Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 490/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Nowym Sączu
Data posiedzenia: 7 maja 2019 – 10 maja 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 518 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-05-0...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 7
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 6

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Antychowicz-Gabryś Anetta Edyta negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 2 1
PRZECIW 6 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anetta Edyta Antychowicz-Gabryś urodziła się w 1975 r. w Bielsku Podlaskim. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Od 1998 r. pracuje w Sądzie Rejonowym w Białymstoku kolejno na stanowiskach: pomocnika sekretarza sądowego, referenta sądowego, starszego referenta, w latach 2004-2015 asystenta sędziego, zaś od 1 stycznia 2016 r. starszego asystenta sędziego. Obowiązki asystenckie wykonywała między innymi w XIII Wydziale Grodzkim oraz w II Wydziale Cywilnym (w tym w Sekcji Egzekucyjnej tego Wydziału). Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku złożyła we wrześniu 2008 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Anetty Edyty Antychowicz-Gabryś sporządziła Pani Małgorzata Czajka - sędzia Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, która stwierdziła, że odpowiada ona wymaganiom, jakie stawiane są kandydatom na stanowisko sędziowskie. Kandydatka dysponuje dużą wiedzą prawniczą i posiada umiejętności zastosowania jej w praktyce, cechuje się dojrzałością rozumowania prawniczego, doświadczeniem w pracy, w tym samodzielnością w konstruowaniu projektów. Konkludując pozytywnie oceniła jej kandydaturę.

Wizytator: Małgorzata Czajka

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Grabowska Agata negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1 15 2
PRZECIW 0 1 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 5 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agata Grabowska urodziła się w 1981 r. w Nowym Sączu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. W latach 2005-2006 była zatrudniona w kancelarii radcy prawnego w Nowym Sączu jako stażystka. W 2006 r. oraz w latach 2008-2016 była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu, zaś od 1 stycznia 2017 r. pracuje na stanowisku starszego asystenta sędziego w tym Sądzie. Powierzone jej obowiązki wykonywała między innymi w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz w III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu złożyła we wrześniu 2008 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od 1 kwietnia 2014 r. jest zatrudniona na stanowisku prawnika-doradcy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Starym Sączu (Punkt Konsultacyjny do spraw Uzależnień i Przemocy w Rodzinie). Jest autorem dwóch publikacji z 2010 r. dotyczących prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz zatrudnienia pracowniczego i niepracowniczego. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Agaty Grabowskiej sporządził Pan Paweł Poręba - wizytator do spraw cywilnych. Opiniujący stwierdził, że kandydatka wypełnia obowiązki należycie i w bardzo dobrym stopniu opanowała warsztat orzeczniczy - zarówno w zakresie niezbędnej wiedzy prawniczej, jak i umiejętności jej stosowania w praktyce. W czasie pracy na stanowisku asystenta sędziego stykała się ze zróżnicowaną problematyką. Zdobytą wiedzę potrafi umiejętnie wykorzystać w pracy. Poziom merytoryczny opracowanych przez opiniowaną projektów orzeczeń i uzasadnień orzeczeń jest wysoki. Praca kandydatki jest efektywna. Konkludując sędzia wizytator w skali 2-5 ocenił jej kandydaturę na bardzo dobrą (5).

Wizytator: Paweł Poręba

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Gramsz Anna Maria negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 6 0
PRZECIW 2 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anna Maria Gramsz urodziła się w 1980 r. w Świnoujściu. W 2004 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym „Studium Psychologii Stosowanej” w Placówce Kuratorium Oświaty w Krakowie uzyskując tytuł specjalisty do spraw kontaktów interpersonalnych. Również w 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. W 2006 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Krakowie jako referent stażysta. W latach 2006-2007 była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa- Śródmieścia w Krakowie (XIV Wydział Karny). Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie złożyła we wrześniu 2007 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 3 grudnia 2007 r. jest zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu - początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 lipca 2016 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego, zaś powierzone obowiązki wykonywała w III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym oraz I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Marii Gramsz sporządził Pan Paweł Poręba - wizytator do spraw cywilnych. Stwierdził on, że kandydatka może być powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Opiniujący wskazał między innymi, że przygotowywane przez nią projekty uzasadnień są odpowiednio dostosowane do rodzaju i stopnia skomplikowania sprawy, sporządzone są na dobrym poziomie merytorycznym oraz są napisane bardzo dobrym stylem i cechuje je bardzo wysoka jasność wypowiedzi. Opiniujący w skali ocen 2-5 wystawił kandydatce ocenę dobrą plus (4+).

Wizytator: Paweł Poręba

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Konieczek Paulina negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 12 5
PRZECIW 2 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4 9

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Paulina Konieczek urodziła się w 1986 r. w Nowym Sączu. W latach 2008-2009 była zatrudniona w kancelarii radców prawnych w Krakowie na stanowisku stażystki. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym plus. W latach 2010-2011 odbywała w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikację ogólną, a następnie w latach 2012-2016 aplikację sędziowską, którą ukończyła, uzyskując 113,4814 pkt. W 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym celującym, uzyskując 294,5 pkt. Z dniem 13 października 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Limanowej, w którym obowiązki wykonuje w VI Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Mszanie Dolnej, przy czym od 1 września 2018 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej tego Wydziału. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Pauliny Konieczek sporządziła Pani Ewa Czemecka-Kozak - sędzia Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, która podkreśliła, że kandydatka wykonuje powierzone obowiązki orzecznicze w sposób właściwy, posiada rozległą wiedzę prawniczą w zakresie będącym przedmiotem jej orzekania oraz wykazuje się dużą znajomością piśmiennictwa prawniczego i orzecznictwa Sądu Najwyższego, które potrafi umiejętnie zastosować. Stwierdziła także, że efektywność pracy Pani Pauliny Konieczek nie budzi żadnych zastrzeżeń. Potrafi ona umiejętnie podejmować decyzje oraz samodzielnie organizować sobie pracę. Konkludując opiniująca stwierdziła, że kandydatka posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego i w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Ewa Czemecka-Kozak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Lippa-Michalik Katarzyna Joanna negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 8 1
PRZECIW 1 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 5 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Katarzyna Joanna Lippa-Michalik urodziła się w 1980 r. w Nowym Sączu. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym plus. W latach 2006-2007 i 2008-2010 była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu złożyła we wrześniu 2008 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Z dniem 15 stycznia 2010 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu, w którym początkowo obowiązki wykonywała w V Wydziale Gospodarczym, a następnie w I Wydziale Cywilnym. W 2014 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa karnego skarbowego i gospodarczego. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Joanny Lippy-Michalik sporządziła Pani Monika Świerad - sędzia Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, w sposób właściwy wypełnia swoje obowiązki zawodowe, uzyskując przy tym dobrą sprawność postępowania. W zakresie efektywności pracy opiniowana uzyskuje wyniki na poziomie średniej referendarzy wydziału i na poziomie wyższym niż średnia referendarzy zatrudnionych w wydziałach cywilnych okręgu nowosądeckiego. Kandydatka potrafi umiejętnie zastosować w praktyce zdobytą wiedzę prawniczą. Wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa i orzecznictwa Sądu Najwyższego, które prawidłowo wykorzystuje w orzekaniu. Sędzia opiniująca oceniła pozytywnie także cechy osobiste kandydatki, w tym kreatywność i samodzielność oraz wskazała na umiejętność współdziałania z sędziami i sekretariatem. Konkludując stwierdziła, że kandydatka zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a w skali ocen 2-5 przyznała jej ocenę dobrą plus (4+).

Wizytator: Monika Świerad

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Lubińska-Obrzud Agnieszka Maria negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1 19 1
PRZECIW 0 1 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 5 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Maria Lubińska-Obrzud urodziła się w 1979 r. w Przemyślu. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. W 2003 r. pracowała w Prokuraturze Rejonowej w Rzeszowie jako stażysta. W latach 2003-2004 była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie na stanowisku referenta stażysty (II Wydział Kamy), a w latach 2004-2011 jako asystent sędziego w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie złożyła we wrześniu 2007 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 9 maja 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Dębicy, w którym pełniła obowiązki w I Wydziale Cywilnym oraz V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 stycznia 2013 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu, w którym początkowo obowiązki pełniła w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych, a następnie w I Wydziale Cywilnym. Ponadto w latach 2010-2014 współpracowała z wydawnictwem prawniczym jako redaktor merytoryczny publikacji prawniczych. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Marii Lubińskiej-Obrzud sporządziła Pani Monika Świerad - sędzia Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, która wskazując na kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe kandydatki podkreśliła, że jej obciążenie i efektywność pozostają na poziomie średniej referendarzy wydziału i na poziomie wyższym niż średnia referendarzy zatrudnionych w wydziałach cywilnych okręgu nowosądeckiego w zbadanych okresach. Opiniowana potrafi umiejętnie zastosować w praktyce zdobytą wiedzę prawniczą. Wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa, orzecznictwa Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które prawidłowo wykorzystuje w orzekaniu. Wydawane przez nią orzeczenia były poprawne merytorycznie, starannie, wyczerpująco i w sposób zrozumiały uzasadnione. Sprawność postępowania w zbadanych sprawach jest bardzo dobra - kandydatka czynności podejmuje niezwłocznie i zachowuje przewidziane w kodeksie postępowania cywilnego terminy do rozpoznania wniosków. Pracuje z dużym zaangażowaniem, jest obiektywna i bezstronna, a dodatkowo cechuje ją bardzo wysoka kultura osobista i utrzymuje bardzo dobre relacje ze wszystkimi osobami zatrudnionymi w sądzie. Konkludując opiniująca stwierdziła, że kandydatka zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a przeprowadzona ocena pracy pozwala na wystawienie jej - w skali 2-5 oceny minus bardzo dobrej (-5).

Wizytator: Monika Świerad

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
7. Stelmach Piotr Sebastian pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 39 10
PRZECIW 0 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 4

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Piotr Sebastian Stelmach urodził się w 1981 r. w Nowym Sączu. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. W 2006 r. pracował na stanowisku asystenta do spraw egzekucji w spółce w Krakowie. W latach 2006-2008 zajmował stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu, w którym obowiązki wykonywał w V Wydziale Gospodarczym, a w latach 2009-2010 stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu (I Wydział Cywilny). Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu złożył we wrześniu 2008 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Z dniem 15 stycznia 2010 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Limanowej, w którym obowiązki wykonywał w wydziałach wieczystoksięgowych. W 2011 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego. W 2012 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa własności intelektualnej. Od 1 października 2014 r. pełni obowiązki pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu. Z dniem 1 czerwca 2014 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, w którym obowiązki wykonywał między innymi w: V Wydziale Gospodarczym, II Wydziale Karnym, X Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Muszynie oraz I Wydziale Cywilnym. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Piotr Sebastian Stelmach posiada wysokie kwalifikacje zawodowe potwierdzone sporządzoną na potrzeby niniejszego postępowania oceną kwalifikacji. Kandydat uzyskuje bardzo wysoką stabilność orzecznictwa. Uzyskał pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu (z najwyższą liczbą głosów „za”) oraz najlepszy wynik głosowania w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Legitymuje się kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy w szeregu wydziałów — na stanowisku asystenta sędziego oraz referendarza sądowego. Ukończył dwa kierunki studiów podyplomowych: z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego oraz z zakresu prawa własności intelektualnej. Posiada także doświadczenie orzecznicze wynikające z pełnienia funkcji pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu. Kandydat znakomicie godził obowiązki pracownicze pomimo wykonywania ich w różnych jednostkach. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Sebastiana Stelmacha do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: stale podwyższane przez udział w szkoleniach kwalifikacje tego kandydata wysoko ocenione przez sędziego wizytatora sporządzającego ocenę kwalifikacji oraz jego wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w trakcie pracy na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego oraz podczas wykonywania obowiązków wynikających z pełnienia funkcji pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu. Ponadto kandydat ten posiada szerokie prawnicze doświadczenie zawodowe, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa najwyższe spośród kandydatów uczestniczących w niniejszym postępowaniu, a także uzyskał najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Sebastiana Stelmacha sporządził Pan Tomasz Białka - sędzia Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, który podkreślił bardzo wysoką stabilność orzecznictwa opiniowanego. Skargi na orzeczenia były nieliczne i jedynie w znikomym zakresie były uwzględniane - wskazują na to wskaźniki zaskarżalności orzeczeń i stabilności orzecznictwa w każdym z wydziałów w jakim orzekał. Analizując stabilność orzecznictwa kandydata opiniujący stwierdził, że w żadnej sprawie, poza dwoma przypadkami, opiniowanemu nie można zarzucić błędu bądź oczywistej niezasadności rozstrzygnięcia. W przypadkach uwzględniania skargi wynikało to z faktu, że często na etapie rozpoznawania skargi dochodziło do ujawnienia nowych okoliczności, które nie mogły być znane referendarzowi, a które miały wpływ na rozstrzygnięcie. W innych sprawach podstawą zmiany było przyjęcie przez sąd innego stanowiska co do znaczenia sytuacji faktycznej i prawnej z tym, że dotyczyło to kwestii ocennych i przyjęcie innego poglądu przez opiniowanego nie mogło być traktowane w kategoriach błędu. W ocenie kwalifikacji podkreślono także fakt rozpatrywania przez kandydata spraw z szerokiego zakresu zagadnień: wieczystoksięgowych, cywilnych, karnych i gospodarczych. Pan Piotr Sebastian Stelmach uzyskuje bardzo wysoką sprawność postępowania i wykazuje wyjątkowo duże zaangażowanie i pracowitość. Konkludując opiniujący stwierdził, że kandydata w skali od 2 do 5 ocenia na kandydata bardzo dobrego (5).

Wizytator: Tomasz Białka

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów