Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 67/2017

Sąd: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu
Data posiedzenia: 7 marca 2017 – 10 marca 2017
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 986 z 2016
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2017-03-...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 5
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1.
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
2. Gajgal Edyta Małgorzata sędzia SO pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 67 12
PRZECIW 18 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 6 3

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Edyta Małgorzata Gajgal urodziła się 13 kwietnia 1963 r. w Bolesławcu. W 1987 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po ukończeniu w latach 1987-1989 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, we wrześniu 1989 r., złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 9 października 1989 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lwówku Śląskim, w którym orzekała kolejno w II Wydziale Karnym i w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 marca 1991 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim. Orzekała w II Wydziale Karnym tego Sądu. W latach 1992-1995, na podstawie decyzji Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, była wielokrotnie delegowana do orzekania na sesjach rewizyjnych w III Wydziale Karnym Sądu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, od l października 1995 r. do 30 czerwca 1997 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Wojewódzkim w Jeleniej Górze, w którym orzekała w sprawach karnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 grudnia 1996 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze i podjęła obowiązki w VI Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu. Od 6 grudnia 2001 r. do 13 września 2002 r. pełniła funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinamego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, z dniem l sierpnia 2002 r. została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, na okres sześciu lat. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu została delegowana do tego Sądu na okres od 1 3 listopada 2006 r. do 1 2 grudnia 2006 r. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości z dniem l lipca 2008 r. została powołana do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, na okres sześciu lat. W listopadzie i grudniu 2012 r., na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, orzekała na pojedynczych sesjach w tym Sądzie. Od l sierpnia 2014 r. pełni funkcję kierownika szkolenia w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości od l października 2015 r. orzeka w ramach delegacji w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, pełniąc obowiązki w pełnym wymiarze w II Wydziale Karnym tego Sądu. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych w tym organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Edyta Małgorzata Gajgał zdobyła wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego w ramach delegacji w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Wykonywanie obowiązków orzeczniczych rozpoczęła w październiku 1989 r. i od wielu lat efektywnie łączy je z pełnieniem licznych funkcji administracyjnych w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, tj. Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego, Wiceprezesa, Prezesa, a aktualnie kierownika szkolenia. Kwalifikacje kandydatki zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora, który podkreślił między innymi jej duży zasób wiedzy prawniczej, bardzo wysoką merytoryczną jakość orzecznictwa, a także terminowość sporządzania uzasadnień. Powyższe znalazło odzwierciedlenie w opiniach służbowych sporządzonych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze i Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Opinia wizytatora

Pani Edyta Małgorzata Gajgał uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana sędziego Zdzisława Pachowicza wizytatora do spraw karnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, z której wynika, że sprawy poddane analizie, w szczególności te rozpoznawane przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, przedstawiały najwyższy stopień trudności. Wydane w nich orzeczenia zostały zredagowane poprawnie a ich pisemne uzasadnienia są jasne, precyzyjne i wyczerpująco odnoszą się do zarzutów zawartych w środkach odwoławczych. Sporządzone zostały na bardzo wysokim poz10m1e merytorycznym, spełniają wszystkie wymogi formalne, a ich konstrukcja jest przemyślana. Stanowiska i poglądy wyrażone w wyroku wsparte są - umiejętnie i stosownie do potrzebyorzecznictwem sądowym i poglądami doktryny, które kandydatka powołuje tylko w kwestiach kontrowersyjnych lub w wypadku rozbieżności orzeczniczych. Opiniujący podkreślił, że wszystkie pisemne uzasadnienia wyroków zostały sporządzone przez kandydatkę w terminie ustawowym, co dotyczy zarówno pracy w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, jak również w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. W konkluzji oceniający wyraził pogląd, że duży zasób wiedzy prawniczej kandydatki, znajdujący odzwierciedlenie w bardzo wysokiej merytorycznej jakości orzecznictwa i bardzo dobrej sprawności postępowania, a także zaangażowanie, pracowitość, odpowiedzialność, predyspozycje i walory osobiste oraz doświadczenie w zarządzaniu jednostkami wymiaru sprawiedliwości dają pełną podstawę do stwierdzenia, że spełnia ona wszystkie wymagania do powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Zdzisław Pachowicz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Karaś Grzegorz sędzia SO negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 24 0
PRZECIW 54 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 15 15

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała analizy zgromadzonej w mmeJszym postępowaniu nominacyjnym dokumentacji dotyczącej wszystkich kandydatów i uznała, że Pan Grzegorz Karaś, Pan Wojciech Jerzy Łukowski i Pani Renata Barbara Szczerbowska, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych niż osoby przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie. Podejmując decyzję Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę, że z obwieszczonych dwóch wolnych stanowisk sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu jedno przeznaczone jest do pionu kamego i jedno do pionu cywilnego. Ponadto Rada miała na względzie, że Pani Edyta Małgorzata Gajgał i Pan Andrzej Jan Połata legitymują się bogatym doświadczeniem życiowym oraz zawodowym, w tym w szczególności zdobyli dłuższe doświadczenie orzecznicze niż ich kontrkandydaci. Pani Edyta Małgorzata Gajgał i Pan Andrzej Jan Połata zostali bowiem mianowani na stanowisko asesora sądowego odpowiednio w październiku 1989 r. i listopadzie 1992 r., powołani na stanowisko sędziego sądu rejonowego w marcu 1991 r. oraz czerwcu 1994 r., a na stanowisko sędziego sądu okręgowego odpowiednio w grudniu 1996 r. i marcu 2003 r. Pozostali kandydaci zaś podjęli obowiązki asesora sadowego, sędziego sądu rejonowego oraz sędziego sądu okręgowego odpowiednio: Pan Grzegorz Karaś w styczniu 1999 r., marcu 2001 r. i marcu 2009 r.; Pan Wojciech Jerzy Łukowski w październiku 1997 r., maju 1999 r. i styczniu 20 l O r.; Pani Renata Barbara Szczerbowska w listopadzie 1999 r., styczniu 2002 r. i maju 2012 r. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się również z uzyskanymi przez uczestników postępowania ocenami kwalifikacyjnymi i odnotowała pełną terminowość sporządzania uzasadnień przez kandydatów wskazanych z ·wnioskiem o powołanie. Mając na względzie powyższe oraz wnioski wynikające z tych ocen Rada uznała, że uzyskane przez kandydatów nieprzedstawionych z wnioskiem o powołanie oceny sędziów wizytatorów nie pozwalają na uznanie, że ich kwalifikacje przewyższają kwalifikacje Pani Edyty Małgorzaty Gajgał i Pana Andrzeja Jana Połaty. Rada uwzględniła również, że Pan Grzegorz Karaś, Pan Wojciech Jerzy Łukowski i Pani Renata Barbara Szczerbowska uzyskali niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej niż kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie. Uwzględniając wszystkie wskazane wyżej argumenty Rada uznała, że kandydatury Pani Edyty Małgorzaty Gajgał i Pana Andrzeja Jana Połaty w najwyższym stopniu wypełniają w tym postępowaniu nominacyjnym, oceniane łącznie, kryteria wyboru wskazane w art. 35 ust. 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i to oni zostaną przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie.

Opinia wizytatora

Pan Grzegorz Karaś uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana sędziego Adama Jewgrafa wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, z której wynika, że opiniowany prezentuje bardzo dobry poziom orzecznictwa oraz sprawnie prowadzi postępowania. Jest dojrzałym i doświadczonym sędzią, swobodnie poruszającym się w dziedzinie prawa cywilnego. Stanowiska i poglądy prawne potrafi logicznie uzasadnić na tle prawidłowo ustalonych stanów faktycznych, wykorzystując znajomość orzecznictwa i doktryny prawniczej. Zdaniem sędziego wizytatora kwalifikacje Pana Grzegorza Karasia, doświadczenie w orzekaniu zarówno w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu, jak i podczas delegacji w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, a także cechy charakteru dają podstawę do stwierdzenia, że jest on bardzo dobrym kandydatem do objęcia urzędu sędziego sądu apelacyjnego. Opiniujący zwrócił uwagę, że jego ocena jest zbieżna z wnioskami opinii służbowej sporządzonej przez bezpośredniego przełożonego kandydata - Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w której wskazano między innymi, że Pan Grzegorz Karaś jest osobą o dużej wiedzy prawniczej, wykazującą zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków, uzyskującą bardzo dobre wyniki w zakresie sprawności postępowania i utrzymującą na wysokim poziomie jakość orzecznictwa.

Wizytator: Adam Jewgraf

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Łukowski Wojciech Jerzy sędzia SO negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 24 0
PRZECIW 54 2
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Wojciech Jerzy Łukowski urodził się w 1971 r. Od l października 1994 r. do 30 września 2002 r. był zatrudniony jako asystent w Katedrze Prawa Gospodarczego Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem l października 1997 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w W ołowie, w którym orzekał równocześnie w I Wydziale Cywilnym i II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 maja 1999 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w W ołowie. Orzekał nadal w I Wydziale Cywilnym i II Wydziale Karnym tego Sądu. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, · od l września 1999 r. do 31 grudnia 2000 r., został delegowany do pełnienia obowiązków głównego specjalisty w Ministerstwie Sprawiedliwości Departamencie Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych i Informatyzacji Resortu. Z dniem 10 grudnia 1999 r. został ustanowiony pełnomocnikiem Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu do spraw utworzenia wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 15 lutego 2000 r., został - na własny wniosek - przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Orzekał w VI Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego oraz IX Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego tego Sądu. Z dniem l stycznia 2001 r. został powołany do pełnienia funkcji Przewodniczącego IX Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego Sądu i Kierownika Sekcji I Rejestru Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Od l kwietnia 2001 r. do 19 czerwca 2002 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla WrocławiaFabrycznej we Wrocławiu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 20 czerwca 2002 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego dla WrocławiaFabrycznej we Wrocławiu, na okres czterech lat. W latach 2003-2009 wielokrotnie orzekał na jednodniowych sesjach w X Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 20 czerwca 2006 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu na drugą kadencję, na okres czterech lat. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, na okres od l O sierpnia 2009 r. do 31 lipca 20 l O r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, w którym orzekał w wymiarze dwóch sesji w miesiącu w X Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 20 l O r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w którym podjął obowiązki w X Wydziale Gospodarczym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 5 lutego 2010 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu na czas sprawowania funkcji Prezesa tego Sądu. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, na okres od 6 września 2010 r. do 6 października 2010 r., od l maja 2011 r. do 31 maja 2011 r., od 4 lipca 2011 r. do 4 października 2011 r. oraz od 5 października 2011 r. na czas nieokreślony (faktycznie do 30 czerwca 2015 r.) został delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości i powierzono mu obowiązki wizytatora w Departamencie Sądów Powszechnych (od l marca 2012 r. w Departamencie Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości). W 2016 r. wielokrotnie orzekał na jednodniowych sesjach w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości z dniem l lipca 2016 r. został powołany do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu, na okres sześciu lat. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 15 listopada 2016 r. został wyznaczony na stanowisko Koordynatora Krajowego do spraw wdrożeń systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych. Kandydat jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa handlowego, a także prowadził szkolenia i zajęcia dydaktyczne, między innymi dla: Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, Izby Przemysłowo-Handlowej w Legnicy, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała analizy zgromadzonej w mmeJszym postępowaniu nominacyjnym dokumentacji dotyczącej wszystkich kandydatów i uznała, że Pan Grzegorz Karaś, Pan Wojciech Jerzy Łukowski i Pani Renata Barbara Szczerbowska, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych niż osoby przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie. Podejmując decyzję Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę, że z obwieszczonych dwóch wolnych stanowisk sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu jedno przeznaczone jest do pionu kamego i jedno do pionu cywilnego. Ponadto Rada miała na względzie, że Pani Edyta Małgorzata Gajgał i Pan Andrzej Jan Połata legitymują się bogatym doświadczeniem życiowym oraz zawodowym, w tym w szczególności zdobyli dłuższe doświadczenie orzecznicze niż ich kontrkandydaci. Pani Edyta Małgorzata Gajgał i Pan Andrzej Jan Połata zostali bowiem mianowani na stanowisko asesora sądowego odpowiednio w październiku 1989 r. i listopadzie 1992 r., powołani na stanowisko sędziego sądu rejonowego w marcu 1991 r. oraz czerwcu 1994 r., a na stanowisko sędziego sądu okręgowego odpowiednio w grudniu 1996 r. i marcu 2003 r. Pozostali kandydaci zaś podjęli obowiązki asesora sadowego, sędziego sądu rejonowego oraz sędziego sądu okręgowego odpowiednio: Pan Grzegorz Karaś w styczniu 1999 r., marcu 2001 r. i marcu 2009 r.; Pan Wojciech Jerzy Łukowski w październiku 1997 r., maju 1999 r. i styczniu 20 l O r.; Pani Renata Barbara Szczerbowska w listopadzie 1999 r., styczniu 2002 r. i maju 2012 r. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się również z uzyskanymi przez uczestników postępowania ocenami kwalifikacyjnymi i odnotowała pełną terminowość sporządzania uzasadnień przez kandydatów wskazanych z ·wnioskiem o powołanie. Mając na względzie powyższe oraz wnioski wynikające z tych ocen Rada uznała, że uzyskane przez kandydatów nieprzedstawionych z wnioskiem o powołanie oceny sędziów wizytatorów nie pozwalają na uznanie, że ich kwalifikacje przewyższają kwalifikacje Pani Edyty Małgorzaty Gajgał i Pana Andrzeja Jana Połaty. Rada uwzględniła również, że Pan Grzegorz Karaś, Pan Wojciech Jerzy Łukowski i Pani Renata Barbara Szczerbowska uzyskali niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej niż kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie. Uwzględniając wszystkie wskazane wyżej argumenty Rada uznała, że kandydatury Pani Edyty Małgorzaty Gajgał i Pana Andrzeja Jana Połaty w najwyższym stopniu wypełniają w tym postępowaniu nominacyjnym, oceniane łącznie, kryteria wyboru wskazane w art. 35 ust. 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i to oni zostaną przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie.

Opinia wizytatora

Pan Wojciech Jerzy Łukowski uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią sędzię Iwonę Biedroń wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, z której wynika, że jest sędzią o bardzo dobrej znajomości prawa cywilnego, właściwie stosującym prawo procesowe. Opiniująca wskazała, że sprawy poddane ocenie dotyczyły wielu zagadnień materialnoprawnych, a ich stany faktyczne z reguły były skomplikowane i wymagały prowadzenia szerokiego postępowania dowodowego. Dodała, że kandydat łączy sprawność postępowania z wysokim poziomem merytorycznym orzecznictwa, o czym świadczą dane statystyczne dotyczące stabilności. Poprawnie redaguje sentencje orzeczeń i starannie sporządza ich uzasadnienia, przy czym świadczą one o pogłębionej znajomości dorobku doktryny i judykatury w zakresie prawa cywilnego. Zdaniem sędzi wizytator, omówione w ocenie, przypadki uchybień procesowych popełnionych przez kandydata nie podważają jej wniosków. Konieczne jest jednak wyeliminowanie przez Pana Wojciecha Jerzego Łukowskiego w przyszłości przypadków, w których ma miejsce nieusprawiedliwione przekroczenie terminu ustawowego do sporządzenia uzasadnienia. Opiniująca wskazała, że Pan Wojciech Jerzy Łukowski jest osobą pracowitą i zaangażowaną w wykonywanie obowiązków służbowych, o dużym doświadczeniu zawodowym. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że analiza spraw rozpoznawanych przez opiniowanego oraz danych statystycznych dotyczących jego pracy pozwala uznać, że jest on bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Iwona Biedroń

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Połata Andrzej Jan sędzia SO pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 61 11
PRZECIW 15 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14 4

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Andrzej Jan Połata urodził się 6 lipca 1965 r. w Nysie. W 1990 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po ukończeniu w latach 1990-1992 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Opolu, we wrześniu 1992 r., złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 16 listopada 1992 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nysie, w którym orzekał kolejno w II Wydziale Karnym i w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 czerwca 1994 r. został powołany na stanowisko sędziego 5 Sądu Rejonowego w Nysie, w którym obowiązki orzeczmcze wykonywał kolejno w I Wydziale Cywilnym i w IV Wydziale Pracy. W okresie od l listopada 1998 r. do 30 kwietnia 1999 r. i od l czerwca 1999 r. do 30 listopada 2002 r. pełnił funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Nysie. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, na okres od l stycznia 2002 r. do 30 czerwca 2003 r., został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Opolu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 marca 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Opolu. Obowiązki podjął w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, od l października 2003 r. do 31 października 2003 r., został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Od 28 listopada 2003 r. do 31 maja 2011 r. pełnił funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinamego w Sądzie Okręgowym w Opolu. Od l lutego 2005 r. do 30 kwietnia 2005 r. pełnił obowiązki Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Opolu. Z dniem l maja 2005 r. został przeniesiony do orzekania w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, od l października 20 l O r. do 30 września 2011 r., został delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości i powierzono mu obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi. W 2013 r. został powołany na członka Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w Opolu, na okres dwóch lat. W 2014 r. ukończył z wynikiem celującym studia podyplomowe w zakresie retoryki i kreowania wizerunku dla prawników na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2015 r. ponownie został powołany do składu Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w Opolu, na okres dwóch lat, pełnił w niej funkcję Zastępcy Przewodniczącego. Również w 2015 r. został powołany na przedstawiciela Ministra Sprawiedliwości w składzie Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego z siedzibą w Opolu, na okres dwóch lat. W 2015 r. ukończył także, z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe w zakresie psychologii w praktyce wymiaru sprawiedliwości w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, z dniem 11 kwietnia 2016 r. został powołany do pełnienia funkcji wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich w Sądzie Okręgowym w Opolu, na okres czterech lat. Kandydat prowadzi szkolenia, w tym dla: aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich oraz radców prawnych. Uczestniczył także w licznych szkoleniach zawodowych w tym organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Andrzej Jan Połata zdobył wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego i w ramach delegacji w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Wykonywanie obowiązków orzeczniczych rozpoczął w listopadzie 1992 r. i od wielu lat efektywnie łączy je z pełnieniem licznych funkcji administracyjnych w sądownictwie, tj. Przewodniczącego IV Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Nysie, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego w Sądzie Okręgowym w Opolu i Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Opolu. Aktualnie jest wizytatorem do spraw rodzinnych i nieletnich w tym Sądzie. Kwalifikacje kandydata zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora, który podkreślił między innymi osiągane przez niego bardzo dobre wyniki ilościowe, wysoki poziom merytoryczny uzasadnień, a także terminowość ich sporządzania. Powyższe znalazło odzwierciedlenie w opinii służbowej Prezesa Sądu Okręgowego w Opolu. Kwalifikacje zawodowe Pana Andrzeja Jana Połaty zostały wysoko ocenione także przez Dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu.

Opinia wizytatora

Pan Andrzej Jan Połata uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią sędzię Małgorzatę Lamparską wizytatora do spraw cywilnych i notarialnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, z której wynika, że w trakcie wieloletniej pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego orzekał zarówno w sprawach rozpoznawanych w tym sądzie w pierwszej instancji, jak i sprawach drugoinstancyjnych. Kandydat uzyskuje bardzo dobre wyniki ilościowe, zauważalnie lepsze niż średnia w wydziale. Uzasadnienia orzeczeń sporządza na wysokim poziomie merytorycznym i wszystkie w terminie ustawowym. Opiniująca stwierdziła, że analiza akt spraw, jak i sporządzonych w nich uzasadnień nie daje podstaw do wskazania uchybień natury proceduralnej. W konkluzji wyraziła pogląd, że Pan Andrzej Jan Połata spełnia warunki formalne i merytoryczne do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, a wyniki przeprowadzonej oceny pozwalają na rekomendowanie jego kandydatury do pełnienia urzędu sędziego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

Wizytator: Małgorzata Lamparska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Szczerbowska Renata Barbara sędzia SO negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 48 0
PRZECIW 29 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 15 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Renata Barbara Szczerbowska urodziła się w 1970 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 15 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, w którym orzekała w IV Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 stycznia 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Obowiązki orzecznicze wykonywała kolejno w IV Wydziale Gospodarczym i XV Wydziale Gospodarczym tego Sądu. Od 25 września 2003 r. do 30 czerwca 2004 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego IV Wydziału Gospodarczego, a od l lipca 2004 r. do 14 października 2010 r. funkcję Przewodniczącej XV Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. W latach 2005-2010 wielokrotnie orzekała na jednodniowych sesjach w X Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości na okres od 15 października 2010 r. do 14 października 2012 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, w którym orzekała w pełnym wymiarze w X Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 maja 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Orzeka w X Wydziale Gospodarczym tego Sądu, przy czym od l września 2012 r. pełniła funkcję p.o. Zastępcy Przewodniczącego Wydziału (na czas nieobecności Przewodniczącego Wydziału). Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu powierzono jej na okres od l sierpnia 2016 r. do 28 marca 2017 r. funkcję Zastępcy Przewodniczącego X Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W latach 2012-2016 wielokrotnie orzekała na jednodniowych sesjach w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała analizy zgromadzonej w mmeJszym postępowaniu nominacyjnym dokumentacji dotyczącej wszystkich kandydatów i uznała, że Pan Grzegorz Karaś, Pan Wojciech Jerzy Łukowski i Pani Renata Barbara Szczerbowska, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych niż osoby przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie. Podejmując decyzję Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę, że z obwieszczonych dwóch wolnych stanowisk sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu jedno przeznaczone jest do pionu kamego i jedno do pionu cywilnego. Ponadto Rada miała na względzie, że Pani Edyta Małgorzata Gajgał i Pan Andrzej Jan Połata legitymują się bogatym doświadczeniem życiowym oraz zawodowym, w tym w szczególności zdobyli dłuższe doświadczenie orzecznicze niż ich kontrkandydaci. Pani Edyta Małgorzata Gajgał i Pan Andrzej Jan Połata zostali bowiem mianowani na stanowisko asesora sądowego odpowiednio w październiku 1989 r. i listopadzie 1992 r., powołani na stanowisko sędziego sądu rejonowego w marcu 1991 r. oraz czerwcu 1994 r., a na stanowisko sędziego sądu okręgowego odpowiednio w grudniu 1996 r. i marcu 2003 r. Pozostali kandydaci zaś podjęli obowiązki asesora sadowego, sędziego sądu rejonowego oraz sędziego sądu okręgowego odpowiednio: Pan Grzegorz Karaś w styczniu 1999 r., marcu 2001 r. i marcu 2009 r.; Pan Wojciech Jerzy Łukowski w październiku 1997 r., maju 1999 r. i styczniu 20 l O r.; Pani Renata Barbara Szczerbowska w listopadzie 1999 r., styczniu 2002 r. i maju 2012 r. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się również z uzyskanymi przez uczestników postępowania ocenami kwalifikacyjnymi i odnotowała pełną terminowość sporządzania uzasadnień przez kandydatów wskazanych z ·wnioskiem o powołanie. Mając na względzie powyższe oraz wnioski wynikające z tych ocen Rada uznała, że uzyskane przez kandydatów nieprzedstawionych z wnioskiem o powołanie oceny sędziów wizytatorów nie pozwalają na uznanie, że ich kwalifikacje przewyższają kwalifikacje Pani Edyty Małgorzaty Gajgał i Pana Andrzeja Jana Połaty. Rada uwzględniła również, że Pan Grzegorz Karaś, Pan Wojciech Jerzy Łukowski i Pani Renata Barbara Szczerbowska uzyskali niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej niż kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie. Uwzględniając wszystkie wskazane wyżej argumenty Rada uznała, że kandydatury Pani Edyty Małgorzaty Gajgał i Pana Andrzeja Jana Połaty w najwyższym stopniu wypełniają w tym postępowaniu nominacyjnym, oceniane łącznie, kryteria wyboru wskazane w art. 35 ust. 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i to oni zostaną przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie.

Opinia wizytatora

Pani Renata Barbara Szczerbowska uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana sędziego Dariusza Kledniekiego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, z której wynika, że rozpatrując sprawy z zakresu prawa gospodarczego o zróżnicowanej tematyce, prezentuje wysoki poziom merytoryczny i sprawność w prowadzeniu postępowań. Wyrażane poglądy potrafi logicznie uzasadnić, sporządzając staranne i wyczerpujące uzasadnienia orzeczeń. Terminowo podejmuje czynności i organizuje pracę, czego efektem jest szybkie rozpoznawanie spraw. Zdaniem opiniującego Pani Renata Barbara Szczerbowska bardzo dobrze wywiązuJe się z powierzonych obowiązków, a uzyskiwane przez nią wyniki ilościowe i jakościowe oraz terminowość wykonywanych czynności procesowych dają podstawy do stwierdzenia, że jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Dariusz Kłodnicki

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów