Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 389/2015

Sąd: Naczelny Sąd Administracyjny
Data posiedzenia: 9 marca 2015 – 13 marca 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 389 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2015-03-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Jagiełło Andrzej sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 12 78 16
PRZECIW 0 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Andrzej Jagiello urodził się 28 września 1954 r. w Starym Korczynie. W 1979 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim z ogólną oceną dostateczną. Po odbyciu aplikacji sądowej, w październiku 1981 r., złożył egzamin sędziowski, uzyskując ocenę bardzo dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 21 października 1981 r. został mianowany asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Kielcach. Przydzielony został do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Pińczowie. Od l października 1983 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Pińczowie. Uchwałą Rady Państwa z 19 grudnia 1983 r. powołany został na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Pińczowie. Od l lipca 1984 r. pełnił obowiązki Prezesa Sądu Rejonowego w Pińczowie, a nominację na to stanowisko uzyskał 23 kwietnia 1985 r. Uchwałą Rady Państwa z 16 października 1987 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Kielcach. Pełnił funkcję wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich, a następnie wizytatora ds. pracy oraz ds. egzekucyjnych i komorników sądowych. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem l kwietnia 1990 r. został powołany na stanowisko wiceprezesa, a w dniu l O marca 1994 r. na prezesa Sądu Wojewódzkiego w Kielcach. Funkcję tę pełnił przez dwie 4-letnie kadencje do l O marca 2002 r. Pełnił funkcję wizytatora ds. penitencjarnych Sądu Okręgowego w Kielcach. W okresie od l stycznia do 30 czerwca 2003 r. i od 7 lipca do 31 grudnia 2003 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w wymiarze jednej sesji w miesiącu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2004 r. został powołany na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie orzekał w Wydziale III. Z dniem l kwietnia 2005 r. został przeniesiony, na własny wniosek, na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Z dniem 28 czerwca 2005 r. został powołany na stanowisko Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Pełni funkcję Przewodniczącego Wydziału I tego Sądu. Decyzjami Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, od l listopada 2010 r., jest delegowany do orzekania w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego (termin aktualnej delegacji upływa 30 kwietnia 2015 r.) W dniu 14 lutego 2000 r. został wybrany na członka Krajowej Rady Sądownictwa. Od 4 kwietnia 2002 r. do 14 lutego 2004 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Od lO lutego 2012 r. ponownie jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. W 1985 r. ukończył Podyplomowe Studium Wymiaru Sprawiedliwości organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2007 r. ukończył Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla sędziów sądów administracyjnych organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Ocenę kwalifikacji Pana Andrzeja Jagiełły sporządziła sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Aleksandra Wrzesińska-Nowacka. Opiniująca stwierdziła, że z licznych opinii o kandydacie, znajdujących się w jego aktach osobowych i sporządzanych w różnych okresach jego kariery zawodowej wynika, że przez cały okres służby sędziowskiej wzorowo wywiązywał się ze swoich obowiązków, nieustająco pogłębiając swoją wiedzę, nie tylko na studiach podyplomowych, ale także na bieżąco, orzekając w różnych rodzajach spraw (orzekał zarówno w sprawach karnych, cywilnych, a obecnie podatkowych, był wizytatorem 4 w sprawach rodzinnych i dla nieletnich). Opiniująca dodała, że orzekając z opiniowanym w składach w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, może stwierdzić, że do każdej sprawy był świetnie przygotowany. Jest osoba potrafiącą działać w zespole, stanowczą i posiadająca własne zdanie, ale tez otwartą na inną niż prezentowana przez niego argumentację. Ma ogromne doświadczenie życiowe, które wykorzystuje w pracy zawodowej Ponadto, co wydaje być rzeczą bardzo istotną, rozstrzygając sprawy nie ogranicza się do bardzo formalistycznego podejścia do każdej z nich, ale - działając zawsze w granicach obowiązującego prawa - stara się wydać orzeczenie odpowiadające standardom nie tylko zgodności z prawem, ale także sprawiedliwe. W swoich uzasadnieniach, zarówno ustnych, jak i pisemnych, zawsze dąży do przekonania stron postępowania, że Sąd rozpoznał sprawę wszechstronnie (w sprawach rozpoznawanych w NSA- w granicach, w jakich pozwalały na to podstawy kasacyjne i sposób ich sformułowania), a rozstrzygnięcie nie mogło być - w danym stanie faktycznym i prawnym - inne. Świadczy to, zdaniem opiniującej o jego wyjątkowej dojrzałości i właściwym rozumieniu istoty zawodu sędziego. Kandydat dał się ponadto podczas delegacji poznać nie tylko jako świetnie przygotowany do zawodu prawnik, ale także jako człowiek o wielkiej kulturze osobistej, szerokich zainteresowaniach i pasjach, potrafiący współdziałać w zespole, odnoszący się do innych z życzliwością. Opiniująca zauważyła, ze jedynym uchybieniem jakie stwierdziła w pracy kandydata, są opóźnienia w sporządzeniu uzasadnień. Dodała jednak, że - jak wyjaśniono w opinii - opóźnienia te w znacznej części mogą być usprawiedliwione działalnością opiniowanego w Krajowej Radzie Sądownictwa. Jednakże fakt opóźnień w sporządzaniu uzasadnień musiał wpłynąć na ocenę kandydatury Pana Andrzeja Jagiełły. Konkludując opiniująca wyraziła pogląd, że podkreślając wyróżniające przygotowanie zawodowe kandydata, jego ogromne doświadczenie i dojrzałość, jakie powinny cechować sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, kandydaturę Pana sędziego Andrzeja Jagiełły ocenia jako bardzo dobrą.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Andrzeja Jagiełły sporządziła sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Aleksandra Wrzesińska-Nowacka. Opiniująca stwierdziła, że z licznych opinii o kandydacie, znajdujących się w jego aktach osobowych i sporządzanych w różnych okresach jego kariery zawodowej wynika, że przez cały okres służby sędziowskiej wzorowo wywiązywał się ze swoich obowiązków, nieustająco pogłębiając swoją wiedzę, nie tylko na studiach podyplomowych, ale także na bieżąco, orzekając w różnych rodzajach spraw (orzekał zarówno w sprawach karnych, cywilnych, a obecnie podatkowych, był wizytatorem w sprawach rodzinnych i dla nieletnich). Opiniująca dodała, że orzekając z opiniowanym w składach w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, może stwierdzić, że do każdej sprawy był świetnie przygotowany. Jest osoba potrafiącą działać w zespole, stanowczą i posiadająca własne zdanie, ale tez otwartą na inną niż prezentowana przez niego argumentację. Ma ogromne doświadczenie życiowe, które wykorzystuje w pracy zawodowej Ponadto, co wydaje być rzeczą bardzo istotną, rozstrzygając sprawy nie ogranicza się do bardzo formalistycznego podejścia do każdej z nich, ale - działając zawsze w granicach obowiązującego prawa - stara się wydać orzeczenie odpowiadające standardom nie tylko zgodności z prawem, ale także sprawiedliwe. W swoich uzasadnieniach, zarówno ustnych, jak i pisemnych, zawsze dąży do przekonania stron postępowania, że Sąd rozpoznał sprawę wszechstronnie (w sprawach rozpoznawanych w NSA- w granicach, w jakich pozwalały na to podstawy kasacyjne i sposób ich sformułowania), a rozstrzygnięcie nie mogło być - w danym stanie faktycznym i prawnym - inne. Świadczy to, zdaniem opiniującej o jego wyjątkowej dojrzałości i właściwym rozumieniu istoty zawodu sędziego. Kandydat dał się ponadto podczas delegacji poznać nie tylko jako świetnie przygotowany do zawodu prawnik, ale także jako człowiek o wielkiej kulturze osobistej, szerokich zainteresowaniach i pasjach, potrafiący współdziałać w zespole, odnoszący się do innych z życzliwością. Opiniująca zauważyła, ze jedynym uchybieniem jakie stwierdziła w pracy kandydata, są opóźnienia w sporządzeniu uzasadnień. Dodała jednak, że - jak wyjaśniono w opinii - opóźnienia te w znacznej części mogą być usprawiedliwione działalnością opiniowanego w Krajowej Radzie Sądownictwa. Jednakże fakt opóźnień w sporządzaniu uzasadnień musiał wpłynąć na ocenę kandydatury Pana Andrzeja Jagiełły. Konkludując opiniująca wyraziła pogląd, że podkreślając wyróżniające przygotowanie zawodowe kandydata, jego ogromne doświadczenie i dojrzałość, jakie powinny cechować sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, kandydaturę Pana sędziego Andrzeja Jagiełły ocenia jako bardzo dobrą.

Wizytator: Aleksandra Wrzesińska-Nowacka

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Sokal Piotr radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 13
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3