Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 79/2017

Sąd: Sąd Okręgowy we Wrocławiu
Data posiedzenia: 7 marca 2017 – 10 marca 2017
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 802 z 2016
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2017-03-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1.
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
2. Malik Jolanta sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 56 0
PRZECIW 24 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 12 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Jolanta Malik urodziła się 24 lipca 1975 r. we Wrocławiu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem bardzo dobrym. W okresie od lipca 1999 r. do lutego 2003 r. była zatrudniona na pół etatu na stanowisku asystenta do spraw prawnych i organizacyjnych w Biurze Prawnym "Atena" z siedzibą we Wrocławiu. Po odbyciu w latach 1999-2002 pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w kwietniu 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 24 marca 2003 r. Pani Jolanta Malik została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu i rozpoczęła pracę orzeczniczą w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od czerwca 2006 r. w IX Wydziale Cywilnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 lipca 2006 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla WrocławiaŚródmieścia we Wrocławiu, w którym orzekała w IX Wydziale Cywilnym do grudnia 2013 r. Od czerwca 2012 r. na skutek zmiany podziału czynności dodatkowo powierzono jej obowiązki orzecznicze w I Wydziale Cywilnym. Od stycznia 2014 r. Pani sędzia orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. W okresie od stycznia 2014 r. do maja 2016 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 14 maja 2016 r. została odwołana z funkcji Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. Od 15 maja 2016 r. do 14 listopada 2016 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Pani sędzia orzeka tam zgodnie z podziałem czynności we wszystkich rodzajach spraw, w pełnym wymiarze wpływu spraw przypadających na każdego sędziego w wydziale. W ramach jednodniowych delegacji wielokrotnie orzekała również w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego uczestniczyła w szkoleniach zorganizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Ponadto brała udział w konferencjach naukowych organizowanych przez Stowarzyszenie Notariuszy RP i Stowarzyszenie Sędziów Polskich lustitia.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydaci, którzy me zostali w ramach niniejszego konkursu przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy zdobyli wprawdzie wysokie kwalifikacje zawodowe i legitymują się bogatym doświadczeniem, jednak nie posiadają tak długiego stażu orzeczniczego w sądzie okręgowym (w ramach delegacji), jak Pani Marzena Renata Sznajderska. Ponadto Krajowa Rada Sądownictwa miała na względzie, że kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie na początku pracy w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu orzekała na delegacji nie mając nowego wpływu spraw do referatu. Przez dwa lata załatwiała wyłącznie sprawy z referatu innego sędziego, który był nieobecny w pracy przez długi okres czasu i brak było informacji dotyczącej planowanego terminu powrotu do pracy przez tego sędziego. Z uwagi na to, że nie można było określić przybliżonego terminu powrotu sędziego do pracy, referat ten przez długi czas nie był przydzielony lub rozdzielony między innych sędziów z wydziału. Rada wzięła pod uwagę trudność w opanowaniu spraw po około półrocznym przestoju w referacie. Jak wynika z wypowiedzi udzielonej 8 marca 2017 r. przez Panią Annę Stańczyk - Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w referacie tym znajdowały się sprawy o bardzo skomplikowanym stanie faktycznym i prawnym, wszystkie przypisane zostały Pani Marzenie Renacie Sznajderskiej. Ta sytuacja trwała przez dwa lata. Gdy Pani sędzia otrzymała wpływ nowych spraw do swojego referatu, osiągnęła wyniki statystyczne takie, jak każdy sędzia w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Przewodnicząca stwierdziła również, że nie ma jakichkolwiek zastrzeżeń do pracy Pani Marzeny Renaty Sznajderskiej, zwracając przy tym uwagę na ponadprzeciętną pracowitość oraz bardzo dobrą organizację pracy kandydatki. Pani Marzena Renata Sznajderska na początku delegacji pełniła równocześnie funkcje Wiceprzewodniczącej I Wydziału Cywilnego i Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu.

Opinie wizytatorów

Pani Jolanta Malik uzyskała ocenę kwalifikacji sporządzoną 29 września 2015 r. przez Pana Sławomira Jurkowicza - sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, wizytatora do spraw cywilnych, z której wynika, że pracę opiniowanej należy ocenić pozytywnie. Rozpatrując sprawy z zakresu prawa cywilnego o zróżnicowanej tematyce i poziomie skomplikowania, prezentuje wysoki poziom merytoryczny. Świadczy o tym w szczególności treść sporządzanych przez nią uzasadnień, które są staranne, wyczerpujące i przekonywujące, jak również dobre wyniki jakościowe, w tym stosunkowo niewysoki wskaźnik zaskarżalności oraz brak spraw uchylonych do ponownego rozpoznania. Pozytywną ocenę pracy opiniowanej potwierdzają również osiągnięte przez nią bardzo dobre wyniki ilościowe, zwłaszcza gdy uwzględni się fakt sprawowania w okresie poddanym analizie jednocześnie funkcji Przewodniczącej Wydziału i wynikający stąd ograniczony zakresu orzekania. Przekonuje to o pracowitości i zaangażowaniu w wykonywanie powierzonych obowiązków. Stwierdzone uchybienia, w szczególności mające wpływ na ocenę sprawności postępowania w niektórych sprawach, z pewnością przy dołożeniu należytej staranności mogą zostać w przyszłości wyeliminowane i nie mają wpływu na ostateczną, ogólnie pozytywną ocenę pracy Pani sędzi. W konsekwencji przeprowadzona analiza danych statystycznych i akt spraw, w których opiniowana była referentem, zdaniem wizytatora, pozwala przedstawić Panią Jolantę Malik jako odpowiedniego kandydata na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Sławomir Jurkowicz

Pani Jolanta Malik uzyskała również uzupełniającą ocenę kwalifikacji sporządzoną 7 października 2016 r. przez Pana Sławomira Jurkowicza - sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, wizytatora do spraw cywilnych, z której wynika, że analiza spraw oraz danych statystycznych, nie wpłynęła na zmianę stanowiska wyrażonego w poprzedniej oceme. Pani Jolanta Malik jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W opinii służbowej z 15 września 2016 r. Prezes Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu stwierdził, że Pani sędzia Jolanta Malik posiada umiejętność bardzo dobrej organizacji pracy, duże doświadczenie zawodowe oraz wiedzę prawniczą. Wysoko ocenił kulturę osobistą kandydatki, jej pracowitość i dobre relacje ze współpracownikami. Ponadto wskazał na bardzo dobry sposób sprawowania przez opiniowaną funkcji Przewodniczącego Wydziału, którą pełniła do 14 maja 2016 r. Podobnie wysoko kwalifikacje Pani sędzi zostały ocenione przez Zastępcę Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego we Wrocławiu w dniu z dnia 23 września 2016 r. W opinii tej podkreślono zaangażowanie kandydatki w pracę wydziału, wzorowe wykonywanie obowiązków i wykazywanie własnej inicjatywy w dążeniu do poprawy sytuacji orzeczniczej oraz aktywne uczestnictwo w naradach poświęconych stabilizacji orzecznictwa wydziału.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Sznajderska Marzena sędzia SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 58 14
PRZECIW 20 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Marzena Renata Sznajderska urodziła się 20 listopada 1974 w Brzegu Dolnym. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem bardzo dobrym. W latach 1998-1999 r. odbyła studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego w zakresie prawa karnego gospodarczego. Po odbyciu w latach 1998-2001 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 16 lipca 2001 r., została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla WrocławiaŚródmieścia we Wrocławiu i rozpoczęła pracę orzeczniczą w II Wydziale Karnym, a następnie od marca 2002 r. pracowała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 sierpnia 2003 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. W okresie od lipca 2004 r. do kwietnia 2007 r. pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego, a następnie od kwietnia 2007 r. do lipca 2008 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego tego Sądu. W lutym 2008 r. objęła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. Do zakresu jej obowiązków należał nadzór nad pionem cywilnym oraz nad komornikami działającymi przy Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. Równolegle od s1erpma 2008 r. do grudnia 2013 r. pełniła funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Z dniem 4 lutego 2012 r. została powołana na drugą kadencję do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu i pełniła ją do stycznia 2014 r. Z obu funkcji została odwołana, w związku z delegacją do orzekania w pełnym wymiarze czasu pracy w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu na czas nieokreślony. W ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego uczestniczyła w szkoleniach zorganizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W ramach jednodniowych delegacji w 2011 r. kilkakrotnie orzekała w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 4 stycznia 2012 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu na okres od 16 stycznia 2012 r. do 14 marca 2012 r., w wymiarze dwóch sesji w miesiącu. Decyzją Ministra Sprawieqliwości z 6 marca 2012 r. delegacja ta została rozszerzona do czterech sesji w miesiącu, na okres od 15 marca 2012 r. do 15 lipca 2012 r. Kolejnymi decyzjami Ministra Sprawiedliwości z 9 lipca 2012 r. i 13 grudnia 2012 r., delegacja ta została przedłużona do 31 grudnia 2013 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 18 grudnia 2013 r., kandydatka z dniem l stycznia 2014 r. została delegowana do pełnienia obowiązków w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Marzena Renata Sznajderska przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziowskie w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, ma wysokie przygotowanie zawodowe potwierdzone oceną kwalifikacji. Wynika z meJ, że zdobyła szeroką wiedzę doświadczenie, w szczególności z zakresu prawa cywilnego, ale również prawa kamego w trakcie wieloletniej pracy na stanowiskach orzeczniczych - asesora sądowego, sędziego sądu reJonowego i podczas kilkuletniej delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu oraz pełniąc funkcje administracyjne w sądownictwie powszechnym. Ponadto ukończyła studia podyplomowe i systematycznie podnosi swoje kwalifikacje w ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego.

Opinie wizytatorów

Pani Marzena Renata Sznajderska uzyskała ocenę kwalifikacji sporządzoną l O maja 2016 r. przez Pana Dariusza Kładnickiego - sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wizytatora do spraw cywilnych, z której wynika, że opiniowana rozpatruje sprawy z zakresu prawa cywilnego o zróżnicowanej tematyce. Na podkreślenie zasługuje fakt, że sporządzane przez nią uzasadnienia orzeczeń są obszerne, wyczerpujące i przekonywujące. Wysoko należy ocenić wiedzę i umiejętności opiniowanej w stosowaniu prawa. Co do wyników ilościowych wizytator wskazał, że w sądzie rejonowym były one na stosunkowo wysokim poziomie, mimo realizowania równolegle obowiązków Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego i Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu oraz licznych delegacji do orzekania w II Wydziale Odwoławczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Sędzia wizytator wskazał, że na ogólny wynik uzyskany przez opiniowaną w okresie objętym oceną, w istotnej mierze miały wpływ słabsze wyniki osiągnięte w 2014 r. W kolejnych latach dane statystyczne uzyskane przez opiniowaną uległy poprawie.

Wizytator: Dariusz Kłodnicki

Pani Marzena Renata Sznajderska uzyskała również uzupełniającą ocenę kwalifikacji sporządzoną 30 września 2016 r. przez Pana Dariusza Kłodnickiego - sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, wizytatora do spraw cywilnych, z której wynika, że wyniki pracy opiniowanej potwierdzają dotychczasową pozytywną ocenę kandydatki wyrażoną w opinii z maja 2016 r. Należy przy tym odnotować, że w porównaniu do poprzedniego okresu objętego badaniem, w pierwszym półroczu 2016 r. uległy poprawie zarówno uzyskiwane przez nią wyniki ilościowe, jak i stabilność orzecznictwa. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że przez okres 3 lat i 3 miesięcy, jedynie dwukrotnie wydany przez opiniowaną wyrok został uchylony i sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania. Bardzo pozytywną ocenę pracy kandydatki oraz jej postawy wobec pozostałych sędziów, pracowników administracji oraz stron, wyraziła również Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu w opinii służbowej z 16 września 2016 r.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Wójcik Marek sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 58 0
PRZECIW 16 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 18 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Marek Wójcik urodził się 5 października 1966 r. we Wrocławiu. W 1991 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1991-1994 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu, we wrześniu 1994 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. W okresie od grudnia 1992 r. do sierpnia 1993 r. korzystał z urlopu bezpłatnego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 15 listopada 1994 r. Pan Marek Wójcik został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu i rozpoczął pracę orzeczniczą w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 marca 1996 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, w którym orzekał kolejno w I Wydziale Cywilnym, XI Wydziale Grodzkim Cywilnym i XI Wydziale Cywilnym. W okresie od stycznia 2003 r. do czerwca 2003 r. pełnił funkcję Kierownika Sekcji do spraw uproszczonych w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej, a od lipca 2003 r. do września 2009 r. funkcję Przewodniczącego XI Wydziału Grodzkiego Cywilnego tego Sądu. W 2005 r. ukończył studia podyplomowe na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z zakresu prawa i gospodarki Unii Europejskiej - prawo europejskie dla sędziów. W latach 2001 - 2009 wielokrotnie orzekał w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. W okresie od października 2009 r. do lutego 2010 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do orzekania w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Od maja 2010 r. pełni funkcję Przewodniczącego XI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej. Ponadto w latach 2013 - 2016 orzekał w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. W ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego uczestniczył w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydaci, którzy me zostali w ramach niniejszego konkursu przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy zdobyli wprawdzie wysokie kwalifikacje zawodowe i legitymują się bogatym doświadczeniem, jednak nie posiadają tak długiego stażu orzeczniczego w sądzie okręgowym (w ramach delegacji), jak Pani Marzena Renata Sznajderska. Ponadto Krajowa Rada Sądownictwa miała na względzie, że kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie na początku pracy w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu orzekała na delegacji nie mając nowego wpływu spraw do referatu. Przez dwa lata załatwiała wyłącznie sprawy z referatu innego sędziego, który był nieobecny w pracy przez długi okres czasu i brak było informacji dotyczącej planowanego terminu powrotu do pracy przez tego sędziego. Z uwagi na to, że nie można było określić przybliżonego terminu powrotu sędziego do pracy, referat ten przez długi czas nie był przydzielony lub rozdzielony między innych sędziów z wydziału. Rada wzięła pod uwagę trudność w opanowaniu spraw po około półrocznym przestoju w referacie. Jak wynika z wypowiedzi udzielonej 8 marca 2017 r. przez Panią Annę Stańczyk - Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w referacie tym znajdowały się sprawy o bardzo skomplikowanym stanie faktycznym i prawnym, wszystkie przypisane zostały Pani Marzenie Renacie Sznajderskiej. Ta sytuacja trwała przez dwa lata. Gdy Pani sędzia otrzymała wpływ nowych spraw do swojego referatu, osiągnęła wyniki statystyczne takie, jak każdy sędzia w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Przewodnicząca stwierdziła również, że nie ma jakichkolwiek zastrzeżeń do pracy Pani Marzeny Renaty Sznajderskiej, zwracając przy tym uwagę na ponadprzeciętną pracowitość oraz bardzo dobrą organizację pracy kandydatki. Pani Marzena Renata Sznajderska na początku delegacji pełniła równocześnie funkcje Wiceprzewodniczącej I Wydziału Cywilnego i Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu.

Opinia wizytatora

Pan Marek Wójcik uzyskał ocenę kwalifikacji sporządzoną 23 listopada 20 16 r. przez Pana Dariusza Kładnickiego - sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, wizytatora do spraw cywilnych, z której wynika, że opiniowany rozpoznając sprawy z zakresu prawa cywilnego, prezentuje bardzo dobry poziom orzecznictwa. Sporządzone przez niego uzasadnienia pisemnych orzeczeń są staranne i wyczerpujące, co przekłada się na dobre wyniki w zakresie stopnia ich zaskarżalności. Wizytator podkreślił również, że w całym okresie objętym oceną kandydat pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału, a mimo to uzyskał bardzo dobre wyniki ilościowe, co świadczy o efektywnej organizacji pracy. Przeprowadzona analiza danych statystycznych i akt spraw, w których opiniowany był referentem, pozwala zdaniem wizytatora przedstawić Pana sędziego, jako bardzo dobrego kandydata na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Wizytator: Dariusz Kłodnicki

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Wysocka Iwona Małgorzata sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 55 0
PRZECIW 17 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 22 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Iwona Małgorzata Wysocka urodziła się 5 października 1971 r. w Słubicach. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1995-1997 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu, we wrześniu 1997 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. W okresie od października 1998 r. do sierpnia 1999 r. była zatrudniona w "A&D Capital" s.c. z siedzibą we Wrocławiu na stanowisku kierownika działu umów. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 10 sierpnia 1999 r. Pani Iwona Małgorzata Wysocka została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu i rozpoczęła pracę orzeczniczą w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 sierpnia 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, w którym nadal orzekała w I Wydziale Cywilnym. Od stycznia 2006 r. do września 2007 r. sprawowała funkcję zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego zorganizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Od grudnia 2015 r. pełni obowiązki zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla WrocławiaKrzyków we Wrocławiu. Pani sędzia regularnie orzekała w ramach jednodniowych delegacji w II Wydziale Odwoławczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Od 15 listopada 2016 r. była delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu w połowie pełnego wymiaru czasu pracy, a od połowy lutego 2017 r. orzeka w tym Sądzie w ramach delegacji w pełnym wymiarze czasu pracy. W ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego uczestniczyła w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydaci, którzy me zostali w ramach niniejszego konkursu przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy zdobyli wprawdzie wysokie kwalifikacje zawodowe i legitymują się bogatym doświadczeniem, jednak nie posiadają tak długiego stażu orzeczniczego w sądzie okręgowym (w ramach delegacji), jak Pani Marzena Renata Sznajderska. Ponadto Krajowa Rada Sądownictwa miała na względzie, że kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie na początku pracy w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu orzekała na delegacji nie mając nowego wpływu spraw do referatu. Przez dwa lata załatwiała wyłącznie sprawy z referatu innego sędziego, który był nieobecny w pracy przez długi okres czasu i brak było informacji dotyczącej planowanego terminu powrotu do pracy przez tego sędziego. Z uwagi na to, że nie można było określić przybliżonego terminu powrotu sędziego do pracy, referat ten przez długi czas nie był przydzielony lub rozdzielony między innych sędziów z wydziału. Rada wzięła pod uwagę trudność w opanowaniu spraw po około półrocznym przestoju w referacie. Jak wynika z wypowiedzi udzielonej 8 marca 2017 r. przez Panią Annę Stańczyk - Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w referacie tym znajdowały się sprawy o bardzo skomplikowanym stanie faktycznym i prawnym, wszystkie przypisane zostały Pani Marzenie Renacie Sznajderskiej. Ta sytuacja trwała przez dwa lata. Gdy Pani sędzia otrzymała wpływ nowych spraw do swojego referatu, osiągnęła wyniki statystyczne takie, jak każdy sędzia w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Przewodnicząca stwierdziła również, że nie ma jakichkolwiek zastrzeżeń do pracy Pani Marzeny Renaty Sznajderskiej, zwracając przy tym uwagę na ponadprzeciętną pracowitość oraz bardzo dobrą organizację pracy kandydatki. Pani Marzena Renata Sznajderska na początku delegacji pełniła równocześnie funkcje Wiceprzewodniczącej I Wydziału Cywilnego i Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu.

Opinia wizytatora

Pani Iwona Małgorzata Wysocka uzyskała ocenę kwalifikacji sporządzoną 25 października 2016 r. przez Panią Małgorzatę Lamparską - sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, wizytatora do spraw cywilnych i notarialnych, z której wynika, że liczba załatwionych przez opiniowaną spraw jest wyższa niż średnia w wydziale, a zatem wyniki ilościowe są bardzo dobre. Jakość orzecznictwa jest również bardzo dobra. Zdaniem wizytatora poprawie powinna ulec terminowość sporządzania uzasadnień orzeczeń. Uzasadnienia są przejrzyste, pisane prawniczym językiem i ukierunkowane na problem prawny. Opiniowana jest bardzo dobrze przygotowana do rozpraw, prowadzi je prawidłowo, przestrzegając praw stron. W ocenie wizytatora Pani Iwona Małgorzata Wysocka jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Wizytator: Małgorzata Lamparska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów