Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 462/2018

Sąd: Sąd Okręgowy w Koninie
Data posiedzenia: 16 października 2018 – 19 października 2018
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 283 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2018-10-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Frącala Ireneusz Mirosław Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 (oceny wzorowe) 75 2
PRZECIW 0 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 5 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Ireneusz Mirosław Frącala urodził się 14 marca 1962 r. w Turku. W 1989 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 1989-1991 odbył aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Koninie. W październiku 1991 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 1 stycznia 1992 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kole na okres dwóch lat. Z dniem 1 sierpnia 1993 r. został przeniesiony (na podstawie wcześniej udzielonej zgody) do Sądu Rejonowego w Koninie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 grudnia 1993 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Koninie, w którym orzeka od 26 stycznia 1994 r. Od 1 listopada do 30 listopada 1995 r., od 1 marca do 31 marca 2000 r. oraz w dniach 4 listopada 2016 r. i 16 grudnia 2016 r. był delegowany do pełnienia obowiązków Sędziego Sądu Wojewódzkiego w Koninie, a później Sądu Okręgowego w Koninie. Od 16 maja 2005 r. do 15 listopada 2006 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Koninie. Ponadto 1999 r. wykonywał dodatkowe zatrudnienie o charakterze dydaktycznym w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, a w 2002 r. prowadził zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku. Brał udział w szkoleniach, a także ukończył: Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla Sędziów Sądów Powszechnych i Prokuratorów zorganizowane przez Polską Akademię Nauk Instytut Nauk Prawnych, Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego zorganizowane przez Polską Akademię Nauk Instytut Nauk Prawnych, Studium z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego zorganizowane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Studium w zakresie stosowania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w polskim porządku prawnym zorganizowane przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego. Zarówno Pani Kinga Barbara Śliwińska-Buśkiewicz, jak i Pan Ireneusz Mirosław Frącala uzyskali oceny dobre na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych. Pani Kinga Barbara Sliwińska-Buśkiewicz uzyskała ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, a Pan Ireneusz Mirosław Frącala uzyskał ocenę dostateczną.Krajowa Rada Sądownictwa, mając na względzie całokształt przesłanek decydujących o wyborze kandydatów na stanowisko sędziego sądu okręgowego, uznała, że oceny uzyskane na dyplomach ukończenia studiów prawniczych przez kandydatów oraz wyniki złożonych przez nich egzaminów zawodowych nie stanowią, w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, czynnika wyróżniającego którąkolwiek z kandydatur w stopniu mogącym istotnie wpłynąć na wynik konkursu.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Ireneusza Mirosława Frącali sporządziła wizytator do spraw cywilnych Pani Aleksandra Bolczyk - sędzia Sądu Okręgowego w Koninie. Z oceny tej wynika, że opiniowany posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego. Wiedzę tę potrafi odpowiednio zastosować w praktyce, postępowania prowadzi w sposób stanowczy, wnikliwy i sprawny. Opinie służbowe dotyczące kandydata opracowane przez Prezesa Sądu Rejonowego w Koninie oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Koninie również wskazują na to, że posiada on bardzo dobre przygotowanie merytoryczne do wykonywania zawodu sędziego w sądzie okręgowym. W całym okresie swojej pracy opiniowany wykazuje się zaangażowaniem w wykonywaniu powierzonych mu obowiązków. Jest osobą rzetelną,sumienną, dokładną, analityczną, podnoszącą systematycznie swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach i studiach podyplomowych, a przy tym życzliwą i kulturalną. Powyższe rozważania doprowadziły sędziego wizytatora do konkluzji, że Pan Ireneusz Mirosław Frącala posiada wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które dają w pełni podstawy do uznania, że spełnia on wymogi stawiane sędziemu sądu okręgowego i daje wysokie gwarancje wykonywania obowiązków sędziego tego sądu w jak najlepszy sposób.

Wizytator: Aleksandra Bolczyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Śliwińska-Buśkiewicz Kinga Barbara Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA bardzo dobra 28 16
PRZECIW 34 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 21 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Kinga Barbara Śliwińska-Buśkiewicz urodziła się 4 grudnia 1975 r. w Nysie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 1999-2002 odbyła aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Okręgowego w Koninie, a po jego likwidacji w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu. W kwietniu 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W 2003 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa pracy na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 18 marca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, a następnie decyzją z 25 października 2004 r. została przeniesiona do orzekania w Sądzie Rejonowym w Koninie. W Sądzie Rejonowym w Koninie obowiązki asesora sądowego wykonywała w dwóch Wydziałach w wymiarze: po 1/2 etatu w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 5 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Koninie, w którym orzekała w: Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, Wydziale Cywilnym oraz w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z dniem 27 czerwca 2016 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na okres trzech lat. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Pedagogiczno-Technicznej w Koninie w zakresie przygotowania pedagogicznego, z wynikiem bardzo dobrym. Od października 2017 r. podjęła dodatkowe zatrudnienie w formie pracy dydaktycznej w Wyższej Szkole Pedagogiczno-Technicznej w Koninie. Pani sędzia posiada także biegłą znajomość języka angielskiego potwierdzoną certyfikatem FCE.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Kinga Barbara Sliwińska-Buśkiewicz przedstawiana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, co zostało potwierdzone oceną kwalifikacji. Dotychczasowa droga zawodowa kandydatki wskazuje, że zdobyła ona szeroką wiedzę i doświadczenie w szeroko pojętym pionie cywilnym podczas pracy w wydziałach: rodzinnym i nieletnich, cywilnym, wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych. Ponadto łączy orzekanie z pełnieniem funkcji administracyjnej Przewodniczącej Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Koninie utrzymując przy tym statystyki orzecznicze na bardzo wysokim poziomie, a także podnosi kwalifikacje w ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Kingi Barbary Śliwińskiej-Buśkiewicz sporządziła wizytator do spraw cywilnych oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Pani Angelika Lewandowska - sędzia Sądu Okręgowego w Koninie. Z oceny tej wynika, że opiniowana posiada zarówno bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego, procesowego oraz orzecznictwa, jak i umiejętność stosowania ich w praktyce. Sprawy pod jej przewodnictwem toczą się sprawnie i z zachowaniem wszelkich standardów. Liczba załatwianych spraw i odbytych wokand świadczy o dużym zaangażowaniu Pani sędzi w pracę oraz o jej sumienności i rzetelności. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy w różnych wydziałach: rodzinnym i nieletnich, cywilnym, pracy i ubezpieczeń społecznych, piętnastoletni staż pracy oraz cechy osobiste pozwalają na bardzo dobre wywiązywanie się nie tylko z obowiązków sędziego, ale i Przewodniczącego Wydziału. Kandydatka z uwagi na wysoką kulturę osobistą, pracowitość, poziom wiedzy, życzliwy stosunek do pracowników i kolegów cieszy się szacunkiem oraz uznaniem środowiska. Praca opiniowanej została doceniona również przez Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Koninie oraz Prezesa Sądu Rejonowego w Koninie, którzy w swoich opiniach wskazywali, że duża wiedza merytoryczna oraz profesjonalizm, a także cechy osobowościowe gwarantują właściwe wykonywanie przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego. Podsumowując sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Kinga Barbara Śliwińska-Buśkiewicz spełnia wszelkie wymagania formalne oraz merytoryczne do przedstawienia jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego i wyraziła bardzo pozytywną opinię o przydatności na to stanowisko.

Wizytator: Angelika Lewandowska - sędzia Sądu Okręgowego w Koninie

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów