Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 912/2019

Sąd: Sąd Okręgowy w Legnicy
Data posiedzenia: 15 października 2019 – 18 października 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 1048 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-10-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Majer-Świrska Mariola sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Mariola Majer-Świrska urodziła się w 1977 r. w Legnicy. Od 1 listopada 1999 r. do 31 marca 2008 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Legnicy kolejno na stanowiskach: referenta-stażysty, sekretarza sądowego i starszego sekretarza sądowego. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła we wrześniu 2006 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W maju 2008 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 16 października 2014 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lubinie. Skierowano ją do orzekania w II Wydziale Karnym tego Sądu, a następnie, z dniem 1 marca 2017 r. w I Wydziale Cywilnym.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Panią Annę Młyniec - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Legnicy. Podkreśliła ona, że przeprowadzone badania wykazały niską zaskarżalność orzeczeń Pani sędzi Marioli Majer-Świrskiej. Uchylone orzeczenie było co prawda wynikiem nierozpoznania istoty sprawy, jednak nastąpiło to na skutek zastosowania formalnego podejścia do okoliczności wyłączających odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkodę i skutkiem tego sąd zaniechał zbadania materialnej podstawy żądania. Zmiany orzeczeń wynikały zaś z pominięcia przy orzekaniu - w jednej sprawie udziału własnego poszkodowanego w ryzyku kradzieży, a w drugiej sprawie prawomocności w części nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym. Każdorazowo jednak w przypadkach orzeczeń reformatoryjnych sąd okręgowy przyjmował ustalenia sądu rejonowego za własne, a dokonaną ocenę prawną roszczenia za trafną i prawidłową. Opiniowana wykazuje, w ocenie Pani sędzi Anny Młyniec, duże zaangażowanie w realizacji swoich obowiązków orzeczniczych, jest zorganizowana, sumienna i sprawna w zakresie podejmowanych czynności, planuje trafnie i prawidłowo postępowanie dowodowe w rozpoznawanych sprawach. Orzecznictwo Pani sędzi prezentuje wysoki poziom merytoryczny. Uzasadnienia sporządzone przez Panią sędzię są przejrzyste, rzeczowe, spójne i logiczne, zgodne z wymogami ustawowymi. Sporządzane są terminowo. Stwierdzone, w toku postępowania apelacyjnego przez sąd okręgowy uchybienia, w ogólnej ocenie całości pracy Pani sędzi, przy uwzględnieniu liczby rozpoznanych prawidłowo spraw, nie mają ostatecznie decydującego znaczenia i są do wyeliminowania w przyszłości. W konsekwencji, przeprowadzone badania i analiza danych statystycznych oraz spraw, w których Opiniowana była referentem pozwala, w ocenie Pani sędzi wizytator, przedstawić Panią sędzię Mariolę Majer-Świrską jako dobrego, spełniającego oczekiwania i wymogi kandydata na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Anna Młyniec

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Pyziński Grzegorz Henryk sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywnie 10
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 8

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Grzegorz Henryk Pyziński urodził się w 1974 r. w Legnicy. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od lipca 1998 r. do września 1999 r. pracował w kancelarii notarialnej na stanowisku referenta prawnego. Od 1 października 1999 r. do 31 marca 2002 r. odbywał etatową aplikację sądową w Sądzie Rejonowym w Legnicy, zakończoną złożeniem w kwietniu 2002 r. egzaminu sędziowskiego z wynikiem dobrym. Od 15 lipca 2002 r. do 17 kwietnia 2003 r. pracował w dziale prawnym w Wydawnictwie „Siedmiogród” we Wrocławiu. Z dniem 12 maja 2003 r. został mianowany asesorem sądowym z powierzeniem czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Głogowie. W 2006 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa i gospodarki Unii Europejskiej - Prawo europejskie dla sędziów z wynikiem dobrym plus. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 listopada 2006 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie. Z dniem 12 grudnia 2007 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Złotoryi. Z dniem 1 lutego 2010 r. zrzekł się urzędu sędziego. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu z dnia 28 stycznia 2010 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej we Wrocławiu. W kwietniu 2010 r. rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej. Z dniem 5 grudnia 2016 r. zaprzestał wykonywania zawodu adwokata. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 29 listopada 2016 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy i przydzielony do orzekania w V Wydziale Gospodarczym tego Sądu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego przez Pana Grzegorza Henryka Pyzińskiego zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności pozytywna ocena kwalifikacji i opinia służbowa Prezesa Sądu Rejonowego w Legnicy oraz dotychczasowa nienaganna i wieloletnia praca w zawodach asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego i adwokata.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Panią Annę Bury - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Legnicy. Wyraziła on pogląd, że Pan sędzia Grzegorz Henryk Pyziński, rozpoznając sprawy z zakresu prawa gospodarczego i upadłościowego o zróżnicowanej tematyce, prezentuje dobry poziom orzecznictwa. Analiza akt wskazuje na pełne opanowanie przez Opiniowanego warsztatu pracy i zaangażowanie w pracę. W miarę terminowo podejmuje on czynności procesowe i organizuje pracę przy rozpoznawaniu spraw. Wskazano, że uchybienia w terminowym podejmowaniu przez niego czynności w niektórych sprawach wynikać mogły z tego, że do referatu Pana sędziego w grudniu 2016 r. został przydzielony cały bieżący wpływ spraw we wszystkich kategoriach rozpoznawanych przez sędziów oraz cały wpływ spraw w kategorii GNc w postępowaniu upominawczym rozpoznawanych przez referendarza sądowego, a nadto Pan sędzia po 6 latach wykonywania zawodu adwokata i wcześniejszym orzekaniu w wydziale rodzinnym i cywilnym zaczął orzekać w wydziale gospodarczym, co łączyło się z koniecznością opanowania nowej dziedziny. Sporządzane przez Opiniowanego uzasadnienia cechuje staranność, dbałość o istotę sprawy. Uzasadnienia zawierają wszelkie niezbędne elementy konstrukcyjne, w tym określony pogląd prawny wyrażony na tle prawidłowo ustalonych stanów faktycznych. Pewne zastrzeżenia budzić może wysoka liczba orzeczeń podlegających zmianie (wyższa niż średnia w Wydziale), lecz odnotowania wymaga, że w przeważającej liczbie spraw zmiany były przy jedynie częściowo uwzględnionych apelacjach i były wynikiem odmiennej oceny prawidłowo ustalonego stanu faktycznego (jak np. w sprawach o zasądzenie odszkodowań), skutkującej bądź przyznaniem części dochodzonych kwot, bądź też zwiększeniem ich wysokości. Nadto, co wymaga szczególnego podkreślenia żadne orzeczenie nie zostało uchylone do ponownego rozpoznania. Nabyte dotychczas przez Opiniowanego doświadczenie oraz wskazana wyżej sprawność i efektywność podejmowanych czynności przy rozpoznawaniu spraw uprawnia do oceny, że jest on dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy.

Wizytator: Anna Bury

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Ziser Marta sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 9
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 9

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Marta Ziser urodziła się w 1978 r. w Legnicy. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła we wrześniu 2005 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Od 1 października 2005 r. do 28 lutego 2006 r. pracowała w kancelarii adwokackiej na stanowisku referenta prawnego. Następnie, od 1 marca 2006 r. do 16 maja 2007 r. zatrudniona była w Sądzie Okręgowym w Legnicy na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 17 maja 2007 r. została mianowana asesorem sądowym i powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Głogowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 16 lipca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie. Następnie, z dniem 1 września 2010 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy i skierowana do orzekania w VII Wydziale Cywilnym, a następnie I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 17 lipca 2019 r. objęła funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Legnicy.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Panią Joannę Pasak - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Legnicy. Stwierdziła ona, że Pani sędzia Marta Ziser posiada dużą wiedzę prawniczą z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego i procedury cywilnej. Materia spraw, w których orzekała Pani sędzia jest różnorodna. Wysoki poziom sporządzanych uzasadnień, trafność orzeczeń w sprawach zróżnicowanych tematycznie i o różnym stopniu skomplikowania, niewielki stopień zaskarżalności orzeczeń i tylko łącznie jedna sprawa, w której doszło do korekty orzeczenia przez Sąd Odwoławczy to elementy, które przemawiają za uznaniem Pani sędzi za właściwego kandydata do powołania na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego. Pozytywną ocenę opiniowanej potwierdzają nadto także osiągane wyniki liczbowe, jeśli pominąć te z początków pracy orzeczniczej podjętej po dłuższej przerwie. Powyższe cechy Pani sędzi Marty Ziser oraz przedstawione wyniki jej pracy w sporządzonej ocenie, pozwalają zdaniem Pani sędzi wizytator, na wyprowadzenie wniosku, że Opiniowana w pełni zasługuje na awans zawodowy w służbie sędziowskiej.

Wizytator: Joanna Pasak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów