Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 558/2015

Sąd: Sąd Okręgowy w Koninie
Data posiedzenia: 13 kwietnia 2015 – 17 kwietnia 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 786 z 2014
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2015-04-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Kaliszewska Iwona Maria negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 18

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Kontrkandydatka Iwona Maria Kaliszewska nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu i Zgromadzenia.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Klimas Anna sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 18

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani sędzia Anna Klimas uzyskała dużo mniejszą ilość głosów niż wybrany kandydat podczas głosowania na Zgromadzeniu Sędziów oraz gorszą ocenę Kolegium (jedna ocena bardzo dobra i trzy oceny dobre).

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Kowalski Przemysław Tomasz sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 18

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Zbliżony kontrkandydat Pan sędzia Przemysław Tomasz Kowalski uzyskał również bardzo dobrą opinię kwalifikacyjną, ale niższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (drugi wynik) i niższe poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym. Porównując kandydatów, Zespół miał również na uwadze, że rekomendowany kandydat przez wiele lat łączył funkcje przewodniczącego wydziału i prezesa sądu z orzekaniem i osiągał w tym zakresie bardzo dobre wyniki Zbliżony kontrkandydat Pan sędzia Przemysław Tomasz Kowalski również uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, jednakże w porównaniu z wybranym kandydatem uzyskał zdecydowanie mniejsze poparcie środowiska sędziowskiego (drugi wynik) oraz Kolegium Sądu Apelacyjnego (dwie oceny bardzo dobre i dwie oceny dobre - drugi wynik). Ponadto Pan sędzia Karol Tomasz Skocki przez wiele lat łączył funkcję prezesa sądu i przewodniczącego wydziału z pracą orzeczniczą i mimo zwiększonych obowiązków uzyskiwał bardzo dobre wyniki pracy, co również przemawia za wyborem jego osoby na przedmiotowe stanowisko.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Skocki Karol Tomasz sędzia SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna (jednogłośnie) 63 18
PRZECIW 13 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 9 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Karol Tomasz Skocki urodził się 8 lipca 1961 r. w Strzelnie. Studia prawnicze ukończył w 1986 r. na Uniwersytecie im A. Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem dobrym. W okresie od l września 1986 r. do 31 sierpnia 1988 r. odbył etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Koninie, którą ukończył zdanym w dniach 7,8 i 20 września 1988 r. z wynikiem dobrym egzaminem sędziowskim. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 października 1988 r. mianowany został asesorem sądowym i powierzono mu pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Słupcy. Czynności sędziowskie pełnił w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich i Wydziale Cywilnym oraz Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lutego 1991 r. Pan Karol Tomasz Skocki został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Słupcy. Z dniem l marca 1992 r. Kolegium Sądu Wojewódzkiego w Koninie powołało Pana Sędziego na stanowisko Przewodniczącego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Słupcy, a od dnia l stycznia 1 996 r. na Przewodniczącego Wydziału Karnego. Od dnia l sierpnia 1996 r. pełnił funkcje Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Słupcy. Z dniem 19 kwietnia 1998 r. Minister Sprawiedliwości powołał Pana Sędziego na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Słupcy. Funkcję tę pełnił przez okres 12 lat. W tym czasie wielokrotnie był delegowany przez Prezesa Sądu Okręgowego w Koninie do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Koninie. Postanowieniem Prezydenta z dnia 8 stycznia 2009 r. powołany został na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sądzie Rejonowym w Słupcy. Z dniem l stycznia 2013 r. Pan Sędzia został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Koninie i powierzono mu funkcje Przewodniczącego VIII Zamiejscowego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Koninie z siedzibą w Słupcy. Z dniem 21 maja 2014 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu powołał Pan Sędziego Karola Skockiego do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Koninie. Z tym dniem Prezes Sądu Okręgowego w Koninie powierzył mu funkcję Przewodniczącego Wydziału VIII Karnego na okres kadencji Prezesa Sądu Rejonowego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Karola Tomasz Skockiego z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie, w pełni podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację oraz uznając argumentację Zespołu członków Rady, że pozostali kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie spełniali w mniejszym stopniu oceniane łącznie, kryteria wyboru, jakimi są doświadczenie zawodowe, uzyskane oceny kwalifikacyjne i poparcie środowiska sędziowskiego. Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, miała na uwadze bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną kandydata, z której wynika, że posiada on wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które pozwalają stwierdzić, że będzie prawidłowo wykonywał obowiązki sędziego Sądu Okręgowego, jest osobą zaangażowaną i pracowitą. Ponadto w 2008 r. kandydat ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie prawa karnego. Rada wzięła pod uwagę, że wybrany kandydat uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Poznańskiej i najwyższą ocenę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (pięć ocen wzorowych).

Opinia wizytatora

Posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, nie boi się w orzecznictwie trudnych rozstrzygnięć, cechuje się stanowczością i nie przeciąga zbędnie prowadzonych postępowań. W opinii podkreślono wzorową terminowość wykonywanych czynności w tym zwłaszcza uzasadnień wyroków i niezwykle szczegółowe protokołowanie prowadzonych czynności.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów