Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 67/2016

Sąd: Sąd Okręgowy w Szczecinie
Data posiedzenia: 12 stycznia 2016 – 15 stycznia 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 102 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2016-01-...
Liczba wolnych stanowisk: 3
Liczba kandydatów: 7
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Banaś Tomasz sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 32 0
PRZECIW 0 43 2
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 6 12
2. Chmielewska Katarzyna sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 54 0
PRZECIW 1 22 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4 13
3. Góralska Elżbieta sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 68 14
PRZECIW 0 7 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Elżbieta Góralska urodziła s1ę 16 września 1975 r. w Nowogardzie. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną bardzo dobrą. Od l lutego 2000 r. do 31 lipca 2001 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta radcy prawnego w Kancelarii Prawniczej "Ad Rem" w Szczecinie. W latach 2000-2003 odbyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie, początkowo pozaetatową, a od l sierpnia 2001 r. etatową. W kwietniu 2003 r., złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 17 listopada 2003 r., została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Świnoujściu, gdzie orzekała w I Wydziale Cywilnym i VI Wydziale Grodzkim. Minister Sprawiedliwości, uwzględniając wniosek kandydatki, zmienił swoją wcześniejszą decyzję odwołując z dniem 31 grudnia 2004 r. powierzenie jej pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Świnoujściu i powierzył z dniem l stycznia 2005 r. pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Szczecinie. W Sądzie tym orzekała w X Wydziale Pracy Ubezpieczeń Społecznych. Postaiiowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 września 2007 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Obowiązki nadal pełniła w X Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. W latach 2008-2013, na podstawie jednorazowych delegacji Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie, a następnie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie kilkakrotnie orzekała w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. W związku z reorganizacją sądów, decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem l stycznia 2009 r., została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie i podjęła obowiązki w IX Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, na okres od l września 2013 r. do 31 sierpnia 2015 r., została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, gdzie orzekała w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Elżbieta Góralska posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz doświadczenie uzyskane w trakcie delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Niezależnie od powyższego w ocenie kwalifikacyjnej Pani Elżbiety Góralskiej sędzia wizytator wskazała, że w badanych sprawach me stwierdziła żadnych uchybień procesowych mogących mieć wpływ na sprawność postępowania. Opiniująca podkreśliła również bardzo dobre przygotowanie kandydatki do wykonywania obowiązków sędziego okręgowego, bardzo wysoki stopień profesjonalizmu zawodowego, rozległą wiedzę prawniczą oraz znajomość orzecznictwa sądów apelacyjnych, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Wskazała również, że sprawy rozpoznawane przez kandydatkę cechowały się w zdecydowanej większości dużym stopniem zawiłości oraz znaczną różnorodnością przedmiotu zaskarżenia.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Pani Romana Mrotek w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej dotyczącej Pani Elżbiety Góralskiej stwierdziła, że w badanych sprawach nie stwierdziła żadnych uchybień procesowych mogących mieć wpływ na sprawność postępowania. Przeciwnie, analiza spraw i czynności podejmowanych przez kandydatkę pozwala na podkreślenie jej systematycznej, dokładnej pracy oraz dobrej znajomości przepisów z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych oraz procedury cywilnej. Ponadto opiniująca wskazała, Panie Elżbieta Góralska posiada bardzo dobre przygotowanie do wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego okręgowego. Wykazuje bardzo wysoki stopień profesjonalizmu zawodowego, rozległą wiedzę prawniczą, znajomość orzecznictwa sądów apelacyjnych, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego oraz piśmiennictwa. Opiniująca podkreśliła szczególną systematyczność i dokładność kandydatki w przygotowywaniu się do rozpraw. Sprawy skierowane na rozprawę miały tak zgromadzony i uzupełniony materiał dowodowy, aby można było wydać wyrok a konieczność odraczania rozprawy była wyjątkiem. Sędzia wizytator dodała, że orzeczenia w sprawach prowadzonych przez kandydatkę w I i II instancji redagowane były prawidłowo. Motywy rozstrzygnięć są obszerne i wnikliwe. Opiniowana ustosunkowując się do wszystkich zarzutów zgłaszanych w środkach odwoławczych, dokładnie analizuje okoliczności sprawy, przytacza właściwe motywy prawne z powołaniem się - w razie potrzeby - na orzecznictwo sądów apelacyjnych i Sądu Najwyższego. W sprawach, w których nie ma ugruntowanej linii orzeczniczej, odnosi się do poglądów piśmiennictwa, zajmując przekonywująco umotywowane stanowisko. Sprawy rozpoznawane przez kandydatkę cechowały się w zdecydowanej większości dużym stopniem zawiłości oraz znaczną różnorodnością przedmiotu zaskarżenia. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że bardzo dobre wyniki pracy Pani Elżbiety Góralskiej uzasadniają przekonanie, że jako kandydat spełnia wymogi do powołania jej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Wizytator: Romana Mrotek

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Hadryś Urszula sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 53 14
PRZECIW 0 23 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Urszula Hadryś urodziła się 15 czerwca 1957 r. w Stargardzie Szczecińskim. W 1980 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą. Od 16 września 1980 r. do 15 września 1983 r. była zatrudniona w Powszechnej Spółdzielni Spożywców " Społem" w Stargardzie Szczecińskim w charakterze referenta prawnego. Po odbyciu w latach 1981-1983 aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie, w sierpniu 1983 r., złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z l września 1983 r., została mianowana asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie i podjęła obowiązki w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim, orzekając w wydziale rodzinnym i nieletnich, a następnie w wydziale cywilnym tego Sądu. Uchwałą Rady Państwa z dnia 17 czerwca 1985 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Stargardzie Szczecińskim, gdzie orzeka do chwili obecnej. Obowiązki, do 30 czerwca 1985 r. wykonywała w Wydziale Cywilnym. Od l lipca 1985 r. orzekała w IV Wydziale Pracy, przy czym z dniem tym powierzono jej także pełnienie obowiązków Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 16 maja 1990 r. została powołana na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Stargardzie Szczecińskim. W okresie od l O września 2007 r. do l listopada 2007 r. orzekała równocześnie w IV Wydziale Pracy i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich w wymiarze po Yz etatu, a od 2 listopada 2007 r. orzeka w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Stargardzie Szczecińskim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 stycznia 2009 r. wydanym w ramach awansu poziomego została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim. W 2009 r. ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Rodzinnego dla Sędziów Sądów Powszechnych organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2013-2014, na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Obowiązki wykonywała w X Wydziale Cywilnym Rodzinnym tego Sądu. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Urszula Hadryś także posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz doświadczenie uzyskane w trakcie delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Niezależnie od powyższego w ocenie kwalifikacyjnej Pani Urszuli Hadryś sędzia wizytator wskazała, że dostrzeżone w toku kontroli drobne uchybienia w przebiegu poszczególnych postępowań prowadzonych przez kandydatkę mają charakter incydentalny, w niczym nie podważający bardzo dobrej oceny jej pracy. Opiniująca podkreśliła bardzo rzetelne wykonywanie przez kandydatkę obowiązków służbowych oraz bardzo dobrą, przekraczającą średnią statystyczną Wydziału, efektywność pracy. Ponadto bardzo pozytywnie oceniła poziom i stabilność jej orzecznictwa i wskazała na wysoki stopień profesjonalizmu zawodowego, a także jej wiedzę i doświadczenie.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Pani Marta Sawicka w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej dotyczącej Pani Urszuli Hadryś stwierdziła, że dostrzeżone w toku kontroli drobne uchybienia w przebiegu poszczególnych postępowań mają charakter incydentalny, w niczym nie podważający bardzo dobrej oceny pracy kandydatki. Ponadto opiniująca wskazała, że w jej ocenie analiza wyników pracy kandydatki w okresie objętym kontrolą świadczy o bardzo rzetelnym wykonywaniu przez nią obowiązków służbowych. Podkreśliła jej bardzo dobrą, przekraczającą średnią statystyczną Wydziału, efektywność pracy i bardzo pozytywnie oceniła poziom i stabilność jej orzecznictwa. Wskazała, że wyniki oceny wskazują na wysoki stopień profesjonalizmu zawodowego, zasługujący na to, aby docenić wiedzę i doświadczenie kandydatki. Ponadto wskazała, że Pani Urszula Hadryś jest orzecznikiem sprawnym, dokładnym, precyzyjnym, wszechstronnie przygotowanym merytorycznie do wykonywanego zawodu. W konkluzji opiniująca wyraziła pogląd, że w świetle wskazanych wyżej okoliczności stwierdzona jakość pracy orzeczniczej kandydatki, poziom posiadanej przez nią wiedzy prawniczej oraz wspomniane przymioty osobiste dają gwarancję, że spełnia ona wszelkie kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Marta Sawicka

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Jasion Mariusz Andrzej sędzia kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
6. Jędrzejewski Waldemar Stanisław sędzia kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
7. Ruszkowska Anna Maria sędzia kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE