Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 573/2020

Sąd: Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie
Data posiedzenia: 21 lipca 2020 – 24 lipca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 670 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Polańska-Styn Barbara Anna radca prawny pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 13
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

2. Pani Barbara Anna Polańska-Styn urodziła się 5 kwietnia 1980 r. w Warszawie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 6 marca do 30 kwietnia 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na stanowisku referenta, a od 2 maja do 29 grudnia 2006 r. Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego. Od 2 stycznia do 31 października 2007 r. świadczyła praktyki w Kancelarii Adwokackiej adw. Henryk Rumszek w Malborku. Od 1 lutego do 9 kwietnia 2008 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Warszawie na stanowisku p.o. asystenta sędziego. Od 5 maja 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. świadczyła praktyki w Kancelarii Adwokackiej adw. Piotr Perończyk w Warszawie na stanowisku praktykanta. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku w sierpniu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Od 1 września do 30 grudnia 2009 r. wykonywała w ramach umowy o dzieło czynności na rzecz Kancelarii Adwokackiej adw. Piotr Perończyk w Warszawie. Od 4 stycznia do 31 maja 2010 r. w ramach umowy zlecenia wykonywała na rzecz Kancelarii Adwokackiej adw. Piotr Perończyk czynności będące przedmiotem działalność kancelarii, w tym przygotowywała pisma procesowe. W 2010 r. ukończyła wyższe studia na kierunku administracja na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2007-2010 odbywała aplikację adwokacką. Z uwagi na posiadany egzamin sędziowski oraz odpowiedni staż zawodowy, na podstawie uchwały z 21 kwietnia 2010 r. została wpisana na listę adwokatów. Jest zatrudniona w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: od 1 grudnia 2009 r. do 11 sierpnia 2015 r. w Biurze Prawa i Ustroju na stanowisku głównego specjalisty, od 12 sierpnia 2015 r. do 29 lutego 2016 r. w Biurze Szefa Kancelarii - Zespole Obsługi Prawnej na stanowisku głównego specjalisty, od 1 marca 2016 r. - po uzyskaniu wpisu na listę radców prawnych - w Biurze Szefa Kancelarii - Zespole Obsługi Prawnej na stanowisku radcy prawnego. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu sądownictwa i administracji w Kościele na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka brała udział w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Anny Polańskiej-Styn do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie zadecydował całokształt przedstawionych powyżej okoliczności sprawy, a przede wszystkim odpowiedni staż pracy, wszechstronne i różnorodne doświadczenie zawodowe, ukończona aplikacja sądowa i odbywana aplikacja adwokacka, złożony egzamin sędziowski, ukończone studia podyplomowe.

Opinia wizytatora

wskazał, że w przedmiocie reprezentacji przed sądem zebrany materiał jest zdecydowanie zbyt ubogi dla formułowania jakichkolwiek kategorycznych wniosków dotyczących opiniowanej. Można jednak, zdaniem opiniującego, przyjąć tezę o małym doświadczeniu kandydatki w zakresie występowania przed sądem, małym doświadczeniu procesowym, a także ograniczonej sferze podmiotowej spraw, z którymi miała styczność przed sądem. Natomiast licznie przedstawione umowy oraz inne dokumenty, które kandydatka sporządzała lub w których sporządzeniu brała udział wskazują, że to właśnie na tej sferze działalności koncentruje się jej aktywność zawodowa. Nie budzą one zastrzeżeń co do formy i treści. Niewątpliwie charakterystyczna jest duża różnorodność materii, której dotyczą, a niejednokrotnie ich skomplikowany charakter, chociażby związany z różnymi aspektami ochrony wynikającej z prawa autorskiego. Należy jednak zwrócić uwagę, że zagadnienia którymi zajmowała się kandydatka nie stanowią głównego nurtu zagadnień i spraw, które pozostają we właściwości sądu rejonowego. Z tych przyczyn sędzia sporządzający opinię stwierdził, że przedstawione opinie i dokumenty pozwalają na wydanie oceny pozytywnej z zastrzeżeniami.

Wizytator: Mariusz Jabłoński

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Tomaszewski Krzysztof radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1
PRZECIW 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Krzysztof Tomaszewski urodził się 13 lipca 1984 r. w Poznaniu. W 2008 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 lutego 2009 r. do 31 grudnia 2013 r. pracował w Naczelnym Sądzie Administracyjnym na stanowisku asystenta sędziego. W 2010 r. ukończył studia podyplomowe z prawa brytyjskiego oraz europejskiego w języku angielskim, na Uniwersytecie of Cambridge* Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z 23 października 2012 r., na podstawie rozprawy doktorskiej pt.: „Prywatyzacja realizacji celów publicznych, określonych w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami”, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Z uwagi na posiadany tytuł naukowy oraz odpowiedni staż zawodowy, na podstawie uchwały Rady OIRP w Warszawie z 28 listopada 2012 r., został wpisany na listę radców prawnych. Od 1 stycznia do 31 lipca 2014 r. wykonywał zawód radcy prawnego w indywidualnej kancelarii radcy prawnego. Od 1 sierpnia 2014 r. jest zatrudniony w spółce pod firmą; „Auchan Polska Sp. z o.o.” z siedzibą w Piasecznie na stanowisku radcy prawnego. Kandydat brał udział w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pomimo posiadanych kwalifikacji zawodowych, Pan Krzysztof Tomaszewski nie uzyskał poparcia Rady. W porównaniu do wybranej kandydatki wykazuje się niemal o trzy lata krótszym stażem zawodowym, poza tym jego doświadczenie nie jest tak wszechstronne i różnorodne jak w przypadku Pani Barbary Anny Polańskiej-Styn. Ta kandydatka obywała dwie aplikacje prawnicze - sądową i adwokacką, które gruntownie przygotowują ją wykonywania zawodu sędziego, złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin sędziowski, ponadto mimo obecnie mniejszej styczności zawodowej z salą sądową, w swojej pracy radcy prawnego koncentruje się głównie na zagadnieniach z zakresu prawa cywilnego. Pan Krzysztof Tomaszewski uzyskał, co prawda stopień naukowy doktora nauk prawnych, jednak tematyka jego rozprawy, aktywność zawodowa, a także dotychczasowa ścieżka kariery wskazują na skoncentrowanie się na zagadnieniach związanych ze stosowaniem prawa administracyjnego. Kandydat ten podobnie jak Pani Barbara Anna Polańska-Sten otrzymał pozytywną z zastrzeżeniami ocenę kwalifikacyjną, w której wskazano na małą objętość materiału przedstawionego do oceny, a pozwalającego ocenić predyspozycje opiniowanego do objęcia urzędu sędziego. Przy zbliżonych ocenach, na korzyść wybranej kandydatki przemawia zdecydowanie jej większe związanie z sądownictwem powszechnym (odbyte aplikacje prawnicze, złożony egzamin sędziowski, praca na stanowisku asystenta sędziego w sądach powszechnych, praca w kancelariach adwokackich, zakres obowiązków w obecnym miejscu pracy — sporządzanie i opiniowanie umów głównie z zakresu prawa cywilnego i autorskiego). W ocenie Rady kandydatka ta jest wszechstronnie przygotowana do orzekania w sądzie rejonowym. Powyższe uczyniło jej kandydaturę najbardziej odpowiednią w tym postępowaniu.

Opinia wizytatora

wskazał, że zaprezentowany do analizy wykaz spraw sądowych oraz innych dokumentów sporządzonych w związku z tworzeniem lub stosowaniem prawa dotyczy w szczególności materialnego i procesowego prawa administracyjnego, w mniejszym stopniu prawa gospodarczego i w znikomej części prawa cywilnego. Wizytator do analizy wybrał, z uwagi na ubieganie się przez kandydata o stanowisko sędziego sądu rejonowego, w szczególności akta spraw dotyczące postępowania cywilnego i gospodarczego. Ich materia nie była zbytnio zróżnicowana, co nie dało możliwości pełnej oceny umiejętności kandydata. Pisma procesowe sporządzone przez opiniowanego były sformułowane prawidłowo, zawierały adekwatne do żądań bądź zarzutów wywody i analizy prawne, a także były poparte odpowiednim orzecznictwem i poglądami doktryny. Redakcja pism procesowych tak pod względem językowym, jak i prawnym może zostać uznana za w pełni właściwą. Spostrzeżenia poczynione w związku z analizą materiału wskazują na dobrą wiedzę prawniczą kandydata. Niemniej szczupłość materiału nie daje możliwość pełnej oceny umiejętności i postawy kandydata pod kątem predyspozycji do wykonywania zawodu sędziego. Ponadto w ocenie opiniującego przedstawiony do oceny materiał, w dużej mierze z zakresu prawa administracyjnego, nasuwa konkluzję, że kandydat nie zdobył w pełni doświadczenia w sprawach o tematyce często spotykanej w praktyce funkcjonowania sądu rejonowego. Z tych przyczyn sędzia sporządzający opinię stwierdził, że przedstawiony, niezbyt zróżnicowany i niezbyt obszerny materiał pozwala na wydanie jedynie oceny pozytywnej z zastrzeżeniami.

Wizytator: Marek Grodzki

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów