszczyńska-Furtak urodziła się w 1968 r. w Ostrowi Mazowieckiej. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z ogólną oceną bardzo dobrą. W latach 1993-1995 odbyła aplikację prokuratorską w okręgu Prokuratury Wojewódzkiej w Warszawie. W grudniu 1995 r. złożyła egzamin prokuratorski z oceną dobrą. W okresie od l stycznia 1996 r. do 31 sierpnia 1996 r. zajmowała stanowisko asesora w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Żoliborz. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 19 sierpnia 1996 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie z dniem l września 1996 r. Obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 1997 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie. Obowiązki orzecznicze wykonywała nadal w V Wydziale Karnym. Z dniem l września 200 l r., na swój wniosek, została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Pruszkowie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w II Wydziale Karnym. W okresie od l lipca 2003 r. do 10 października 2003 r. pełniła funkcję kierownika Sekcji Wykonawczej w II Wydziale Karnym a w okresie od l października 2003 r. do 31 marca 2004 r. obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie z 13 kwietnia 2004 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej II Wydziału Karnego. Funkcję tę pełniła do 30 kwietnia 2005 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 27 kwietnia 2005 r. została delegowana do Sądu Okręgowego w Warszawie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w IX Wydziale Karnym Odwoławczym, w pełnym wymiarze czasu pracy od l maja 2005 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Powierzone obowiązki wykonuje w IX Wydziale Karnym Odwoławczym. W okresie od 5 stycznia 2011 r. do 4 stycznia 2015 r. pełniła funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinamego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Od l października 2014 r. jest rzecznikiem prasowym Sądu Okręgowego w Warszawie do spraw karnych. Od l czerwca 2015 r. kandydatka była kilkukrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie w II Wydziale Karnym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Ewy Izabeli Leszczyńskiej-Furtak z wnioskiem o powołanie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, obejmujące wieloletnią pracę orzeczniczą i pełnienie funkcji administracyjnych w sądownictwie, wyróżniająca ocena kwalifikacyjna oraz wzorowe opinie służbowe, a także wyróżniająca ocena Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie przy najwyższym poparciu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej. W ocenie Rady, Pani Ewa Izabela Leszczyńska-Furtak w najwyższym stopniu spełnia łącznie oceniane kryteria wyboru w tym postępowaniu, o czym stanowi dotychczasowy przebieg drogi zawodowej, bardzo dobrze oceniane wieloletnie doświadczenie orzecznicze w postępowaniu odwoławczym w sprawach karnych, w tym od l czerwca 2015 r. w ramach delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Rada nie miała zatem wątpliwości, że kandydatka ta posiada wszelkie predyspozycje do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego. Podkreślenia wymaga, że w ocenie Rady pozostali kandydaci biorący udział w tym postepowaniu posiadają również wysokie kwalifikacje, jednak nie spełniają łącznie ocenianych kryteriów konkursowych w tak wysokim stopniu, jak wybrana kandydatka.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione jako wyróżniające przez Pana SSA Rafała Kanioka - wizytatora do spraw karnych Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Pan sędzia wizytator stwierdził, że orzecznictwo opiniowanej cechuje wysoki poziom merytoryczny oraz stabilność. Zwrócił uwagę, że kandydatka dysponuje rozległą znajomością prawa karnego, orzecznictwa sądowego i poglądów przedstawicieli nauki prawa, do których trafnie odwołuje s1ę w sporządzanych przez siebie uzasadnieniach orzeczeń. Pan sędzia wizytator uznał, że kandydatka daje rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Rafał Kaniok

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Petryna Krzysztof Paweł sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 28 1
PRZECIW 42 3
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 5 10

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Krzysztof Paweł Petryna urodził się w 1967 r. w Pruszkowie. W 1991 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z oceną ogólną bardzo dobrą. W latach 1991-1993 odbył etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Warszawie. We wrześniu 1993 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. W latach 1993-1995 odbył aplikację radcowską, zakończoną egzaminem radcowskim z oceną dobrą plus. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 13 października 1993 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie z dniem l listopada 1993 r. Obowiązki orzecznicze wykonywał w V Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 1995 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie. Obowiązki orzecznicze wykonywał w VI Wydziale Karnym. W okresie od l sierpnia 1997 r. do 31 stycznia 1998 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego tego Wydziału. Decyzją Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z 15 stycznia 1998 r. powierzono mu pełnienie funkcji Przewodniczącego VI Wydziału Karnego. Pełnił tę funkcję do 31 stycznia 1999 r. W okresie od l O sierpnia 1998 r. do 14 stycznia 1999 r. pełnił obowiązki Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 15 stycznia 1999 r. powierzono mu pełnienie funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie na okres czterech lat. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 3 października 2002 r. został odwołany z tej funkcji z dniem 31 października 2002 r. w trybie art. 27 § l i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 sierpnia 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Początkowo czynności orzecznicze wykonywał w VIII Wydziale Karnym, a od l września 2005 r. w IX Wydziale Karnym Odwoławczym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 2 listopada 2004 r. został delegowany do wykonywania czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości na okres od l grudnia 2004 r. do 28 lutego 2005 r. Delegacja ta została przedłużona do 30 czerwca 2005 r., a następnie na czas nieokreślony. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 13 listopada 2012 r. został odwołany z delegacji z zachowaniem trzymiesięcznego okresu uprzedzenia. Po zakończeniu delegacji kontynuował wykonywanie obowiązków orzeczniczych w IX Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Warszawie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 12 grudnia 2015 r. został ponownie delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Opinia wizytatora

Pan sędzia wizytator stwierdził, że opiniowany posiada bardzo dużą wiedzę z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, a sporządzone przez niego uzasadnienia orzeczeń cechuje bardzo duża wnikliwość.

Wizytator: Zbigniew Kapiński

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów