Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 482/2016

Sąd: Sąd Rejonowy w Pile
Data posiedzenia: 21 czerwca 2016 – 23 czerwca 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. poz. 1302 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2016-06-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Król Joanna Magdalena sędzia sądu rejonowego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywnie, 7 17 0
PRZECIW 12 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 44 14

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Zdaniem sędziego wizytatora Pani Joanna Magdalena Król jest przygotowana do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego w stopniu celującym. Kandydatka posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując na stanowisku asystenta sędziego w wydziale cywilnym, gospodarczym, karnym, rodzinnym i nieletnich oraz w wydziale pracy. Jednakże kandydatka ta nie uzyskała tak wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego jak osoba wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie. Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu zaopiniowało jej kandydaturę pozytywnie 7 głosami "za" (w tym 4 oceny bardzo dobre i 3 oceny dobre) a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu oddało na nią zaledwie 17 głosów "za", 12 głosów "przeciw" i 44 głosy "wstrzymujące się". Ponadto Pani Joanna Magdalena Król uzyskała słabsze oceny - zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych (ocena dobra), jak i z egzaminu sędziowskiego (ocena dobra z sumą 218 punktów), który złożyła w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w 2012 r.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Kurzawa Małgorzata sędzia sądu rejonowego pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywnie 73 14
PRZECIW 1 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Małgorzata Kurzawa urodziła się w 1982 r. w Złotowie. W 2006 r. ukończyła na ocenę bardzo dobrą wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie złożyła we wrześniu 2009 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Z dniem l grudnia 2009 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Złotowie. Powierzone obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. W związku z reorganizacją tego Sądu od l stycznia 2013 r. jest asystentem sędziego w Sądzie Rejonowym w Pile w VII Zamiejscowym Wydziale Cywilnym z siedzibą w Złotowie. W 2015 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie prawa pracy na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pani Małgorzata Kurzawa na bieżąco doskonali swoje umiejętności zawodowe, między innymi przez uczestnictwo w szkoleniach, organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, a także w warsztatach, konferencjach i seminariach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

w uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Małgorzata Kurzawa legitymuje się bardzo dobrą oceną z ukończenia wyższych studiów prawniczych i oceną dobrą plus z egzaminu sędziowskiego. Od 2009 r. jest asystentem sędziego w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Złotowie. Zdaniem sędziego wizytatora kandydatka spełnia w stopniu wzorowym wymagania do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pani Małgorzata Kurzawa systematycznie doskonali swoje umiejętności zawodowe przez uczestnictwo w licznych szkoleniach oraz udział w studiach podyplomowych. Posiada szereg pozytywnych opinii służbowych oraz uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu (7 głosów "za " , O głosów "przeciw, O głosów "wstrzymujących się " , w tym 7 ocen wzorowych). Niewątpliwym atutem tej kandydatki jest najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu, które oddało na jej kandydaturę 73 głosy "za " , l głos "przeciw " i 3 głosy "wstrzymujące się " .Po wszechstronnym rozważeniu całoksztahu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pile zostanie przedstawiona kandydatura Pani Małgorzaty Kurzawy.O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Małgorzaty Kurzawy zadecydował całoksztah okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią odpowiednie doświadczenie zawodowe, w tym wysoko oceniane kompetencje merytoryczne, wzorowa ocena kwalifikacyjna, bardzo dobra ocena z ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocena dobra plus z egzaminu sędziowskiego, uzyskanie najwyższego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu. Ponadto niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

Opinia wizytatora

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Małgorzaty Kurzawy sporządził Pan Maciej Rozpędowski- sędzia wizytator do spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Zdaniem opiniującego kandydatka sporządza projekty orzeczeń i uzasadnień na wysokim poziomie. Szeroki zakres spraw rozpoznawanych w wydziale pozwolił jej na zapoznanie się z różnorodną problematyką prawną. Opiniujący podkreślił bardzo wysoki poziom wykonywania powierzanych kandydatce zadań, jej zaangażowanie w pracę wydziału oraz systematyczne pogłębianie wiedzy niezbędnej zarówno w obecnej pracy, jak i w przyszłej, orzeczniczej pracy sędziego. W konkluzji opiniujący wyraził pogląd, że Pani Małgorzata Kurzawa spełnia w stopniu wzorowym wymagania do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Swoje wnioski podtrzymał w uzupełniającej ocenie pracy kandydatki.Osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje merytoryczne, co potwierdzają oceny kwalifikacyjne. Regularnie podnosi kompetencje, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych, warsztatach, seminariach oraz przez udział w studiach podyplomowych. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Małgorzata Kurzawa jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego i uzyskała najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Wizytator: Maciej Rozpędowski

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów