Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 646/2020

Sąd: Sąd Rejonowy w Inowrocławiu
Data posiedzenia: 4 sierpnia 2020 – 7 sierpnia 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 212 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Badowska-Zygmuntowicz Kinga Monika Radca prawny pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 9
PRZECIW 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 8

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodziła się 6 października 1976 r. w Bydgoszczy. W latach 1995-2007 pracowała w Banku Pekao S.A. Oddział w Bydgoszczy na stanowisku specjalisty do spraw windykacji i monitoringu oraz na stanowisku doradcy klienta VIP. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. W 2002 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu szacowania nieruchomości, a w 2005 r. ukończyła „Studium Prawa Europejskiego na kierunku: wymiar sprawiedliwości”. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy z 7 listopada 2005 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Począwszy od 2006 r. - na podstawie umów cywilnoprawnych - współpracowała lub współpracuje jako radca prawny z: Przedsiębiorstwem Wielobranżowym „Biuromax-Balcer” Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy; Biurem Ekspertyz i Wycen „Mikroeko” z siedzibą w Bydgoszczy; Kancelarią Prawną Krislex z siedzibą w Bydgoszczy; Zach-Service Sp. j. z siedzibą w Bydgoszczy; Kancelarią Prawną „Nieruchomości” A. Roszak-Laaser z siedzibą w Świeciu; Celcom Bartłomiej Kiedrowski z siedzibą w Jeżewie. Od 1 czerwca 2007 r. jest zatrudniona na stanowisku radcy prawnego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu. W latach 2010-2013 była wykładowcą w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Od 2011 r. jest mediatorem w Ośrodku Mediacyjnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy. Od 20 marca 2013 r. jest zatrudniona na stanowisku radcy prawnego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu. W latach 2018-2019 pełniła funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu. Jest współautorką artykułu "Specyfika operatu szacunkowego, jako dowodu w postępowaniu sądowym cywilnym”. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Kingi Moniki Badowskiej-Zygmuntowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: odpowiednia wiedza prawnicza, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, długość stażu zawodowego, uzyskana ocena kwalifikacyjna, a także podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w szkoleniach oraz ukończenie studiów podyplomowych.

Opinia wizytatora

wskazał, że analiza przedstawionych przez kandydatkę spraw i opinii prawnych pozwala na stwierdzenie, że występuje ona w sprawach o zróżnicowanym charakterze, z różnych dziedzin prawa, o różnym stopniu skomplikowania. W części spraw zagadnienia były powtarzalne, w części jednak stan faktyczny, bądź prawny był skomplikowany, a sprawy były wielowątkowe. Żadna z przedstawionych do oceny spraw objętych kontrolą nie została poddana merytorycznemu rozstrzygnięciu sądu odwoławczego, w żadnej ze spraw kandydatka nie sporządzała środków odwoławczych, zatem niemożliwe jest dokonanie oceny tego, w jaki sposób opiniowana sporządza takie pisma procesowe oraz sposobu w jaki stawia ewentualne zarzuty rozstrzygnięciu sądu pierwszej instancji, w szczególności w zakresie argumentacji prawniczej. Pani Kinga Monika Badowska-Zygmuntowicz zawsze rzetelnie wypełniała swoje obowiązki, dbała o interesy reprezentowanej przez nią strony, składała pisma procesowe zawierające zarówno właściwie i precyzyjnie określone żądanie, jak i należycie uzasadnione, także pod względem prawnym. Aktywnie uczestniczyła w rozprawach, stawiała się na wyznaczone terminy posiedzeń, składała wnioski procesowe, zadawała pytania świadkom i stronom procesu. Przygotowywane przez nią opinie prawne mają właściwą formę, zawierają zarówno opis stanu faktycznego, jak i prawnego, jasno i precyzyjnie odpowiadają na postawione zagadnienia. W konkluzji sędzia wizytator - mając na uwadze dotychczasowe 15-letnie doświadczenie zawodowe kandydatki jako radcy prawnego, rzetelność w wykonywaniu obowiązków oraz odbytą aplikację sądową - stwierdził, że Pani Kinga Monika Badowska-Zygmuntowicz jest dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w sądzie rejonowym.

Wizytator: Tomasz Adamski

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Christova Maria Teresa Starszy asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 9
PRZECIW 2 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 8

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodziła się 6 czerwca 1983 r. w Poznaniu. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Od 6 sierpnia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, a od 1 stycznia 2008 r. do 8 września 2013 r. w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. Początkowo wykonywała obowiązki na stanowisku p.o. asystenta sędziego, a od 6 sierpnia 2008 r. na stanowisku asystenta sędziego. Przez okres zatrudnienia w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu pracowała w: IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, VI Wydziale Karnym oraz III Wydziale Karnym. Od 9 września 2013 r. pracuje w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 10 stycznia 2019 r. starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonuje w XIII Wydziale Cywilnym Ośrodku Zamiejscowym w Lesznie. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w 2013 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. W listopadzie 2018 r. złożyła egzamin sędziowski w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury uzyskując 218,5 pkt. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

podniosła, że w udostępnionych do badania aktach spraw nie stwierdzono błędów ani uchybień, które ujemnie rzutowałyby na ocenę wykonywanych przez opiniowaną czynności, bądź też dyskwalifikowały ją jako kandydata do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Orzeczenia i uzasadnienia sporządzane były starannie, zawierały precyzyjne sformułowania i szerokie uzasadnienia, w których w sposób jasny i logiczny przytaczano podstawy danego rozstrzygnięcia. Rozważana była każda kwestia mająca istotne znaczenie dla rozpoznania sprawy, a użyte argumenty wskazują na znajomość literatury i orzecznictwa. Poziom merytoryczny kandydatki oceniany jest bardzo dobrze. Zadania jakie wykonywała były złożone, a opracowane zostały sprawnie i efektywnie. Projekty uzasadnień sporządzano szczegółowo, a projekty orzeczeń oparte były na samodzielnej analizie sprawy oraz prawidłowej subsumcji stanu faktycznego. Pani Teresa Maria Christova posiada dużą wiedzę prawniczą i umiejętność jej praktycznego zastosowania, a jej metodyka pracy oceniana jest bardzo dobrze. Sędziowie bezpośrednio współpracujący z opiniowaną podkreślali jej sumienność, obowiązkowość, samodzielność a przede wszystkim poziom wiedzy. Kandydatka bardzo dobrze organizuje i planuje swoją pracę. Z powierzonych obowiązków 5wywiązuje się wzorowo. Współpracownicy podkreślają wysoką kulturę osobistą i pracy opiniowanej. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Teresa Maria Christova spełnia wszystkie warunki wymagane dla kandydowania na stanowisko sędziego sądu rejonowego i jest dobrym kandydatem na to stanowisko.

Wizytator: Joanna Siupka -Mróz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Prażmowski Marcin Witold Adwokat negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 7 5
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodził się 26 września 1974 r. w Toruniu. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2000-2007 był zatrudniony w OAK Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie na stanowisku referenta prawnego. W latach 2003-2007 pracował w Obrót Artykułami Spożywczymi i Przemysłowymi Markar Sp. z o. o. z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim również na stanowisku referenta prawnego. Ponadto w latach 2005-2007, na podstawie umowy cywilnoprawnej, prowadził sprawy prawno-administracyjne w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego Bukalski & Pepłowski Sp. z o. o. z siedzibą w Gołyminie. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2007 r. złożył egzamin adwokacki z ogólnym wynikiem dostatecznym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku nr 27/2007 został wpisany na listę adwokatów Izby Płockiej. Od lipca 2007 r. rozpoczął wykonywanie zwodu adwokata w Kancelarii Adwokackiej z siedzibą w Ciechanowie. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu z 20 maja 2013 r., w związku z przeniesieniem siedziby Kancelarii Adwokackiej do okręgu Izby Adwokackiej w Toruniu (obecnie Kujawsko-Pomorska Izba Adwokacka w Toruniu), został wpisany na listę adwokatów tej Izby. Obecnie wykonuje zawód adwokata w Kancelarii Adwokackiej z siedzibą w Toruniu.

Opinia wizytatora

stwierdził, że z analizy objętych oceną spraw prowadzonych przez kandydata wynika, że w większości były to typowe, nieskomplikowane sprawy toczące się w sądach. Opiniowany sporządzał poprawne pisma wszczynające postępowania, jak i pisma składane w jego toku. Jeden z pozwów zawierał braki formalne, ponieważ nie był w nim podany numer PESEL, ale po wezwaniu do usunięcia tego braku opiniowany cofnął pozew. Zatem ten brak nie spowodował niekorzystnych skutków dla strony, którą reprezentował. Kandydat sumiennie wykonywał obowiązki podczas rozpraw. Na zdecydowanej większości rozpraw reprezentował strony osobiście, czy też przy pomocy zastępcy. W tych sprawach, w których nie zawsze był obecny na rozprawach, nieobecność nie spowodowała niekorzystnych skutków dla stron, które reprezentował. Korzystanie z pomocy substytuta było sporadyczne. Podczas rozpraw wykazywał się aktywnością, składał wnioski, zadawał pytania. Sędzia wizytator nie stwierdził, aby wskutek nieznajomości prawa tak procesowego, jak i materialnego kandydat doprowadził do niekorzystnych skutków dla strony, którą reprezentował. Opiniujący dodał, że sporządzona przez kandydata w jednej ze spraw opinia o braku podstaw do wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku była prawidłowa, gdyż opiniowany zasadnie wskazał, że upłynął termin do wniesienia takiej skargi. W konkluzji sędzia wizytator wyraził pogląd, że doświadczenie zawodowe Pana Marcina Witolda Prażmowskiego w zawodzie adwokata pozwala stwierdzić, że spełnia on wymagane kryteria do powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Bogumił Goraj

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Redyk Aleksandra Jolanta Referendarz sadowy kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE