Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 507/2018

Sąd: Sąd Okręgowy w Rzeszowie
Data posiedzenia: 6 listopada 2018 – 9 listopada 2018
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 283 z 2018
Pobierz uchwałę:https://adm.courtwatch.pl/wp-content/blo...
Liczba wolnych stanowisk: 7
Liczba kandydatów: 29
Liczba obsadzonych stanowisk: 7
Liczba odrzuconych kandydatów: 22

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Barnak Grzegorz Dominik Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 15 1
PRZECIW 1 7 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 19 18

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Grzegorz Dominik Barnak urodził się 24 maja 1976 r. w Rzeszowie. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Filia w Rzeszowie, z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Po odbyciu, w latach 2000-2003, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w kwietniu 2003 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Ponadto od sierpnia do grudnia 2000 r. odbywał staż jako pracownik administracyjno-biurowy w PKO BP S.A. O/Rzeszów. Od maJa do czerwca 2002 r. pracował jako rachmistrz spisowy w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie. Od maja 2003 r. był zatrudniony w Kancelarii Komornika Sądowego Rewiru I przy Sądzie Rejonowym w Strzyżowie, od czerwca 2003 r. pracował na stanowisku asesora komorniczego. Z dniem 17 maja 2004 r. został mianowany asesorem sądowym i powierzono mu z tym dniem pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Ostródzie na okres 3 lat. Od maja 2007 r. do maja 2008 r. powierzono mu pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Ostródzie. Podczas asesury wykonywał pracę w II Wydziale Karnym, a następnie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, od listopada 2006 r. do lutego 2007 r. w Zamiejscowym VIII Wydziale Grodzkim w Morągu, od lutego do października 2007 r. w VII Wydziale Grodzkim a od listopada 2007 r. ponownie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2008 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ostródzie. Z dniem 1 marca 2010 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wieliczce. Orzekał w I Wydziale Cywilnym i początkowo również w II Wydziale Karnym. Z dniem 1 lipca 2015 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Dębicy, w którym orzekał w I Wydziale Cywilnym. Dodatkowo sprawował zastępstwo Przewodniczącej Wydziału oraz zajmował się kontrolą pracy komorników sądowych. Od września 2017 r. do maja 2018 r. był delegowany do orzekania w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w którym orzekał we wszystkich sprawach wpływających do tego Wydziału. W 2017 r. był delegowany, w ramach jednodniowych delegacji, do uczestniczenia w rozpoznaniu spraw w II instancji w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kandydat systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędzię wizytator do spraw cywilnych i komorniczych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że zarówno dane statystyczne (przy uwzględnieniu, że w tym okresie orzekał w trzech różnych sądach), jak i merytoryczna ocena orzecznictwa opiniowanego świadczą o dużej pracowitości, niekwestionowanym zaangażowaniu zawodowym oraz wysokim poziomie wiedzy prawniczej . W ocenie sędzi wizytator nieliczne stwierdzone opisane uchybienia, w tym również powody zmiany lub uchylenia orzeczeń przez sądy II instancji, dają pełną podstawę do pozytywnego zaopiniowania kandydata. Wyniki pracy, wymienione cechy oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe kandydata, jak również inne predyspozycje do wykonywania zawodu sędziowskiego, a w tym wysoko oceniane czynności orzecznicze w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie pozwalają na wyrażenie pozytywnego stanowiska dotyczącego kandydata. Zdaniem sędzi wizytator, Pan sędzia spełnia zatem wszystkie kryteria, którym powinien odpowiadać kandydat na stanowisko sędziego sądu okręgowego Jego kandydaturę na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie oceniła pozytywnie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Baryła Katarzyna Anna Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 20 1
PRZECIW 0 7 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 19 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Katarzyna Anna Baryła urodziła się 27 grudnia 1976 r. w Rzeszowie. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Filia w Rzeszowie, z wynikiem bardzo dobrym. Od sierpnia 2000 r. do sierpnia 2002 r. była zatrudniona w Przedsiębiorstwie Handlu i Usług "Bertod - Service" w Rzeszowie na stanowisku specjalisty ds. windykacji. Po odbyciu, w latach 2000-2003, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od czerwca 2003 r. do maja 2004 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 czerwca 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich i została skierowana do VII Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, w którym orzekając sprawowała nadzór nad wykonywaniem orzeczeń w sprawach nieletnich w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, Pogotowiu Opiekuńczym, Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Szczecinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 marca 2008 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie, w którym nadal orzekała w VII Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, w dalszym ciągu nadzorując ww. jednostki. Z dniem 1 stycznia 2009 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, w którym została skierowana do orzekania w sprawach rodzinnych i nieletnich w VII Wydziale tego Sądu. Z dniem 1 marca 2011 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie i skierowana do orzekania w sprawach karnych w II Wydziale Karnym. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie: w 2013 r. w zakresie prawa karnego materialnego, w 2015 r. w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego a w 2017 r. w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego. Od września 2017 r. pełni obowiązki zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Kamego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Kandydatka uczestniczyła w szeregu szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że zwrócić należy uwagę na poziom wiedzy kandydatki, systematycznie przy tym pogłębianej, doświadczenie nabyte na przestrzeni lat orzekania w sprawach karnych, w tym w wydziale, do którego wpływają najpoważniejsze sprawy w okręgu "rzeszowskim" należące do właściwości sądów rejonowych, wykazywane przez kandydatkę predyspozycje. W ocenie sędziego wizytatora należy się pochylić nad odnotowanymi w protokole średnimi, świadczącymi o zaangażowaniu, pracowitości kandydatki, załatwiającej przeciętnie miesięcznie znaczną liczbę wpływających do jej referatu spraw, w tym spraw trudnych o złożonych stanach faktycznych i prawnych, jakich jest wiele w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W ocenie sędziego wizytatora odnotowane w protokole wyniki w zakresie sprawności postępowania, jak i jakości orzecznictwa w sprawach, w których kandydatka orzeka, poziom jej wiedzy, doświadczenie, zaangażowanie, wykazywane przez kandydatkę predyspozycje, przemawiają za pozytywnym zaopiniowaniem jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Berezowski Tomasz Marian Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 6 0
PRZECIW 2 28 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 7 19

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Tomasz Marian Berezowski urodził się 27 czerwca 1976 r. w Rzeszowie. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, z wynikiem dobrym. Po odbyciu, w latach 2000-2003, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w kwietniu 2003 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie z powierzeniem czynności sędziowskich na okres 4 lat. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 września 2008 r. został powołany na stanowisko sędziego tego Sądu. Orzekał w V Wydziale Gospodarczym a od września 2005 r. do chwili obecnej w I Wydziale Cywilnym. W dniu 21 lutego 2018 r. został powołany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie na okres czterech lat. Kandydat systematycznie podnosi swoją wiedzę prawniczą, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2012 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, z wynikiem dobrym plus.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że wyniki pracy Pana sędziego, zarówno w zakresie wydajności pracy, sprawności i efektywności podejmowanych czynności, jak i stabilności orzecznictwa należy ocenić pozytywnie. W ocenie sędzi wizytator, Pan sędzia jest obowiązkowy, posiada umiejętność planowania i organizacji pracy. Poziom jego wiedzy i doświadczenie zawodowe, rzetelność, kultura urzędowania, sposób wykonywania obowiązków i zaangażowanie w pracę kwalifikują go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Zdaniem opiniującej, kandydaturę Pana sędziego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie należy ocenić pozytywnie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Borek Edyta Sylwia Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 31 1
PRZECIW 0 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 7 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Edyta Sylwia Borek urodziła się 20 października w 1 972 r. w Rzeszowie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie z przydziałem do Sądu Rejonowego w Rzeszowie, we wrześniu 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 20 stycznia 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 maja 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Od chwili nominacji na asesora sądowego orzekała w wydziale cywilnym Sądu Rejonowego w Rzeszowie a od stycznia 2014 r. w XI Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od lipca 2011 r. do grudnia 2013 r. pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego a od stycznia 2014 r. do sierpnia 2016 r. funkcję Przewodniczącej XI Wydziału Cywilnego. Od września 2016 r. do sierpnia 2018 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w I-instancji w składzie jednego sędziego.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że Pani sędzia Edyta Sylwia Borek jest doświadczonym sędzią o bardzo dużej wiedzy prawniczej. Wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego, jak również orzecznictwa sądów powszechnych. Jest osobą niezwykle zdyscyplinowaną i sumienną, a przy tym systematyczną i dokładną w wykonywaniu powierzonych jej obowiązków. Sędzia wizytator podkreślił, że stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, biorąc udział w szkoleniach, organizowanych dla sędziów. Zdaniem opiniującego, bardzo wysoka ocena jakości orzecznictwa, w świetle wyników postępowania apelacyjnego, jak i dokonana analiza spraw załatwionych oraz w toku, przy uwzględnieniu wysokiej kultury bycia i prowadzenia rozpraw, w pełni uzasadnia stwierdzenie, że jest ona bardzo dobrą i wyróżniaj ącą się kandydatką na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Bury Beata Mariola Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 16 0
PRZECIW 1 9 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 16 19

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Beata Mariola Bury urodziła się 11 listopada 1977 r. w Rzeszowie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filii w Rzeszowie, z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu, w latach 2001-2004, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, we wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 22 maja 2006 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Z dniem 29 marca 2007 r. została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, na okres czterech lat. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 lipca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Od października 2001 r. jest zatrudniona w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej w Rzeszowie, początkowo na stanowisku asystenta a obecnie adiunkta. Po ukończeniu, z wynikiem bardzo dobrym, studiów doktoranckich na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. "Praca w godzinach nadliczbowych jako obowiązek pracownika", uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji tego Uniwersytetu z dnia 29 czerwca 2006 r., został jej nadany stopień naukowy doktora nauk prawnych. Od marca 2017 r. pełni funkcję Przewodniczącej IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Z dniem 3 kwietnia 2018 r. objęła obowiązki komisarza wyborczego Rzeszów II na podstawie uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 26 marca 2018 r. Podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Jest autorką licznych publikacji prawniczych. Od 2012 r. jest stałym wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Od 2016 r. prowadzi. szkolenia dla radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że zarówno dane statystyczne, jak i merytoryczna ocena orzecznictwa opiniowanej świadczą o pracowitości niekwestionowanym zaangażowaniu zawodowym. Kandydatka rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, posiada umiejętność organizacji pracy, prezentuje wysoki poziom kultury osobistej. W ocenie sędziego opiniującego wyniki pracy, wymienione cechy, jak również inne predyspozycje, a w tym umiejętność godzenia pracy orzeczniczej i funkcji Przewodniczącej Wydziału z pracą naukową, której dorobek w postaci publikacji jest bardzo obszerny, pozwala na wyrażenie pozytywnego stanowiska dotyczącego kandydatki. Sędzia opiniujący pozytywnie ocenił kandydaturę Pani sędzi na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Drąg Jan Paweł Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 12 1
PRZECIW 0 12 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 17 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Jan Paweł Drąg urodził się 8 czerwca 1977 r. w Stalowej Woli. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym. Po odbyciu, w latach 2002-2005, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, we wrześniu 2005 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od maja do września 2004 r. wykonywał pracę asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie a od grudnia 2005 r. do czerwca 2006 r. wykonywał pracę referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Chełmie. Z dniem 1 lipca 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie z jednoczesnym powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich na okres 4 lat. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie. Z dniem 1 stycznia 2015 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Leżajsku. Orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W latach 2016-2017 był delegowany, w ramach jednodniowych delegacji, do orzekania w sprawach apelacyjnych do V Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach. Ponadto brał udział w wystąpieniach naukowych. Jest autorem publikacji naukowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że zarówno dane statystyczne, jak i merytoryczna ocena orzecznictwa opiniowanego świadczą o bardzo dużej pracowitości, niekwestionowanym zaangażowaniu zawodowym oraz bardzo wysokim poziomie wiedzy prawniczej. Zasób wiedzy prawniczej, w tym bardzo dobra znajomość orzecznictwa, przekłada się na bardzo wysoką stabilność, której wskaźnik wyniósł 0.6%, a udział spraw, w których apelacje oddalono we wszystkich sprawach poddanych kontroli instancyjnej wyniósł niemalże 88%. Kandydat rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, posiada umiejętność organizacji pracy oraz prezentuje wysoki poziom kultury osobistej, co wyraża się w jego postawie do stron, jak również do sędziów i pracowników sekretariatu. Zdaniem sędziego wizytatora bardzo wysoka ocena jakości orzecznictwa, w świetle wyników postępowania apelacyjnego, jak i dokonanej analizy spraw załatwionych oraz w toku, przy uwzględnieniu wysokiej kultury bycia w pełni uzasadniają stwierdzenie, że jest on bardzo dobrym i wyróżniającym się kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego oraz daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków w razie powołania go na to stanowisko.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
7. Fiejdasz Bartłomiej Adam Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 25 15
PRZECIW 1 8 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 8 4

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Bartłomiej Adam Fiejdasz urodził się 20 grudnia 1975 r. w Brzozowie. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, z wynikiem dobrym. Od lutego 2002 r. do września 2003 r. pracował na stanowisku przedstawiciela handlowego w firmie „Prosper” S.A. w Warszawie Oddział w Rzeszowie. Od września 2003 r. do kwietnia 2004 r. był zatrudniony jako doradca klienta w „Polskiej Grupie Farmaceutycznej” sp. z o.o. w Żarnowcu. Po odbyciu, w latach 2003-2006, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krośnie, we wrześniu 2006 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 20 grudnia 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Krośnie z powierzeniem czynności sędziowskich na cztery lata. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 16 lipca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Od października 2017 r. pełni funkcję Przewodniczącego VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Krośnie oraz orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Krośnie. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, brał udział w szkoleniach, m.in. zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoby przedstawione do powołania posiadają rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Ich wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych. Wybrani kandydaci brali udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - studiach podyplomowych, licznych szkoleniach, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędzię wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że kandydat posiada wiedzę i umiejętności oraz spełnia wszystkie wymogi formalne, aby objąć stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W ocenie sędzi wizytator analiza spraw poddanych ocenie, danych statystycznych oraz informacji uzyskanych o pracy i postawie kontrolowanego sędziego uzasadnia pozytywną ocenę jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Zaznaczyła, że wiąże się to nie tylko z dobrym przygotowaniem zawodowym i wysokim poziomem wiedzy prawniczej, ale także z pracowitością, dążeniem do systematycznego i terminowego podejmowania czynności, a także z jakością pracy oraz bardzo dobrą opinią, jaką cieszy się w swoim środowisku i u przełożonych. Sędzia wizytator podkreśliła, że wyniki osiągnięte przez kandydata opisane w sprawozdaniu obejmują okres, w którym znajdował się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Zatem - w jej ocenie - świadczy to o jego dużej odporności psychicznej, odpowiedzialności, pracowitości oraz determinacji we właściwym wykonywaniu obowiązków sędziego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
8. Gałuszka-Kosik Małgorzata Anna Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 31 0
PRZECIW 0 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 5 19

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Małgorzata Anna Gałuszka-Kosik urodziła się 5 września 1977 r. w Rzeszowie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem. Po odbyciu, w latach 2001-2004, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, we wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną celującą. Z dniem 7 marca 2005 r. została mianowana asesorem sądowym i z tym dniem powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie na okres czterech lat. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Od lipca 2008 r. orzekała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu a od stycznia 2014 r. orzeka w XI Wydziale Cywilnym. Od stycznia do czerwca 2011 r. pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. W 2010 r. orzekała, w ramach jednodniowej delegacji, w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Od września 2015 r. jest członkiem Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kandydatka brała udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że opiniowana jest bardzo dobrym sędzią i ma duże doświadczenie zawodowe. Przedstawione do analizy sprawy są bardzo różnorodne, pod względem występującej w nich problematyki. Znaczna część tych spraw były to sprawy trudne, rozliczeniowe, skomplikowane pod względem faktycznym i prawnym, czasami nawet kilkunastotomowe. Przez lata praktyki uzyskała umiejętność koncentrowania się wyłącznie na okolicznościach i dowodach mających istotne znaczenie w prowadzonej sprawie, co dowodzi doskonałej znajomości przepisów prawa materialnego. Pani sędzia skrupulatnie przygotowuje się do rozpoznawania spraw, co widać po treści wydawanych zarządzeń, które są adekwatne do stanu sprawy. Wiele z jej uzasadnień zasługuje na szczególne wyróżnienie. Należy też podkreślić pracowitość opiniowanej, a także to, że Pani sędzia pracowała przy bardzo dużym referacie. Zdaniem sędzi opiniującej, całokształt pracy kandydatki zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Opiniowana jest bardzo dobrym sędzią, posiada odpowiednie przygotowanie zawodowe i wymagane doświadczenie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
9. Gradkowska-Ferenc Brygida Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 13 12
PRZECIW 0 9 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 19 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Brygida Gradkowska-Ferenc urodziła się 15 stycznia 1963 r. w Rzeszowie. W 1986 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - Filii w Rzeszowie, z wynikiem dobrym. Po odbyciu, w latach 1987-1989, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, we wrześniu 1989 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od marca 1990 r. do kwietnia 1992 r. była asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łańcucie, przy czym od grudnia 1991 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 1992 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Łańcucie. Od maja 1992 r. do marca 1996 r. orzekała w Sądzie Rejonowym w Łańcucie, pełniąc jednocześnie obowiązki Przewodniczącej IV Wydziału Pracy. Od kwietnia 1996 r. do chwili obecnej orzeka w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, obecnie w XI Wydziale Cywilnym. Od września 2000 r. do marca 2001 r. pełniła tymczasowo obowiązki Przewodniczącej VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W roku akademickim 2001/2002 prowadziła zajęcia dydaktyczno-naukowe w Katedrze Prawa Cywilnego Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Rzeszowie a w roku akademickim 2008/2009 w Zakładzie Ustroju Państw Europejskich Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie. Ukończyła liczne studia podyplomowe: w 2005 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w zakresie prawa europejskiego dla sędziów, z wynikiem pozytywnym, w 2009 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w zakresie systemu ochrony praw człowieka w Polsce, z wynikiem bardzo dobrym, w 2012 r. w zakresie prawa własności intelektualnej, również z wynikiem bardzo dobrym. Od grudnia 2010 r. do lutego 2012 r. uczestniczyła w studiach podyplomowych z zakresu prawa cywilnego, organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, uzyskując wynik pozytywny a w 2014 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z zakresu retoryki i kreowania wizerunku dla prawników, z wynikiem celującym. W 1993 r. oraz w 1995 r. orzekała, w ramach jednodniowych delegacji, w I Wydziale Cywilnym oraz w IV Wydziale Pracy Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W 2013 r. orzekała także, w ramach jednodniowych delegacji, w sprawach apelacyjnych w I Wydziale Cywilnym a w 2014 r. także w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. Brała udział w, podnoszących kwalifikacje zawodowe, szkoleniach m.in. zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoby przedstawione do powołania posiadają rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Ich wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych. Wybrani kandydaci brali udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - studiach podyplomowych, licznych szkoleniach, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędzię wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że analiza spraw poddanych ocenie, danych statystycznych oraz informacji uzyskanych o pracy i postawie Pani sędzi uzasadnia jej pozytywną ocenę na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Zdaniem sędzi wizytator kandydatka wykazuje znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego, orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej, posiadaną wiedzę potrafi wykorzystać w sprawach, a także posiada odpowiednie cechy i przymioty osobiste oraz umiejętność ułożenia prawidłowych relacji z pracownikami sekretariatu, innymi sędziami i odpowiednio zachowuje się w stosunku do stron postępowania. Podkreśliła wieloletni staż pracy kandydatki i związane z tym bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę prawniczą, którą stale poszerza poprzez ukończenie studiów podyplomowych i uczestnicząc w szkoleniach. Jest pracowita i sprawnie podejmuje czynności. Opiniująca wskazała, że Pani sędzia ma nie tylko doświadczenie orzecznicze, ale też organizacyjne, w związku pełnieniem w trakcie swojej pracy zawodowej funkcji przewodniczącej wydziału. Podsumowując stwierdziła, że kandydatka spełnia wymogi, aby objąć stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
10. Hallada Paweł Leszek Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 11 1
PRZECIW 1 10 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 20 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Paweł Leszek Hallada urodził się 9 listopada 1 966 r. w Rzeszowie. W 1990 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filii w Rzeszowie, z wynikiem dobrym. Po odbyciu, w latach 1990-1993, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, w październiku 1993 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 stycznia 1994 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ropczycach z powierzeniem czynności sędziowskich na okres dwóch lat. Orzekał w I Wydziale Cywilnym, przy czym od maja 1994 r. do stycznia 2011 r. pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 1996 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ropczycach. Z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Dębicy. Orzekał w VI Zamiejscowym Wydziale Cywilnym z siedzibą w Ropczycach, a następnie z dniem 1 lipca 2015 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ropczycach, w którym do chwili obecnej nieprzerwanie orzeka w I Wydziale Cywilnym. Kandydat systematycznie podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych. W 2005 r. ukończył również studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że wyniki pracy sędziego, zarówno w zakresie wydajności pracy, efektywności podejmowanych czynności, jak i stabilności orzecznictwa należy ocenić pozytywnie. Pan sędzia jest obowiązkowy, posiada umiejętność planowania i organizacji pracy a poziom jego wiedzy i doświadczenie zawodowe oraz sposób wykonywania obowiązków kwalifikują go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kandydat cieszy się dobrą opinią, prezentuje wysoki poziom kultury osobistej. Zdaniem sędzi wizytator kandydaturę Pana Pawła Leszka Hallady na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie należy ocenić pozytywnie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
11. Kozik Beata Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 17 1
PRZECIW 0 9 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 15 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Beata Kozik urodziła się 12 kwietnia 1965 r. w Krośnie. W 1989 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po odbyciu, w latach 1990-1 992, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie, we wrześniu 1992 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 stycznia 1993 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Dębicy, w którym orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 grudnia 1994 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Dębicy. Orzeka w I Wydziale Cywilnym, przy czym od czerwca 2000 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału a od maja 2001 r. pełni tę funkcję. W 2001 r., na podstawie decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie, została dwukrotnie delegowana do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W 2004 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W marcu 2013 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że opiniowana jest niewątpliwie doświadczonym sędzią, o bardzo dużej wiedzy prawniczej, wykazującym się znajomością przepisów prawa procesowego i materialnego, jak również orzecznictwa sądów powszechnych w stopniu wysokim. Opiniowana od 1995 r. orzeka w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Dębicy i przez cały ten okres jej praca oceniana była bardzo wysoko. Także wydajność, sprawność i efektywność podejmowanych przez kandydatkę czynności, jak stabilność jej orzecznictwa - należy zdaniem opiniującej ocenić bardzo dobrze. Sędzia wizytator podkreśliła, że Pani Beata Kozik przez cały ten okres pełniła również funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Dębicy, jednak zakres jej czynności, jako sędziego, nie był ograniczony - co daje podstawę do stwierdzenia, że swoje obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem. Kandydatka jest osobą zdyscyplinowaną i sumienną, bardzo systematyczną i staranną w wykonywaniu powierzonych jej obowiązków. Cieszy się opinią osoby o wysokiej kulturze osobistej, a powyższe cechy, poziom wiedzy merytorycznej i wieloletnie już doświadczenie zawodowe - zdaniem opiniującej - w pełni kwalifikują Panią Beatę Kozik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
12. Magnuszewska Krystyna Izabella Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 13 1
PRZECIW 0 8 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 20 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Krystyna Izabella Magnuszewska urodziła się 3 lipca 1 969 r. w Rzeszowie. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filii w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu, w latach 1 999-2002, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w kwietniu 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 12 maja 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rybniku, w którym orzekała w IX Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku. Orzekała kolejno w: IX Wydziale Grodzkim, III Wydziale Karnym i w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem l lipca 2015 r. została - na własną prośbę - przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Dębicy, w którym orzekała kolejno w II Wydziale Karnym i w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 września 2016 r. została - na własną prośbę - przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w którym orzeka w XI Wydziale Cywilnym. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinie wizytatorów

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który zwrócił uwagę na poziom wiedzy kandydatki, którą stara się ona na bieżąco pogłębiać, a także na jej doświadczenie nabyte na przestrzeni lat orzekania w sprawach karnych i następnie cywilnych oraz wykazywane przez nią predyspozycje. Opiniujący zwrócił także uwagę na odnotowane średnie, świadczące wymownie o zaangażowaniu i pracowitości kandydatki. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że wyniki w zakresie sprawności postępowania, jak i jakości orzecznictwa w sprawach karnych, poziom wiedzy, doświadczenie, zaangażowanie, wykazywane predyspozycje oraz ocena zaangażowania kandydatki w pionie cywilnym w okresie późniejszym, przemawiają, jego zdaniem, za pozytywnym zaopiniowaniem kandydatury Pani Krystyny Izabelli Magnuszewskiej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione także przez sędzię wizytator do spraw cywilnych i komorniczych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że zarówno dane statystyczne, jak i merytoryczna ocena orzecznictwa kandydatki świadczą o jej dużej pracowitości, zaangażowaniu zawodowym oraz wysokim poziomie wiedzy prawniczej . Nieliczne stwierdzone uchybienia, w tym również powody zmiany orzeczeń przez sąd drugiej instancji, dają pełną podstawę do pozytywnego zaopiniowana Pani Krystyny Izabelli Magnuszewskiej. Opiniowana rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, posiada umiejętność organizacji pracy, prezentuje wysoki poziom kultury osobistej, a jej relacje z sędziami, przełożonymi i innymi współpracownikami układają się prawidłowo. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że kandydatka posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe wymagane do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W jej ocenie, pozwala to na wyrażenie pozytywnego stanowiska dotyczącego Pani Krystyny Izabelli Magnuszewskiej, albowiem spełnia ona wszystkie kryteria oczekiwane od kandydata na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
13. Mnich Rafał Krzysztof Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 8 1
PRZECIW 0 14 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 19 10

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Rafał Krzysztof Mnich urodził się 7 sierpnia 1975 r. w Stalowej Woli. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu, w latach 2000-2003, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w kwietniu 2003 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od sierpnia 2001 r. do maja 2004 r. był zatrudniony w Kancelarii Prawniczej Romanow i Partnerzy z siedzibą w Rzeszowie. Od maja do lipca 2004 r. pracował w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 1 sierpnia 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Dębicy, w którym orzekał głównie w II Wydziale Karnym, a także w VI Wydziale Grodzkim. W 2006 r. ukończył, z wynikiem pozytywnym, studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 czerwca 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Dębicy. Orzekał nadal w II Wydziale Karnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 lipca 20 11 r. został - na własną prośbę - przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w którym orzeka w II Wydziale Karnym. W latach 2013-2014 został kilkakrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W 2013 r. ukończył, z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe w zakresie prawa karnego materialnego na Wydziale Prawa Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2014 r. ukończył, również z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2015 r. ukończył, także z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie a w 2016 r. z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kandydat ukończył także studia podyplomowe w zakresie prawa medycznego, bioetyki i socjologii medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który zwrócił uwagę na poziom wiedzy kandydata, systematycznie pogłębianej, a także jego doświadczenie nabyte na przestrzeni szeregu lat orzekania w sprawach karnych, w tym w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Rzeszowie, do którego wpływają najpoważniejsze sprawy w okręgu rzeszowskim, należące do właściwości sądów rejonowych oraz wykazywane przez niego predyspozycje. Opiniujący zwrócił także uwagę na odnotowane średnie, świadczące o zaangażowaniu i pracowitości kandydata. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że wyniki w zakresie sprawności postępowania, jak i jakości orzecznictwa w sprawach, w których kandydat orzeka, poziom jego wiedzy, nabytego doświadczenia na przestrzeni szeregu lat orzekania w sprawach karnych, zaangażowanie, wykazywane predyspozycje, przemawiają, jego zdaniem, za pozytywnym zaopiniowaniem kandydatury Pana Rafała Krzysztofa Mnicha na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
14. Modrakowska Jolanta Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 16 1
PRZECIW 0 12 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 13 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Jolanta Modrakowska urodziła się 4 czerwca 1970 r. w Rzeszowie. W 1991 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Od września 1994 r. do marca 1996 r. była zatrudniona w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie na stanowisku referenta. Po odbyciu, w latach 1994-1996, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, we wrześniu 1996 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od października 1996 r. do lipca 1997 r. pracowała w Stowarzyszeniu Promocji Przedsiębiorczości w Rzeszowie na stanowisku prawnika. Z dniem 1 sierpnia 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, w którym orzekała początkowo w I Wydziale Cywilnym a od października 1997 r. w wydziale rodzinnym i nieletnich. Od marca 1999 r. sprawuje czynności nadzorcze i konsultacyjne nad Domami Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 maja 1999 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w I Wydziale Cywilnym. W 2006 r. ukończyła, z wynikiem pozytywnym, studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w 2008 r. podyplomowe studium prawa rodzinnego dla sędziów sądów powszechnych, organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk a w 2010 r. studia podyplomowe w zakresie psychologii dla sędziów, organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, z wynikiem pozytywnym. W 2014 r. kilkunastokrotnie orzekała w ramach delegacji na jednodniowych sesjach w V Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W latach 2015-2018 prowadziła zajęcia i była egzaminatorem z zakresu prawa rodzinnego dla aplikantów radcowskich Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie. Zarządzeniem Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie z 15 września 2017 r. została powołana do pełnienia funkcji koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych. Od grudnia 2017 r. do maja 2018 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 15 stycznia 2018 r. została powołana w skład Komisji Egzaminacyjnej nr 2 do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego w 2018 r. z siedzibą w Rzeszowie jako egzaminator z zakresu prawa cywilnego. Ponadto kandydatka prowadziła zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Podnosi także kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że zarówno dane statystyczne, jak i merytoryczna ocena orzecznictwa kandydatki świadczą o jej dużej pracowitości, niekwestionowanym zaangażowaniu zawodowym oraz wysokim poziomie wiedzy prawniczej. Opiniowana cieszy się bardzo dobrą opinią, rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, posiada umiejętność organizacji pracy oraz prezentuje wysoki poziom kultury osobistej . Zdaniem opiniującego, wyniki pracy, wymienione cechy oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe Pani Jolanty Modrakowskiej, jak również inne predyspozycje do wykonywania zawodu sędziowskiego, a w tym wzorowe wywiązywanie się z czynności nadzorczych i konsultacyjnych nad Domami Pomocy Społecznej w Rzeszowie, powiązane z wielką wrażliwością na potrzeby osób niepełnosprawnych, pozwala na wyrażenie pozytywnego stanowiska dotyczącego kandydatki. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że pozytywnie ocenia kandydaturę Pani Jolanty Madrakowskiej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
15. Naworol Magdalena Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 5 1
PRZECIW 3 20 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 16 10

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Magdalena Naworol urodziła się 15 lipca 1961 r. w Rzeszowie. W 1985 r. ukończyła studia administracyjne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. W 1988 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po odbyciu, w latach 1988-1990, aplikacji sądowej, początkowo w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Przemyślu, a następnie w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, we wrześniu 1990 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Z dniem 15 stycznia 1991 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzyżowie. Od lipca do grudnia 1991 r. wykonywała obowiązki orzecznicze w ramach delegacji w Sądzie Rejonowym w Kolbuszowie. W trakcie asesury orzekała w sprawach karnych, cywilnych i rodzinnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 lipca 1992 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Łańcucie, w którym orzekała w sprawach rodzinnych i karnych. Od listopada 1992 r. do stycznia 1994 r. pełniła funkcję Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich tego Sądu. Od stycznia 1994 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, w II Wydziale Karnym przez okres jednego miesiąca. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem l lutego 1994 r. została - na własną prośbę - przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w którym orzeka w II Wydziale Karnym. Od marca do sierpnia 2005 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Ponadto, w latach 2005-2013, wielokrotnie orzekała, w ramach jednodniowych delegacji, w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W 2006 r. ukończyła, z wynikiem pozytywnym, studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie a w 2009 r., z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 sierpnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. W roku szkoleniowym 20 11/2012 była wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w seminariach i szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że opiniowana dysponuje znacznym doświadczeniem zawodowym oraz dużą wiedzą prawniczą. Liczba załatwianych spraw, sposób ich prowadzenia oraz podejmowane przez opiniowaną decyzje procesowe przekonują o jej umiejętności planowania i organizacji pracy, obowiązkowości, zaangażowaniu i pracowitości. Wskazane w opinii uchybienia i niekorzystne dane dotyczące stabilności orzecznictwa kandydatki, wobec stwierdzenia omówionych w ocenie pozytywnych elementów jej pracy, nie przekreślają ogólnej oceny Pani Magdaleny Naworol. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że kandydatka spełnia wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
16. Olech Witold Bartosz Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 9 1
PRZECIW 3 14 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 18 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Witold Bartosz Olech urodził się 19 czerwca 1 970 r. w Rzeszowie. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Od września 1994 r. do czerwca 1995 r. był zatrudniony w Domu Maklerskim w Krakowie, Oddział w Rzeszowie, na stanowisku asystenta maklera. Po odbyciu, w latach 1994-1996, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, we wrześniu 1996 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od stycznia 1997 r. do sierpnia 1998 r. pracował jako asystent na Wydziale Marketingu i Zarządzania Zakładu Prawa i Administracji Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Z dniem 1 września 1998 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, w którym orzekał kolejno w: II Wydziale Karnym, VI Wydziale Wykonawczym i V Wydziale Gospodarczym. Od lutego 2001 r. do marca 2018 r. pełnił funkcję Kierownika Sekcji I Rejestru Przedsiębiorców XII Wydziału Gospodarczego - Krajowego Rejestru Sądowego (wcześniej Sekcji I XII Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego) Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 lutego 2001 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Orzekał w XII Wydziale Gospodarczym - Krajowego Rejestru Sądowego, IX Wydziale Gospodarczym - Rejestru Zastawów, V Wydziale Gospodarczym oraz Sekcji do spraw Restrukturyzacyjnych i Upadłościowych (wcześniej do spraw upadłościowych i naprawczych) V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W latach 2013-2014 został kilkakrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Od lipca 2016 r. do stycznia 2017 r. był delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Powierzono mu obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Legislacyjnym. Obecnie orzeka w V Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Od kwietnia 2018 r. powierzono mu pełnienie funkcji zastępcy Przewodniczącego XII Wydziału Gospodarczego - Krajowego Rejestru Sądowego tego Sądu, na okres trzech lat. Ponadto kandydat prowadził zajęcia dydaktyczne na Wydziale Marketingu i Zarządzania Zakładu Prawa i Administracji Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a także liczne szkolenia i wykłady, organizowane między innymi przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Rzeszowie i Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Kandydat podnosi także kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że zarówno średnia w miesiącu liczba spraw wpływających do referatu kandydata, średnia liczba odbytych przez niego w miesiącu sesji, jak też liczba spraw wyznaczonych i spraw załatwionych była niższa od średniej w wydziale. Zdaniem opiniującej należy jednak mieć na uwadze zakres orzekania opiniowanego równocześnie w czterech wydziałach, co ma bezpośrednie przełożenie na wyniki za oceniany okres. Ponadto wpływ na wyniki miał również okres delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości od 4 lipca 2016 r. do 4 stycznia 2018 r. Zdaniem opiniującej wyniki pracy kandydata w zakresie wydajności jego pracy, sprawności i efektywności podejmowanych czynności, jak również stabilności orzecznictwa należy ocenić bardzo dobrze, z przyjęciem uwag, które miały wpływ na ich poziom. Pan Witold Bartosz Olech jest sędzią o dużym doświadczeniu zawodowym, rozległej wiedzy prawniczej, a także cechuje go wysoka kultura osobista, co ma niewątpliwie duże znaczenie w pracy sędziego. Okoliczność orzekania jednocześnie w wielu wydziałach powinna być oceniona na korzyść opiniowanego, jeśli chodzi o przyszły zakres orzekania, z jakim miałby do czynienia w sądzie okręgowym. Wysoko należy ocenić również sposób prowadzenia przez kandydata rozpraw, konsolidację materiału dowodowego, szybkość i trafność wydawanych orzeczeń. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że poziom merytorycznej wiedzy Pana Witolda Bartosza Olecha, jego wieloletnie już doświadczenie zawodowe, kultura osobista, jak również rzetelność w wykonywaniu obowiązków w pełni kwalifikują go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
17. Osowy Piotr Wojciech Sędzia, pracownik naukowy pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 9 11
PRZECIW 1 12 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 20 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Piotr Wojciech Osowy urodził się 7 czerwca 1965 r. w Rzeszowie. W 1989 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu, w latach 1989-1991, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, we wrześniu 1991 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 1 stycznia 1991 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ropczycach, w którym orzekał głównie w I Wydziale Cywilnym. Od kwietnia 1992 r. do lutego 1994 r. pełnił funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1993 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ropczycach. Orzekał nadal w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie od lutego 1994 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 marca 1994 r. został - na własną prośbę - przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w którym podjął obowiązki orzecznicze w 1 Wydziale Cywilnym. W latach 1994-1998, na podstawie decyzji Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, został kilkakrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z 17 marca 1999 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt.: „Egzekucja z rachunku bankowego”, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Od kwietnia 1999 r. do lutego 2004 r. pełnił funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z 17 czerwca 2009 r., na podstawie przedstawionej rozprawy habilitacyjnej pt.: „Powództwo o świadczenie”, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych. Od września 2017 r. do sierpnia 2018 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Od marca 2018 r. jest zatrudniony na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Jest autorem bądź współautorem stu czterdziestu jeden publikacji z zakresu między innymi prawa cywilnego. Uczestniczył w kilkudziesięciu konferencjach naukowych, także międzynarodowych, w trakcie których wygłaszał referaty. Ponadto przez wiele był zatrudniony w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej w Rzeszowie (wcześniej Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania w Rzeszowie) na stanowisku adiunkta i profesora nadzwyczajnego (od października 2009 r.), a także prowadził zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filii w Rzeszowie, oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoby przedstawione do powołania posiadają rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Ich wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych. Wybrani kandydaci brali udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - studiach podyplomowych, licznych szkoleniach, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędziego wizytatora do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że kandydat cieszy się dobrą opinią, jest obowiązkowy, posiada umiejętność planowania i organizacji pracy, reprezentuje wysoki poziom kultury osobistej. Zdaniem sędziego wizytatora opiniowany posiada również wiedzę i odpowiednie doświadczenie zawodowe, wymagane do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Pracę zawodową w wymiarze sprawiedliwości godzi z powodzeniem z pracą dydaktyczną na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W konkluzji opiniujący wyraził pogląd, że kandydaturę Pana Piotra Wojciecha Osowy na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie należy ocenić pozytywnie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
18. Pliś Grzegorz Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 7 12
PRZECIW 1 29 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 5 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Grzegorz Pliś urodził się 8 września 1962 r. w Rzeszowie. W 1987 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Od października 1987 r. do sierpnia 1988 r. pracował w Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Rzeszowie na stanowisku starszego referenta do spraw kadr. Z dniem 16 sierpnia 1988 r. podjął zatrudnienie w Państwowym Arbitrażu Gospodarczym Okręgowej Komisji Arbitrażowej w Rzeszowie na stanowisku aplikanta arbitrażowego. Z dniem 1 października 1989 r. - na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych - stał się aplikantem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie. We wrześniu 1990 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 1990 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, w którym orzekał w wydziale gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 1992 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Orzekał kolejno w V Wydziale Gospodarczym, pełniąc od września 1995 r. do lutego 1999 r. funkcję Przewodniczącego tego Wydziału, i w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od stycznia 1999 r. do grudnia 2006 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W 2004 r. ukończył, z wynikiem pozytywnym, studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od stycznia 2007 r. do lutego 2008 r. pełnił funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W latach 2009-2010 uczestniczył w podyplomowym studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych, zorganizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 sierpnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. W latach 2010-2016 kilkunastokrotnie orzekał, w ramach delegacji, na jednodniowych sesjach w I Wydziale Cywilnym oraz w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W 2012 r. ukończył, z wynikiem dobrym plus, studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od lipca 2015 r. do stycznia 2018 r. pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Od lutego 2018 r. do lipca 2018 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Z dniem 13 lutego 2018 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie, na okres czterech lat. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoby przedstawione do powołania posiadają rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Ich wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych. Wybrani kandydaci brali udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - studiach podyplomowych, licznych szkoleniach, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że analiza spraw poddanych ocenie, danych statystycznych oraz informacji uzyskanych o pracy i postawie opiniowanego uzasadnia pozytywną ocenę jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator podkreślił, że Pan Grzegorz Pliś ma wieloletni staż pracy i duże doświadczenie zawodowe. W okresie dotychczasowej pracy pełnił w związku z tym funkcje Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie oraz Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego i Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Aktualnie kandydat pełni funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W konkluzji opiniujący stwierdził, że Pan Grzegorz Pliś spełnia wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jego kandydatury na urząd sędziego sądu okręgowego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
19. Popek Renata Anna Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 17 1
PRZECIW 0 8 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 15 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Renata Anna Popek urodziła się 11 maja 1966 r. w Rzeszowie. W 1989 r. ukończyła studia administracyjne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Od sierpnia 1990 r. do stycznia 1991 r. pracowała w Urzędzie Rejonowym w Mielcu - Rejonowym Biurze Pracy w Kolbuszowej na stanowisku referenta prawno-administracyjnego. Od lutego do września 1991 r. była zatrudniona w Urzędzie Rejonowym w Kolbuszowej, kolejno na stanowiskach referenta prawno-administracyjnego i inspektora. Po odbyciu, w latach 1992-1994, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, we wrześniu 1994 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 stycznia 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, w którym orzekała kolejno w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych i w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 listopada 1996 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Orzekała kolejno: w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, I Wydziale Cywilnym i X Wydziale Cywilno-Karnym, przy czym od stycznia 2000 r. do maja 2001 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od maja 2001 r. wykonuje obowiązki w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W 2006 r. ukończyła, z wynikiem pozytywnym, studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2009-2010 uczestniczyła w podyplomowym studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych, zorganizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2010-2011 oraz 2012-2013 prowadziła zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu, Filia w Rzeszowie. W latach 201 3-2014 kilkunastokrotnie orzekała, w ramach delegacji, na jednodniowych sesjach w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Od maja 2014 r. do czerwca 2015 r. pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Z dniem 1 lipca 2015 r. została powołana do pełnienia funkcji Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego tego Sądu, na okres trzech lat. W roku akademickim 2016/2017 prowadziła zajęcia dydaktyczne w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej w Rzeszowie. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która wyraziła pogląd, że zarówno dane statystyczne, przedstawione w sporządzonych dla potrzeb oceny zestawieniach, jak i analiza spraw spośród wskazanych przez kandydatkę i wybranych losowo spraw najdłużej trwających, jak też spraw, w których orzeczenie zostało zmienione lub uchylone, dają podstawę do stwierdzenia, że wykonuje ona swoje obowiązki w sposób sumienny, rzetelny i profesjonalny. Przegląd tych spraw pozwala też na stwierdzenie, że opiniowana ma w referacie dużo spraw obszernych, o charakterze zawiłym. Sędzia wizytator zwróciła uwagę, że opiniowana jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, taktowną, uprzejmą i koleżeńską. Cechuje ją spokój i opanowanie, co ma niewątpliwe znaczenie w pracy sędziego. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że poziom wiedzy Pani Renaty Anny Popek, jej długoletnie już doświadczenie zawodowe, sumienność i rzetelność w wykonywaniu obowiązków, a także cechy osobowościowe pozwalają na stwierdzenie, że spełnia ona w zupełności wszystkie wymogi do kandydowania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
20. Rajchert Marek Grzegorz Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 27 1
PRZECIW 0 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 10 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Marek Grzegorz Rajebert urodził się 15 czerwca 1973 r. w Nowej Sarzynie. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu, w latach 1997-1999, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, we wrześniu 1999 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 15 lutego 2000 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, w którym orzekał w V Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 marca 2002 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Orzeka w V Wydziale Gospodarczym. W 2004 r. ukończył, z wynikiem pozytywnym, studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie a w 2007 r., z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe w zakresie prawa gospodarczego z elementami ekonomii prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2009 r. uczestniczył w podyplomowym studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych, zorganizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2010-2014, na podstawie decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie, wielokrotnie orzekał, w ramach delegacji, na jednodniowych sesjach w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Od listopada 2015 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Rzeszowie a z dniem 11 lipca 2016 r. został powołany do pełnienia tej funkcji, na okres trzech lat. Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędziego wizytatora do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że wyniki pracy opiniowanego zarówno w zakresie wydajności pracy, sprawności i efektywności podejmowanych czynności, jak i stabilności orzecznictwa należy ocenić dobrze. Pan Marek Grzegorz Rajchert jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, taktowną, uprzejmą i koleżeńską. Cechuje go spokój i opanowanie, co ma niewątpliwie znaczenie w pracy sędziego. Forma i treść sporządzonych przez kandydata uzasadnień orzeczeń wskazują, że posiada on umiejętność posługiwania się komunikatywnym, zrozumiałym językiem. W konkluzji opiniujący stwierdził, że poziom wiedzy Pana Marka Grzegorza Rajcherta, jego długoletnie doświadczenie zawodowe, sumienność i rzetelność w wykonywaniu obowiązków, jak też zaangażowanie w pracę w pełni kwalifikują go do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Z powyższych względów sędzia wizytator kandydaturę Pana Marka Grzegorza Rajcherta zaopiniował pozytywnie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
21. Skowron Andrzej Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 7 13
PRZECIW 4 22 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 12 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Andrzej Skowron urodził się 15 lutego 1965 r. w Tarnowie. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po odbyciu, w latach 1994-1996, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie, w październiku 1996 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 15 listopada 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tarnowie, w którym orzekał w II Wydziale Karnym oraz w IV Wydziale Pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 czerwca 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie. Orzekał początkowo w II Wydziale Karnym, od stycznia 2000 r. równocześnie w II Wydziale Karnym i w VII Wydziale Cywilno-Karnym, od stycznia 2001 r. w VII Wydziale Grodzkim, od grudnia 2002 r. w VIII Wydziale Grodzkim a od stycznia 2010 r. ponownie w II Wydziale Karnym tego Sądu. W latach 2003-2004 kilkakrotnie orzekał, w ramach delegacji, na jednodniowych sesjach w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Tarnowie. Od 11 kwietnia 2016 r. został delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, przy czym od 11 kwietnia 2017 r. jest to delegacja na czas nieokreślony. Powierzono mu obowiązki głównego specjalisty, kolejno: w Departamencie Strategii i Funduszy Europejskich, od 27 czerwca 2016 r. w Departamencie Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości a od 29 marca 2017 r. w Departamencie Nadzoru Administracyjnego. Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 19 grudnia 2017 r. został powołany w skład Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego z siedzibą w Krakowie, jako egzaminator z zakresu prawa karnego. Kandydat jest autorem licznych publikacji, głównie z zakresu prawa wykroczeń oraz glos do orzeczeń Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoby przedstawione do powołania posiadają rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Ich wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych. Wybrani kandydaci brali udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - studiach podyplomowych, licznych szkoleniach, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędziego wizytatora do spraw wykonywania orzeczeń karnych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że kandydat jest doświadczonym sędzią o dużej wiedzy prawniczej i dobrej znajomości prawa karnego materialnego i procesowego, jak również orzecznictwa Sądu Najwyższego, które powołuje w uzasadnieniach orzeczeń. Opiniowany jest osobą systematyczną, zdyscyplinowaną, sumienną i dokładną w wykonywaniu powierzonych mu obowiązków, szybko podejmującą decyzje. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że pozytywnie należy ocenić jakość orzecznictwa kandydata, w świetle wyników postępowania apelacyjnego, co przy uwzględnieniu wysokiej kultury bycia oraz w czasie prowadzenia rozpraw uzasadnia - jego zdaniem - przyjęcie, że jest on dobrym kandydatem. Okoliczności te przemawiają za pozytywnym zaopiniowaniem Pana Andrzeja Skowrona na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
22. Słowik-Chuchla Renata Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 10 1
PRZECIW 1 11 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 20 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Renata Słowik-Chuchla urodziła się 21 października 1965 r. w Rzeszowie. W 1989 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Od sierpnia 1989 r. do maja 1990 r. była zatrudniona w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lubeni na stanowisku specjalisty do spraw obsługi prawnej i podatków. Od czerwca 1 990 r. do stycznia 1994 r. pracowała w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Rzeszowie, kolejno na stanowiskach: referenta, starszego referenta, inspektora. Po odbyciu, w latach 1991-1993, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, w październiku 1993 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 stycznia 1994 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, w którym orzekała w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych, I Wydziale Cywilnym i IV Wydziale Pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 1996 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Orzekała w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych i w VIII Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rzeszowie z siedzibą w Tyczynie oraz w XI Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od grudnia 1998 r. pełni funkcję Przewodniczącej VII Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W 2005 r. ukończyła, z wynikiem pozytywnym, studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od stycznia 2011 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej VIII Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rzeszowie z siedzibą w Tyczynie. W 2011 r. ukończyła, z wynikiem dobrym, studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Z dniem 19 września 2013 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej VIII Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rzeszowie z siedzibą w Tyczynie, na okres trzech lat. Obecnie orzeka w XI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Kandydatka prowadziła liczne szkolenia, między innymi dla Rzeszowskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, Agencji Nieruchomości Rolnych Oddziału Terenowego w Rzeszowie. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że przedłożone dane statystyczne i analiza spraw uzasadniają pozytywną ocenę Pani Renaty Słowik-Chuchli na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Opiniowana spełnia wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jej kandydatury do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
23. Stopyra Ewa Katarzyna Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 4 1
PRZECIW 2 25 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 12 18

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Ewa Katarzyna Stopyra urodziła się 14 listopada 1964 r. w Boguchwale. W 1988 r. ukończyła · wyższe studia praWnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Od września 1988 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie jako kurator zawodowy dla dorosłych. Po odbyciu, w latach 1989-1991, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, we wrześniu 1991 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 lutego 1992 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzyżowie, w którym orzekała w sprawach wieczystoksięgowych, rodzinnych i nieletnich, cywilnych oraz karnych i pracowniczych. Od czerwca 1992 r. pełniła funkcję Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Strzyżowie. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie została delegowana od sierpnia 1993 r. do stycznia 1994 r. do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 stycznia 1994 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Orzekała w wydziale ksiąg wieczystych i w III Wydziale Rodzinnym tego Sądu. Od września do listopada 2004 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W 2005 r. ukończyła, z wynikiem pozytywnym, studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od lutego 2006 r. była delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, przy czym od maja 2006 r. na czas nieokreślony. Powierzono jej obowiązki głównego specjalisty kolejno: w Departamencie Sądów Powszechnych, od marca 2012 r. w Departamencie Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości a od marca 2017 r. w Departamencie Nadzoru Administracyjnego. Od września 2006 r. do stycznia 2009 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym, w wymiarze jednej sesji w miesiącu. W latach 2009-2010 uczestniczyła w podyplomowym studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych, zorganizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W 2011 r. ukończyła, z wynikiem pozytywnym, studia podyplomowe w zakresie psychologii dla sędziów orzekających w sprawach rodzinnych, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędzię wizytator do spraw cywilnych i komorniczych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że liczba spraw załatwionych przez kandydatkę, jak i stabilność jej orzecznictwa w okresie orzekania w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie i w trakcie delegacji w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, nie budzi żadnych zastrzeżeń, co wynika zarówno z danych statystycznych jak i merytorycznej oceny orzecznictwa. Potwierdzają to także aktualne opinie bezpośrednich przełożonych opiniowanej . Opiniująca zwróciła uwagę, że - jak podkreślano w tych opiniach oraz w poprzednich ocenach kwalifikacyjnych - na wyróżnienie zasługuje zaangażowanie zawodowe i wysoki poziom wiedzy prawniczej Pani Ewy Katarzyny Stopyry. Nieliczne stwierdzone uchybienia, w tym również powody zmiany orzeczeń przez sąd drugiej instancji, dają pełną podstawę do pozytywnego zaopiniowania kandydatki. Opiniowana rzetelnie wywiązuje się aktualnie ze swoich obowiązków w Ministerstwie Sprawiedliwości. Prezentuje wysoki poziom kultury osobistej a jej relacje z sędziami, przełożonymi i innymi współpracownikami układają się prawidłowo. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Ewa Katarzyna Stopyra posiada bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, które z pewnością może być przydatne do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Powyższe pozwala zdaniem opiniującej na wyrażenie pozytywnego stanowiska dotyczącego kandydatki.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
24. Szalacha Iwona Małgorzata Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 10 1
PRZECIW 0 12 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 19 10

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Iwona Małgorzata Szalacha urodziła się 10 kwietnia 1973 r. w Kolbuszowej. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Od września do października 1 998 r. była zatrudniona w Małopolskiej Giełdzie Rolno-Towarowej S.A. w Rzeszowie na stanowisku specjalisty do spraw obsługi prawnej. Po odbyciu, w latach 1998-2001, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 12 maja 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Katowicach, w którym orzekała w IV Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Katowicach. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, w którym początkowo orzekała w X Wydziale Wykonywania Orzeczeń a obecnie wykonuje obowiązki w III Wydziale Karnym. W 2014 r. ukończyła, z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe w zakresie prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że kandydatka dysponuje znacznym doświadczeniem zawodowym oraz dużą wiedzą prawniczą. Liczba załatwianych spraw, sposób ich prowadzenia i załatwiania oraz podejmowane przez opiniowaną decyzje procesowe przekonują o jej umiejętności planowania i organizacji pracy, obowiązkowości, zaangażowaniu i pracowitości. Wyniki dotyczące "załatwialności" spraw i sposób ich prowadzenia wskazują, że kandydatka jest osobą zaangażowaną i podejmującą sprawnie nawet najtrudniejsze decyzje. Wskazane w ocenie uchybienia były jednostkowe i nie przekreślają ogólnej dobrej oceny Pani Iwony Małgorzaty Szalachy. W ocenie opiniującej kandydatka posiada wiedzę i odpowiednie doświadczenie zawodowe, wymagane do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Iwona Małgorzata Szalacha spełnia wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
25. Szydło Andrzej Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 26 1
PRZECIW 0 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 11 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Andrzej Szydło urodził się 11 marca 1971 r. w Rzeszowie. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Od sierpnia 1997 r. do lutego 1998 r. był zatrudniony w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej na stanowisku referenta prawnego. Po odbyciu, w latach 1996-1998, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, we wrześniu 1998 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 20 stycznia 1999 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, w którym orzekał kolejno w: VIII Wydziale Ksiąg Wieczystych, I Wydziale Cywilnym, X Wydziale Cywilno-Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 maja 2001 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Orzekał nadal w X Wydziale Cywilno-Kamym (od października 2001 r. w X Wydziale Grodzkim) a od lutego 2002 r. wykonuje obowiązki w V Wydziale Gospodarczym tego Sądu. W 2005 r. ukończył, z wynikiem pozytywnym, studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z dniem 22 stycznia 2007 r. powierzono mu pełnienie obowiązków Kierownika Sekcji do spraw Upadłościowych i Naprawczych V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W 2007 r. ukończył, z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe w zakresie prawa gospodarczego z elementami ekonomii prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie a w 2010 r. studia podyplomowe w zakresie ekonomii prawa gospodarczego dla sędziów w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2010-2014 kilkunastokrotnie orzekał, w ramach delegacji, na jednodniowych sesjach w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Z dniem 1 marca 2016 r. powierzono mu pełnienie funkcji zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, na okres trzech lat. Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Opiniująca stwierdziła, że dane statystyczne dotyczące okresu pracy kandydata objętego oceną wskazują, że zarówno średnia w miesiącu liczba spraw wpływających do referatu, średnia liczba odbytych w miesiącu sesji, jak też liczba spraw wyznaczonych i spraw załatwionych przez opiniowanego była co prawda niższa od średniej w wydziale za powyższy okres, jednak - jej zdaniem - ma na to wpływ to, że kandydat od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. miał w przydziale 90% udziału w rozpoznawaniu wszystkich spraw w V Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Wyniki pracy kandydata w zakresie wydajności jego pracy, sprawności i efektywności podejmowanych czynności, jak i stabilności orzecznictwa należy, zdaniem sędzi wizytator, ocenić bardzo dobrze. Pan Andrzej Szydło jest sędzią o dużym doświadczeniu zawodowym, rozleglej wiedzy prawniczej . Cechuje go opanowanie, co ma niewątpliwie duże znaczenie w pracy sędziego. Wysoko należy ocenić także sposób prowadzenia przez niego rozpraw, a także zdyscyplinowanie i sumienność w wykonywaniu powierzonych obowiązków. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że poziom wiedzy merytorycznej Pana Andrzeja Szydło, jego wieloletnie już doświadczenie zawodowe, kultura osobista, jak również sumienność i rzetelność w wykonywaniu obowiązków, w pełni kwalifikują go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
26. Walat-Smela Joanna Maria Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 18 1
PRZECIW 0 6 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 17 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Joanna Maria Walat-Smela urodziła się 5 czerwca 1971 r. w Rzeszowie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po odbyciu, w latach 1996-1998, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie, we wrześniu 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem l września 1999 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, w którym orzekała w XVIII Wydziale Gospodarczym Rejestru Zastawów. Z dniem 3 stycznia 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ciechanowie, w którym orzekała w II Wydziale Karnym i w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 25 września 2000 r. została przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 maja 2002 r. została - na własną prośbę - przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, w którym orzekała kolejno w XII Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego i w XIII Wydziale Grodzkim Wykroczeniowym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 marca 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Orzekała kolejno w XIII Wydziale Grodzkim Wykroczeniowym i w I Wydziale Cywilnym. W 2008 r. ukończyła podyplomowe studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych, . zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych. Od stycznia do czerwca 2009 r. pełniła obowiązki zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W latach 2010-2011 i w 2013 r. prowadziła zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu. Z dniem 1 stycznia 2014 r. podjęła obowiązki orzecznicze w XI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W latach 2015-2016 kilkukrotnie orzekała, w ramach delegacji, na jednodniowych sesjach w V Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Od września 2016 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej XI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Rzeszowie a od stycznia do kwietnia 2017 r. pełniła tę funkcję. Od maja 2017 r. do października 2018 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że opiniowana jest doświadczonym sędzią, należycie wywiązującym się ze swoich obowiązków. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych dla sędziów. Wysoka ocena jakości orzecznictwa opiniowanej, zarówno w świetle wyników postępowania apelacyjnego, jak i dokonanej analizy spraw załatwionych oraz w toku, świadczy o opanowaniu warsztatu sędziowskiego w stopniu bardzo dobrym i przy uwzględnieniu wysokiej kultury bycia i prowadzenia rozpraw uzasadnia przedstawienie kandydatury Pani Joanny Marii Walat-Smeli na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
27. Zawora Wioletta Marta Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 31 13
PRZECIW 0 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 6 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Wioletta Marta Zawora urodziła się 6 czerwca w 1969 r. w Tarnobrzegu. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filii w Rzeszowie, z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu, w latach 1997-2000, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w marcu 2000 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 28 września 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kolbuszowej. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w I Wydziale Cywilnym, a następnie w X Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Orzekała w X Wydziale Grodzkim, jak również w XI Wydziale Grodzkim a od października 2006 r. w II Wydziale Karnym. Od czerwca 2015 r. pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W latach 2013-2015 orzekała, w ramach jednodniowych delegacji, w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W 2017 r. została delegowana od 1 września 2017 r. do 28 lutego 2018 r. do orzekania w II Wydziale Karnym tego Sądu. Delegacja ta została następnie przedłużona od 1 marca 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r. Pani sędzia podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach zawodowych, m.in. zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, a także studiach podyplomowych. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym. Ukończyła także studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie: w 2013 r. w zakresie prawa karnego materialnego, z wynikiem bardzo dobrym, w 2015 r. w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego, z wynikiem bardzo dobrym a w 2017 r. w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego, również z wynikiem bardzo dobrym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoby przedstawione do powołania posiadają rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Ich wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych. Wybrani kandydaci brali udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - studiach podyplomowych, licznych szkoleniach, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędziego wizytatora w zakresie wykonania orzeczeń w sprawach karnych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że Pani sędzia jest doświadczonym sędzią o bardzo dużej wiedzy prawniczej i bardzo dobrej znajomości prawa karnego materialnego i procesowego, jak również orzecznictwa sądowego, które często powołuje w uzasadnieniach orzeczeń. W ocenie wizytatora jest osobą systematyczną, zdyscyplinowaną, sumienną i dokładną w wykonywaniu powierzonych jej obowiązków. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, korzystając ze studiów podyplomowych oraz ze szkoleń organizowanych dla sędziów. Wysoko należy także ocenić jakość orzecznictwa, w świetle wyników postępowania apelacyjnego. Dokonana analiza spraw załatwionych oraz będących jeszcze w toku, przy uwzględnieniu wysokiej kultury bycia oraz w czasie prowadzenia rozpraw - zdaniem opiniującego - uzasadnia przyjęcie, że Pani sędzia jest wyróżniającą się kandydatką na stanowisko sędziego sądu okręgowego oraz daje gwarancję właściwego wykonywania powierzonych jej obowiązków.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
28. Zięba-Kurasz Anna Agnieszka Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 24 1
PRZECIW 0 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 13 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anna Agnieszka Zięba-Kurasz urodziła się 11 marca w 1976 r. w Rzeszowie. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filia w Rzeszowie, z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Po odbyciu, w latach 2000-2003, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. Od maja do września 2003 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Z dniem 5 września 2003 r. została mianowana asesorem sądowym i powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie na okres dwóch lat. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 grudnia 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Orzeka w XI Wydziale Cywilnym tego Sądu. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym. Kandydatka brała udział w szeregu szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędzię wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że analiza spraw poddanych ocenie, danych statystycznych oraz informacji uzyskanych o pracy i postawie Pani sędzi uzasadnia zdecydowanie pozytywną ocenę jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Opiniująca podkreśliła, że kandydatka ma długi staż pracy i duże doświadczenie zawodowe, co przekłada się na bardzo dobrą jakość orzecznictwa. Jest dokładna, rzetelna i dobrze przygotowana do spraw będących w jej referacie oraz posiada rozległą wiedzę prawniczą, którą stale poszerza, uczestnicząc w szkoleniach. W ocenie sędzi wizytator kandydatka spełnia wszystkie wymogi formalne i ma niewątpliwie odpowiednie przygotowanie merytoryczne do tego, aby objąć stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
29. Zimak Marcin Radca prawny pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1 3 10
PRZECIW 3 23 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 15 3

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Marcin Zimak urodził się 18 października 1976 r. w Kraśniku. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem bardzo dobrym. Od października 2000 r. do października 2005 r. był zatrudniony na stanowisku referenta prawnego w kancelarii radcy prawnego w Modliborzycach. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w czerwcu 2005 r. złożył egzamin radcowski, z ogólną oceną dobrą. Uchwałą nr 287/VI/2005 Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 13 czerwca 2005 r. został wpisany na listę radców prawnych. Od października 2005 r. prowadzi własną działalność gospodarczą w ramach kancelarii radcy prawnego w Szastarce.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoby przedstawione do powołania posiadają rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Ich wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych. Wybrani kandydaci brali udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - studiach podyplomowych, licznych szkoleniach, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że Pan Marcin Zimak od ponad dwunastu lat prowadzi kancelarię prawną. Sporządzone przez niego pisma procesowe, pozwy, czy odpowiedzi na pozew odpowiadają warunkom formalnym określonym w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Sędzia opiniująca zwróciła uwagę na treść sporządzanych przez kandydata pism, na zlecenie rożnych podmiotów, w tym opinii prawnych, czasem w bardzo poważnych sprawach, wymagających drobiazgowej analizy prawnej. W jej ocenie posiada on odpowiednie przygotowanie zawodowe i niezbędne doświadczenie do podjęcia pracy na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Podsumowując zaznaczyła, że - uwzględniając treść sporządzonych przez kandydata opinii prawnych z różnych dziedzin prawa - pozytywnie należy ocenić jakość, sprawność, rzetelność i terminowość dokonywanych przez niego czynności.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów