Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 905/2019

Sąd: Sąd Okręgowy w Częstochowie
Data posiedzenia: 15 października 2019 – 18 października 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 762 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-10-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Janik-Lutak Sylwia Izabela sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywnie 2
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Sylwia Izabela Janik-Lutak urodziła się 11 sierpnia 1975 r. w Pankach. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z ocenę bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 października 1999 r. do 31 marca 2002 r. odbyła pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie. Od 15 września 1999 r. do 31 maja 2000 r., odbyła staż absolwencki w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku, pełniła funkcję kuratora społecznego, a także była członkiem Kolegium do spraw Wykroczeń. W dniach 3, 4 i 25 kwietnia 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. W okresie od 15 czerwca 2002 r. do 28 lutego 2003 r. zajmowała się obsługą prawną w Zakładzie Produkcyjno-Handlowym „Uniplast” w Kłobucku. Z dniem 12 maja 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie i skierowana do orzekania w XIII Zamiejscowym Wydziale Grodzkim w Kłobucku oraz XIV Wydziale Karnym Wykonawczym. Z dniem 1 maja 2004 r. została przeniesiona do orzekania w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2007 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, gdzie orzeka w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Pani sędzia pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Sylwii Izabeli Janik-Lutak sporządziła Pani Marzena Górczyńska-Bebłot - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, która wskazała, że kandydatka spełnia warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Wyniki pracy Pani sędzi Sylwii Izabeli Janik-Lutak, zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i statystycznym oceniła pozytywnie. Kandydatka posiada odpowiednią wiedzę prawniczą oraz znajomość metodyki pracy sędziego, co znajduje odzwierciedlenie w wydawanych przez nią orzeczeniach. Swobodnie porusza się w problematyce prawa pracy jak i prawa ubezpieczeń społecznych, wykazuje się również dobrą znajomością prawa procesowego. Wyniki postępowań odwoławczych w rozpoznawanych przez nią sprawach świadczą o dobrej jakości orzecznictwa. Także cechy charakteru i dotychczasowa postawa kandydatki jako sędziego nie budzą żadnych zastrzeżeń. Sędzia wskazała, że średnia miesięczna wydajność statystyczna kandydatki za lata 2016-2018 jest zdecydowanie wyższa od średniej miesięcznej statystycznej wydajności sędziego orzekającego w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Częstochowie, w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie, w obszarze apelacji katowickiej oraz kraju. Pani sędzia Sylwia Izabela Janik-Lutak zdecydowaną większość uzasadnień sporządziła w terminie wynikającym z art. 329 k.p.c. W nielicznych sprawach, w których doszło do przekroczenia tego terminu, było to spowodowane jej usprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane przez kandydatkę zawierają wszystkie elementy konstrukcyjne wymagane art. 328 § 2 k.p.c. Wskazują podstawę faktyczną rozstrzygnięcia, zawierają ocenę przeprowadzonych dowodów, zaakcentowanie okoliczności spornych między stronami, wskazanie podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. Uzasadnienia mają czytelną systematykę i wyczerpująco przedstawiają analizę rozpoznawanych roszczeń. Dane przedstawione przez sędzię wskazują na zadowalającą stabilność orzecznictwa kandydatki - stabilność ta oscyluje wokół średniej wydziałowej. Odsetek orzeczeń pozytywnie zweryfikowanych przez sąd odwoławczy należy uznać za dobry. Zatem mając powyższe na uwadze, w ocenie sędzi Marzeny Gorczyńskiej- Bebłot, kandydatka jest w pełni przygotowana do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Marzena Górczyńska-Bebłot

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Kita Tomasz Grzegorz sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywnie 8
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 7

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Tomasz Grzegorz Kita urodził się 2 sierpnia 1976 r. w Zawierciu. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 15 stycznia 2001 r. do 30 września 2002 r. pracował w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Katowicach, jako inspektor w Wydziale Prawno-Organizacyjnym oraz jako Superarbiter w Stałym Polubownym Sądzie Konsumenckim. Aplikację sądową odbywał w Sądzie Okręgowym w Częstochowie do 31 marca 2003 r., a egzamin sędziowski złożył 16 kwietnia 2003 r. z wynikiem dobrym. Od 12 listopada 2003 r. do 16 kwietnia 2004 r. pracował w Kancelarii Komornika Sądowego Rewiru IV przy Sądzie Rejonowym w Katowicach z siedzibą w Chorzowie, początkowo w charakterze pracownika biurowego, a od 2 lutego 2004 r. jako asesor komorniczy. Od 1 maja 2004 r. do 11 września 2007 r. zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 września 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, orzekał w VI Wydziale Grodzkim. Od 1 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2009 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W dniu 4 czerwca 2009 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego, organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Z dniem 1 stycznia 2010 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach, gdzie orzeka do chwili obecnej w I Wydziale Cywilnym. Od 1 marca 2014 r. do 30 czerwca 2018 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. W 2017 r. był kilkukrotnie delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Pan sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tomasz Grzegorza Kity zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności duże i różnorodne doświadczenie zawodowe kandydata, zdobyte przez niego podczas długoletniej pracy orzeczniczej, zarówno w sądach rejonowych, jak i podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym, pełnienie funkcji w wymiarze sprawiedliwości, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, z najwyższą łączną sumą punktów poparcia.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Grzegorza Kity sporządził Pan Jacek Włodarczyk - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, wizytator ds. cywilnych, który stwierdził, że kandydat posiada wszelkie wymagane kwalifikacje do pełnienia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Przebieg jego dotychczasowej służby nie budzi żadnych zastrzeżeń, w szczególności nie toczyło się w stosunku do niego, ani nie toczy żadne postępowanie dyscyplinarne, nie wytknięto mu uchybień, nie zwrócono uwagi. W żadnej ze spraw z referatu Pana sędziego, w okresie kontrolowanym, nie stwierdzono przewlekłości postępowania, ani niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jakość orzecznictwa kandydata nie budzi żadnych zastrzeżeń. W kontrolowanym okresie nie uchylono kandydatowi żadnego orzeczenia, zmian dokonano tylko w nielicznych sprawach i w większości dotyczyły rozstrzygnięć o kosztach procesu. Wyniki statystyczne, szczególnie w zakresie wydajności, terminowości sporządzania uzasadnień są bardzo dobre. Kandydat jest osobą wyróżniającą się na tle innych sędziów swojego wydziału, jak również na tle pionu cywilnego okręgu gliwickiego. Posiada także pewne doświadczenie drugoinstancyjne, zdobyte podczas jednostkowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Uwagę sędziego wizytatora zwróciła staranność i uporządkowanie w prowadzeniu postępowania. W zasadzie na każdej rozprawie kandydat dopuszczał dowody dotychczas zgłoszone i ocenione jako potrzebne, a każda rozprawa zaczynała się od krótkiego zreferowania stronom przez sąd, dotychczasowego przebiegu postępowania. Świadczy to o przygotowaniu się do sesji. W żadnej ze skontrolowanych najstarszych spraw z referatu kandydata proces „starzenia się” sprawy nie wynikał z przyczyn leżących po jego stronie. Uchybienia stwierdzone w innych skontrolowanych sprawach, były drobne, nie rzutujące na wynik oceny. Dotyczyły powtarzającej się sytuacji niedopuszczania dowodu z ustnej uzupełniającej opinii biegłego, dopuszczania dowodu z akt postępowań na okoliczność ich przebiegu, zamiast konkretnych dokumentów z tych akt. W jednej sprawie z niewielkim opóźnieniem rozpoznano wniosek o udzielenie zabezpieczenia, a w innej - zamieszczono błędny zapis w protokole co do ogłoszenia postanowienia, gdy ogłoszono wyrok. Kandydat ma duże doświadczenie cywilistyczne, orzekając we wszystkich rodzajach spraw z kategorii C, Ns, Co. Sędzia wizytator wyraził przekonanie, że Pan Tomasz Grzegorz Kita jak najbardziej zasługuje na pozytywne zaopiniowanie jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Jacek Włodarczyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów