Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 916/2019

Sąd: Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu
Data posiedzenia: 15 października 2019 – 18 października 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 46 z 2019
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-10-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Bar Julia Kazimiera radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 0
PRZECIW 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 18

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Julia Kazimiera Bar urodziła się 21 kwietnia 1971 r. w Oławie. W 1995 r. ukończyła wyższe studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 1996 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie marketingu w Narodowej Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, z oceną dobrą. W dniu 11 kwietnia 2000 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. „Sny i wróżby ludowe jako źródło wiedzy o przyszłości”, uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2007-2010 była zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. prawnych w Kancelarii Radcy Prawnego we Wrocławiu a w latach 2008-2010 w Impel S.A. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2010-2013 pracowała jako asystentka notariusza w Kancelarii Notarialnej we Wrocławiu. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w 2013 r. złożyła egzamin radcowski z łącznym wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z dnia 21 maja 2013 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. W latach 2013-2015 była zatrudniona jako radca prawny w Kancelarii K&L Legał Granat i Wspólnicy Sp.k. we Wrocławiu a od 19 stycznia 2015 r. w Kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.k. we Wrocławiu. Od 3 września 2013 r. wykonuje zawód radcy prawnego w indywidualnej Kancelarii Radcy Prawnego we Wrocławiu. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Brała udział w szkoleniach zawodowych.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Julii Kazimiery Bar sporządziła Pani Małgorzata Brulińska - sędzia wizytator ds. egzekucyjnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, która uznała, że kandydatka jest osobą o należytym poziomie wiedzy prawniczej i kultury osobistej. Podkreśliła terminowość, sprawność podejmowanych czynności, ich wysoką jakość i sumienność, z jaką opiniowana podchodzi do obowiązków procesowych. Ponadto wskazała na staranność w działaniu oraz duże doświadczenie zawodowe, przejawiające się w racjonalnym, przemyślanym podejściu do najczęstszej problematyki, pojawiającej się w analizowanych sprawach, obejmującej roszczenia dochodzone od ubezpieczyciela sprawcy wypadku komunikacyjnego o zadośćuczynienie łub/i odszkodowanie. Sędzia wizytator zaznaczyła, że opiniowana podejmowała w nich szereg właściwych i skutecznych działań, które doprowadziły do uwzględnienia we wszystkich analizowanych sprawach prawie w całości żądań powodów w postępowaniach zarówno pierwszo-, jak i drugoinstancyjnych. Podkreśliła jednak, że spektrum badanych spraw stanowiły te wynikające z odpowiedzialności gwarancyjnej ubezpieczyciela sprawcy szkody powstałej w wyniku wypadku komunikacyjnego. W ocenie sędzi wizytator były to sprawy jedynie dwojakiego rodzaju, z wyłączeniem sprawy o ubezwłasnowolnienie i spraw dotychczas niezakończonych o zapłatę dotacji przedmiotowo-celowej. Sędzia wizytator wskazała, że wprawdzie kandydatka w badanych sprawach wykazała się w pełni merytorycznym i profesjonalnym przygotowaniem, to jednak w istocie wyłącznie jednorodzajowość analizowanych spraw nie pozwalana przedstawienie wniosku, że w jej wypadku wiedza z szerszego zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, chociażby z dziedziny prawa rzeczowego, spadkowego, z zakresu ksiąg wieczystych, prawa rodzinnego, czy też egzekucji, daje podstawę do stwierdzenia, że zasób wiedzy również w tych dziedzinach, a także zdobyte umiejętności praktyczne oraz doświadczenie zawodowe, stanowią o posiadanych przez nią predyspozycjach do wykonywania zawodu sędziego. Reasumując, sędzia wizytator wyraziła pogląd, że Pani Julia Kazimiera Bar może być dobrą kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

Wizytator: Małgorzata Brulińska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Brzozowska Sylwia Agnieszka asystent pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9 18
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Sylwia Agnieszka Brzozowska urodziła się 30 października 1978 r. we Wrocławiu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia na kierunku administracji w zakresie zarządzania na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2006 była zatrudniona jako asystentka do spraw prawnych w „EFL Service” S. A. z siedzibą we Wrocławiu. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze uzupełniające na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 20 kwietnia do 31 października 2006 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 5 listopada 2007 r. była zatrudniona ponownie na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Obowiązki wykonywała w XIII Wydziale Cywilnym Rodzinnym, a następnie w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z dnia 19 kwietnia 2011 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby a uchwałą Rady Okręgowej Izby Radów Prawnych we Wrocławiu z dnia 25 sierpnia 2011 r. zawieszono prawo do wykonywania przez nią zawodu radcy prawnego. W latach 2017-2018 pełniła funkcję kuratora procesowego dla osób nieznanych z miejsca pobytu. W 2018 r. udzielała porad prawnych w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, w ramach akcji „Tydzień pomocy ofiarom przestępstw”. Z dniem 1 czerwca 2019 r. powierzono jej obowiązki starszego asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Brała udział w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Sylwia Agnieszka Brzozowska posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Sylwii Agnieszki Brzozowskiej zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte przez nią podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego, a następnie starszego asystenta sędziego, kuratora procesowego, wnioski płynące z oceny jej kwalifikacji oraz opinii służbowych, wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a także stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Sylwii Agnieszki Brzozowskiej sporządził Pan Krzysztof Kremis - sędzia wizytator ds. wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który stwierdził, że kandydatka jest asystentem o znacznym stażu pracy. W jego ocenie jej duże doświadczenie zawodowe należy uznać za cechę wyróżniającą ją jako kandydatkę na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Sędzia wizytator zaznaczył, że dokonany przegląd orzeczeń i uzasadnień w sprawach opracowanych przez opiniowaną pozwala na sformułowanie jednoznacznie wyróżniającej opinii o jej pracy. Podkreślił, że uzasadnienia orzeczeń sporządzone przez Panią asystent prezentują wysoki poziom. Zwrócił uwagę na bardzo pozytywną opinię o pracy kandydatki, wyrażaną przez sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu od wielu lat. Sędziowie akcentują profesjonalne podejście Pani asystent do wykonywanych obowiązków, jej zaangażowanie w pracę, odpowiedzialność, rzetelność, zdyscyplinowanie, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, samodzielną organizację pracy, zwracając przy tym uwagę na zdobyte dotychczas umiejętności zawodowe i uzyskane doświadczenie. Sędzia wizytator zaznaczył, że na uwagę zasługuje konsekwentne dążenie Pani asystent do podnoszenia kwalifikacji zawodowych zarówno w zakresie wiadomości teoretycznych, jak i umiejętności praktycznych. W jego ocenie warte zaznaczenia jest również, że - wykorzystując nabytą wiedzę i uzyskane doświadczenie - opiniowana działa także w interesie publicznym, czego wyrazem jest jej uczestnictwo w programie „Tydzień pomocy ofiarom przestępstw”. Zdaniem sędziego wizytatora Pani asystent zasłużyła sobie na uznanie wytrwałością, obowiązkowością i zaangażowaniem prezentowanymi w całym długim okresie wykonywania powierzonych jej obowiązków. Reasumując, sędzia wizytator stwierdził, że Pani Sylwia Agnieszka Brzozowska jest wyróżniającą się asystentką, bardzo sumiennie i rzetelnie wywiązującą się ze swoich obowiązków. Uwzględniając wyróżniający poziom wiedzy, umiejętność argumentacji, formułowania jasnych wypowiedzi, stałe dążenie do podnoszenia kwalifikacji oraz wysoką kulturę osobistą - w ocenie sędziego wizytatora - kandydatura Pani Sylwii Agnieszki Brzozowskiej na stanowisko sędziego sądu rejonowego zasługuje na pełne poparcie.

Wizytator: Krzysztof Kremis

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Czwojda Anna Czesława asystent negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9 0
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 18

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anna Czesława Czwojda urodziła się 24 stycznia 1988 r. w Rawiczu. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 13 września do 17 sierpnia 2014 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Obowiązki wykonywała w VI Wydziale Gospodarczym. Od 18 sierpnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Obowiązki wykonywała w III Wydziale Karnym. Od 1 stycznia 2016 r. do 12 grudnia 2018 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym oraz w II Wydziale Karnym. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 22 maja 2017 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. „Przepadek korzyści majątkowej w polskim prawie karnym”, uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych. Jej rozprawa doktorska została wyróżniona uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 27 czerwca 2017 r. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu z dnia 20 lipca 2017 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej we Wrocławiu. W 2018 r. złożyła w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury egzamin sędziowski, uzyskując 287,5 pkt. Od 13 grudnia 2018 r. pracuje na stanowisku starszego asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Obowiązki wykonuje w II Wydziale Karnym. Brała udział w szkoleniach zawodowych, stypendiach i konferencjach naukowych. Jest autorką publikacji prawniczych, w tym monografii. Prowadziła zajęcia dla studentów prawa i administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z szeroko rozumianego prawa karnego.

Opinie wizytatorów

Sprawozdanie z lustracji pracy Pani Anny Czesławy Czwojdy sporządziła Pani Agata Regulska - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, która stwierdziła, że okres pracy kandydatki jako asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, Sądzie Okręgowym we Wrocławiu oraz w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, sędziowie ocenili bardzo pozytywnie. Sędzia wizytator uznała, że - po analizie przedstawionych do oceny projektów wyroków, postanowień i ich uzasadnień, a także opinii sporządzonej przez Panią sędzię Dorotę Stawicką-Moryc, oceniającej pracę opiniowanej w okresie jej zatrudnienia w Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu - opiniowana wykonuje powierzone jej obowiązki zawodowe wzorowo. Podkreśliła wysoki poziom wiedzy opiniowanej oraz jej praktycznego przygotowania do wykonywania zawodu sędziego. Sędzia wizytator wskazała, że uzasadnienia sporządzone przez opiniowaną są na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Reasumując, stwierdziła, że wszystkie wskazane wyżej cechy, w tym wysokie umiejętności i poziom wiedzy, zaangażowanie w wykonywaną pracę, wyjątkowa pracowitość i sumienność oraz zdolności organizacyjne, w pełni pozwalają uznać, że Pani Anna Czesława Czwojda jest doskonałą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Agata Regulska

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Czesławy Czwojdy sporządziła Pani Dorota Stawicka -Moryc - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu, która uznała, że Pani asystent jest osobą pracowitą i ambitną, o czym może świadczyć przebieg jej pracy zawodowej, który wskazuje, że wiąże ona swoją przyszłość z wymiarem sprawiedliwości, prezentuje profesjonalne podejście do wykonywanych obowiązków, poważnie i z zaangażowaniem traktuje powierzone jej zadania. W ocenie sędzi opiniującej, opierającej się w części na pozytywnych opiniach dotyczących pracy Pani asystent, przedstawionych przez sędziów z nią współpracujących, kandydatka posiada predyspozycje do należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego.

Wizytator: Dorota Stawicka-Moryc

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów