Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1104/2015

Sąd: Sąd Apelacyjny w Krakowie
Data posiedzenia: 5 października 2015 – 9 października 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. poz. 143 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2015-10-...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 5
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. HEJOSZ Krzysztof Marian sędzia sądu apelacyjnego pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 58 10
PRZECIW 34 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 8

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Krzysztof Marian Hejosz urodził się 24 maja 1968 r. w Bielsku-Białej. Wyższe studia prawnicze ukończył w 1992 r. z oceną dobrą. W 1994 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem l grudnia 1994 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Katowicach. W okresie asesury orzekał w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 4 października 1996 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Katowicach. Powierzone obowiązki pełnił w wydziale cywilnym. Od 15 lutego 2001 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Katowicach, a następnie od 15 września 2001 r. do 14 stycznia 2003 r. sprawował tę funkcję. W latach 2003-2007 pełnił funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Katowicach. Z dniem 29 czerwca 2005 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach. Orzekał w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Od l kwietnia 2007 r. do 30 kwietnia 2013 r. pełnił funkcję Prezesa Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, będąc jednocześnie delegowanym do pełnienia obowiązków sędziego w tym Sądzie. W ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości od l maja 2013 r. orzeka w pełnym wymiarze czasu pracy w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie (początkowo w I Wydziale Cywilnym, a od l października 2014 r. do chwili obecnej w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych).Kandydat systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. W 2009 r. ukończył z wynikiem celującym studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi z uwzględnieniem standardów europejskich. Jest autorem artykułów poświęconych organizacji wymiaru sprawiedliwości. Posiada duże i różnorodne doświadczenie dydaktyczne. Prowadził wykłady i szkolenia m.in. dla aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, aplikantów adwokackich, prokuratorów i pracowników · sądów. Od 2011 r. do chwili obecnej jest wykładowcą z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Od 19 marca 2013 r. jest członkiem Rady Programowej Krajowej Szkoły, powołanej zarządzeniem nr 162/13/DSO Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 marca 2013 r. W 2012 r. prowadził warsztaty z zakresu zarządzania jednostkami wymiaru sprawiedliwości organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach unijnego projektu badawczego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. l i 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów. Zespół wziął również pod uwagę informację zawartą w protokole Kolegium Sądu Apelacyjnego w Kielcach z dnia 25 maja 2015 r. Nr 7/15, że dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143, są przewidziane dla pionu pracy i ubezpieczeń społecznych, a także opinię Przewodniczącego III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W uzasadnieniu stanowiska Zespół podkreślił, że rekomendowani kandydaci posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe, ich kwalifikacje i praca zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziów wizytatorów oraz sędziów przełożonych, uzyskali pozytywną op1mę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej, a także rekomendację Przewodniczącego Wydziału III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie zostaną przedstawione kandydatury Pana Krzysztofa Mariana Hejosza i Pana Dariusza Adama Płaczka.

Opinia wizytatora

Pan Krzysztof Marian Hejosz uzyskał bardzo dobre oceny kwalifikacyjne sporządzone przez Panią Agatę Pyjas-Luty sędziego III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz Pana Pawła Rygla sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Sędzia Agata Pyjas-Luty stwierdziła, że kandydat jest osobą pracowitą i posiadającą umiejętność dobrej organizacji pracy. Świadczą o tym dobre wyniki pracy w ujęciu liczbowym, jak również terminowość sporządzania uzasadnień. Zdaniem opiniującej praca Pana Krzysztofa Mariana Hejosza, prezentowany poziom wiedzy prawniczej, sposób prowadzenia postępowań oraz rzetelność pozwalają ocenić jego kandydaturę na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego jako bardzo dobrą. Sędzia Paweł Rygiel stwierdził zaś, że opiniowany jest pracowity i rzetelny, stale podnosi kwalifikacje, a jego zaangażowanie w działalność pozaorzeczniczą, związaną m.in. z prowadzeniem wykładów dla aplikantów adwokackich oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, nie tylko nie wpływa negatywnie na wykonywanie obowiązków orzeczniczych, lecz świadczy o posiadaniu świetnych zdolności organizacyjnych. W opinii sędziego wizytatora wyniki dokonanej lustracji pozwalają na wysoką ocenę pracy i orzecznictwa Pana Krzysztofa Mariana Rejosza i dają podstawę do sformułowania wniosku, że spełnia on warunki merytoryczne do wykonywania czynności orzeczniczych sędziego sądu apelacyjnego. Pozytywną opinię o kandydacie sporządził również Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach. Pan Krzysztof Marian Hejosz uzyskał także rekomendacje Zastępcy Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, które zostały wydane w związku z prowadzeniem przez kandydata zajęć dla aplikantów adwokackich i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa Przewodniczący III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Krakowie zarekomendował Zespołowi kandydaturę Pana Krzysztofa Mariana Hejosza.

Wizytator: Agata Pyjas-Luta, Paweł Rygel

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Lichota Bożena kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
3. Płaczek Dariusz Adam sędzia sądu apelacyjnego pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie, pozytywnie 86 17
PRZECIW 6 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Dariusz Adam Płaczek urodził się 29 maja 196 6 r. w Lisiej Górze. Wyższe studia prawnicze ukończył w 1991 r. z oceną bardzo dobrą. W 1993 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem l listopada 1993 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tarnowie. W okresie asesury orzekał w wydziale pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 1995 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie. Orzekał w wydziałach: pracy i ubezpieczeń społecznych, ksiąg wieczystych i cywilnym. W latach 2000 -2003 trzykrotnie pełnił obowiązki Przewodniczącego IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Tarnowie. Od 7 kwietnia 2003 r. do 31 maja 2005 r. sprawował funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 31 marca 2005 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie. Orzeka w sprawach pracy i ubezpieczeń społecznych. Od 13 maja 2010 r. pełni funkcję Kierownika Szkolenia w tym Sądzie. W latach 2006-2015 wielokrotnie orzekał w ramach delegacji udzielanych zarówno przez Ministra Sprawiedliwości, jak i Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu.Pan Dariusz Adam Płaczek systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach organizowanych do 2009 r. przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, a następnie Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Sąd Apelacyjny w Krakowie oraz Sąd Okręgowy w Tarnowie. W 2014 r. prowadził wykłady dla adwokatów. Jak wynika z karty zgłoszenia kandydata, od listopada 2010 r. jest on również patronem koordynatorem dla aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. l i 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów. Zespół wziął również pod uwagę informację zawartą w protokole Kolegium Sądu Apelacyjnego w Kielcach z dnia 25 maja 2015 r. Nr 7/15, że dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143, są przewidziane dla pionu pracy i ubezpieczeń społecznych, a także opinię Przewodniczącego III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W uzasadnieniu stanowiska Zespół podkreślił, że rekomendowani kandydaci posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe, ich kwalifikacje i praca zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziów wizytatorów oraz sędziów przełożonych, uzyskali pozytywną op1mę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej, a także rekomendację Przewodniczącego Wydziału III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie zostaną przedstawione kandydatury Pana Krzysztofa Mariana Hejosza i Pana Dariusza Adama Płaczka.

Opinia wizytatora

Pan Dariusz Adam Płaczek uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Monikę Kowalską sędziego wizytatora do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Sędzia wizytator podkreśliła, że kandydat jest osobą o szerokiej wiedzy, pracowitą, sumienną i rzetelną w wykonywaniu powierzonych mu obowiązków. Orzecznictwo kandydata jest utrzymane na bardzo wysokim poziomie, jego stabilność jest wysoka, a sprawność postępowania wzorowa. Zdaniem opiniującej ocena pracy i orzecznictwa Pana Dariusza Adama Płaczka, jak również jego przymioty osobiste dają podstawę do sformułowania wniosku, że jest on bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Pozytywną opinię o kandydacie sporządził również Prezes Sądu Okręgowego w Tarnowie. Podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa Przewodniczący III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Krakowie udzielił rekomendacji Panu Dariuszowi Adamowi Płaczkowi.

Wizytator: Monika Kowalska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Zawicka Wanda Maria sędzia sądu apelacyjnego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 18 0
PRZECIW 73 11
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 8

Uzasadnienie wyboru przez KRS

formach doskonalenia zawodowego, a dodatkowo posiadają doświadczenie dydaktyczne. ' Wieloletnie doświadczenie zawodowe posiadają również pozostali kandydaci biorący udział w tym konkursie. Jednakże uzyskane przez nich oceny kwalifikacyjne nie są tak wysokie, jak oceny uzyskane przez kandydatów przedstawionych z wnioskiem o powołanie. Pani Wanda Maria Zawicka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną, Pan Andrzej Żelazowski zaś ocenę dobrą.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Żelazowski Andrzej sędzia sądu apelacyjnego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie, pozytywnie 20 0
PRZECIW 70 7
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 12

Uzasadnienie wyboru przez KRS

formach doskonalenia zawodowego, a dodatkowo posiadają doświadczenie dydaktyczne. ' Wieloletnie doświadczenie zawodowe posiadają również pozostali kandydaci biorący udział w tym konkursie. Jednakże uzyskane przez nich oceny kwalifikacyjne nie są tak wysokie, jak oceny uzyskane przez kandydatów przedstawionych z wnioskiem o powołanie. Pani Wanda Maria Zawicka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną, Pan Andrzej Żelazowski zaś ocenę dobrą.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów