Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 535/2016

Sąd: Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze
Data posiedzenia: 26 lipca 2016 – 29 lipca 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 786 z 2014
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2016-07-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 6
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Gajdecki Marek Witold kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
2. Klin Zbigniew kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
3. Orzechowska-Korpikiewicz Lidia Urszula Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 19

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Lidia Urszula Orzechowska-Korpikiewicz zgłosiła swoją kandydaturę także w ramach postępowania nominacyjnego dotyczącego obsadzenia wolnego stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszonego w Monitorze Polskim z 2014 r., pod poz. 649. Uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa nr 51/2016 z 12 stycznia 2016 r. kandydatura Pani Lidii Urszuli Orzechowskiej-Korpikiewicz została przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Ozimek Marcin Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie negatywnie 3 0
PRZECIW 85 10
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 10 9

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Marcin Ozimek urodził się w 1974 r. w Lubaniu. W 1998 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, z oceną dobrą. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, w kwietniu 2001 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem l czerwca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze. Orzekał w II Wydziale Karnym, a od l stycznia 2003 r. w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 sierpnia 2004 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Orzekał w wydziale cywilnym. W 2006 r. ukończył z wynikiem dobrym plus studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej specjalizacja-prawo europejskie dla sędziów. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, w okresie od 20 maja 2009 r. do 19 listopada 2009 r. oraz od 20 listopada 2009 r. na czas nieokreślony został delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości z powierzeniem pełnienia obowiązków na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Organizacyjnym. Z dniem l marca 2012 r. Minister Sprawiedliwości powierzył kandydatowi, na czas nieokreślony, pełnienie obowiązków głównego specjalisty w Departamencie Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej. Kandydat bierze udział w szkoleniach organizowanych m.in. przez Ministerstwo __ Sprawiedliwości oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Rady kandydatura Pana Marcina Ozimka nie spełnia kryteriów wyboru, ocenianych łącznie, w tak wysokim stopniu jak kandydatura przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe Pana Marcina Ozimka zostały ocenione przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych, który stwierdził, że kandydat jest osobą pracowitą, prezentującą dobry poziom wiedzy prawniczej. Jednocześnie jednak sędzia wizytator podkreślił, że wątpliwości budzi niższa od przeciętnej liczba załatwionych przez opiniowanego spraw oraz przede wszystkim nie najlepszy wskaźnik stabilności orzeczeń. Zdaniem opiniującego zbyt duża jest w badanym okresie, liczba spraw (77), w których Sąd pod przewodnictwem opiniowanego wydał orzeczenie zostało ono zmienione lub uchylone do ponownego rozpoznania, co przy uwzględnieniu także zakresu popełnionych w tych sprawach uchybień i błędów, wywołuje wątpliwości co do możności sprostania przez niego, w sposób odpowiedni, zadaniom orzeczniczym w sądzie okręgowym. Opiniujący podkreślił, że trwająca od 2009 r . . przerwa w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych, w czasie której kandydat wprawdzie wzorowo wywiązywał się z obowiązków służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości, me przemawia na Jego korzyść, gdyż obowiązki te miały charakter jedynie administracyjny. W oceme sędziego wizytatora nie ma zatem możliwości aby potwierdzić aktualne predyspozycje orzecznicze Pana Marcina Ozimka. Zdaniem sędziego wizytatora powyższe uwagi, rozpatrywane łącznie, me dają podstaw do rekomendowania Pana Marcina Ozimka jako odpowiedniego kandydata do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Pismem z 26 stycznia 2016 r. Pan Marcin Ozimek złożył uwagi do powyższej oceny, które zostały rozpoznane przez trzech sędziów wizytatorów do spraw cywilnych. Opiniujący w ocenie z 19 lutego 2015 r., nie uwzględnili uwag Pana Marcina Ozimka z 26 stycznia 2015 r. i potrzymali ocenę jego pracy i kwalifikacji zawodowych.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Roman Bożena Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 25 19
PRZECIW 48 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 24 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Bożena Roman urodziła się w 1978 r. w Bolesławcu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, początkowo pozaetatowej a od l kwietnia 2003 r. etatowej, we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem l grudnia 2005 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu. Orzekała w wydziale cywilnym, a w okresie od l maja 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r. także w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu. Ponadto od 15 marca 2007 r. do 23 kwietnia 2007 r. pełniła obowiązki Zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Bolesławcu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 21 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. W latach 2009-2010 odbywała Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W 2010 r. rozpoczęła również studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Kandydatka bardzo dobrze zna język niemiecki, co potwierdza uzyskany przez nią certyfikat Zertifikat Deutsch.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Bożeny Roman zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jej doświadczenie zawodowe, wnioski sędziego wizytatora zawarte w ocenie kwalifikacyjnej, pozytywne opinie służbowe, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe Pani Bożeny Roman zostały ocenione przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych i notarialnych. Z oceny tej wynika, że kandydatka spełnia ustawowe przesłanki oraz merytoryczne wymog1 do kandydowania na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Bardzo starannie i dokładnie słucha świadków i strony, sprawnie prowadzi sprawy, a wyroki zapadają po jednej lub kilku rozprawach, do których jest bardzo dobrze przygotowana. Wszystkie uzasadnienia sporządza w terminie a ich poziom został oceniony wysoko. Sędzia wizytator zaznaczył, że zarówno z opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Bolesławcu, jak i Przewodniczącego Wydziału Cywilnego tego Sądu wynika, że kandydatka jest bardzo dobrym sędzią, dysponuje dużą wiedzą teoretyczną oraz " świetnymi" umiejętnościami praktycznymi. Doskonale organizuje pracę, jest sumienna --i-zaangażowana-w-pracę, którą umiejętnie godzi z dokształcaniem się i życiem rodzinnym. Sędzia wizytator podkreślił również, że kandydatka - doktorantka w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w ocenie prof. dr. hab. Tadeusza Smyczyńskiego jest bardzo dobrym i ambitnym prawnikiem, pogłębiającym wiedzę prawniczą i godnym awansu w dalszej karierze sądowej. Z opinii sporządzonej przez dr hab. Marka Andrzejewskiego wynika m.in., że Pani Bożena Roman jest osobą o wysokim poziomie wiedzy, umiejącą łączyć w praktyce zawodowej wątki teoretyczne i praktyczne.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Wiercińska-Bałaga Agnieszka kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE