Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 505/2018

Sąd: Sąd Apelacyjny w Rzeszowie
Data posiedzenia: 6 listopada 2018 – 9 listopada 2018
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 323 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2018-11-0...
Liczba wolnych stanowisk: 4
Liczba kandydatów: 7
Liczba obsadzonych stanowisk: 3
Liczba odrzuconych kandydatów: 4

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Błachowicz Bożena Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 39 0
PRZECIW 0 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 5 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Bożena Blachowicz urodziła się w 1966 r. w Kłakowicach. W 1990 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej - Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Przemyślu złożyła we wrześniu 1992 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 1992- 1994 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 maja 1994 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przemyślu, w którym poza obowiązkami orzeczniczymi pełniła także funkcję Przewodniczącego Wydziału Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 lutego 200 l r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Z dniem 1 lipca 200 l r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Krośnie. W 2004 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym. Z dniem 1 maja 2005 r., w związku z utworzeniem Sądu Okręgowego w Przemyślu, została przeniesiona na stanowisko sędziowskie w tym sądzie, w którym pełniła między innymi funkcję wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych. W 2008 r. ukończyła podyplomowe studium prawa pracy dla sędziów sądów powszechnych organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Na przestrzeni lat orzekała w szeroko rozumianych sprawach cywilnych, w tym sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali uczestnicy postępowania, tj. Pani Bożena Błachowicz, Pani Barbara Frankowska, Pan Krzysztof Adam Kamiński oraz Pani Elżbieta Selwa nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosków o ich powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Bożeny Błachowicz sporządził Pan Mirosław Szwagierczak - wizytator do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Z oceny tej wynika, że kandydatka spełnia wszelkie wymogi formalne i merytoryczne do powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Opiniujący podkreślił, że kandydatka posiada szeroki zasób wiedzy prawniczej, który wraz ze zdobytym doświadczeniem życiowym i zawodowym, potrafi wykorzystać w pracy orzeczniczej. Wysoko ocenił poziom jej orzecznictwa, w tym podczas delegacji do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

Wizytator: Mirosław Szwagierczak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Frankowska Barbara Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 42 0
PRZECIW 0 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 3 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Barbara Frankowska urodziła się w 1963 r. w Rzeszowie. W 1987 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej -Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Poza sądownictwem kandydatka pracowała w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń w Rzeszowie. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie złożyła we wrześniu 1990 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. W latach 1990-1992 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 1992 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w którym pełniła między innymi funkcję Przewodniczącego XI Wydziału Grodzkiego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 listopada 2004 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w którym pełniła także funkcję Przewodniczącego VI Wydziału Gospodarczego. W 2007 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa gospodarczego z elementami ekonomii prawa, organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka sprawując urząd sędziego orzekała w sprawach cywilnych i gospodarczych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali uczestnicy postępowania, tj. Pani Bożena Błachowicz, Pani Barbara Frankowska, Pan Krzysztof Adam Kamiński oraz Pani Elżbieta Selwa nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosków o ich powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Frankowskiej sporządziła Pani Edyta Pietraszewska - sędzia Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Z oceny tej wynika, że kandydatka jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, zarówno ze względu na posiadaną wiedzę i doświadczenie jak i cechy charakteru. Kandydatka jest sędzią o dużym doświadczeniu w pracy orzeczniczej. Jest osobą bardzo zaangażowaną w pracę, dokładną, sumienną. Osiąga bardzo dobre wyniki zarówno w zakresie sprawności postępowania, jak i jego stabilności - powyżej średniej wydziału, w którym orzekała. Jakość orzecznictwa i sporządzanych przez Panią Sędzię uzasadnień ocenił bardzo wysoko, zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym. Na podkreślenie zasługuje także sposób prowadzenia rozpraw, cechujący się dużą kulturą osobistą, współpracą ze stronami dla wyjaśnienia kwestii spornych, a jednocześnie szybkością i trafnością podejmowanych decyzji. Opiniująca stwierdziła, że kandydatka jest osobą o dużej kulturze osobistej, opanowaną, uprzejmą w stosunku do współpracowników i stron, a jej cechy osobiste oraz wiedza merytoryczna znajdują uznanie w sądach, w których orzekała. Podkreśliła także, że praca Pani Barbary Frankowskiej, w tym sposób jej organizacji są oceniane wysoko przez przełożonych.

Wizytator: Edyta Pietraszewska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Kaczmarczyk-Kłak Katarzyna Sędzia, pracownik naukowy pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1 2 17
PRZECIW 4 44 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 3 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak urodziła się w 1974 r. w Myślenicach. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Od 1999 r. pracowała na uczelniach wyższych, w szczególności w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu i w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Ropczycach. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 20 października 2003 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pod tytułem „Prawne uwarunkowania współpracy transgranicznej w polskim prawie publicznym” uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. W latach 2004-2014 była zatrudniona jako adiunkt - nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie złożyła w październiku 2004 r. egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 29 września 2014 r., na podstawie dorobku naukowego, w tym monografii jej autorstwa pod tytułem „Prawo łaski w Polsce na tle porównawczym. Dawniej i współcześnie”, uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk prawnych w dyscyplinie prawo. Od 1 października 2014 r. pracuje jako nauczyciel akademicki - profesor nadzwyczajny i pełni funkcję kierownika Zakładu Prawoznawstwa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu (obecnie: Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa z siedzibą w Rzeszowie). Kandydatka legitymuje się bogatym doświadczeniem dydaktycznym wynikającym z prowadzenia wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów na kierunku prawo, administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne między innymi z przedmiotu Nauka o państwie, Nauka o prawie, Prawo konstytucyjne, Ustrój organów ochrony prawnej, Prawo Unii Europejskiej, Podstawy prawa karnego i prawa wykroczeń oraz Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych. W zakresie swojej pracy dydaktycznej zajmowała się także prowadzeniem zajęć na seminarium doktoranckim w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszowska Szkole Wyższej z siedzibą w Rzeszowie, seminariach magisterskich i licencjackich na kierunku prawo, administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne. Pani Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak jest także wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, członkiem Rady Naukowej Przeglądu Więziennictwa Polskiego, wydawanego przez Centralny Zarząd Służby Więziennej w Warszawie oraz członkiem Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Prowadziła także szereg innych szkoleń i wykładów, w tym z zakresu ochrony danych osobowych adresowanych do notariuszy i pracowników kancelarii notarialnych oraz dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych dla działaczy Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Ponadto jest członkiem kilku eksperckich zespołów, w tym od 2016 r. Zespołu badawczego do przeprowadzenia oceny regulacji prawnych w zakresie postępowania wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia i wolności seksualnej innych osób oraz analizy stosowania właściwych przepisów ustawowych, powołanego przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Pani Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak legitymuje się autorstwem i współautorstwem wielu publikacji książkowych i artykułów dotyczących przede wszystkim praw człowieka, a w szczególności jego godności, ustroju organów wymiaru sprawiedliwości, prawa europejskiego, etyki zawodowej. Lista publikacji obejmuje między innymi dwie monografie, trzy komentarze, jedną pracę redakcyjną, pięć podręczników i 46 artykułów. Kandydatka uczestniczyła w wielu konferencjach i seminariach naukowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak legitymuje się wieloletnim, bogatym doświadczeniem dydaktycznym i naukowym zdobytym przez nią na przestrzeni niemal dwudziestu lat intensywnej pracy zawodowej. Jest uznanym pracownikiem naukowym, jej zainteresowania obejmują szerokie spectrum spraw, w których posiada wiedzę na poziomie eksperckim. Zdobyty stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa i następnie doktora habilitowanego w dziedzinie nauk prawnych w dyscyplinie prawo potwierdzają wysoki poziom wiedzy prawniczej tej kandydatki. Kwalifikacje Pani Katarzyny Kaczmarczyk-Kłak zostały bardzo wysoko ocenione w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Kaczmarczyk-Kłak sporządził Pan Stanisław Urban - sędzia Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Z oceny tej wynika, że kandydatka spełnia wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jej kandydatury na stanowisko sędziego Sadu Apelacyjnego w Rzeszowie. Oceniający stwierdził, że dorobek naukowy kandydatki oraz jej osiągnięcia w zakresie kształcenia kadr, uczestnictwo w działalności organizacyjnej w szkolnictwie wyższym, treść sporządzonych opinii prawnych oraz dane zawarte w aktach osobowych, świadczą o dysponowaniu przez nią rozległą wiedzą prawniczą. Nabyte na przestrzeni szeregu lat pracy zawodowej oraz działalności społecznej bardzo duże doświadczenie zawodowe oraz pełnienie od wielu lat różnych funkcji w życiu uczelnianym dowodzą uznania jej osoby jako pracownika naukowego. Podkreślił, Ze Pani Katarzyna Kaczmarczyk - Kłak systematycznie pogłębia swoją wiedzę prawniczą, zdobywając kolejne tytuły naukowe oraz stanowiska służbowe, jak też biorąc aktywny udział w konferencjach, seminariach i spotkaniach naukowych. Jest prawnikiem o szerokim spectrum zainteresowań, czego dowodzą jej publikacje naukowe oraz działalność ekspercka. Posiada również doświadczenie praktyczne, wynikające m.in. ze świadczenia pomocy prawnej na rzecz spółki jawnej oraz zasiadania w radzie nadzorczej spółki prawa handlowego.

Wizytator: Stanisław Urban - sędzia Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Kamiński Krzysztof Adam Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 3 0
PRZECIW 3 29 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 17 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Krzysztof Adam Kamiński urodził się w 1972 r. w Przemyślu. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej -Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Przemyślu złożył we wrześniu 1998 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 1999-2001 zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Jarosławiu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 czerwca 200 l r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Jarosławiu. Z dniem 1 lutego 2004 r., na własny wniosek, został przeniesiony do Sądu Rejonowego w Przeworsku, w którym pełnił między innymi funkcję Przewodniczącego Wydziału Grodzkiego. W 2004 r. ukończył dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem bardzo dobrym. W 2009 r. ukończył podyplomowe studia z zakresu prawa cywilnego organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W 20 11 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego, organizowane przez Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, z wynikiem celującym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 kwietnia 20 15 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Przemyślu, w którym poza obowiązkami orzeczniczymi pełnił także funkcję wizytatora do spraw cywilnych i komorniczych. Kandydat sprawując urząd sędziego orzekał przede wszystkim w sprawach cywilnych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali uczestnicy postępowania, tj. Pani Bożena Błachowicz, Pani Barbara Frankowska, Pan Krzysztof Adam Kamiński oraz Pani Elżbieta Selwa nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosków o ich powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Adama Kamińskiego sporządziła Pani Małgorzata Moskwa - wizytator do spraw cywilnych i komorniczych Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, która stwierdziła, że z spełnia on wymagania formalne do powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Jednocześnie opiniująca zaznaczyła, że kandydat osiąga on dobre, ale niewyróżniające wyniki pracy. Podkreśliła, że Pan Krzysztof Adam Kamiński legitymuje się krótkim stażem pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego, co utrudnia ocenę czy dysponuje on odpowiednim doświadczeniem do podjęcia bardziej obciążających obowiązków w zakresie rozstrzygania spraw o znacznie trudniejszej materii prawnej objętej właściwością sądu apelacyjnego.

Wizytator: Małgorzata Moskwa

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Pawłowski Józef Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 12 16
PRZECIW 2 19 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 18 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Józef Pawłowski urodził się w 1968 r. w Ruszelczycach. W 1991 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Przemyślu złożył we wrześniu 1993 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 1991-1993 pracował na stanowisku referenta prawnego i starszego inspektora w Wydziale Organizacji i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Przemyślu. W latach 1993-1995 zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Przeworsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 17 maja 1995 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przeworsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 25 stycznia 2005 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Krośnie. Z dniem 1 maja 2005 r. został przeniesiony do Sądu Okręgowego w Przemyślu (w związku z jego utworzeniem). Na przestrzeni lat kandydat orzekał w sprawach cywilnych, karnych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Obecnie obowiązki sędziowskie wykonuje w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Przemyślu. W 2006 r. ukończył, dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Józef Pawłowski posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Przeworsku oraz sędziego tego Sądu, Sądu Okręgowego w Krośnie i Sądu Okręgowego w Przemyślu. Jego kwalifikacje zostały wysoko ocenione także w ocenie kwalifikacji, która wskazała na posiadane przez tego kandydata cech świadczących o spełnianiu wszelkich wymogów powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Józefa Pawłowskiego sporządziła Pani Barbara Gonera - sędzia Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, która stwierdziła, że spełnia on wszelkie wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Opiniująca podkreśliła, że kandydat jest doświadczonym Sędzią o ponad 24-letnim stażu pracy. Wykazuje dobrą znajomość przepisów prawa materialnego, procesowego jak i orzecznictwa sądów powszechnych oraz cechuje go niezwykłe zdyscyplinowanie, pracowitość, systematyczność i staranność. Pan Józef Pawłowski powierzone mu obowiązki wykonuje sumiennie, wykazując przy tym duże zaangażowanie, a jednocześnie stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach organizowanych dla sędziów. Cechuje go wysoka kultura osobista, jest taktowny i uprzejmy w stosunku do przełożonych, współpracowników jak i stron postępowania.

Wizytator: Barbara Gonera - sędzia Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Selwa Elżbieta Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 38 0
PRZECIW 0 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 8 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Elżbieta Selwa urodziła się w 1966 r. w Rzeszowie. W 1990 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej -Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie złożyła we wrześniu 1994 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. W latach 1995- 1996 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 listopada 1996 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w którym pełniła między innymi funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 października 2005 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w którym pełniła między innymi funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego. W 2005 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym. W 2009 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w warunkach gospodarki rynkowej, organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, z wynikiem bardzo dobrym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali uczestnicy postępowania, tj. Pani Bożena Błachowicz, Pani Barbara Frankowska, Pan Krzysztof Adam Kamiński oraz Pani Elżbieta Selwa nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosków o ich powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Elżbiety Selwy sporządził Mirosław Szwagierczak - wizytator do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Z oceny tej wynika, że kandydatka reprezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej oraz posiada duże doświadczenie zawodowe, które pozwalają na ocenę, że spełnia ona wymogi formalne i merytoryczne do powołania na stanowisko sędziego Sadu Apelacyjnego. Opiniujący wskazał na profesjonalizm kandydatki oraz jej wysoką kulturę osobistą, oraz właściwy stosunek do stron i współpracowników. Zaznaczył jednocześnie że jest ona osobą stanowczą, potrafiącą bronić swojego zdania, ale równocześnie jest otwarta na argumenty innych.

Wizytator: Mirosław Szwagierczak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
7. Staniszewska-Perenc Agnieszka Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 42 17
PRZECIW 0 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 3 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Staniszewska-Perenc urodziła się w 1970 r. w Rzeszowie. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dostatecznym. Poza sądownictwem kandydatka pracowała w Biurze Usług Prawnych i Handlowych AGO-LEX sp. z o.o. w Rzeszowie na stanowisku referenta prawnego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie złożyła we wrześniu 1996 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. W latach 1997- 1999 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 września 1999 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Z dniem 15 czerwca 2002 r. została, na własny wniosek, przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w którym poza obowiązkami orzeczniczymi wykonywała także obowiązki wynikające z pełnienia między innymi funkcji Wiceprezesa. W 2006 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym. W roku akademickim 2006/2007 uczestniczyła w podyplomowym studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych organizowanym przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W 2009 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania w wymiarze sprawiedliwości, organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, z wynikiem bardzo dobrym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 11 lipca 2012 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Na przestrzeni lat kandydatka orzekała głównie w sprawach cywilnych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Agnieszka Staniszewska-Perenc posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze zdobyte w toku sprawowania urzędu asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu, sędziego tego Sądu, sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie oraz sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Pracę orzeczniczą łączyła z pełnieniem funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Kwalifikacje kandydatki zostały ocenione bardzo pozytywnie w sporządzonej przez sędziego wizytatora ocenie kwalifikacji, wskazującej między innymi na wysoki poziom wiedzy prawniczej i niekwestionowane zaangażowanie zawodowe.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Staniszewskiej-Perenc sporządził Pan Bogdan Ziemiański - sędzia wizytator do spraw cywilnych i gospodarczych Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Opiniujący ocenił kandydaturę bardzo pozytywnie, podkreślając że cechuje ją umiejętność współpracy konieczna do orzekania w składach kolegialnych sądu odwoławczego. Zarówno dane statystyczne dotyczące efektywności i terminowości pracy, jak i przede wszystkim merytoryczna ocena orzecznictwa, w tym jego stabilności świadczą o wysokim poziomie wiedzy prawniczej, pracowitości i niekwestionowanym zaangażowaniu zawodowym kandydatki. Z oceny wynika także, że Pani Agnieszka Staniszewska-Perenc cieszy się bardzo dobrą opinią w środowisku sędziowskim, jest bardzo obowiązkowa, pracowita, posiada umiejętność planowania i właściwej organizacji pracy, prezentuje wysoki poziom kultury osobistej, a jej relacje ze współpracującymi z nią sędziami i przełożonymi oraz pracownikami sekretariatu układają się prawidłowo. Sędzia opiniujący wyraził także pogląd, że wyniki pracy, cechy osobiste kandydatki oraz jej wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym niemalże sześcioletni okres pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego, pozwalają na wystawienie bardzo wysokiej oceny.

Wizytator: Bogdan Ziemiański - sędzia wizytator do spraw cywilnych i gospodarczych Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów