Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 318/2020

Sąd: Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Data posiedzenia: 19 lutego 2020 – 21 lutego 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 415 z 2019
Pobierz uchwałę:https://adm.courtwatch.pl/wp-content/blo...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 7
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Bieńkowska Karolina Elżbieta Sędzia SR kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
2. Błażejowska Katarzyna Marta Sędzia SR kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
3. Durczak-Żochowska Sylwia Małgorzata Sędzia SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 6

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Sylwia Małgorzata Durczak-Żochowska urodziła się w 20 lutego 1977 r. w Bydgoszczy. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dniu 21 września 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 grudnia 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Obowiązki orzecznicze pełniła w IX Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 23 października 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Obowiązki orzecznicze pełniła w IX Wydziale Gospodarczym. Od 1 lutego 2011 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. W latach 2017-2019 była czterokrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy w X Wydziale Cywilnym Rodzinnym. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z 31 marca 2008 r., na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Wyrokowanie w postępowaniu nakazowym w polskim procesie karnym”, uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych. Kandydatka systematycznie pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w konferencjach oraz licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Sylwii Małgorzaty Durczak-Żochowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asesora sądowegoi sędziego sądu rejonowego oraz podczas popełnienia funkcji administracyjnych w sądach powszechnych. Posiada wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, co znalazło odzwierciedlenie w ocenie jej pracy, bez wątpienia uzyskała najlepszą ocenę kwalifikacji spośród wszystkich uczestników postępowania. Również posiadany stopień doktora nauk prawnych i jej działalność naukowa oraz publikacyjna dają rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator wskazała, że wysoki merytoryczny poziom wydawanych orzeczeń, prawidłowa metodyka pracy sędziego, cechy osobowościowe kandydatki takie jak: obowiązkowość, dokładność, duże zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań, systematyczność i odpowiedzialność uzasadniają wyrażenie opinii, że opiniowana jest dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Kandydatka wykonuje czynności sędziowskie już ponad 14 lat (wliczając okres asesury). W okresie objętym oceną sporządziła 51 uzasadnień orzeczeń, a więc średnio miesięcznie 2,51, wszystkie w terminie ustawowym. Terminowość sporządzania uzasadnień była więc wzorowa. Podkreślono również, że żadnej sprawy kandydatki nie uchylono, tylko w 5 przypadkach zaskarżone orzeczenie zmieniono. Wskaźnik stabilności wyniósł - 0,007, czyli jest na bardzo dobrym niskim poziomie. Opiniująca podkreśliła bardzo wysoki poziom stabilności orzecznictwa kandydatki oraz bardzo dużą liczbę załatwianych przez nią spraw. Załatwialność w głównych kategoriach spraw „RC” i „Nsm” w badanym okresie była powyżej wpływu i na poziomie wyższym niż w wydziale, pionie, apelacji i kraju. Opiniowana pracuje z dużym obciążeniem, ponieważ wpływ spraw „Rc” do jej referatu był w 2017 r. wyższy od przeciętnego w wydziale, pionie i kraju, a w 2018 r. wyższy od przeciętnego w wydziale, pionie, okręgu, apelacji i kraju. Na uwagę zasługuje fakt, ze kandydatka osiąga tak wysokie wyniki pełniąc jednocześnie funkcję Zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

Wizytator: Danuta Konopka - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Bydgoszczy

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Fiutak Dariusz Jerzy Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Dariusz Jerzy Fiutak urodził się w 6 października 1967 r. w Bydgoszczy. W 1992 r. ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra pedagogiki. Od 1 lutego 1993 r. do 15 listopada 1998 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, początkowo jako p.o. kuratora zawodowego rodzinnego, a następnie jako kurator zawodowy. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 16 listopada 1998 r. do 30 września 1999 r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy na stanowisku inspektora. W 1999 r. złożył egzamin referendarski z wynikiem dobrym. Od 1 października 1999 r. do 30 marca 2005 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy na stanowisku referendarza sądowego. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w listopadzie 2002 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 21 marca 2005 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2015 r. pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego, początkowo XVI Wydziału Grodzkiego, a następnie XVI Wydziału Karnego i IX Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. W latach 2008-2009 r. był delegowany, w ramach jednodniowych delegacji, do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy IV Wydziału Karnego Odwoławczego - łącznie 5 dni. W dniu 25 stycznia 2018 r. był delegowany, w ramach jednodniowej delegacji, do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy IV Wydziału Karnego Odwoławczego. Odbył szkolenie „Psychologia w wymiarze sprawiedliwości”.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali kandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazali się kandydatami lepszymi niż osoba przedstawiona do powołania.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator wskazała, że kandydat w sposób sumienny, zorganizowany i terminowy wykonuje obowiązki związane z pracą orzeczniczą, wszelkie czynności w sprawach jemu przydzielonych podejmuje bez zbędnej zwłoki, jednak widoczny jest brak koncentracji materiału dowodowego i brak dyscyplinowania niestawiających się na rozprawy świadków, co przekłada się na sprawność postępowania. Cechuje go wysoka kultura osobista, jest uprzejmy i opanowany. Umiejętnie pracuje w zespole, cieszy się sympatią współpracowników. Zdaniem sędziego wizytatora kandydat jest niewątpliwie osobą pracowitą i zaangażowaną w pracę. Wizytator docenił wzorową terminowość sporządzania uzasadnień orzeczeń, jednak wskaźnik procentowy zmienionych wyroków był znacznie wyższy od średniej sędziego w wydziale i w okręgu. Stwierdzone w trakcie kontroli instancyjnej naruszenia przepisów prawa materialnego i procesowego dotyczyły podstaw merytorycznych i nie pozwoliły na wyrażenie jednoznacznie pozytywnej opinii o kandydaturze Pana Dariusza Jerzego Fiutaka.

Wizytator: Małgorzata Lessnau-Sieradzka - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Guzek- Jastrząb Magdalena Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Magdalena Guzek-Jastrząb urodziła się w 16 września 1978 r. w Bydgoszczy. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dniu 20 września 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 listopada 2005 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu. Obowiązki orzecznicze wykonywała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 27 marca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Inowrocławiu. Obowiązki orzecznicze wykonywała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 1 lipca 2015 r. została przeniesiona z dniem 24 października 2015 r. na stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, gdzie orzeka w VI Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W dniu 2 lutego 2012 r. oraz od 1 kwietnia do 3 września 2019 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, X Wydziale Cywilnym Rodzinnym. W 2000 r. ukończyła 4-semestralne studia specjalne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie studiów europejskich z oceną dobrą.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali kandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazali się kandydatami lepszymi niż osoba przedstawiona do powołania.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator wskazała, że dobry merytoryczny poziom wydawanych orzeczeń, metodyka pracy sędziego oraz cechy osobowościowe kandydatki uzasadniają wyrażenie opinii, że opiniowana jest dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Kandydatka bardzo sprawnie i terminowo podejmuje pierwsze i kolejne czynności sądowe w przydzielonych jej sprawach. Dokonuje prawidłowej kwalifikacji braków formalnych pozwów i wniosków. Wydawane przez nią zarządzenia są zrozumiałe i obszerne. Przygotowuje terminy rozpraw nakładając na strony zobowiązania do przedłożenia wymaganych dokumentów. Bardzo dobrze wykorzystuje wyznaczone terminy rozpraw, przeprowadzając na nich postępowanie dowodowe, które wcześniej starannie zaplanowała. Pani Magdalena Guzek-Jastrząb zawsze podejmuje próby skłonienia stron do pojednania zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wyjaśnieniu stanowisk stron, ale także na końcowym etapie postępowania. Uzasadnienia orzeczeń są sporządzone starannie, z zachowaniem wymogów z art. 328 § 2 k.p.c., z przywołaniem orzecznictwa w zakresie niezbędnym w sprawie. Opiniowana wykonuje czynności sędziowskie już od ponad 14 lat (wliczając okres asesury), od 3 lat w VI Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, gdzie warunki pracy są trudne z uwagi na znaczny bieżący wpływ spraw oraz niewielką pomoc asystenta. Prawie wszystkie uzasadnienia orzeczeń sporządza z zachowaniem ustawowego terminu przewidzianego w art. 329 k.p.c. Opóźnienia były kilkudniowe i dotyczyły tylko 3 uzasadnień, a więc terminowość sporządzania uzasadnień była dobra. Wskaźnik stabilności orzecznictwa liczony poprzez odniesienie liczby spraw, w których orzeczenia uchylono i zmieniono do ogólnej liczby spraw zakończonych merytorycznie orzeczeniem podlegającym zaskarżeniu apelacją wyniósł - 0,02. W dwóch rozpoznawanych przez kandydatkę sprawach sąd okręgowy uchylił orzeczenie z przekazaniem sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania i w 21 przypadkach zaskarżone orzeczenie zmienił. Wskaźnik zaskarżalności orzeczeń - liczony poprzez odniesienie liczby spraw z referatu sędziego, w których wniesiono apelację, do ogólnej liczby spraw, w których wydano orzeczenie podlegające zaskarżeniu (1150) wyniósł - 0,03.

Wizytator: Danuta Konopka- sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Bydgoszczy

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Juszczak-Krzyżanowska Małgorzata Sędzia SR kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
7. Zduński Igor Mateusz Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 9

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Igor Mateusz Zduński urodził się 21 września 1977 r. w Bydgoszczy. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dniu 21 września 2004 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od 1 grudnia 2004 r. do 31 marca 2005 r. był zatrudniony w Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. na stanowisku specjalisty do spraw prawno-administracyjnych. Od 1 maja 2005 r. do 23 lutego 20015 r. pracował na stanowisku referendarza sądowego w X Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 9 lutego 2015 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu i orzekał w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 18 września 2018 r. został przeniesiony z dniem 1 października 2018 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, gdzie orzeka w I Wydziale Cywilnym. Od 25 lipca 2018 r. pełni funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z 26 lutego 2008 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Ryzyko nowatorstwa w polskim prawie karnym”.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali kandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazali się kandydatami lepszymi niż osoba przedstawiona do powołania.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator wskazał, że przeprowadzona ocena orzecznictwa pozwala na wyrażenie umiarkowanie pozytywnej opinii o jego kandydaturze na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego. Kandydat ma stosunkowo krótki staż jako sędzia (4 lata), lecz wcześniej przez prawie 10 lat orzekał jako referendarz sądowy w sprawach wieczystoksięgowych. Metodologia pracy Pana sędziego w zasadzie (poza kilkoma przypadkami opóźnienia w wyznaczeniu terminu pierwszej rozprawy) nie budzi zastrzeżeń. Protokoły są czytelne i oddają przebieg rozprawy. Konstrukcja sporządzanych wyroków jest prawidłowa. Orzeczenia odpowiadają obowiązującym przepisom, są czytelne. Uzasadnienia odpowiadają wymogom określonym w art. 328 § 2 k.p.c. Są zwięzłe, mają przejrzystą konstrukcję i zawierają rozważania, tak co do ustaleń faktycznych, jak i oceny dowodów oraz subsumcji prawnej ustalonego stanu faktycznego. Wszystkie dowody przeprowadzone w sprawie są poddawane stosownej ocenie. Uzasadnienia wyroków są napisane językiem prawniczym, a jednocześnie zrozumiałym dla stron postępowania. Na podkreślenie zasługuje, że wszystkie uzasadnienia wyroków zostały sporządzone w terminie określonym w art. 328 § 1 k.p.c. W okresie orzekania w Sądzie Rejonowym w Świeciu, kandydat załatwił więcej spraw kategorii „C” oraz „Ns” od liczby spraw przydzielonych. Także zachowanie opiniowanego na sali rozpraw nie budzi zastrzeżeń. W żadnej ze spraw przydzielonych Kandydatowi nie stwierdzono naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, ani nie stwierdzono niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Ocenę obniża jednak liczba spraw uchylonych oraz zmienionych, a także opóźnienia w podejmowaniu pierwszych czynności we wskazanych wcześniej sprawach.

Wizytator: ogusław Goraj — sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów