Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 463/2020

Sąd: Sąd Rejonowy w Sosnowcu
Data posiedzenia: 16 czerwca 2020 – 19 czerwca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. poz. 807 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Jarmołowicz Piotr adwokat pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 12 12
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 7

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Piotr Jarmolowicz urodził się 17 sierpnia 1976 r. w Sosnowcu. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z 24 listopada 2005 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od 10 kwietnia 2006 r. wykonuje zawód adwokata w kancelarii adwokackiej z siedzibą w Sosnowcu. Od 29 września 2006 r. współpracuje z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu (umowa o świadczenie usiug prawnych). Ponadto od 18 marca 2013 r. do 31 grudnia 2015 r. prowadził obsługę prawną Tauron Sprzedaż Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie w ramach umowy zlecenia zawartej z Kancelarią Radcy Prawnego Zbigniewa Cichego, a od 2 października 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r. świadczył usługi prawne dla EDF Polska S.A., Fundacji EDF Polska, PGE Energia Ciepła S.A., Fundacji PGE Energia Ciepła. Od 25 października 2010 r. do 10 września 2015 r. pełnił funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Katowicach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Jarmołowicza do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie kilkunastoletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu adwokata, uzyskana ocena kwalifikacji, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Opinie wizytatorów

Sędzia wizytator do spraw cywilnych stwierdziła, że kandydat prawidłowo wykonuje obowiązki pełnomocnika procesowego i spełnia warunki wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. We wskazanych sprawach reprezentował strony jako pełnomocnik z wyboru. Wykonywał obowiązki pełnomocnika procesowego rzetelnie i poprawnie. Z adekwatną do okoliczności spraw aktywnością występował osobiście na wszystkich wyznaczonych terminach rozpraw składając oświadczenia;, wnioski i zadając pytania świadkom. Sporządzane pisma procesowe odpowiadały wymogom formalnym. Pozwy zawierały prawidłowo określone żądanie i przytoczenie okoliczności faktycznych, uzasadniających żądanie, a także wnioski o przeprowadzenie dowodów odpowiednich dla wykazania faktów, na które pełnomocnik się powoływał. Prawidłowe były również pozostałe pisma procesowe, w tym w szczególności odpowiedzi na pozew (wniosek). Zawarte w pismach i zgłaszane na rozprawach tezy dowodowe nie budziły zastrzeżeń, dotyczyły faktów istotnych dla rozstrzygnięcia. Kandydat w terminie wykonywał zarządzenia przewodniczącego. Sędzia wizytator dodała, że nie stwierdziła przypadku odrzucenia spóźnionego lub niedopuszczalnego środka zaskarżenia, jak również zwrotu pisma, którego braków nie uzupełniono. Opiniowany podejmował czynności procesowe zgodne z interesem prawnym mandantów. Podejmowane przez niego czynności - w stosunku do sądu i stron postępowania nie budziły zastrzeżeń. Pan Piotr Jarmołowicz przy sporządzaniu pism procesowych i opinii w sposób profesjonalny posługuje się językiem prawniczym i posiada umiejętność logicznego wnioskowania. Na podkreślenie zasługuje wysoki poziom merytoryczny sporządzanych przez niego pism procesowych oraz duże zaangażowanie. Opiniująca podkreśliła, że niektóre z kontrolowanych spraw miały skomplikowany charakter. Kandydata cechuje duża efektywność jego pracy, bowiem w przeważającej większości prowadzonych przez niego spraw zapadały korzystne dla jego mocodawcy rozstrzygnięcia.

Wizytator: Ewa Dyja

Sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich stwierdziła, że występowanie kandydata w charakterze zastępcy procesowego (pełnomocnika strony w postępowaniu cywilnym) nie budzi zastrzeżeń. W kontrolowanych sprawach sporządzane pisma procesowe odpowiadały wymogom formalnym, zawierały prawidłowo określone żądania, stanowiska reprezentowanych stron, przytoczenie okoliczności faktycznych. Strony były przez opiniowanego reprezentowane z należytą starannością, osobiście uczestniczył on w prawie wszystkich rozprawach aktywnie biorąc udział w toczących się postępowaniach, składając oświadczenia, wnioski, zadając pytania. W żadnej z kontrolowanych spraw kandydat nie wniósł apelacji, w większości spraw uwzględnione zostało stanowisko reprezentowanej przez niego strony. Skontrolowane sprawy wskazują na należytą wiedzę opiniowanego w zakresie prawa rodzinnego materialnego oraz znajomość procedury cywilnej.

Wizytator: Anna Ceglarek-Wnuk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Magiera Mateusz radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 1
PRZECIW 5 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Mateusz Magiera urodził się 16 kwietnia 1983 r. w Katowicach. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lipca 2010 r. do 31 sierpnia 2012 r. był zatrudniony w Kancelarii Radców Prawnych M. Nawrot i Wspólnicy s.c. z siedzibą w Katowicach jako prawnik. Od 20 sierpnia 2013 r. do 18 grudnia 2013 r. pracował w Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu na stanowisku starszego referenta. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w 2013 r. złożył egzamin radcowski z łącznym wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach z 16 października 2013 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 6 stycznia 2014 r. wykonuje zawód radcy prawnego we własnej kancelarii z siedzibą w Sosnowcu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa mając zatem na uwadze dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydatów, uzyskane przez nich oceny kwalifikacyjne, poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz wszechstronnie analizując całą dokumentację dotyczącą uczestników niniejszego postępowania, w tym załączone do kart zgłoszenia, między innymi, opinie służbowe i informacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych uznała, że kandydaci, którzy nie zostali przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie nie wypełniają w stopniu wyższym niż Pan Piotr Jarmołowicz ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Opinie wizytatorów

Sędzia wizytator do spraw cywilnych stwierdziła, że kandydat reprezentował strony zarówno jako pełnomocnik z wyboru, jak i pełnomocnik z urzędu. Wykonywał obowiązki pełnomocnika procesowego rzetelnie i poprawnie. Uczestniczył z adekwatną do okoliczności spraw aktywnością, występował osobiście na wszystkich wyznaczonych terminach rozpraw składając oświadczenia, wnioski i zadając pytania świadkom. W kontrolowanych sprawach sporządzane pisma procesowe odpowiadały wymogom formalnym. Pozwy zawierały prawidłowo określone żądanie i przytoczenie okoliczności faktycznych, uzasadniających żądanie, a także wnioski o przeprowadzenie dowodów odpowiednich dla wykazania faktów, na które pełnomocnik się powoływał. Prawidłowe były również pozostałe pisma procesowe, w tym w szczególności odpowiedzi na pozew (wniosek). Zawarte w pismach i zgłaszane 5 na rozprawach tezy dowodowe nie budziły zastrzeżeń, dotyczyły faktów istotnych dła rozstrzygnięcia. Opiniowany w terminie wykonywał zarządzenia przewodniczącego. Sędzia wizytator dodała, że nie stwierdziła przypadku odrzucenia spóźnionego lub niedopuszczalnego środka zaskarżenia, jak również zwrotu pisma, którego braków nie uzupełniono. Kandydat podejmował czynności procesowe zgodne z interesem prawnym mandantów. Podejmowane przez niego czynności w stosunku do sądu i stron postępowania nie budziły zastrzeżeń. Opiniująca podkreśliła, że sprawy przedstawione do oceny przez kandydata nie należały do skomplikowanych. Dodała, że Pan Mateusz Magiera sporządził cztery zażalenia. Wszystkie zażalenia były wolne od braków formalnych. W żadnej z przedstawionych spraw opiniowany nie sporządził apelacji. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, po analizie sporządzonych przez kandydata pism procesowych, że posiadł on zdolność swobodnego posługiwania się językiem prawniczym i logicznego wnioskowania, a także właściwej interpretacji przepisów. Dodała, że w oparciu o przeprowadzoną kontrolę akt spraw uważa, że Pan Mateusz Magiera prawidłowo wykonuje obowiązki pełnomocnika procesowego i spełnia warunki wymagane od osób ubiegających się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Ewa Dyja

Sędzia wizytator do spraw karnych stwierdził, że opiniowany spełnia formalne warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Wykazuje też odpowiedni stopień doświadczenia zawodowego i życiowego. Z lustracji spraw, jakie poddano analizie wynika, że kandydat występując w sprawach karnych i wykroczeniowych jako obrońca lub pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego aktywnie uczestniczył w czynnościach procesowych. Wykazywał inicjatywę dowodową. Zadawał pytania przesłuchiwanym osobom zgodnie z interesem klienta, którego reprezentował. Składał wnioski dowodowe uzasadniając za każdym razem, jakie okoliczności przez to mają być udowodnione. Z protokołów rozpraw wynika, że w stosunku do stron i sądu zachowywał się nienagannie. Opiniujący wskazał, że w kilku sprawach działania kandydata były skuteczne, uzyskiwał korzystne rozstrzygnięcie dla swoich klientów. Problemem są jednak błędy w prawidłowym formułowaniu wniosku o uzasadnienia wyroków w sprawach karnych, niezgodnie z treścią art. 422 § 2 Kodeksu postępowania karnego. Sędzia wizytator dodał także, że w jednej sprawie kandydat błędnie sformułował wniosek odwoławczy naruszając tym samym przepis art. 454 § 1 Kodeksu postępowania karnego w brzmieniu obowiązującym w dacie sporządzania apelacji i tym samym przepis art. 437 § 1 Kodeksu postępowania karnego. Sporządzając środki odwoławcze od wydanych orzeczeń opiniowany same zarzuty formułował natomiast prawidłowo (z uwagami dotyczącymi jednej sprawy) i uzasadniał je w sposób szczegółowy.

Wizytator: Andrzej Czaputa

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Pawłowska-Pelc Marzena starszy asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 7 10
PRZECIW 2 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4 9

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Marzena Pawłowska-Pelc urodziła się 6 grudnia 1979 r. w Brzozowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krośnie, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 23 marca 2007 r. do 17 marca 2011 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w II Wydziale Karnym tego Sądu. Od 18 marca 2011 r. pracuje w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, kolejno na stanowisku asystenta sędziego, a od 12 października 2015 r. starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała początkowo w II Wydziale Karnym, a od 7 maja 2019 r. pełni je w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa mając zatem na uwadze dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydatów, uzyskane przez nich oceny kwalifikacyjne, poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz wszechstronnie analizując całą dokumentację dotyczącą uczestników niniejszego postępowania, w tym załączone do kart zgłoszenia, między innymi, opinie służbowe i informacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych uznała, że kandydaci, którzy nie zostali przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie nie wypełniają w stopniu wyższym niż Pan Piotr Jarmołowicz ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Opinie wizytatorów

W zakresie spraw karnych w ocenie stwierdzono, że analiza danych przedstawionych w ocenie wskazuje na duże doświadczenie kandydatki w pracy na stanowisku asystenta sędziego, znaczne obciążenie i dobrą efektywność pracy na tle średnich wyników pracy asystentów sędziego, a analiza skontrolowanych projektów orzeczeń i uzasadnień uzasadnia pozytywną ocenę dla jej przygotowania zawodowego i takie same prognozy dla umiejętnego stosowania prawa w praktyce.

Wizytator: Małgorzata Sobieska

W zakresie spraw cywilnych w ocenie stwierdzono, że skontrolowane projekty uzasadnień sporządzone zostały zgodnie z wymogami art. 328 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zawierają także ustosunkowanie się do zarzutów apelacji lub zażalenia. Rozważania prawne zawierają przytoczenie przepisów prawa, odwołanie się do orzecznictwa lub literatury oraz przyporządkowanie ustalonego stanu faktycznego do konkretnej normy prawej. W projektach występowały drobne omyłki pisarskie, logiczne, czasami niedokładności. W dwóch sprawach stwierdzono innego rodzaju uchybienia, które jednak nie były istotne na tyle, aby wpływały na ogólną pozytywną ocenę pracy opiniowanej. Z przesłanych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie danych wynika, że kandydatka jest bardzo efektywna, liczba spraw przydzielanych i wykonywanych obowiązków jest większa niż średnia innych asystentów. Pani Marzena Pawłowska-Pelc jest doświadczonym asystentem sędziego.

Wizytator: Gabriela Ott

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów