Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 39/2015

Sąd: Sąd Okręgowy w Szczecinie
Data posiedzenia: 13 stycznia 2015 – 16 stycznia 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 786 z 2014 r.
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2015-01-1...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 5
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Baranowska Patrycja Małgorzata Sędzia SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 62 14
PRZECIW 0 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Patrycja Małgorzata Baranowska urodziła się w 1974 r. w Goleniowie. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego ukończyła w 1998 r. z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła we wrześniu 2001 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. W 2010 r. Pani Patrycja Małgorzata Baranowska ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego, organizowane przez Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, z oceną bardzo dobrą. Pani Patrycja Małgorzata Baranowska z dniem l0 grudnia 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w tym sądzie w XIII Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 czerwca 2005 r. Pani Patrycja Małgorzata Baranowska została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie, gdzie pełniła obowiązki w XIII Wydziale Gospodarczym, a z dniem l stycznia 2009 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie, gdzie orzekała w X Wydziale Gospodarczym. Od l kwietnia 2007 r. do 30 listopada 2013 r. Pani sędzia pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Wydziału, najpierw XIII, a następnie X Gospodarczego. Od l grudnia 2013 r. do 31 maja 2015 r. Pani sędzia została delegowana do VIII Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 13 stycznia 2015 r. podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe Pani sędzi Patrycji Małgorzaty Baranowskiej, jej staż orzeczniczy, opinie przełożonych, i inne dokumenty dołączone do jej karty zgłoszenia, opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Szczecińskiej w Szczecinie. Pani sędzia Patrycja Małgorzata Baranowska od 2001 r. orzeka w sprawach gospodarczych. W latach 2007-2013 Pani sędzia sprawowała funkcję zastępcy przewodniczącego, najpierw XIII, a następnie X Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie. Z powierzonych jej obowiązków zastępcy wywiązywała się bez zarzutów. Bardzo dobre opinie o pracy Pani sędzi były podstawą do delegowania jej do orzekania w Sądzie Okręgowym w Szczecinie (delegacja na okres od listopada 2013 r. do końca maja 2015 r. do VIII Wydziału Gospodarczego). Z opinii prezesa tego sądu oraz prezesa Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie wynika, że z powierzanych jej do wykonywania czynności, Pani sędzia wywiązuje się w sposób bardzo dobry, nie budzący najmniejszych wątpliwości. Okres sprawowania funkcji zastępcy przewodniczącego wydziału wykazał, że Pani sędzia Patrycja Małgorzata Baranowska w sposób bardzo dobry wykonywała obowiązki z zakresu nadzoru administracyjnego nad działalnością wydziału. Ponadto, całokształt jej pracy i kwalifikacji merytorycznych został oceniony przez sędziego wizytatora bardzo wysoko. Pani sędzia Patrycja Małgorzata Baranowska stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Kandydatka posiada certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Ponadto, w 2010 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego, organizowane przez Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie z oceną końcową bardzo dobrą. Za wyborem Pani sędzi Patrycji Małgorzaty Baranowskiej przemawia: duże doświadczenie zawodowe Pani sędzi, duża wiedza prawnicza, wysoki poziom przygotowania zawodowego poparty pracowitością i sumiennością oraz uzyskanie największego poparcia organów samorządu sędziowskiego.

Opinia wizytatora

Dokonana przez sędziego wizytatora analiza pracy Pani sędzi Patrycji Małgorzaty Baranowskiej wskazuje, że całokształt pracy tej kandydatki ocenić należy bardzo wysoko. Opiniujący nie miał żadnych zastrzeżeń do poziomu merytorycznego orzecznictwa Pani sędzi. Obciążenie pracą w okresie objętym oceną było na poziomie wydziałów lub powyżej tej średniej, zaś poziom trudności rozpoznawanych spraw był zróżnicowany i obejmował również zagadnienia trudne, sporne w orzecznictwie. Część rozpoznawanych przez Panią sędzię spraw miała, skomplikowany charakter i wymagała prowadzenia wielu dowodów (zgromadzenia obszernej dokumentacji, przesłuchania czasem w jednej sprawie kilkunastu lub więcej świadków, konieczności zasięgania opinii wielu biegłych z różnych dziedzin) oraz dokonania analizy innych przepisów prawa. Za sprawnością prowadzonych przez Panią sędzię postępowań przemawia fakt, że w żadnej ze spraw przez nią prowadzonych nie została stwierdzona przewlekłość postępowania w oparciu o przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Stabilność orzecznictwa Pani sędzi za okres objęty oceną w zakresie spraw uchylonych jest zbliżona do średniej wydziału, a w przypadku spraw zmienionych jest dużo lepsza niż średnia wydziału. W żadnej ze spraw nie stwierdzono niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu. W świetle wskazanych w ocenie kwalifikacyjnej okoliczności, sędzia wizytator uznał, że Pani sędzia spełnia wszelkie kryteria do wykonywania pracy orzeczniczej w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Za uznaniem jej za bardzo dobrego kandydata do powołania na stanowisko sędziego w tym sądzie przemawia duże doświadczenie zawodowe Pani sędzi, wynikające przede wszystkim z charakteru rozpoznawanych spraw z uwzględnieniem stopnia ich skomplikowania i różnorodności, duża wiedza prawnicza i wysoki poziom przygotowania zawodowego poparty pracowitością i sumiennością.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Dalidowicz Marek Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydatura Pana sędziego Marka Dalidowicza przy uwzględnieniu całościowej oceny wynikającej z łącznego zastosowania ustawowych kryteriów, nie może zostać oceniona tak wysoko jak kandydatury osób wybranych do przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Jasion Mariusz Andrzej Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydatura Pana sędziego Mariusza Andrzeja Jasiona przy uwzględnieniu całościowej oceny wynikającej z łącznego zastosowania ustawowych kryteriów, nie może zostać oceniona tak wysoko jak kandydatury osób wybranych do przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Lila Rafał Jan Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydatura Pana sędziego Rafała Jana Lila, przy uwzględnieniu całościowej oceny wynikającej z łącznego zastosowania ustawowych kryteriów, nie może zostać oceniona tak wysoko jak kandydatury osób wybranych do przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Trzeciak Andrzej Sędzia SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 48 14
PRZECIW 0 19 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Andrzej Trzeciak urodził się w 1973 r. w Szczecinie. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego ukończył w 1998 r. z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył w kwietniu 2001 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Pan Andrzej Trzeciak z dniem 23 lipca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, gdzie orzekał początkowo w IV, a następnie w XIV Wydziale Karnym. W okresie od 18 grudnia 2003 r. do 31 grudnia 2008 r. Pan Andrzej Trzeciak orzekał na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Od l stycznia 2009 r. pracuje na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Od 28 kwietnia 2008 r. pełni funkcję przewodniczącego (XIV Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Szczecinie, VI Wydziału Grodzkiego i VI Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód). W okresie służby jako sędzia sądu rejonowego, Pan Andrzej Trzeciak orzekał na podstawie jednorazowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Szczecinie w latach 2007-2013.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 13 stycznia 2015 r. podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe Pana sędziego Andrzeja Trzeciaka, jego staż orzeczniczy, opinie przełożonych, i inne dokumenty dołączone do jego karty zgłoszenia, opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Szczecińskiej w Szczecinie. Pan Andrzej Trzeciak jest sędzią orzekającym w sprawach karnych w Sądzie Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Dodatkowo, sprawuje w tym sądzie funkcję przewodniczącego VI Wydziału Karnego i VI Wydziału Grodzkiego. W okresie swojej służby sędziowskiej, Pan sędzia orzekał na jednorazowych delegacjach w Sądzie Okręgowym w Szczecinie (lata 2007-2013). Krajowa Rada Sądownictwa bardzo pozytywnie oceniła pracę tego kandydata w zakresie sprawności i efektywności podejmowanych przez niego czynności związanych z orzekaniem. Nie budzi zastrzeżeń szybkość prowadzonych przez Pana sędziego postępowań oraz terminowość sporządzania pisemnych uzasadnień. W zakresie stabilności orzecznictwa Pan sędzia prezentuje bardzo wysoki poziom, powyżej średniej w wydziale. Wśród badanych spraw nie dostrzeżono przypadków nieuzasadnionego odraczania rozpraw. Równie wysoko, co pozostałe elementy pracy, oceniony został poziom merytoryczny orzecznictwa Pana sędziego. Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie podkreślił umiejętność łączenia obowiązków zawodowych przez tego kandydata z wykonywaniem dodatkowych zajęć, które wiązały się z orzekaniem na delegacji. Pan sędzia Andrzej Trzeciak prowadzi również szkolenia dla aplikantów radcowskich. Bardzo pozytywnie oceniona została także praca Pana sędziego przez prezesa Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, który wskazał że kandydat prezentuje bardzo wysoki poziom orzecznictwa, a tym samym osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie stabilności. Za wyborem kandydatury Pana sędziego Andrzeja Trzeciaka przemawia uzyskanie przez niego, drugiego co do wielkości, poparcia organów samorządu sędziowskiego.

Opinia wizytatora

Ocena pracy Pana sędziego Andrzeja Trzeciaka w zakresie sprawności i efektywności podejmowanych czynności wypadła pozytywnie. Potwierdzeniem sprawności procedowania jest brak spraw prowadzonych przez Pana sędziego, w których stwierdzono przewlekłość postępowania. Zastrzeżeń sędziego wizytatora nie wzbudziła także terminowość sporządzania uzasadnień. W ocenianym okresie sporządził on w terminie łącznie 94% uzasadnień, natomiast wszystkie przypadki przekroczenia terminu zostały usprawiedliwione. W zakresie stabilności orzecznictwa Pan sędzia prezentuje bardzo wysoki poziom, powyżej średniej w wydziale (76,5% spraw utrzymanych i 11,8% spraw uchylonych, przy 64,5% spraw utrzymanych wyliczonych dla wydziału i 8,3% spraw uchylonych wyliczonych dla wydziału). Obowiązki zawodowe Pan sędzia wykonuje właściwie, z przykładną starannością i zaangażowaniem, posiada umiejętność właściwej organizacji pracy we własnym referacie, a także w kierowanym przez niego od 9 lat wydziale. Ponadto, Pan sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe między innymi poprzez uczestnictwo w szkoleniach. Poziom merytoryczny orzecznictwa Pana sędziego oceniony został jako bardzo wysoki. Reasumując, na podstawie badania akt spraw przedstawionych do oceny, analizy danych statystycznych obrazujących wyniki pracy Pana sędziego, jak również badania jakości orzecznictwa, zwłaszcza w zakresie jego stabilności, sędzia wizytator uznał, że Pan Andrzej Trzeciak spełnia wszelkie kryteria do powołania go na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów