Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 527/2020

Sąd: Sąd Okręgowy w Krakowie
Data posiedzenia: 7 lipca 2020 – 10 lipca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 226 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Kowalski Piotr Janusz sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 11 15
PRZECIW 8 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Piotr Janusz Kowalski urodził 23 grudnia 1978 r. w Krakowie. Od 1 października 2000 r. do 3 grudnia 2001 r. był zatrudniony w Krakowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Krakowie jako ratownik wodny. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 15 stycznia 2005 r. do 14 marca 2005 r. pracował w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowo-Usługowym Reno-Dach z siedzibą w Krakowie na stanowisku specjalisty do spraw prawnych. Od 15 marca 2005 r. do 19 maja 2006 r. był zatrudniony w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie w 2006 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od 1 lutego 2007 r. do 1 kwietnia 2007 r. prowadził działalność gospodarczą jako radca prawny. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Krowodrzy w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Orzekał w II Wydziale Karnym, a także w Sekcji Wykonania Orzeczeń tego Sądu, przy czym od 1 czerwca 2013 r. zastępował Kierownika tej Sekcji. Pełnił obowiązki orzecznicze również w ramach delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie w III Wydziale Karnym oraz w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Krakowie. W 2011 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie procesu karnego. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego. Od 2015 r. jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Od 1 października 2019 r. został delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Krakowie (delegacja do 30 września 2020 i). Kandydat jest autorem glosy do uchwały Sądu Najwyższego oraz kilku publikacji. Podnosi kwalifikacje zawodowe między innymi przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach, w tym w szkoleniach i stażach międzynarodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Piotr Janusz Kowalski posiada doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku asesora sądowego (od kwietnia 2007 r.) oraz sędziego sądu rejonowego (od kwietnia 2009 r.), a także podczas delegacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie (delegacja stała od października 2019 i). Kandydat zdobył także doświadczenie dydaktyczne wynikające z pełnienia od 2015 r. funkcji wykładowcy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Kwalifikacje Pana Piotra Janusza Kowalskiego zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie (ocena bardzo dobra). Kwalifikacje te kandydat podnosi przez ukończenie dwóch kierunków studiów podyplomowych oraz uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach, w tym w szkoleniach i stażach międzynarodowych. Ponadto jako jedyny uczestnik niniejszego postępowania nominacyjnego uzyskał pozytywną — wyróżniającą opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wszechstronnej analizy wszystkich zgromadzonych w sprawie materiałów i uznała, że krótszy — od Pana Łukasza Jerzego Woźniaka - staż zawodowy Pana Piotra Janusza Kowalskiego nie może być czynnikiem obniżającym wysoką ogólną ocenę jego kandydatury. Spełnia on bowiem wszelkie wymagania ustawowe, w tym także w zakresie długości wymaganego stażu pracy, stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu okręgowego, a całokształt okoliczności sprawy - w tym przede wszystkim odpowiednie doświadczenie orzecznicze, wysoka ocena kwalifikacji, które kandydat ustawicznie podnosi także przez udział w szkoleniach i stażach międzynarodowych, ukończenie studiów podyplomowych doświadczenie dydaktyczne, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, które jednak samo w sobie nie stanowiło kryterium rozstrzygającego — przemawia za wyższością jego kandydatury nad kandydaturą Pana Jerzego Woźniaka.

Opinia wizytatora

stwierdziła, że kandydat jest doświadczonym sędzią, mającym prawie 12-letni (łącznie z asesurą) staż pracy orzeczniczej. Ogólna ocena pracy kandydata wypada korzystnie. Po pierwsze, opiniująca zaznaczyła, że orzekał on w ramach delegacji w sądzie okręgowym zarówno pierwszej instancji, jak i drugiej instancji. Ponadto orzeka od kilku lat w Sekcji Wykonania Orzeczeń, a co za tym idzie orzeka w pełnym zakresie szeroko rozumianych spraw karnych na różnym etapie postępowania. Niewątpliwie kandydat legitymuje się bardzo dobrą znajomością i należytym rozumieniem przepisów prawa materialnego i procesowego. Jego orzeczenia są z reguły trafne. Legitymuje się także znakomitą znajomością języka angielskiego, jest cenionym wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Na szczególne podkreślenie, zdaniem opiniującej, zasługują uzasadnienia wyroków, które są rzeczowe i w pełni spełniają wymogi z art. 424 § 1 i § 2 Kodeksu postępowania karnego. Wielokrotnie opiniowany odnosi się w nich trafnie do dorobku judykatury i doktryny. Także na szczególne uznanie zasługują wyniki postępowania apelacyjnego. Co istotne wyrok w żadnej ze spraw z badanego okresu nie został uchylony, a sprawa nie została przekazana do ponownego rozpoznania. Zmiany wyroków miały natomiast charakter kosmetyczny. Niewątpliwie poziom orzecznictwa Pana Piotra Janusza Kowalskiego sytuuje się na wysokim poziomie profesjonalizmu. Jest on sędzią bardzo sprawnym, a jego rozstrzygnięcia charakteryzują się mądrością i sprawiedliwością. Opiniująca wskazała również, że pewne zastrzeżenia budzi liczba spraw wyznaczanych na wokandach i to w każdej kategorii spraw poniżej średniej wydziału, co szczególnie miarodajne było i dało się zauważyć w odniesieniu do spraw „Ko”. Podobnie pewne zastrzeżenia budziła także liczba załatwień zwłaszcza w zakresie spraw „Ko”, zważywszy że w Sekcji Wykonania Orzeczeń kandydat orzeka w 50 % spraw. Również niekorzystnie na tle wydziału przedstawiały się wyniki postępowania zażaleniowego. W trakcie badania akt spraw stwierdzono także pewne drobne uchybienia procesowe omówione szczegółowo w konkretnych sprawach, które jednak w większości nie miały znaczenia dla ostatecznego rozstrzygnięcia. Pana Piotra Janusza Kowalskiego cechuje wysoka kultura osobista, obowiązkowość oraz ogromna erudycja. Jest bardzo łubiany wśród sędziów III i IV Wydziału Sądu Okręgowego w Krakowie, w których orzekał w ramach delegacji. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że Pan Piotr Janusz Kowalski zasługuje na rekomendowanie jego kandydatury do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego i przyznała mu ocenę łączną — bardzo dobrą.

Wizytator: Monika Nawara-Chodak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Pękala Izabela Sylwia sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 12
PRZECIW 11 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 5

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Izabella Sylwia Pękala urodziła się 15 września 1969 r. w Krakowie. Od 16 listopada 1988 r. do 17 stycznia 1989 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie na stanowisku pomocnika sekretarza. Od 1 marca 1989 r. do 28 lutego 1990 r. pracowała w Dzielnicowej Bibliotece Publicznej Kraków-Krowodrza jako młodszy bibliotekarz. Od 1 marca 1995 r. do 31 maja 1995 r. była zatrudniona w Pierwszym Polsko-Amerykańskim Banku S.A. w Krakowie na stanowisku referenta w Departamencie Skarbu. Od 11 grudnia 1995 r. do 10 grudnia 1996 r. pracowała w Urzędzie Rejonowym w Krakowie na stanowisku starszego referenta. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, początkowo pozaetatowej, a od 22 grudnia 1997 r. etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie w 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 czerwca 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Z dniem 1 września 1999 r. została przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 września 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Podjęła obowiązki orzecznicze w II Wydziale Karnym tego Sądu. Od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Od stycznia 2011 r. do grudnia 2013 r. orzekała w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Krakowie w ramach delegacji z art. 77 § 9 p.u.s.p. w wymiarze 1 wokandy w miesiącu, a od stycznia 2014 r. w VI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Krakowie w ramach takiej delegacji w wymiarze 14 dni w roku. Od 1 maja 2014 r. jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w VI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Krakowie, przy czym od 1 maja 2016 r. jest to delegacja na czas nieokreślony. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Izabella Sylwia Pękala posiada najdłuższe spośród uczestników niniejszej procedury nominacyjnej doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku asesora sądowego (od czerwca 1999 r.) oraz sędziego sądu rejonowego (od września 2001 r.), a także podczas delegacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie (delegacja stała od maja 2014 r.). Pełniła także funkcję administracyjną w sądzie. Kwalifikacje kandydatki zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Kwalifikacje te Pani Izabella Sylwia Pękala podnosi przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych. W ocenie Rady najdłuższy staż orzeczniczy tej kandydatki zarówno w ogóle, jak i w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Krakowie czyni - na tle uzyskanej przez nią wysokiej oceny kwalifikacji - jej kandydaturę lepszą od kandydatury Pana Łukasza Jerzego Woźniaka. Krajowa Rada Sądownictwa, mając na względzie przedstawioną wyżej argumentację oraz wszechstronnie analizując całą dokumentację dotyczącą uczestników niniejszej procedury nominacyjnej, w tym załączone do kart zgłoszenia opinie służbowe, jak również informacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych uznała, że w najwyższym stopniu, oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy 0 KRS spełniają Pan Piotr Janusz Kowalski i Pani Izabella Sylwia Pękala

Opinia wizytatora

stwierdził, że kandydatka jest doświadczonym sędzią, ma 20-letni (łącznie z asesurą) staż pracy. Od ponad 5 lat jest delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Ocena pracy kandydatki wypada korzystnie. Legitymuje się ona bardzo dobrą znajomością i należytym rozumieniem przepisów prawa materialnego i procesowego oraz umiejętnością trafnego ich stosowania w praktyce. Posiada zdolność kompleksowej oraz przekonującej oceny różnorodnych zagadnień prawnych. Jest sędzią sprawnym, dobrze zorganizowanym. Wydajność jej pracy nie nasuwa żadnych wątpliwości. Rozstrzygnięcia w sprawach prowadzonych przez opiniowaną są wyważone, charakteryzuje je właściwe poczucie sprawiedliwości. Kandydatkę cechuje wysoka kultura osobista, obowiązkowość, pracowitość, sumienność i systematyczność. Jest osobą taktowną i koleżeńską. W konkluzji opiniujący stwierdził, że Pani Izabella Sylwia Pękala zasługuje na rekomendację jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Bogusław Słowik

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Woźniak Jerzy Łukasz sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 7 3
PRZECIW 10 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Łukasz Jerzy Woźniak urodził 17 października 1974 r. w Krakowie. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 20 sierpnia 1998 r. do 31 lipca 1999 r. był zatrudniony w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie na stanowisku specjalisty do spraw hipoteki. Po odbyciu aplikacji sądowej, początkowo pozaetatowej, a od 1 grudnia 1999 r. etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie w 2001 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 czerwca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. Z dniem 1 lipca 2003 r. został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieliczce. Orzekał w II Wydziale Karnym tego Sądu. Ponadto w Sądzie Rejonowym w Wieliczce pełnił funkcje: Przewodniczącego II Wydziału Karnego (od 1 marca 2005 r. do 5 sierpnia 2015 r.), Wiceprezesa (od 1 kwietnia 2005 r. do 5 sierpnia 2011 r.), Prezesa (od 6 sierpnia 2011 r. do 5 sierpnia 2015 r.). Od 6 sierpnia 2015 r. jest delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w VI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Krakowie, przy czym od 1 lutego 2017 r. jest to delegacja na czas nieokreślony. Kandydat jest autorem dwóch glos do orzeczeń Sądu Najwyższego oraz współautorem jednej publikacji. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pana Łukasza Jerzego Woźniaka. Kandydat ten posiada doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku asesora sądowego (od czerwca 2001 r.) oraz sędziego sądu rejonowego (od grudnia 2003 r.), a także podczas delegacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie (delegacja stała od sierpnia 2015 i). Wykonywanie obowiązków orzeczniczych przez 10 lat łączył z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądzie. Kwalifikacje kandydata zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Kwalifikacje te podnosi on przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

stwierdził, że kandydat, jako sędzia Sądu Rejonowego w Wieliczce legitymujący się ponad 18-letnim stażem pracy (łącznie z asesurą), od ponad czterech lat delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Krakowie, wykazuje się nie tylko bardzo dobrą znajomością zarówno przepisów prawa karnego materialnego, jak i procesowego (stale przy tym pogłębianą w ramach samodoskonalenia zawodowego o najnowsze pozycje orzecznictwa i piśmiennictwa przedmiotu), ale również bardzo dobrą umiejętnością trafnego ich stosowania w praktyce. Doświadczenie zawodowe nabyte dodatkowo przez opiniowanego w ramach orzekania przez okres ostatnich 4 lat na delegacji w VI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Krakowie wskazuje przy tym nie tylko na jego dojrzałość decyzyjną (której wyrazem są w szczególności wydawane przez niego w przydzielonych mu sprawach rozstrzygnięcia merytoryczne jako wyważone i znamionujące się właściwym rozumieniem pojęcia wymiaru sprawiedliwości), ale także opanowanie w bardzo dobrym stopniu niezbędnej dla prawidłowego sądzenia tego rodzaju spraw, jakie rozpoznawane są w sądzie okręgowym, strategii prowadzenia w nich postępowań. Wszystko to natomiast sprawia, że posiadane przez kandydata predyspozycje osobowościowe i walory profesjonalne, w szczególności zaś obowiązkowość, sumienność, systematyczność oraz ponadprzeciętna pracowitość i wydajność, przy jednoczesnym uwzględnieniu tego, że służbę sędziowską traktuje od zawsze z całą, należną jej powagą dbając o godność tego urzędu oraz dobry wizerunek wymiaru sprawiedliwości, uzasadniają w pełni pozytywną ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Jerzego Woźniaka jako kandydata na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Czynią bowiem zasadne przekonanie, że opiniowany bez żadnego problemu poradzi sobie z każdym zadaniem, jakie tylko zostanie mu powierzone w służbie sędziowskiej na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Wojciech Domański

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów