Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1057/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Sochaczewie
Data posiedzenia: 10 grudnia 2019 – 13 grudnia 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 578 z 2019
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-12-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Lisiecki Przemysław radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 10 50 2
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 1 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Przemysław Lisiecki urodził się 1 września 1985 r. w Pułtusku. Od 1 lutego do 31 maja 2007 r. był praktykantem w Prokuraturze Rejonowej Łódź-Polesie w Łodzi. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2009 r. do 20 grudnia 2011 r. był zatrudniony jako aplikant radcowski w Biurze Porad Prawnych „NISABA” w Warszawie. Od 9 lutego 2011 r. do 31 maja 2013 r. pracował jako aplikant radcowski w „Juszkiewicz Wójcik Domińczak Kancelaria Adwokacko-Radcowska Sp. P.”. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w kwietniu 2013 r. złożył egzamin zawodowy z wynikiem pozytywnym. Uchwałą z dnia 8 maja 2013 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Od 3 czerwca 2013 r. pracuje na stanowisku radcy prawnego w „DFF Domińczak i Partnerzy Radcowie Prawni Sp. P.” (poprzednia nazwa „Juszkiewicz Wójcik Domińczak Kancelaria Adwokacko-Radcowska Sp. P.). Od 1 lipca 2013 r. do chwili obecnej wykonuje zawód radcy prawnego, prowadząc własną działalność gospodarczą w kancelarii radcy prawnego.

Opinie wizytatorów

Ocenę kwalifikacji Pana Przemysława Lisieckiego w części dotyczącej spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządziła Pani Ewa Solecka - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Płocku, która na podstawie przeprowadzonej analizy akt spraw, jak i dotychczasowego przebiegu jego pracy stwierdziła, że kandydat dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu prawa materialnego i procesowego oraz doświadczeniem zawodowym do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Zawód radcy prawnego wykonuje od sześciu lat. Czynności procesowych w analizowanych sprawach dokonywał terminowo, sprawnie i rzetelnie. W sprawach, w których występował, szczegółowo uzasadniał stanowisko reprezentowanej przez niego strony, wskazując na istotne fakty, zawierając ich ocenę prawną, jej podstawy i odwołując się do adekwatnego orzecznictwa Sądu Najwyższego. Pisma procesowe są sformułowane w sposób prawidłowy, zarówno pod względem merytorycznym jak i formalnym. W żadnej z analizowanych spraw sędzia wizytator nie stwierdził działań kandydata zmierzających do przewlekania postępowania. Wyróżnia go pożądana dla osób wykonujących zawód sędziego cecha - dążenie do ugodowego zakończenia sporu. Zdaniem sędzi wizytator Pan Przemysław Lisiecki jest dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego.

Wizytator: Ewa Solecka

Ocenę kwalifikacji Pana Przemysława Lisieckiego w zakresie spraw karnych przeprowadziła Pani Iwona Olenderek - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, wizytator ds. karnych, która wskazała, że zbyt mała liczba spraw poddanych ocenie, nie pozwala na jednoznaczne wskazanie z pełnym przekonaniem, że kandydat posiada wszelkie niezbędne predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Powyższa ocena jest dokonana z punktu widzenia sędziego kamisty, przez pryzmat zbyt małej liczby spraw karnych przedstawionych do oceny. Na podstawie listy spraw przedstawionych przez kandydata wynika, że specjalizuje się on głównie w sprawach z zakresu prawa pracy i prawa gospodarczego. Podkreśliła jednak, że kandydat jest osobą zaangażowaną, a pisma procesowe w sprawach karnych przedstawione do oceny odpowiadają warunkom formalnym. Analizę i ocenę pracy Pana Przemysława Lisieckiego w części dotyczącej spraw cywilnych sporządziła Pani Małgorzata Szeromska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Płocku, która stwierdziła, że kandydat zasługuje na bardzo dobrą ocenę kwalifikacji predestynujących go do wykonywania zawodu sędziego. Posiada wiedzę prawniczą niezbędną do rozstrzygania spraw sądowych, wykonuje zawód radcy prawnego od ponad sześciu lat, zatem ma odpowiednie doświadczenie w pracy związane ze stosowaniem prawa. Swoją pracę wykonuje w sposób staranny, rozważny i terminowy. Sędzia wizytator bardzo dobrze oceniła profesjonalizm kandydata. Wykonując zawód radcy prawnego prowadzi sprawy o różnym charakterze, co wskazuje na dużą jego wszechstronność i pozwala ocenić pozytywnie przydatność kandydata i jego kwalifikacje konieczne do wykonywania zawodu sędziego.

Wizytator: Iwona Olenderek, Małgorzata Szeromska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Samoiłło-Dąbrowska Ewa adwokat pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 10 4 15
PRZECIW 7 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 30 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska urodziła się 12 listopada 1982 r. w Olsztynie. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu z zakresu tłumaczeń ekonomiczno-prawnych w biznesie - język angielski, z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2013 r. złożyła egzamin zawodowy z oceną pozytywną. Uchwałą z dnia 13 czerwca 2013 r. została wpisana na listę adwokatów Olsztyńskiej Izby Adwokackiej. Od 2 września 2013 r. do chwili obecnej prowadzi własną działalność w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Olsztynie. W styczniu 2016 r. została wpisana na listę stałych mediatorów Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Olsztynie oraz uzyskała wpis do wykazu osób wyrażających gotowość przeprowadzenia postępowania mediacyjnego w sprawach karnych, a w lutym 2016 - na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Jest autorką „Sprawozdania z IX Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej (Toruń, 4-5 grudnia 2008 r.)” - Studia Prawnoustrojowe 9, UWM 2009 oraz artykułu „Procedura zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem - praktyczne problemy” - kwartalnik ADR Arbitraż i Mediacja 2/2019,CH Beck. Pani adwokat systematycznie pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach zawodowych i konferencjach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, a także bardzo pozytywne oceny kwalifikacji. Krajowa Rada Sądownictwa jako wyróżniającą w niniejszym postępowaniu konkursowym uznała zatem kandydaturę Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej. Doświadczenie zawodowe zdobyte przez nią w pracy adwokata, jak również mediatora, przy bardzo dobrej ocenie jej dotychczasowej pracy, stanowiły okoliczność przesądzającą o jej wyborze. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

Opinie wizytatorów

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Iwona Olenderek - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, wizytator ds. karnych, która stwierdziła, że kandydatka jest dobrym i dociekliwym prawnikiem. Merytoryczna ocena jej dorobku zawodowego, wiedzy i umiejętności, jakie dotychczas zdobyła pozwalają w ocenie sędziego wizytatora na wyrażenie poglądu, że kandydatka po objęciu stanowiska sędziego będzie orzekała na dobrym poziomie merytorycznym. Kandydatka jest osobą odpowiedzialną, sumienną i zaangażowaną. Posiada dużą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie stosuje w praktyce. Z opinii Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie wynika, że Pani Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska sumiennie wywiązuje się z obowiązków zawodowych, przestrzega zasad etyki i godności zawodu adwokata. W sposób profesjonalny prowadzi swoją kancelarię. Cechuje ją wysoka kultura osobista. Zdaniem sędziego wizytatora swoją dotychczasową pracą kandydatka wykazała, że posiada odpowiednie predyspozycje i doświadczenie zawodowe, a zatem zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Iwona Olenderek

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Marii Samoiłło-Dąbrowskiej w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Agnieszka Bilkiewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, wizytator ds. rodzinnych, która po analizie akt, złożonych pism procesowych i opinii prawnych stwierdziła, że kandydatka posiada szeroki zakres wiedzy prawniczej z różnych dziedzin prawa, którą pogłębia zawodowymi szkoleniami, jak również doświadczenie zawodowe wynikające z reprezentowania stron, czy uczestników przed sądami różnych instancji. Podkreśliła również, że kandydatka zdobyła umiejętności zawodowe w zakresie mediacji, potwierdzone wpisem na listę stałych mediatorów. Pisma procesowe sporządzane przez Panią Ewę Marię Samoiłło-Dąbrowską były przygotowywane z należytą starannością, zwykle prawidłowo pod względem formalnym. Ich merytoryczny poziom i profesjonalizm był wysoki. Pisma procesowe obejmowały podstawę faktyczną roszczeń, ich uzasadnienie prawne, wnioski dowodowe ze wskazaniem tezy dowodowej, adekwatne orzecznictwo sądowe ewentualnie precyzyjne odniesienie się do roszczeń strony przeciwnej. Przeprowadzana analiza i ocena dowodów zgromadzonych w sprawie wskazywała na dużą wiedzę opiniowanej w tym zakresie oraz jej zaangażowanie w procesie. Zatem w ocenie sędzi wizytator Pani adwokat Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska dobrze i profesjonalnie wykonywała powierzone jej obowiązki. Nie były na nią składane skargi. Nie budził zastrzeżeń sposób prowadzenia przez nią kancelarii. Dokonana ocena prowadzi do wniosku, że Pani adwokat Ewa Maria Samoiłło-Dąbrowska spełnia warunki do powołania jej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Sochaczewie.

Wizytator: Agnieszka Bilkiewicz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów