Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 881/2015

Sąd: Sąd Rejonowy w Zabrzu
Data posiedzenia: 28 lipca 2015 – 31 lipca 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 232 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2015-07-2...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 1
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Kulesza Aleksander starszy asystent sędziego pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 81 17
PRZECIW 0 1 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 2 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Aleksander Kulesza ukończył wyższe studia prawnicze w 2004 r. z oceną dobrą. W 2007 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dostateczną. W okresie od l czerwca 2006 r. do 20 kwietnia 2008 r. zatrudniony był w Sądzie Okręgowym w Gliwicach na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywał w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Od 21 kwietnia 2008 r. do chwili obecnej pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, do l kwietnia 2012 r. na stanowisku asystenta sędziego, a po tym dniu na stanowisku starszego asystenta sędziego w pełnym wymiarze czasu pracy. Aktualnie wykonuje obowiązki w IV Wydziale tego Sądu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana asystenta sędziego Aleksandra Kuleszy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie służbowe między innymi Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach , Przewodniczącego oraz Zastępcy Przewodniczącego IV Wydziału tego Sądu, a także bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

Opinia wizytatora

W opinii sędziego wizytatora do spraw cywilnych Pan Aleksander Kulesza wykonuje obowiązki asystenta sędziego bardzo dobrze i spełnia warunki uzasadniające powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Opiniujący stwierdził, że przedłożone projekty orzeczeń i zarządzeń są prawidłowe pod względem formalnym i merytorycznym. Projekty uzasadnień sporządzonych przez kandydata także spełniają wymogi formalne, gdyż zawierają wskazanie podstawy faktycznej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. Projekty te prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny. Zawierają przywołanie stanowiska judykatury i doktryny, są sformułowane jasno i czytelnie, w sposób rzeczowy i klarowny. W konkluzji opiniujący podkreślił, że w oparciu o skontrolowane projekty orzeczeń oraz ich uzasadnień stwierdzić należy, że kandydat opanował przepisy proceduralne i wykazał się umiejętnością stosowania ich w praktyce. Dodał, że przedstawione projekty uzasadnień świadczą o dużej wiedzy z zakresu prawa materialnego oraz samodzielności pracy. Niezależnie od powyższego sędzia wizytator przytacza liczne, a przy tym bardzo dobre opinie o pracy Pana Aleksandra Kuleszy. I tak, Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach stwierdził, że kandydat jest wyróżniającym się asystentem, a poziom wykonywanych przez niego czynności służbowych jest bardzo wysoki. Wykonuje je w sposób rzetelny i sumienny, dobrze organizuje czas pracy a nałożone obowiązki realizuje terminowo. Zastępca Przewodniczącego IV Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach zauważył, że kandydat jest samodzielny, wnikliwy, efektywnie wykorzystuje czas pracy, a poziom wykonywanych przez niego czynności jest bardzo wysoki. Natomiast Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego współpracująca z Panem Aleksandrem Kuleszą podkreśliła, że wielokrotnie formułował on własne stanowiska, które potrafił rzeczowo i merytorycznie uzasadnić. Zwróciła również uwagę na nienaganny stosunek kandydata do przełożonych i współpracowników.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów