Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 350/2018

Sąd: Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu
Data posiedzenia: 18 września 2018 – 21 września 2018
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 261 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2018-09-...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 11
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 7

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Czujewicz Katarzyna Anna referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 63 0
PRZECIW 0 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 13 20

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Katarzyna Anna Czujewicz urodziła się 13 września 1983 r. w Kaliszu. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2007-2010 odbyła etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu. We wrześniu 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od 25 maja 2009 r. do 30 listopada 2010 r. kandydatka była zatrudniona w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu na stanowisku pełniącej obowiązki asystenta sędziego, a od 1 grudnia 2010 r. do 31 grudnia 2017 r. na stanowisku asystenta sędziego (od 6 listopada 2015 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego) w V Wydziale Pracy, od 1 sierpnia 2012 r. była zatrudniona na tym stanowisku w wymiarze 1/2 etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy na stanowisku asystenta sędziego wynikała z faktu, że Pani Katarzyna Anny Czujewicz z dniem 1 sierpnia 2012 r. została mianowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. Swoje obowiązki przez cały okres pracy w tym Sądzie, tj. do dnia 31 grudnia 2013 r., Pani referendarz wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 stycznia 2014 r. rozpoczęła pracę na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Swoje obowiązki do 30 czerwca 2016 r. Pani referendarz wykonywała w Wydziale V i VI Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jednakże od dnia 3 marca 2014 r. do 30 kwietnia 2014 r. Prezes tego Sądu zlecił jej dodatkowo wykonywanie czynności w I Wydziale Cywilnym w związku z trudną sytuacją kadrową tego Wydziału. Od 1 lipca 2016 r. do chwili obecnej Pani Katarzyna Anna Czujewicz wykonuje obowiązki referendarza w II Wydziale Cywilnym oraz w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu.

Opinie wizytatorów

Z oceny tej wynika, że poczynione ustalenia i opinie pozwalają na stwierdzenie, że zarówno cechy osobiste opiniowanej jak i dotychczasowa rzetelna praca, na stanowisku asystenta sędziego jak i referendarza sądowego, badania aktowe, a także analiza projektów sporządzonych orzeczeń i uzasadnień, dają podstawę do przyjęcia, że Pani Katarzyna Anna Czujewicz spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w stopniu celującym.

Wizytator: Krzysztof Zaliwski

Z oceny tej wynika, że poczynione ustalenia pozwalają na stwierdzenie, że zarówno cechy osobiste opiniowanej, jak i dotychczasowa rzetelna praca, na stanowisku asystenta sędziego, jak i referendarza sądowego, badania aktowe i analiza sporządzonych orzeczeń i uzasadnień, dają podstawę do przyjęcia, że Pani Katarzyna Anna Czujewicz spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w stopniu bardzo dobrym.

Wizytator: Ewa Fras- Przychodni

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Górska-Gawrak Natalia Joanna radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA opinia pozytywna 2 0
PRZECIW 0 22 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 50 20

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Natalia Joanna Górska-Gawrak urodziła się 25 kwietnia 1976 r. w Inowrocławiu. Z oświadczenia znajdującego się w karcie zgłoszenia wynika, że od 2 stycznia 1996 r. do 2 lutego 2011 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, a następnie w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu w III Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej do spraw Rodzinnych i Nieletnich na stanowisku społecznego kuratora sądowego. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 października 2000 r. do 30 czerwca 2004 r. była zatrudniona w GraphusPach Poligrafia Mirosław Pach z siedzibą w Poznaniu na stanowisku prawnika. Od 2 listopada 2004 r. do 10 stycznia 2007 r. pracowała w Kancelarii Radcy Prawnego Piotra Papierza na stanowisku prawnika. Od 1 stycznia 2007 r. do 5 maja 2007 r. była zatrudniona w Urzędzie Miasta Poznania, w Wydziale Urbanistyki i Architektury na stanowisku prawnika. Od 7 maja 2007 r. do 25 października 2007 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W latach 2004-2008 odbyła aplikację radcowską prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu. W maju 2008 r. złożyła egzamin radcowski z oceną dobrą plus. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu z dnia 4 czerwca 2008 r. nr 62/YI/2008, została wpisana na listę radców prawnych pod nr Pz - 2375/08. Od 2 listopada 2007 r. jest zatrudniona w ITM Polska sp. z o.o., początkowo na stanowisku prawnika, a od 4 czerwca 2008 r. na stanowisku radcy prawnego. Z oświadczenia kandydatki wynika również, że napisała pracę doktorską w 2010 r., natomiast jej przewód doktorski, został zamknięty we wrześniu 2018 r. bez nadania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Publikowała w Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 2004-2010. Prowadziła również zajęcia dydaktyczne z prawa handlowego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz szkolenia z zakresu prawa pracy w ramach współpracy z CS Szkolenie i Doradztwo sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że opiniowana przedstawiła akta spraw różnych kategorii, dotyczących spraw cywilnych, gospodarczych, jak też z zakresu prawa rodzinnego i prawa pracy. Sędzia wizytator uznał zatem, że kandydatka posiada szerokie doświadczenie zawodowe z zakresu stosowania prawa w różnych dziedzinach. Mając na uwadze analizę akt spraw, w których opiniowana brała udział jako zastępca procesowy, pod kątem badania jakości, sprawności, rzetelności, terminowości dokonywanych czynności procesowych i innych dokumentów sporządzonych w związku ze stosowaniem prawa, obejmującej kulturę osobistą oraz sposób zachowania wobec uczestników postępowania opiniujący uznał, że Pani radca prawny Natalia Joanna Górska-Gawrak daje gwarancję w stopniu dobrym rzetelnego wykonywania obowiązków sędziego sądu powszechnego.

Wizytator: Tomasz Chojnacki

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Joachimiak Anna Ewelina asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA opinia pozytywna 4 0
PRZECIW 0 15 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 55 20

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anna Ewelina Joachimiak urodziła się 13 maja 1984 r. w Szamotułach. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2009 ukończyła dwu semestralne studia podyplomowe w zakresie zarządzania finansami i strategii przedsiębiorstwa zorganizowane przez Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. W 2012 r. ukończyła aplikację adwokacką prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu. W sierpniu 2012 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Od 1 października 2008 r. do 30 czerwca 2012 r. pracowała na stanowisku aplikanta w kancelarii adwokackiej dr A. Igliński, E. Iacovone z siedzibą w Poznaniu. W dniu 19 października 2012 r. została wpisana na listę adwokatów Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Od 4 lutego do 6 marca 2013 r. była zatrudniona w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu na stanowisku konsultanta do spraw prawnych. Z dniem 7 marca 2013 r. zatrudniona została w Sądzie Okręgowy m w Poznaniu na stanowisku pełniącej obowiązki asystenta sędziego, a od 15 lipca 2013 r. pracuje na stanowisku asystenta sędziego w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu. W październiku 2017 r. złożyła w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Kandydatka ukończyła roczne Studium Prawa Niemieckiego zorganizowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Uniwesytetem Viadrina uzyskując Zertifikat des Zusatzstudiengangs - Studium des Deutschen Recht oraz dwuletnie Studium Prawa Brytyjskiego i Unii Europejskiej zorganizowane przez Uniwersytet w Cambridge uzyskując Diploma in an Introduction to English Law and the Law of the European Union. Była uczestnikiem dziennych studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego, które przerwała w 2016 r

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że cechy charakteru oraz sposób wykonywania przez opiniowaną obowiązków na stanowisku asystenta sędziego predysponują ją do wykonywania służby, jaką jest pełnienie urzędu sędziego. Mając na uwadze zebrane dane i opinie oraz ustalenia poczynione w toku kontroli projektów uzasadnień sporządzonych przez kandydatkę sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Anna Ewelina Joachimiak posiada kwalifikacje uprawniające do ubiegania się o powołanie na urząd sędziego sądu rejonowego i jest w stopniu celującym przygotowana do objęcia takiego urzędu

Wizytator: Maria Antecka

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Kot Magdalena Monika radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA opinia negatywna 0 0
PRZECIW 21 27 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 47 20

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Magdalena Monika Kot urodziła się 22 marca 1973 roku we Włocławku. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. W latach 2006 ukończyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie. We wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Pani Magdalena Monika Kot została wpisana na listę radców prawnych uchwalą nr 364/42/2006 Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z dnia 8 listopada 2006 r. Uprawnienia do wykonywania zawodu radcy prawnego uzyskała w dniu 12 stycznia 2007 r. Od 12 stycznia 2007 r. do 2 października 2007 r. zawiesiła prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego z uwagi na zatrudnienie na stanowisku referendarza sądowego (od 12 grudnia 2006 r.) w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Jak wynika z oświadczenia zawartego w karcie zgłoszenia kandydatki od 13 lutego 2007 r. do 10 lutego 2010 r. pracowała na stanowisku radcy prawnego w EBC Solicitors A. Stryja sp.k. Od 13 stycznia 2010 r. do 30 grudnia 2010 r. pracowała na stanowisku radcy prawnego w Nobilis Counsels Kot, Gładysz, Grocholski sp. k. Od 18 maja 2011 r. do 27 grudnia 2012 r. pracowała na stanowisku radcy prawnego w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Od 22 lipca 2014 r. do 6 kwietnia 2016 r. pracowała na stanowisku radcy prawnego w Rzetelna Grupa sp. z o.o. Od 14 kwietnia 2016 r. do 9 lutego 2017 r. pracowała na stanowisku radcy prawnego w Fundacji Coolturalna. Od 16 sierpnia 2017 r. do 5 kwietnia 2018 pracowała na stanowisku radcy prawnego Lawmore Oskar Kopiński i wspólnicy sp. k. Kandydatka prowadziła również szkolenia w Centrum Przedsiębiorczości SMOLNA z siedzibą w Warszawie w zakresie prawa własności intelektualnej oraz ochrony danych osobowych.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że liczba i rodzaj spraw przedstawionych do oceny przez kandydatkę, nie pozwala na przyjęcie, że jest ona osobą o dużym dorobku zawodowym. Nie posiada ona przy tym żadnych pozytywnych opinii, ani rekomendacji. Natomiast analiza tych niewielu akt spraw, w których występowała jako zastępca procesowy, pod kątem badania jakości, sprawności, rzetelności i terminowości dokonywanych czynności procesowych oraz innych dokumentów sporządzonych w związku ze stosowaniem prawa, zdaniem sędziego wizytatora, nie pozwala na wyprowadzenie pozytywnego wniosku o posiadaniu obecnie przez Panią radcę prawnego Magdalenę Monikę Kot dostatecznych kwalifikacji, uprawniających ją do ubiegania się o powołanie na urząd sędziego sądu rejonowego

Wizytator: Ewa Fras- Przychodni

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Krzak-Grzemska Magdalena Anna starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 0 0
PRZECIW 9 25 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 12 48 20

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Magdalena Anna Krzak-Grzemska urodziła się 5 lipca 1974 r. w Ostrowie Wielkopolskim. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1998-2001 odbyła etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu. W maju 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Od 1 kwietnia 2001 r. do 31 lipca 2001 r. zatrudniona była w Biurze Senatora w Ostrowie Wielkopolskim na 1/2 etatu na stanowisku starszego asystenta senatora. Z dniem 1 sierpnia 2001 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Magdalenę Annę KrzakGrzemską referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. W związku z reorganizacją sądów, z dniem 1 stycznia 2008 r. Minister Sprawiedliwości przeniósł kandydatkę na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, w którym do 30 kwietnia 2014 r. obowiązki wykonywała w VIII i IX Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego (od 23 grudnia 2011 r. na stanowisku starszego referendarza sądowego). Od 1 maja 2014 r. pracuje na stanowisku starszego referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego PoznańGrunwald i Jeżyce w Poznaniu

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że poczynione ustalenia pozwalają na stwierdzenie, że cechy osobiste opiniowanej nie budzą jakichkolwiek zastrzeżeń, zaś dotychczasowa praca na stanowisku referendarza sądowego, badania aktowe i liczba załatwionych spraw oraz niewielka liczba wniesionych skarg na wydane rozstrzygnięcie, dają podstawę do przyjęcia, że Pani Magdalena Anna Krzak-Grzemska spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, z tym że z uwagi na brak terminowości w podejmowaniu czynności i stwierdzoną przewlekłość w sprawie o sygn. akt I Nc 5092/14 spełnia je w stopniu dostatecznym

Wizytator: Ewa Fras- Przychodni

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Markowicz Andrzej adwokat pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA opinia pozytywna 5 20
PRZECIW 20 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 51 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Andrzej Markowicz urodził się 13 grudnia 1978 r. w Trzciance. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu, we wrześniu 2005 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Uchwalą Okręgowej Rady Adwokackiej z 28 października 2005 r. został wpisany na listę adwokatów Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, a od 24 lutego 2006 r. rozpoczął zawodową praktykę jako adwokat w indywidualnej Kancelarii Adwokackiej z siedzibą w Pile, którą prowadzi do chwili obecnej. Nadto Pan Andrzej Markowicz posługuje się językiem niemieckim w stopniu bardzo dobrym i w związku z tym, oprócz reprezentowania klientów w sprawach z różnych pionów orzeczniczych przed sądami na terenie kraju, świadczy także usługi prawne dla osób jak i przedsiębiorców niemieckojęzycznych. W 2001 r. odbył miesięczną praktykę w oddziale jednej z wiodących niemieckich kancelarii prawnych w Heidelbergu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pana Andrzeja Markowicza i Pana Jana Michała Olszanowskiego zadecydował całokształt okoliczności niniejszej sprawy, między innymi wysokie kwalifikacje znajdujące potwierdzenie w ocenach kwalifikacji, rozmowie z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa 17 września 2018 r. oraz w pozostałym materiale zebranym przez Radę, a także doświadczenie zawodowe obu kandydatów.Pan Andrzej Markowicz uzyskał drugą w kolejności najlepszą ocenę kwalifikacji dokonaną przez sędziego wizytatora oraz ocenę kolegium sądu. Za tym kandydatem przemawiało także największe doświadczenie zawodowe spośród wszystkich osób ubiegających się o stanowisko sędziego w tym konkursie. Pan Andrzej Markiewicz legitymuje się szeroką i najdłuższą praktyką zawodową, przy czym doświadczenie zawodowe zdobywał prowadząc własną, samodzielną praktykę adwokacką.

Opinie wizytatorów

Z oceny tej wynika, że badanie akt spraw karnych dało ponownie podstawę do bardzo dobrej oceny pracy opiniowanego, który po raz kolejny kandyduje na stanowisko sędziego. W toku postępowań, w których kandydat występował w charakterze obrońcy oskarżonego był on aktywny tak podczas rozpraw (zadając pytania, składając wnioski dowodowe) jak i wnosząc środki odwoławcze od orzeczeń wpadkowych oraz kończących postępowanie w danej sprawie. Uczestniczył w rozprawach i posiedzeniach przed sądami obu instancji. Zadawane pytania jak i wnioski dowodowe były jasne, logiczne, właściwie umotywowane i były uwzględniane przez sąd prowadzący dane postępowanie. Środki odwoławcze i ich uzasadnienia odpowiadały wymogom przewidzianym w przepisach prawa. Treść zarzutów była formułowana w czytelny i jasny sposób, nie pozostawiając wątpliwości co do rodzaju, kierunku i zakresu zaskarżenia, a ich uzasadnienie w sposób precyzyjny wskazywało na intencje skarżącego oraz argumenty mające przemawiać za ich uwzględnieniem. Cytowano właściwe orzecznictwo Sądu Najwyższego i poglądy doktryny - w zależności od potrzeb. Opiniowany dochował w podejmowanych czynnościach terminów zawitych, jak i instrukcyjnych. Mając na uwadze treść rekomendacji oraz analizę akt spraw, w których kandydat brał udział jako zastępca procesowy, pod kątem badania jakości, sprawności, rzetelności i terminowości dokonywanych czynności procesowych, obejmującej kulturę osobistą oraz sposób zachowania wobec uczestników postępowania, sędzia wizytator uznał, że Pan Andrzej Markowicz daje gwarancję rzetelnego, odpowiedzialnego i sumiennego wykonywania obowiązków sędziego sądu powszechnego.

Wizytator: Aleksander Brzozowski

Z oceny tej wynika, że opiniowany występował zarówno po stronie powodowej, jak i pozwanej. Sporządzane przez niego pisma były zwarte, sporządzane starannym językiem prawniczym, a ich obszerność pozostawała adekwatna do przedstawianych zagadnień, z reguły nie były dotknięte żadnymi brakami formalnymi. Od strony merytorycznej zawierały zawsze spójnie przedstawiane stanowisko strony oraz odniesienie do prezentowanych przez stronę przeciwną kwestii tak faktycznych, jak formalnych. W sytuacjach, gdy było to konieczne pisma zawierały stosowane wywody prawne, nierzadko wspierane poglądami doktryny bądź judykatury. Niektóre sprawy poddane ocenie, sędzia wizytator, określił jako trudne pod względem faktycznym i prawnym. Zwraca także uwagę, że kilka spraw zostało zakończonych ugodą, a analiza poszczególnych czynności podejmowanych w nich przez kandydata zdawała się wskazywać na to, że jego udział w wypracowaniu tak samego porozumienia, jak i treści ugody był doniosły (zagadnienie to nie było przedmiotem szczególnego zainteresowania sądów i dlatego nie odzwierciedlały tego w protokołach, do takiego wniosku prowadziła jednak analiza sekwencji zdarzeń, które poprzedzały zawarcie ugody w poszczególnych sprawach). Powyższe ustalenia pozwalają na stwierdzenie, że Pan Andrzej Markowicz spełnia wymagania do powołania na stanowisko sędziego w stopniu wyższym niż bardzo dobry. Mając na uwadze treść rekomendacji oraz analizę akt spraw, w których opiniowany występował jako zastępca procesowy, pod kątem badania jakości, sprawności, rzetelności i terminowości dokonywanych czynności procesowych i innych dokumentów sporządzonych w związku ze stosowaniem prawa, obejmującej kulturę osobistą oraz sposób zachowania wobec uczestników postępowania sędzia wizytator uznał, że Pan Andrzej Markowicz daje gwarancję rzetelnego, odpowiedzialnego i sumiennego wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Marcin Radwan

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
7. Matysiak Mariusz adwokat negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 0 0
PRZECIW 8 25 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 11 49 20

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Mariusz Matysiak urodził się 24 stycznia 1981 r. w Szamocinie. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2005-2009 odbył aplikację adwokacką prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu. W grudniu 2009 r. złożył egzamin adwokacki z oceną dobrą. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu z 17 grudnia 2009 r. został wpisany na listę adwokatów Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, a od 10 lutego 2010 r. prowadzi indywidualną praktykę zawodową. Decyzją z 14 lutego 2017 r. zostało udzielone adwokatowi Mariuszowi Matysiakowi ostrzeżenie w związku z naruszeniem § 8 zd. 1 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, od którego kandydat wniósł odwołanie. Uchwałą podjętą 6 kwietnia 2017 r. Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu postanowiła nie uwzględnić odwołania i utrzymać w mocy decyzję Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu z 14 lutego 2017 r. dotyczącą ostrzeżenia.

Opinie wizytatorów

Z oceny tej wynika, że mając na uwadze dokonaną analizę akt spraw, w których opiniowany brał udział jako zastępca procesowy, pod kątem badania jakości, sprawności, rzetelności i terminowości dokonywanych czynności procesowych, Pan Mariusz Matysiak daje gwarancję należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu powszechnego.

Wizytator: Aleksander Brzozowski

Z oceny tej wynika, że mając na uwadze analizę akt spraw, w których opiniowany brał udział jako zastępca procesowy, pod kątem badania jakości, sprawności, rzetelności i terminowości dokonywanych czynności procesowych i innych dokumentów sporządzonych w związku ze stosowaniem prawa, obejmującej kulturę osobistą oraz sposób zachowania wobec uczestników postępowania, sędzia wizytator uznał, że Pan Mariusz Matysiak daje gwarancję rzetelnego wykonywania obowiązków sędziego sądu powszechnego.

Wizytator: Marcin Radwan

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
8. Michałowska Anna Karina starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
9. Olszanowski Jan Michał referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA opinia pozytywna 72 20
PRZECIW 0 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 7 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Jan Michał Olszanowski urodził się 11 października 1983 r. w Poznaniu. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 2 listopada 2004 r. do 30 czerwca 2006 r. zatrudniony był w Kancelarii Radcy Prawnego Marii Kopaczyńskiej na stanowisku asystenta radcy prawnego. W latach 2006-2009 odbył aplikację sądową pozaetatową (od października 2006 r. do kwietnia 2007 r.), a następnie etatową (od maja 2007 r. do września 2009 r.) w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu. Od 1 stycznia 2007 r. do 11 marca 2007 r. był zatrudniony na stanowisku pełniącego obowiązki asystenta sędziego w XX Wydziale Grodzkim, a od 12 marca 2007 r. do 30 kwietnia 2007 r. w XXV Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Poznaniu. W 2008 r. ukończył z oceną bardzo dobrą dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zorganizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. We wrześniu 2009 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od 1 do 31 października 2009 r. zatrudniony był w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 listopada 2009 r. do 9 maja 2010 r. pracował w wymiarze 0,9 etatu w Sądzie Okręgowym w Poznaniu na stanowisku asystenta sędziego. W dniu 10 maja 2010 r. Minister Sprawiedliwości mianował Pana Jana Michała Olszanowskiego referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Grodzisku Wielkopolskim, w którym wykonywał czynności w V Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz I Wydziale Cywilnym. Z dniem 27 marca 2012 r., na swój wniosek, został przeniesiony przez Ministra Sprawiedliwości do Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, w którym wykonywał kolejno czynności w I Wydziale Cywilnym i II Wydziale Cywilnym. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z 10 grudnia 2013 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. „Zbieg egzekucji w sądowym i administracyjnym postępowaniu administracyjnym”, Panu Janowi Michałowi Olszanowskiemu został nadany stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu delegował Pana Jana Michała Olszanowskiego od 15 grudnia 2013 r. do 15 grudnia 2014 r. do pełnienia obowiązków referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie. Od 1 października 2014 r. do 28 lutego 2015 r. był zatrudniony w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na stanowisku adiunkta. W dniu 16 grudnia 2014 r. ponownie podjął czynności w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, w którym wykonywał obowiązki do 30 listopada 2016 r. Od 1 marca 2015 r. zatrudniony jest na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na stanowisku adiunkta. Z dniem 1 grudnia 2016 r., na swój wniosek, został przeniesiony przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, w którym obowiązki wykonuje w II Wydziale Cywilnym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pana Andrzeja Markowicza i Pana Jana Michała Olszanowskiego zadecydował całokształt okoliczności niniejszej sprawy, między innymi wysokie kwalifikacje znajdujące potwierdzenie w ocenach kwalifikacji, rozmowie z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa 17 września 2018 r. oraz w pozostałym materiale zebranym przez Radę, a także doświadczenie zawodowe obu kandydatów. Spośród wszystkich kandydatów najlepszą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez wizytatora uzyskał Pan Jan Michał Olszanowski. Ten kandydat został także najwyżej oceniony przez Kolegium Sądu okręgowego i uzyskał najwyższe poparcie środowiska. Pan Jan Michał Olszanowski legitymuje się także jedną z najwyższych ocen z egzaminu zawodowego (dobry plus), przy czym żaden z innych kandydatów nie uzyskał oceny wyższej.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że analiza czynności podejmowanych przez opiniowanego dała podstawę do wniosku, że w sposób niezwykle rzetelny wywiązuje się z powierzonych obowiązków. Czynności podejmowane są niezwłocznie, a przy tym wskazują, że wnikliwie i skrupulatnie analizuje wnioski, bądź inne pisma składane do akt. Przy tym kierowane były do stron stosowne wezwania i prawidłowe pouczenia, które w przypadku działania strony bez pomocy kwalifikowanego pełnomocnika nie mogły nastręczać jakichkolwiek problemów z ich zrozumieniem i z dochowaniem terminu, czy też ewentualnym usunięciem występującego braku, bądź wykonaniem nałożonego zobowiązania. Podkreślenia wymaga skrupulatność wezwań mających na celu uzupełnienie oświadczenia o stanie majątkowym i rodzinnym wnioskujących o zwolnienie od kosztów sądowych oraz każdorazowa wnikliwa analiza pod kątem spełnienia przez wnioskujących przesłanek w tym przedmiocie. Forma rozstrzygnięć sporządzonych przez opiniowanego jest prawidłowa. Uzasadnienia orzeczeń zawierają wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, w tym skrupulatne przedstawienie faktów, które uznane zostały za udowodnione i dowodów z właściwym ich omówieniem. Wyjaśnienie podstawy prawnej jest również wnikliwe i zawiera przytoczenie prawidłowych podstaw prawnych rozstrzygnięcia, a w miarę potrzeby powołanie się na praktykę orzeczniczą Sądu Najwyższego i stanowisko nauki. Zaznaczyć trzeba, że przedmiot powierzanych spraw do rozpoznania był zróżnicowany. W efekcie dało to możliwość obiektywnej oceny umiejętności i poziomu merytorycznego kandydata. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że ocena kwalifikacji Pana Jana Michała Olszanowskiego do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego jest celująca.

Wizytator: Ewa Blumczyńska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
10. Szmidt Wojciech Krzysztof starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
11. Woźniak Bartosz Przemysław referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym PoznańNowe Miasto i Wilda w Poznaniu negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA opinia pozytywna 4 0
PRZECIW 0 12 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 58 20

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Bartosz Przemysław Woźniak urodził się 21 maja 1982 r. w Poznaniu. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 2006 r. do 12 marca 2007 r. pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji na stanowisku specjalisty w grupie stanowisk służby cywilnej. W latach 2007-2010 odbywał etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu. We wrześniu 2010 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą plus. Podczas odbywania aplikacji sądowej pracował od 25 maja do 31 lipca 2009 r. w wymiarze 1/2 etatu na stanowisku pełniącego obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu w VI Wydziale Karnym. Z dniem 8 listopada 2010 r. został zatrudniony w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu na stanowisku asystenta sędziego, w którym wykonywał czynności w I Wydziale Cywilnym. Ponadto od 27 maja 2013 r. podjął dodatkowe zatrudnienie w charakterze pełniącego obowiązki asystenta sędziego w wymiarze 1/2 etatu w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu w VI Wydziale Karnym. Z dniem 1 stycznia 2015 r. został mianowany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, w którym do 31 marca 2017 r. wykonywał czynności w II Wydziale Cywilnym. Od 1 kwietnia 2017 r. jest delegowany do wykonywania czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że analiza czynności podejmowanych przez opiniowanego dała podstawę do wniosku, że w sposób niezwykle rzetelny wywiązywał się w powierzonych obowiązków. Czynności z jego strony podejmowane były niezwłocznie a przy tym wskazywały, że wnikliwie i skrupulatnie analizował wnioski, bądź inne pisma składane do akt. Przy tym kierowane były do stron stosowne wezwania i prawidłowe pouczenia, które w przypadku działania strony bez pomocy kwalifikowanego pełnomocnika nie mogły nastręczać jakichkolwiek problemów z ich zrozumieniem i z dochowaniem terminu, czy też ewentualnym usunięciem występującego braku, bądź wykonaniem nałożonego zobowiązania. Podkreślenia wymaga skrupulatność wezwań mających na celu uzupełnienie oświadczenia o stanie majątkowym i rodzinnym wnioskujących o zwolnienie od kosztów sądowych i każdorazowa wnikliwa analiza pod kątem spełnienia przez wnioskujących przesłanek w tym przedmiocie. Forma rozstrzygnięć sporządzonych przez kandydata była prawidłowa. Uzasadnienia orzeczeń zawierały wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, w tym skrupulatne przedstawienie faktów, które uznane zostały za udowodnione i dowodów z właściwym ich omówieniem. Wyjaśnienie podstawy prawnej było również wnikliwe i zawierało przytoczenie prawidłowych podstaw prawnych rozstrzygnięcia, a w miarę potrzeby powołanie na praktykę orzeczniczą Sądu Najwyższego i stanowisko nauki. Przedmiot rozpoznawanych spraw był zróżnicowany. Dało to możliwość obiektywnej oceny umiejętności i poziomu merytorycznego opiniowanego. Podkreślenia wymaga, że kandydat posługiwał się językiem prawniczym bardzo komunikatywnym i jasnym. W konkluzji Pani sędzia wizytator stwierdziła, że ocena kwalifikacji Pana Bartosza Przemysława Woźniaka do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego jest celująca.

Wizytator: Ewa Blumczyńska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów