Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 721/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Bolesławcu
Data posiedzenia: 23 lipca 2019 – 26 lipca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 179 z 2019
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2019-07-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Łabędź Monika Ewelina negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 0
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Monika Ewelina Łabędź urodziła się 20 lutego 1982 r. w Świdnicy. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 2005 r. do 31 marca 2006 r. pracowała jako referent prawny w „Auxilia” Marcin Groński we Wrocławiu a od 1 kwietnia do 15 września 2006 r. w spółce partnerskiej Adwokaci i Radcowie Prawni we Wrocławiu, również w charakterze referenta prawnego. Po odbyciu w latach 2006-2009 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy, w 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 2 listopada 2009 r. do 31 grudnia 2015 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Legnicy, przy czym obowiązki wykonywała: do 11 marca 2012 r. w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych a od 12 marca do 11 września 2012 r. w tym Wydziale w wymiarze 2/5 etatu i w VII Wydziale Cywilnym w wymiarze 3/5 etatu, od 12 września do 30 września 2012 r. w VII Wydziale Cywilnym, od 1 października 2012 r. do 14 lipca 2013 r. w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, od 15 lipca do 31 grudnia 2013 r. w V Wydziale Gospodarczym a od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. ponownie w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 stycznia 2016 r. do 31 stycznia 2019 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, w tym do 23 lipca 2017 r. w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych a od 24 lipca 2017 r. do 31 stycznia 2019 r. w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Z dniem 1 lutego 2019 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lubinie. Obowiązki orzecznicze wykonuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. W 2015 r. ukończyła Studia Podyplomowe Prawa Gospodarczego i Handlowego a w 2016 r. Studia Podyplomowe Prawa Pracy i Prawa Socjalnego. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w licznych szkoleniach, w tym organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą wieloletnim i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas pracy w różnych wydziałach, na stanowiskach asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego. Ponadto pełni funkcję Przewodniczącej Wydziału. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Agnieszki Ewy Wawrzyniak znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy oraz opiniach przełożonych. Z wydanej przez Panią Prezes Sądu Rejonowego w Bolesławcu opinii służbowej wynika, że Pani referendarz sumiennie i z bardzo dużym zaangażowaniem wykonuje powierzone jej obowiązki, jest systematyczna i zdyscyplinowana, prezentuje bardzo wysoki poziom wszechstronnej wiedzy prawniczej, w sposób umiejętny organizuje pracę. Pani Prezes wyraziła przekonanie o bardzo wysokiej przydatności Pani Agnieszki Ewy Wawrzyniak do zawodu sędziego. Wybrana kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach. Pani Monika Ewelina Łabędź posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu wyższym niż osoba przedstawiona do powołania. Obie uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria — oceniane łącznie — najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada uwzględniła, że Pani Agnieszka Ewa Wawrzyniak posiada dłuższe doświadczenie zawodowe oraz znacznie dłuższy, prawie ośmioletni, staż pracy na samodzielnym stanowisku orzeczniczym referendarza sądowego niż Pani Monika Ewelina Łabędź, która obowiązki orzecznicze referendarza sądowego wykonuje od lutego 2019 r. Rada nie mogła również pominąć, że Pani Agnieszka Ewa Wawrzyniak posiada doświadczenie wynikające z pełnienia funkcji Przewodniczącej Wydziału i pracowała w wydziale karnym, co nie pozostaje bez znaczenia, bowiem wolne stanowisko sędziowskie przeznaczone jest do pionu karnego. W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Ewy Wawrzyniak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze nominacyjnej kryteria wyboru w najwyższym stopniu, uzasadniającym przedstawienie jej Prezydentowi RP do powołania.

Opinie wizytatorów

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Eweliny Łabędź sporządził Pan SSO Ryszard Sułtanowski — wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze oraz Pani SSO Agnieszka Wiercińska-Bałaga - wizytator do spraw wieczystoksięgowych w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze. Sędzia wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych podniósł, że ocena dotyczy bardzo krótkiego okresu, bo niewiele ponad 2-miesięcznego, dlatego przytoczył jeszcze opinie dotyczące kandydatki zawarte w ocenie jej pracy na stanowisku asystenta sędziego. Sędziowie, z którymi opiniowana na co dzień współpracowała, podkreślali jej dużą samodzielność i inicjatywę, którą wykazywała się proponując własne trafne rozwiązania. Zawsze terminowo i rzetelnie wywiązywała się z powierzonych jej zadań. Sędzia wizytator uznał, że sporządzone przez kandydatkę projekty uzasadnień zasługują na bardzo wysoką ocenę. Prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny, z powołaniem się na zastosowane przepisy, aktualne orzecznictwo i poglądy doktryny. Niejednokrotnie bardzo skomplikowaną problematykę wyjaśniają w sposób klarowny, zrozumiały nie tylko dla profesjonalistów, ale i stron. Wywody przeprowadzane w uzasadnieniach są trafne i przekonujące. Świadczy to o zdolności opiniowanej do logicznego myślenia, prawidłowego formułowania uzasadnień i sztuki posługiwania się prawną argumentacją. Pani Monika Ewelina Łabędź posiada także zdolność trafnej identyfikacji problemów, które w sposób umiejętny dzieli na te istotne, wymagające głębszej analizy, i te, które być może z punktu widzenia stron mają dla nich subiektywne znaczenie, lecz - z punktu widzenia potrzeb sądu - już nie. Dowodzi to jej bardzo wysokich umiejętności. Stwierdzone w uzasadnieniach uchybienia są sporadyczne i niewielkiej wagi. Nie mogą tym samym mieć wpływu na bardzo wysoką ocenę pracy Pani Moniki Eweliny Łabędź. Jednocześnie sędzia wizytator dodał, że opiniowana jest ambitna i pracowita. Reasumując, stwierdził, że analiza sporządzanych przez Panią Monikę Ewelinę Łabędź projektów orzeczeń i uzasadnień, opinie przełożonych i współpracowników oraz takie cechy jak: duża wiedza prawnicza, inteligencja, ambicja, pracowitość, doświadczenie życiowe i zawodowe, a ponadto chęć stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, świadczą o bardzo dużej przydatności do zawodu sędziego i ocenił, że Pani Monika Ewelina Łabędź jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu.

Wizytator: Ryszard Sułtanowski

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Eweliny Łabędź sporządził Pan SSO Ryszard Sułtanowski — wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze oraz Pani SSO Agnieszka Wiercińska-Bałaga - wizytator do spraw wieczystoksięgowych w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze. Sędzia wizytator ds. wieczystoksięgowych - odnosząc się do wskaźników stabilności opiniowanej - wskazała, że z uwagi na krótki okres jej pracy w Wydziale nie wniesiono w żadnej z rozpoznanych przez nią spraw skargi, co w efekcie dało znakomity wskaźnik zaskarżalności 0%. Brak poddania ocenie wydanych przez kandydatkę rozstrzygnięć wobec niewniesienia żadnego środka zaskarżenia nie pozwalał także na ocenę stabilności jej orzecznictwa w porównaniu z innymi orzekającymi w Wydziale. Sędzia wizytator podkreśliła, że wyniki statystyczne pracy Pani Moniki Eweliny Łabędź, jak również analiza akt spraw poddanych badaniu wskazują, że kandydatka opanowała w dobrym stopniu technikę pracy referendarza. Zwykle prawidłowo nadawała bieg postępowaniom wieczystoksięgowym, wydawała niezbędne zarządzenia w toku postępowań. Zastrzeżenia dotyczą części spraw z wniosku o wpis bądź wykreślenie hipoteki. Uchybienia te powtarzały się niemal w każdej ze spraw, gdzie jednym z żądań był wniosek o wpis hipoteki zabezpieczającej wierzytelności z umów kredytowych. W ocenie sędzi wizytator powyższe nieprawidłowości nie mają jednak charakteru istotnego i są wynikiem przede wszystkim niewielkiego doświadczenia orzeczniczego Pani referendarz w rozpoznawaniu spraw w postępowaniu wieczystoksięgowym, związanego z niespełna dwumiesięcznym okresem jej pracy w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Zauważalny jest przy tym czyniony przez opiniowaną systematyczny postęp i eliminowanie pierwotnie występujących błędów w miarę nabywania przez nią doświadczenia orzeczniczego w sprawach z wniosku o wpis. Zdaniem sędzi wizytator opisywane w związku z badaniem akt spraw uchybienia nie wpływają generalnie na pozytywną ocenę pracy Pani Moniki Eweliny Łabędź. Sędzia wizytator podkreśliła dobry poziom merytoryczny wydawanych przez Panią referendarz orzeczeń, wskazujący na jej dobrą znajomość przepisów prawa procesowego oraz materialnego w zakresie prawa cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy o własności lokali, prawa bankowego, ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności i innych ustaw niezbędnych do orzekania w sprawach z wniosków o wpis. Pani Monika Ewelina Łabędź jest bardzo pracowita, o czym świadczą wyniki ilościowe załatwianych spraw. W ocenie sędzi wizytator Pani Monika Ewelina Łabędź prezentuje wysoki poziom merytoryczny. Posiada ugruntowaną na dobrym poziomie wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego. Uzyskuje dobre wyniki ilościowe a sprawność prowadzonych przez nią postępowań jest na bardzo dobrym poziomie. W oparciu o powyższe sędzia wizytator wyraziła stanowisko, że Pani Monika Ewelina Łabędź jest dobrą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Agnieszka Wiercińska-Bałaga

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Wawrzyniak Agnieszka Ewa pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 12
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Ewa Wawrzyniak urodziła się 18 kwietnia 1979 r. w Bolesławcu. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od sierpnia do listopada 2003 r. była zatrudniona na stanowisku stażysty w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu, a następnie od grudnia 2003 r. do października 2004 r. na stanowisku asystentki w Kancelarii Adwokackiej w Bolesławcu. Po odbyciu w latach 2003-2006 początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 9 października 2006 r. do 16 października 2011 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu. Obowiązki wykonywała początkowo jednocześnie w I Wydziale Cywilnym i II Wydziale Karnym, a następnie kolejno w: I Wydziale Cywilnym, III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz ponownie w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 17 października 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu. Obowiązki orzecznicze wykonuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, przy czym od 1 kwietnia 2017 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, biorąc udział w licznych szkoleniach, m.in. organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą wieloletnim i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas pracy w różnych wydziałach, na stanowiskach asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego. Ponadto pełni funkcję Przewodniczącej Wydziału. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Agnieszki Ewy Wawrzyniak znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy oraz opiniach przełożonych. Z wydanej przez Panią Prezes Sądu Rejonowego w Bolesławcu opinii służbowej wynika, że Pani referendarz sumiennie i z bardzo dużym zaangażowaniem wykonuje powierzone jej obowiązki, jest systematyczna i zdyscyplinowana, prezentuje bardzo wysoki poziom wszechstronnej wiedzy prawniczej, w sposób umiejętny organizuje pracę. Pani Prezes wyraziła przekonanie o bardzo wysokiej przydatności Pani Agnieszki Ewy Wawrzyniak do zawodu sędziego. Wybrana kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach. Pani Monika Ewelina Łabędź posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu wyższym niż osoba przedstawiona do powołania. Obie uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bolesławcu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria — oceniane łącznie — najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada uwzględniła, że Pani Agnieszka Ewa Wawrzyniak posiada dłuższe doświadczenie zawodowe oraz znacznie dłuższy, prawie ośmioletni, staż pracy na samodzielnym stanowisku orzeczniczym referendarza sądowego niż Pani Monika Ewelina Łabędź, która obowiązki orzecznicze referendarza sądowego wykonuje od lutego 2019 r. Rada nie mogła również pominąć, że Pani Agnieszka Ewa Wawrzyniak posiada doświadczenie wynikające z pełnienia funkcji Przewodniczącej Wydziału i pracowała w wydziale karnym, co nie pozostaje bez znaczenia, bowiem wolne stanowisko sędziowskie przeznaczone jest do pionu karnego. W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Ewy Wawrzyniak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze nominacyjnej kryteria wyboru w najwyższym stopniu, uzasadniającym przedstawienie jej Prezydentowi RP do powołania.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Ewy Wawrzyniak sporządziła Pani SSO Agnieszka Wiercińska-Bałaga - wizytator do spraw wieczystoksięgowych w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, która stwierdziła, że wskaźniki stabilności opiniowanej w 2017 r. były na takim samym poziomie co średnia w Wydziale, w 2018 r. były niższe niż średnia w Wydziale, w którym orzeka kandydatka, a w badanej części 2019 r. (tj. do 20 marca 2019 r.) nie zaskarżono żadnego z wydanych przez nią orzeczeń, przy czym podkreśliła, że na ogólną liczbę wydanych orzeczeń 6186, zaskarżono jedynie 7, a więc tylko 0,001%, co stanowi znikomą wręcz ilość, z których orzeczenie zmieniono tylko w 2 sprawach. Świadczy to w istocie - zdaniem sędzi wizytator - o znakomitym poziomie orzecznictwa Pani referendarz, tym bardziej, że dodatkowo ciążą na niej obowiązki związane z wykonywaną funkcją Przewodniczącej Wydziału i jej wyniki nie są w pełni porównywalne z pozostałymi orzekającymi w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Sędzia wizytator uznała, że wyniki statystyczne pracy Pani Agnieszki Ewy Wawrzyniak, jak również analiza akt spraw poddanych badaniu wskazują, że kandydatka opanowała w bardzo dobrym stopniu technikę pracy referendarza. Podkreśliła staranność wydawanych orzeczeń i niezwykłą dokładność przy ocenie składanych przez stronę wniosków i dokumentów na ich poparcie. Zwróciła uwagę na bardzo dobrą znajomość opiniowanej systemu informatycznego Elektronicznej Księgi Wieczystej i procedury postępowania wieczystoksięgowego. Oceniła, że orzeczenia wydawane przez Panią referendarz prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny, wskazujący na jej bardzo dobrą znajomość przepisów prawa, a także dogłębną znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny. Pani Agnieszka Ewa Wawrzyniak jest niezwykle pracowita. W żadnej ze spraw nie stwierdzono wypadków zawinionej przez kandydatkę bezczynności. W ocenie sędzi wizytator opiniowana prezentuje bardzo wysoki poziom merytoryczny, posiada ugruntowaną wiedzę prawniczą, uzyskuje znakomite wyniki ilościowe i jakościowe, a sprawność prowadzonych przez nią postępowań jest na bardzo dobrym poziomie. Sporządzane przez nią orzeczenia i ich uzasadnienia są wnikliwe i staranne, poparte przytoczeniem w niezbędnym zakresie orzecznictwa Sądu Najwyższego, co przekłada się na bardzo dobrą jakość jej orzecznictwa. W oparciu o powyższe sędzia wizytator wyraziła stanowisko, że posiadane przez Panią referendarz: wszechstronna wiedza prawnicza, znakomite przygotowanie, wieloletnie doświadczenie zawodowe, rzetelność i wysoka kultura osobista wskazują, że jest ona bardzo dobrą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego i rekomenduje ją do objęcia tego urzędu.

Wizytator: Agnieszka Wiercińska-Bałaga

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów