Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 145/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Piszu
Data posiedzenia: 22 stycznia 2019 – 25 stycznia 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 261 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-01-2...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Błesiński Jakub pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 28 13
PRZECIW 5 30 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 5 17 5

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Jakub Błesiński urodził się 27 kwietnia 1977 r. w Olsztynie. Od 1 października 1996 r. do 31 stycznia 1998 r. i od 1 do 31 lipca 1998 r. był zatrudniony na stanowisku protokolanta w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze w Europejskiej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Od września do grudnia 2003 r. odbywał aplikację sądową. W okresie od 2 lutego 2004 r. do 31 grudnia 2005 r. był zatrudniony w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Olsztynie na stanowisku aplikanta adwokackiego a w okresie od 3 stycznia 2006 r. do 5 grudnia 2007 r. był zatrudniony na tym samym stanowisku w Kancelarii Adwokackiej adw. Lecha Sobolewskiego w Olsztynie. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, złożył w 2007 r. egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie z dnia 28 września 2007 r. został wpisany na listę adwokatów Olsztyńskiej Izby Adwokackiej. Od 1 lutego 2008 r. prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Olsztynie. Od 8 czerwca 2011 r. wykonuje zwód adwokata także w spółce komandytowo-akcyjnej w której jest komplementariuszem z siedzibą w Olsztynie i oddziałem w Dobrym Mieście. Kandydat systematycznie podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wprawdzie Pan Paweł Wojciech Harmaciński, Pan Daniel Sylweriusz Operacz i Pan Sebastian Woźniak posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe, a niektórzy z nich otrzymali wyższe poparcie środowiska sędziowskiego niż wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydat, jednakże żaden z nich nie uzyskał tak dużego poparcia Rady jak Pan Jakub Błesiński. Krajowa Rada Sądownictwa dokonując wyboru najlepszego kandydata, spośród dobrych i bardzo dobrych uczestników postępowania, uwzględniła przede wszystkim wnioski płynące z ocen kwalifikacyjnych kandydatów, długość stażu ich pracy zawodowej jak również różnorodność doświadczenia zawodowego. Niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie zatem Rada mogła dokonać wyboru jedynie jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Jakub Błesiński jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Zdaniem Rady posiada on najwyższe kwalifikacje merytoryczne z uwagi na długoletnie świadczenie pomocy prawnej w ramach samodzielnej praktyki zawodowej. Poza różnorodnym doświadczeniem zdobytym podczas prowadzenia spraw z zakresu różnych gałęzi prawa, Pan Jakub Błesiński legitymuje się także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w swojej praktyce adwokackiej. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa atrybuty te, dają rękojmię rzetelnego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piszu.

Opinie wizytatorów

Praca i kwalifikacje zawodowe Pana Jakuba Błesińskiego zostały ocenione przez Panią Annę Gorczyńską i Panią Olgę Rybus - sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie. Zdaniem opiniujących, kandydat legitymuje się dobrą wiedzą prawniczą. W sposób rzetelny sporządza pisma procesowe, powołując się w nich na niezbędne aspekty stanu faktycznego, przepisy prawa znajdujące zastosowanie w sprawie, jak również stosowne orzecznictwo. Na rozprawach jest aktywny, zwłaszcza w zakresie prowadzonego postępowania dowodowego. Oceniające podkreśliły, że Pan adwokat zajmuje w imieniu reprezentowanej przez niego strony - racjonalne stanowisko procesowego, które pozwala, na doprowadzenie do zawarcia ugody. Składane przez opiniowanego środki odwoławcze zawierają prawidłowe zarzuty apelacyjne. Zdaniem opiniujących, Pan adwokat Jakub Błesiński spełnia wymogi do objęcia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Anna Gorczyńska, Olga Rybus

Z opinii sporządzonej przez Pana adwokata Stefana Salamona - Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie wynika, że Pan Jakub Błesiński jest osobą sumiennie wywiązującą się ze swoich obowiązków zawodowych, przestrzegającą zasad etyki i godności zawodu adwokata. Na Pana Jakuba Błesińskiego nigdy nie wpłynęły żadne skargi od klientów, sędziów, prokuratorów jak również od przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Wizytator: Stefan Salamon

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Harmaciński Paweł Wojciech negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 46 2
PRZECIW 1 14 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 7 15 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Paweł Wojciech Harmaciński urodził się 1 stycznia 1980 r. w Iławie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył w 2007 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W okresie od 15 listopada 2007 r. do 31 maja 2008 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Iławie. Powierzone obowiązki wykonywał w wydziale grodzkim i w wydziale karnym. Z dniem 1 czerwca 2008 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Powierzone obowiązki wykonywał w VI Wydziale Cywilnym Rodzinnym. W listopadzie i grudniu 2015 r. wykonywał obowiązki służbowe także w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Olsztynie (2/5 etatu, a w pozostałym zakresie - 3,5 etatu - w VI Wydziale Cywilnym Rodzinnym). Od 1 marca 2016 r. czynności pełni wyłącznie w VII Wydziale Karnym Odwoławczym. W 2015 r. ukończył z wynikiem dobrym plus studia podyplomowe z zakresu prawa sądowego dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych, organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Kandydat systematycznie uczestniczy w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Dokonując całościowej oceny kandydatury Pana Pawła Wojciecha Harmacińskiego, Krajowa Rada Sądownictwa podkreśliła jego wysokie kwalifikacje zawodowe. Rada wzięła również pod uwagę okoliczność, że uzyskał on nieco wyższe - niż wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie Pan Jakub Błesiński - poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie (różnica 2 głosów „za”) oraz wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie (różnica 18 głosów „za”). Jednak zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, poziom poparcia organów środowiska sędziowskiego, nie jest w pełni miarodajny i nie odzwierciedla rzeczywistego poziomu kwalifikacji zawodowych poszczególnych kandydatów biorących udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym. Niewątpliwym atutem wybranego do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydata jest bowiem doświadczenie wynikające z wykonywania zawodu adwokata. Wysokie kwalifikacje merytoryczne, specjalistyczna wiedza prawnicza, samodzielność i decyzyjność to walory Pana Jakuba Błesińskiego, które zdaniem Rady, będą dawały rękojmię rzetelnego wykonywania czynności orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ponadto, należy mieć na uwadze, że niniejsze postępowanie konkursowe dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziego sądu rejonowego, zatem Krajowa Rada Sądownictwa - pomimo wysokich kwalifikacji wszystkich osób, w tym Pana Pawła Wojciecha Harmacińskiego - mogła dokonać wyboru tylko jednego kandydata.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Pana Wacława Bryżysa - sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie. W ocenie wizytatora Paweł Wojciech Harmaciński w bardzo dobrym stopniu posiadł umiejętność sporządzania kluczowych dla pracy sędziego dokumentów procesowych. Opiniujący podkreślił umiejętność skupiania się na merytorycznych zagadnieniach związanych bezpośrednio ze sprawą bez zbędnego teoretyzowania. Oceniany przywołuje orzeczenia sądów wyższych instancji oraz komentarze prawnicze tylko w niezbędnym zakresie dla poparcia przyjętego przez sąd rozstrzygnięcia danego problemu. W ocenie wizytatora wyniki osiągnięte w pracy, cechy opiniowanego, opinie przełożonych i sędziów z nim współpracujących pozwalają na stwierdzenie, że Pan Paweł Wojciech Harmaciński spełnia wszystkie wymogi faktyczne i prawne oraz w pełni zasługuje na powołanie go do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Wszyscy sędziowie, z którymi kandydat na bieżąco współpracuje, jak i jego bezpośredni przełożeni wydali o nim pozytywne opinie, niejednokrotnie akcentując inteligencję, pracowitość, sumienność, obowiązkowość oraz wysoki poziom kultury osobistej.

Wizytator: Wacław Bryżys

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Operacz Daniel Sylweriusz negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 10 54 2
PRZECIW 0 9 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 12 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Daniel Sylweriusz Operacz urodził się 15 marca 1976 r. w Łęczycy. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu w Białymstoku, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył w 2003 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Od 29 kwietnia 2003 r. zatrudniony jest w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, początkowo na stanowisku asystenta sędziego a obecnie na stanowisku starszego asystenta sędziego. Powierzone obowiązki wykonywał kolejno w I Wydziale Cywilnym a obecnie pełni je w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W 2011 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego z zakresu „Ekonomia i prawo gospodarcze” a w 2014 r. również z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe z zakresu prawa konstytucyjnego, organizowane na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto, kandydat systematycznie uczestniczy w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Dokonując łącznej oceny kandydatury Pana Daniela Sylweriusza Operacza, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła wysokie kwalifikacje zawodowe tego kandydata oraz poziom jego wiedzy prawniczej. Rada miała również na uwadze, że Pan Daniel Sylweriusz Operacz uzyskał najwyższe, spośród wszystkich kandydatów biorących udział w niniejszym postępowaniu, poparcie organów środowiska sędziowskiego. Mając jednak na uwadze, że postępowanie dotyczy obsady tylko jednego wolnego stanowiska sędziego sądu rejonowego, Krajowa Rada Sądownictwa zobligowana była do dokonania wyboru tylko jednego kandydata. Wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie Pan Jakub Błesiński legitymuje się różnorodnym doświadczeniem zawodowym, uzyskanym podczas prowadzenia spraw z zakresu różnych kategorii. Pan Daniel Sylweriusz Operacz posiada natomiast, jednokierunkowe doświadczenie, zdobyte w pracy tylko w pionie cywilnym. Ponadto, wybrany kandydat w odróżnieniu od Pana Daniela Sylweriusza Operacza, odznacza się w swojej pracy zawodowej samodzielnością i decyzyjnością, które to cechy są niezbędne do pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Krajowa Rada Sądownictwa, dokonując łącznej oceny kandydatury Pana Daniela Sylweriusza Operacza wzięła również pod uwagę, że uzyskał on zaledwie ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe Pana Daniela Sylweriusza Operacza zostały ocenione przez Pana Wojciecha Wacława - sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie. Zdaniem opiniującego, kandydat posiada dużą wiedzę merytoryczną i potrafi ją niewątpliwie wykorzystać w praktyce. Jest bardzo sumienny i pracowity. Cechuje go również wysoka kultura osobista. Projekty orzeczeń i uzasadnień sporządzane są na wysokim poziomie, w sposób klarowny i przejrzysty. W konkluzji oceny, opiniujący podkreślił dużą wiedzę, doświadczenie Pana Daniela Sylweriusza Operacza w stosowaniu prawa oraz umiejętne powoływanie się na poglądy judykatury. Kandydat posiada pozytywne opinie służbowe, które jednoznacznie wskazują na to, że spełnia on wymogi powołania go do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Wojciech Wacław

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Woźniak Sebastian negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 7 22 1
PRZECIW 2 37 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 16 18

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Sebastian Woźniak urodził się 28 listopada 1976 r. w Piszu. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Od 1 kwietnia do 15 grudnia 2003 r. był zatrudniony w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Piszu na stanowisku referenta. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył w 2005 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Z dniem 23 czerwca 2006 r. rozpoczął wykonywanie zawodu radcy prawnego w ramach własnej kancelarii z siedzibą w Piszu. Zajmował się obsługą m.in. Gminy Biała Piska, Nadleśnictwa Pisz i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu. Po zdaniu egzaminu sędziowskiego podjął starania o uzyskanie wpisu na listę adwokatów Izby Białostockiej. Ostatecznie, uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku z 10 lutego 2009 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Białostockiej. Wykonywanie zawodu adwokata rozpoczął z dniem 1 lutego 2012 r.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa, dokonując łącznej oceny kandydatury Pana Sebastiana Woźniaka uwzględniła jego wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz dotychczasowy - kilkunastoletni dorobek zawodowy. Rada miała również na uwadze okoliczność, że Pan Sebastian Woźniak uzyskał nieco wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego, zarówno od wybranego do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydata (różnica 5 głosów „za”) jak również od Pana Pawła Wojciecha Harmacińskiego (różnica 3 głosów „za”). Niemniej jednak, Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie, oceniło kandydaturę Pana Sebastiana Woźniaka najniżej spośród wszystkich kandydatów biorących udział w niniejszym postępowaniu konkursowym. Dokonując wyboru kandydata do przedstawienia z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego, Krajowa Rada Sądownictwa była zobowiązana do uwzględnienia faktu, że konkurs dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziego sądu rejonowego, zatem mogła dokonać wyboru tylko jednego kandydata. Wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie Pan Jakub Błesiński, w ocenie Rady posiada wyższe kwalifikacje merytoryczne jak również uzyskał wyższy stopień z egzaminu zawodowego, niż Pan Sebastian Woźniak. Ponadto Pan Jakub Błesiński systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach.

Opinia wizytatora

Ocenę pracy i kwalifikacji zawodowych Pana Sebastiana Woźniaka sporządzili Pan Zbigniew Paturalski i Pan Rafał Kubicki — sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wizytujący uznali, że kandydat spełnia formalne warunki predysponujące go do objęcia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Z oceny wynika, że kandydat w sposób właściwy wykonuje zawód adwokata. W opinii wizytatorów, posiada on bowiem odpowiedni poziom wiedzy prawniczej i wiedzy ogólnej. Jest zaangażowany i stanowczy w działaniach na rzecz reprezentowanej przez siebie strony, aczkolwiek czyni to w sposób umiarkowany, w zgodzie z prawem i etyką adwokacką. Reasumując, całokształt pracy i kwalifikacji zawodowych kandydata został oceniony pozytywnie.

Wizytator: Zbigniew Paturalski

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów