Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 374/2020

Sąd: Sąd Rejonowy w Radomiu
Data posiedzenia: 10 marca 2020 – 12 marca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 698 z 2019
Pobierz uchwałę:https://adm.courtwatch.pl/wp-content/blo...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Grzmil Artur Bohdan Radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 8
PRZECIW 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 9

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Artur Bohdan Grzmil urodził się 1 sierpnia 1980 r. w Przeworsku. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 4 października 2004 r. do 30 listopada 2005 r. kandydat pracował w Kancelarii Prawnej Domino z siedzibą w Warszawie na stanowisku prawnika, a następnie od 1 grudnia 2005 r. do 28 lutego 2007 r. w Kancelarii Radcy Prawnego Jacka Cieplucha z siedzibą w Warszawie na stanowisku aplikanta. Od 1 października 2005 r. do 30 czerwca 2009 r. kandydat był także współpracownikiem dydaktycznym w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach z dnia 20 maja 2008 r. został wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez tę Radę i od 1 września 2008 r. wykonuje zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego. Od 15 listopada 2010 r. do 31 grudnia 2016 r. kandydat był zatrudniony w Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów na stanowisku radcy prawnego, w tym także koordynatora pracy obsługi prawnej. Od 2 stycznia 2008 r. Pan Artur Bohdan Grzmil pracuje w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznych Opieki Zdrowotnej im. dr B. Borzyma w Radomiu obecnie na stanowisku radcy prawnego - koordynatora zespołu radców prawnych, a także od 1 stycznia 2019 r. w Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani” w Radomiu na stanowisku radcy prawnego. Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach, a także studia podyplomowe z zakresu prawa nowych technologii, które rozpoczął w 2019 r. Jest także autorem 2 publikacji naukowych opublikowanych w Zeszytach Naukowych Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali uczestnicy postępowania posiadają kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazali się kandydatami lepszymi od Pana Grzegorza Artura Wąsika.

Opinia wizytatora

Wyniki badania akt spraw, w których kandydat występował w charakterze zastępcy procesowego wskazują na dobry poziom jego pracy. Przy pierwszej czynności procesowej do akt spraw były dołączone pełnomocnictwa wraz z odpisem dla strony przeciwnej. Na podkreślenie zasługuje poprawność formułowania treści pism procesowych w języku prawniczym. Ich redakcja jest prawidłowa, a uzasadnienia do nich zawierają istotę motywów stanowiska reprezentowanej strony. Na rozprawach wykazywał się aktywnością. Opiniowany posiada wiedzę z zakresu prawa cywilnego, a także z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, którą potrafił umiejętnie wykorzystać w postępowaniu przed sądem i pism kierowanych do sądu. Poziom wiedzy prawniczej i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, zdobyte doświadczenie na stanowisku radcy prawnego pretendują opiniowanego do wykonywania zawodu sędziego. Opiniująca oceniła pozytywnie kandydaturę Pana Artura Bohdana Grzmila na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Anna Kierończyk- sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Królikowski Mateusz Radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 1
PRZECIW 6 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Mateusz Królikowski urodził się 27 lipca 1986 r. w Radomiu. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 27 czerwca 2011 r. pracuje w Kancelarii Prawnej Radcy Prawnego Bogdana Królikowskiego obecnie na stanowisku radcy prawnego. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach z dnia 29 maja 2015 r. został wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez tę Izbę. Od 24 lipca 2015 r. do 30 września 2016 r. był zatrudniony w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej w Radomiu sp. z o.o. na stanowisku radcy prawnego. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali uczestnicy postępowania posiadają kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazali się kandydatami lepszymi od Pana Grzegorza Artura Wąsika.

Opinia wizytatora

W ocenie opiniującej kandydat w sposób prawidłowy reprezentował interesy swoich mocodawców, podejmując w ich imieniu działania uzasadnione etapem rozpoznania sprawy. Sprawy te obejmowały szeroki zakres tematyczny - od umów skodyfikowanych w Kodeksie cywilnym przez problematykę prawa rzeczowego i spadkowego. Pisma procesowe opracowane przez kandydata były merytoryczne, prezentowane w nich stanowisko zawsze uzasadniono, przytaczając poglądy orzecznictwa i doktryny. W sposób wyczerpujący określały stanowisko procesowe reprezentowanej strony, nie zawierały braków formalnych i fiskalnych. Opiniowany zawsze był należycie przygotowany do rozpraw, w których uczestniczył. W rozprawach tych brał aktywny udział, składając oświadczenia, zadając świadkom, biegłym lub stronom pytania, formułując wnioski procesowe. Zadawane pytania lub oświadczenia procesowe dotyczyły kwestii spornych i istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. Przy pierwszych czynnościach podejmowanych jako pełnomocnik opiniowany zawsze składał stosowne pełnomocnictwo wraz z dowodem uiszczenia opłaty i odpisem dla strony przeciwnej. Opinie prawne sporządzone przez kandydata cechuje bardzo wysoki poziom merytoryczny, sporządzone są poprawnym językiem prawniczym, zawierają wyczerpującą analizę stanu faktycznego pod kątem przepisów prawa materialnego znajdującego zastosowanie w ustalonych okolicznościach. Sposób zachowania w stosunku do stron i sądu kandydata oraz kultura urzędowania nie nasuwają zastrzeżeń. Opiniująca podkreśliła fakt, że opiniowany - z uwzględnieniem interesu swoich mocodawców - przyczyniał się do polubownego zakończenia spraw, a w kilku przypadkach nie inicjował zbędnego postępowania odwoławczego. W ocenie opiniującej kandydat spełnia wszystkie wymagania stawiane do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Agnieszka Jurkowska-Chocyk - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Mrowiec Justyna Anna Radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1 1
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 8 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Justyna Anna Mrowiec urodziła się 27 lipca 1976 r. w Radomiu. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej, a od 1 grudnia 2002 r. do 30 września 2004 r. etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu, złożyła w 2005 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach z 8 września 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez tę Izbę. Od 4 września 2000 r. do 5 stycznia 2001 r. kandydatka pracowała w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu na stanowisku referenta ds. organizacyjno-pracowniczych, a następnie od 7 lutego 2001 r. do 6 stycznia 2002 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych III Oddział w Warszawie na stanowisku referenta prawnego. Od 1 kwietnia 2005 r. do 31 października 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Radomiu na stanowisku asystenta sędziego. Od 16 listopada 2006 r. do 14 lipca 2007 r. pracowała w Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Grzecznarowskiego w Radomiu na stanowisku radcy prawnego, a następnie od 16 lipca 2007 r. do 31 marca 2011 r. w Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie” w Radomiu także na stanowisku radcy prawnego. Od 23 kwietnia 2007 r. do 31 stycznia 2013 r. kandydatka była zatrudniona w Zakładzie Mleczarskim „Figand” Leszek Figarski i Wspólnicy sp. j. na stanowisku radcy prawnego i jednocześnie od 8 kwietnia 2011 r. do 28 lutego 2013 r. w Spółdzielni Mieszkaniowej „Budochem” w Radomiu na stanowisku prezesa zarządu. Od 1 marca 2018 r. do 30 czerwca 2018 r. pracowała w Spółdzielni Mieszkaniowej „Słoneczna” w Lipsku na stanowisku prezesa zarządu. Od 7 maja 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. kandydatka była zatrudniona w Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu na stanowisku radcy prawnego i inspektora ochrony danych osobowych. Kandydatka także od 3 stycznia 2007 r. wykonuje zawód radcy prawnego w indywidualnej kancelarii radcy prawnego. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez szkolenia

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali uczestnicy postępowania posiadają kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazali się kandydatami lepszymi od Pana Grzegorza Artura Wąsika.

Opinia wizytatora

Opiniowana występowała przed sądami różnych szczebli, a także zajmowała się sprawami o rozwód, alimenty, eksmisję, wstąpienie w stosunek najmu, zasiedzenie, stwierdzenie nabycia spadku, ustanowienie rozdzielności majątkowej, zapłatę także w sprawach gospodarczych, z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W tym zakresie uwagę oceniającej zwrócił różnorodny zakres problematyki jaką kandydatka się zajmowała. Analizowane sprawy w większości były nieskomplikowane bez istotnych lub precedensowych zagadnień prawnych. Zdarzały się sprawy wymagające poświęcenia czasu i uwagi oraz sprawy wymagające ustalenia i analizy tak skomplikowanego stanu faktycznego jak i przepisów* Opiniowana na rozprawach występowała osobiście. Wyniki badania akt spraw, w których kandydatka występowała w charakterze zastępcy procesowego wskazują zdyscyplinowanie w zakresie terminowości podejmowanych czynności. Zobowiązania nałożone przez sąd wykonywane prawidłowo i terminowo. Pisma procesowe składane bez braków formalnych, poza jednostkowymi przypadkami. Pełnomocnictwa prawidłowe, opłacone, składane przy pierwszej czynności. W przedstawionych do oceny dokumentach stan sprawy przedstawiany jest zwięźle, a wypowiedzi są formułowane w sposób zrozumiały. Oceniające pozytywnie oceniła kandydaturę Pani Justyny Anny Mrowiec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Anna Barwicka- Zając - sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Wąsik Grzegorz Artur Adwokat pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9 12
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 5

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Grzegorz Artur Wąsik urodził się 2 kwietnia 1973 r. w Radomiu. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Radomiu, złożył w 2004 r. egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od 7 sierpnia 2006 r. do 2 marca 2009 r. kandydat prowadził własną działalność gospodarczą - Biuro Prawne z siedzibą w Radomiu. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 5 listopada 2008 r. został wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez tę Radę. Od 3 marca 2009 r. kandydat wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i podatków ukończone w 2007 r. z wynikiem dobrym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Grzegorza Artura Wąsika na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radomiu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: bogate i prawie czternastoletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte doświadczenie życiowe, rozległa wiedza prawnicza, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu, ocena z dyplomu ukończenia studiów wyższych, a także ocena kwalifikacyjna, w której wysoko oceniono poziom wiedzy i doświadczenia zawodowego kandydata oraz ukończone studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i podatków.

Opinia wizytatora

Kandydat w toku swojej praktyki zawodowej zajmował się sprawami o rozwód, zapłatę, odszkodowanie, podział majątku wspólnego, zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, zasiedzenie, a także w sprawach dotyczących odszkodowania i zadośćuczynienia przed wydziałami karnymi sądów okręgowych. W tym zakresie uwagę opiniującej zwrócił różnorodny zakres problematyki jaką kandydat się zajmował i różny stopień trudności spraw. Opiniowany na rozprawach występował osobiście, jednostkowe były przypadki korzystania z substytucji/zastępstwa aplikanta. Wyniki badania akt spraw, w których kandydat występował w charakterze zastępcy procesowego wskazują na wysoki poziom jego pracy, zdyscyplinowanie w zakresie terminowości podejmowanych czynności. Zobowiązania nałożone przez sąd wykonywane prawidłowo, terminowo, za wyjątkiem jednej sprawy, gdzie nieznacznie uchybił terminowi na wskazanie adresu strony. Pisma procesowe składane są generalnie bez braków formalnych, kompletne. Pełnomocnictwa prawidłowe, opłacone, składane przy pierwszej czynności. W jednej sprawie opiniująca stwierdziła uiszczenie opłaty od pozwu w nieprawidłowej wysokości, który to brak został uzupełniony po zarządzeniu zwrotu pozwu. Stwierdzone uchybienia w całokształcie pracy opiniowanego miały charakter marginalny. Opiniowany nie eskaluje konfliktów, wykazuje gotowość na każdym etapie postępowania do ugodowego zakończenia sporu. Kandydat prezentuje wymaganą kulturę zawodową, jest osobą zaangażowaną w wykonywanie swojej pracy i w związku z tym jego kandydaturę na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radomiu oceniająca zaopiniowała pozytywnie

Wizytator: Anna Kierończyk- sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów