Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1107/2015

Sąd: Sąd Rejonowy w Inowrocławiu
Data posiedzenia: 5 października 2015 – 9 października 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 356 z 2015 r.
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2015-10-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Bonowicz Natalia Helena Referendarz SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 56 15
PRZECIW 2 25 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Natalia Helena Bonowicz urodziła się 31 sierpnia 1976 r. w Augustowie. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem bardzo dobrym i uzyskała w dniu 10 maja 2000 r. tytuł zawodowy magistra. W okresie od stycznia 2001 r. do sierpnia 2001 r. pracowała w Kancelarii Radców Prawnych Piszczek i Partnerzy s.c. na stanowisku referenta do spraw prawnych, a następnie w Kancelarii Adwokackiej Jerzego Dobrzańskiego w Olsztynie, gdzie była zatrudniona na stanowisku referenta do spraw prawnych od lutego 2002 r. do marca 2003 r. W tym czasie odbywała również aplikację sądową (lata 2001-2004). Egzamin sędziowski złożyła we wrześniu 2004 r. z oceną dobrą. Od października 2004 r. do kwietnia 2006 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w XI Wydziale Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Toruniu, zaś od maja 2006 r. do lipca 2006 r. pełniła obowiązki asystenta w X Wydziale Grodzkim tego sądu. Z dniem l sierpnia 2006 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Toruniu i od tego czasu do chwili obecnej orzeka w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych tego sądu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując na stanowiskach: referenta do spraw prawnych w kancelarii radców prawnych i kancelarii adwokackiej, asystenta sędziego i referendarza sądowego. Pani Natalia Helena Bonowicz stale podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach organizowanych w ramach wymiaru sprawiedliwości. Ponadto uzyskuje dobre wyniki statystyczne, cechuje ją wysoka kultura osobista oraz właściwy stosunek do współpracowników i przełożonych. Oprócz pozytywnej oceny kwalifikacyjnej wizytatora, kandydatka uzyskała również bardzo dobre opinie służbowe prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu oraz przewodniczącej i zastępcy przewodniczącej Wydziału Ksiąg Wieczystych tego sądu, z których wynika, że jest osobą sumienną, rzetelną, a ponadto posiada wysoką kulturę osobistą. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Natalii Heleny Bonowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wyższe oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego, a także zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Opinia wizytatora

Kandydatka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez wizytatora Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Barbarę Jankowską-Kocon. Zdaniem sędzi wizytator analiza pracy Pani referendarz Natalii Heleny Bonowicz potwierdza pozytywną ocenę wyrażoną w poprzednich opiniach z maja i października 2014 r. Analiza danych statystycznych opiniowanej wskazuje, że uzyskuje ona bardzo dobre wyniki ilościowe. Liczba spraw załatwionych przez kandydatkę jest wyższa od średniej załatwień w skali okręgu, apelacji i kraju. Utrzymuje dobrą stabilność orzecznictwa. Niska zaskarżalność orzeczeń opiniowanej świadczy o jej dobrym przygotowaniu merytorycznym. Analiza akt spraw rozpoznawanych przez kandydatkę uzasadnia twierdzenie, że wnioski rozpoznawane były wnikliwie, a uzasadnienia postanowień oddalających żądania w nich zawarte trafnie wskazywały na przeszkody do dokonania wpisu. Wnioski wieczysto-księgowe w załatwianych przez opiniowaną sprawach dotyczyły różnorodnych zagadnień i odnosiły się do wszystkich działów ksiąg wieczystych. W ocenie sędziego wizytatora Pani referendarz Natalia Helena Bonowicz w sprawach poddanych kontroli wykazała się znajomością prawa materialnego i procesowego.

Wizytator: Barbara Jankowska-Kocon

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Koc Stanisław Michał Asystent sędziego SO negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1 33 0
PRZECIW 7 47 4
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 11

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan asystent Stanisław Koc legitymuje się niższymi kwalifikacjami zawodowymi od kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie. Ponadto posiada krótsze doświadczenie zawodowe w ramach wymiaru sprawiedliwości. Jest zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy od 29 grudnia 2008 r. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Pan asystent Stanisław Koc uzyskał zaledwie ocenę dostateczną na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Pan asystent Stanisław Koc nie uzyskał pozytywnej oceny Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz pozytywnej opinii Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów