Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 23/2020

Sąd: Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim
Data posiedzenia: 8 stycznia 2020 – 10 stycznia 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 667 z 2019
Pobierz uchwałę:https://adm.courtwatch.pl/wp-content/blo...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 7
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 6

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Gmaj Jacek Aleksander Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA Jednogłośnie 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Jacek Aleksander Gmaj urodził się 15 sierpnia 1964 r. w Nowym Mieście nad Pilicą. Od 9 września 1985 r. do 30 kwietnia 1989 r. pracował w Wytwórczo-Usługowej Spółdzielni Pracy w Tomaszowie Mazowieckim na stanowisku Inspektora BHP.Od 16 października 1989 r. do 31 lipca 1990 r. był Prezesem Zarządu w Spółdzielczym Ośrodku Szkoleniowo-Doradczym „Polsimf’ w Tomaszowie Mazowieckim.Od 16 października 1990 r. do 30 kwietnia 1996 r. był zatrudniony w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim na stanowisku Podinspektora i Kierownika Biura Organizacyjnego, W 1992 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 1994 r. do 12 września 1996 r, odbywał aplikację sądową pozaetatową w okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Egzamin sędziowski zdał 11 września 1996 r. z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 października 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 września 1998 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie do chwili obecnej orzekaw II Wydziale Karnym. Od 1 stycznia 2007 r. pełni funkcję Przewodniczącego tego Wydziału, a z dniem 20 kwietnia 2007 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim, którą sprawował do 19 kwietnia 2015 r. W 2019 r. ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie służby zagranicznej i międzynarodowej, z wynikiem bardzo dobrym. Od 1999 r, był wielokrotnie delegowany do uzupełnienia składu orzekającego w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim w IV Wydziale Karnym, a następnie IV Wydziale Karnym-Odwoławczym. Pan sędzia stałe podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, uczestnicząc w kursach i szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali uczestnicy niniejszej procedury nominacyjnej nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu wyższym niż Pan sędzia Robert Sobczak

Opinie wizytatorów

Sędzia wskazał, że kandydat wykazuje bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, co przekłada się na wysoki poziom orzecznictwa. Osiągane przez niego wyniki, w szczególności jakościowe, są bardzo dobre, zaś wskazane uchybienia w zakresie sprawności postępowania nie zmieniają ogólnej opinii o kandydacie i z pewnością nie będą występowały w przypadku ewentualnego orzekania przez Pana sędziego w wydziale odwoławczym sądu okręgowego. Pan sędzia powierzone mu zadania wykonuje z dużym zaangażowaniem, w sposób sumienny i rzetelny. Posiada zdolność właściwego organizowania pracy i umiejętność pracy w zespole, czego dowiódł sprawując przez wiele lat funkcję Przewodniczącego Wydziału i Prezesa Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim. Jak wynika z opinii sędziów współpracujących z kandydatem oraz z obserwacji własnych sędziego wizytatora, Pan sędzia jest osobą0 wysokim poziomie kultury osobistej, uprzejmą, opanowaną i koleżeńską. Nie są także znane jakiekolwiek zastrzeżenia, co do zachowania Pana sędziego poza miejscem pracy. Opisane cechy zarówno osobiste, jak i zawodowe kandydata, w połączeniu z nienaganną postawą moralną powodują, że Pan sędzia Jacek Aleksander Gmaj jest bardzo dobrym kandydatem do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim

Wizytator: Jacek Gasiński - sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim

Sędzia wizytator wskazał, że przeprowadzona opinia w pełni potwierdza wnioski wypływające z wcześniejszej oceny dotyczącej kwalifikacji kandydata, w związku z ubieganiem się przez niego o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator w pełni przychylił się do stwierdzeń zawartych we wcześniejszej opinii, że Pan sędzia wykazuje bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, co przekłada się na wysoki poziom orzecznictwa. Osiągane przez niego wyniki, w szczególności jakościowe, są bardzo dobre, zaś wskazane uwagi w zakresie sprawności postępowania, wypływające zresztą z uwarunkowań obiektywnych, nie zmieniają ogólnej opinii o kandydacie.

Wizytator: Krzysztof Gąsior - sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, wizytator ds. karnych

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Nalepa Rafał Marcin Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA Jednogłośnie 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Rafał Marcin Nalepa urodził się 28 października 1978 r. w Tomaszowie Mazowieckim. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa1 Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra prawa. Od 1 października 2002 r. do 30 września 2005 r. odbywał aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Egzamin sędziowski złożył 12 września 2005 r. z łączną oceną dobrą. Z dniem 1 lutego 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie do 30 kwietnia 2006 r. orzekał w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 1 czerwca 2006 r. do 4 grudnia 2006 r. orzekał w VII i VIII Wydziale Grodzkim, od 5 grudnia 2006 r. do 15 kwietnia 2008 r. - w VII Wydziale Grodzkim, a od 16 kwietnia 2008 r. - w II Wydziale Karnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 kwietnia 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim i kontynuował orzekanie w II Wydziale Karnym. Od 19 września 2011 r. do chwili obecnej pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Od 2010 r. do 2018 r. orzekał wielokrotnie na delegacjach jednodniowych do rozpoznawania spraw w IV Wydziale Karnym- Odwoławczym Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Pan sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, uczestnicząc w kursach i szkoleniach organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali uczestnicy niniejszej procedury nominacyjnej nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu wyższym niż Pan sędzia Robert Sobczak.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator wskazał, że jest bardzo dobrym, wartościowym kandydatem do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Predysponuje go do tego wysoki poziom wiedzy prawniczej, umiejętność jej wykorzystywania w praktyce orzeczniczej, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz cechy osobowościowe, takie jak pracowitość, opanowanie, decyzyjność, sumienność i umiejętność organizowania pracy, czemu towarzyszy wysoka kultura osobista oraz urzędowania. W uzupełniającej ocenie kwalifikacji Pana sędziego Rafała Marcina Nalepy, sędzia wizytator za aktualne uznał wszystkie wnioski wypływające z poprzedniej oceny. Wystawił kandydatowi bardzo dobrą ocenę na wszystkich płaszczyznach jego pracy. Pan sędzia Rafał Marcin Nalepa jest sprawnym i zorganizowanym kandydatem. Dzięki pracowitości, należytej organizacji pracy oraz decyzyjności, spośród „najstarszych spraw” podlegających kontroli zdecydowana większość to sprawy ledwie kilkumiesięczne. Efektu szybkości orzekania kandydat nadal nie osiąga kosztem jakości i stabilność orzecznictwa. W ponad trzyletnim okresie objętym kontrolą - tak w związku z opinią uprzednią, jak i uzupełniającą - stwierdzono tylko jeden przypadek uchylenia sprawy z jego referatu i przekazania jej do ponownego rozpoznania przez sąd odwoławczy. Analiza zakresu, sposobu i powodów zmian wyroków w instancji odwoławczej nadal uprawnia do postawienia tezy, iż mimo często szerokiego zakresu zaskarżenia, instancyjna korekta orzeczeń jedynie incydentalnie dotyczyła rozstrzygnięć o winie lub niewinności podsądnych, czy kwalifikacji przypisanych im czynów. Orzeczenia i ich uzasadnienia redagowane są wzorcowo, w sposób wyróżniający opiniowanego na tle sędziów orzekających w sądach rejonowych okręgu. Motywacja poszczególnych rozstrzygnięć jest zrozumiała i rzeczowa. Sposób korzystania z orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych oraz stanowisk komentatorów świadczy o znajomości poglądów judykatury i doktryny oraz umiejętności ich stosowania w praktyce w odniesieniu do poszczególnych sytuacji procesowych i stanów faktycznych. Podsumowując - Pan sędzia Rafał Marcin Nalepa jest bardzo dobrym kandydatem do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Wizytator: Ireneusz Grodek - sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, wizytator ds. karnych

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Niedzielski Bartłomiej Tomasz Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA Jednogłośnie 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Bartłomiej Tomasz Niedzielski urodził się 22 września 1978 r. w Pabianicach. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2002 r. do 31 marca 2003 r. pracował w Biurze Prawnym TEMIDON radcy prawnego Szymona Niedzielskiego na stanowisku aplikanta. Aplikację sądową odbywał od 1 października 2002 r. do 30 września 2005 r. w okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, Egzamin sędziowski złożył12 września 2005 r. z łączną oceną dobrą. Od 1 października 2005 r. do 30 grudnia 2005 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Bełchatowie na stanowisku starszego sekretarza sądowego. Z dniem 1 lutego 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bełchatowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 kwietnia 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bełchatowie, gdzie orzeka w II Wydziale Karnym. Od 20 lutego 2017 r. do chwili obecnej pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, Od 2010 r. wielokrotnie orzekał w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim w ramach delegacji jednodniowych. Pan sędzia stałe podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, uczestnicząc w kursach i szkoleniach organizowanych m.in. przez Krajową Szkolę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali uczestnicy niniejszej procedury nominacyjnej nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu wyższym niż Pan sędzia Robert Sobczak.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator wskazał, że jest on bardzo dobrym i wartościowym kandydatem do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Predysponuje go do tego wysoki poziom wiedzy prawniczej, umiejętność jej wykorzystywania w praktyce orzeczniczej, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz cechy osobowościowe, takie jak pracowitość, opanowanie, decyzyjność, sumienność i umiejętność organizowania pracy, czemu towarzyszy wysoka kultura osobista oraz urzędowania. W uzupełniającej ocenie kwalifikacji Pana sędziego Bartłomieja Tomasza Niedzielskiego, sędzia wizytator za aktualne uznał wszystkie wnioski wypływające z wcześniejszej oceny. Wskazał, że kandydatowi należy wystawić bardzo dobrą ocenę na wszystkich płaszczyznach jego pracy. Pan sędzia Bartłomiej Tomasz Niedzielski jest kandydatem sprawnym i zorganizowanym. Dzięki temu spośród „najstarszych” spraw podlegających kontroli, niemal wszystkie to sprawy ledwie kilkumiesięczne. Jakości i stabilność orzecznictwa jest na bardzo wysokim poziomie, znacznie ponad średnią wydziału, w którym orzeka oraz w skali okręgu. W okresie podlegającym uzupełniającej ocenie odsetek spraw, w których w instancji odwoławczej utrzymano zaskarżone wyroki wyniósł odpowiednio 85% (2018 r.) oraz 100% (I półrocze 2019 r.). W tym też czasie w ani jednym przypadku nie doszło do uchylenia sprawy z jego referatu i przekazania jej do ponownego rozpoznania przez sąd odwoławczy. Tylko w dwóch przypadkach doszło do merytorycznych korekt zaskarżonych orzeczeń. Orzeczenia i ich uzasadnienia redagowane są wzorcowo, w sposób wyróżniający kandydata na tle sędziów orzekających w sądach rejonowych okręgu. Wszystkie uzasadnienia sporządzono w ustawowym terminie. Motywacja poszczególnych rozstrzygnięć jest zrozumiała i rzeczowa. Sposób korzystania z orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych oraz stanowisk komentatorów świadczy o znajomości poglądów judykatury i doktryny oraz umiejętności ich stosowania w praktyce w odniesieniu do poszczególnych sytuacji procesowych i stanów faktycznych. Wszystko to uprawnia do wniosku, że Pan sędzia Bartłomiej Tomasz Niedzielski jest bardzo dobrym kandydatem do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Wizytator: Ireneusz Grodek - sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, wizytator ds. karnych

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Nowak Piotr Andrzej Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA Jednogłośnie 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Piotr Andrzej Nowak urodził się 18 stycznia 1972 r. w Mogilnie. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra prawa. Od 11 września 1995 r. do 31 sierpnia 1996 r, pracował jako referent ds. prawnych, a następnie inspektor kontroli w Wojewódzkim Urzędzie Pracy - Wydział Kontroli Legalności Zatrudnienia w Piotrkowie Trybunalskim. Od 1 września 1996 r. do 15 października 1998 r. odbywał etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Egzamin sędziowski złożył 10 września 1998 r. z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 października 1998 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bełchatowie, gdzie orzekał w wymiarze połowy etatu w II Wydziale Karnym i w połowie etatu w IV Wydziale Pracy. Od 1 lipca 2000 r. pełnił funkcję Przewodniczącego VI Wydziału Cywilno-Karnego, a następnie od 1 grudnia 2001 r. do 30 czerwca 2009 r. - VI Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lipca 2001 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bełchatowie, gdzie orzeka w II Wydziale Karnym. Od 1 stycznia 2012 r. do 20 lutego 2017 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2001-2018 ponad 100 razy był delegowany do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim IV Wydziału Karnego Odwoławczego do uzupełnienia składu orzekającego, w ramach jednodniowych delegacji. Ponadto od 1 marca 2012 r. do 31 sierpnia 2017 r. prowadził zajęcia dydaktyczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, filii w Piotrkowie Trybunalskim, z dziedziny uprawnień ustrojowych organów administracji państwowej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, podstaw prawa karnego materialnego i proceduralnego oraz prawa o wykroczeniach i postępowania w sprawach o wykroczenia. Pan sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, uczestnicząc w kursach i szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali uczestnicy niniejszej procedury nominacyjnej nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu wyższym niż Pan sędzia Robert Sobczak.

Opinie wizytatorów

Sędzia wizytator wskazał, że kandydat wykazuje bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego oraz prezentuje wysoki poziom orzecznictwa. Także osiągnięte wyniki liczbowe trzeba uznać za bardzo dobre. Dotychczasowy okres pracy na stanowisku sędziego, zdobyte doświadczenie życiowe i zawodowe, uprawniają do stwierdzenia, że opiniowany posiada umiejętność podejmowania, nawet bardzo trudnych, decyzji oraz właściwego organizowania sobie pracy, w tym także pracy zespołowej. Sposób prowadzenia rozpraw przez Pana sędziego Piotra Nowaka cechuje się sprawnością i zdecydowaniem. Do cech osobowości sędziego zaliczyć również można pracowitość, terminowość i systematyczność w wykonywaniu czynności. Powierzone zadania wykonuje w sposób zaangażowany, sumienny i rzetelny. Kandydat jest osobą koleżeńską, a przy tym zasadniczą. Potrafi bronić swoich racji rzeczową argumentacją, będąc przy tym otwartym na poglądy innych. Poziom jego kultury osobistej jako wysoki. Brak jest również jakichkolwiek zastrzeżeń, czy też niepokojących sygnałów o zachowaniu się Pana sędziego poza miejscem pracy. Opisane cechy sędziowskie kandydata, w połączeniu z cechami osobowościowymi, w tym nienaganną postawą moralną oraz dużym doświadczeniem zawodowym i dojrzałością życiową powodują, że Pan sędzia Piotr Andrzej Nowak jest bardzo dobrym kandydatem do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Wizytator: Krzysztof Gąsior - ędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, wizytator ds. karnych

W ocenie uzupełniającej kwalifikacji Pana sędziego Piotra Andrzeja Nowaka, sędzia wizytator wskazał, że przeprowadzona opinia uzupełniająca potwierdza wnioski wypływające z poprzedniej oceny. Pan sędzia Piotr Andrzej Nowak wykazuje dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego oraz dobry poziom orzecznictwa. W ponad trzyletnim okresie objętym kontrolą - tak w związku z opinią uprzednią, jak i uzupełniającą - tylko raz doszło do uchylenia wyroku z jego referatu i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. W niewielu też przypadkach instancyjna korekta dotyczyła rozstrzygnięć o winie lub niewinności podsądnych. Osiągnięte wyniki liczbowe nadal są bardzo dobre. Dotychczasowy okres pracy na stanowisku sędziego, zdobyte doświadczenie życiowe i zawodowe, uprawniają do stwierdzenia, że posiada umiejętność podejmowania odpowiednich decyzji oraz właściwego organizowania pracy. Pan sędzia Piotr Andrzej Nowak jest bardzo dobrym kandydatem do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Wizytator: Ireneusz Grodek - sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, wizytator ds. karnych

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Oleśko Marcin Jerzy Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Marcin Jerzy Oleśko urodził się 6 listopada 1977 r. w Łodzi. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2003 r. do 30 września 2006 r. odbywał pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Egzamin sędziowski złożył 19 września 2006 r. z wynikiem ogólnym dobrym. W terminie od 1 października 2006 r. do 31 marca 2007 r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, na własną prośbę z dniem 16 czerwca 2008 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi- Sródmieścia w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2011 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie do chwili obecnej orzeka w VII Wydziale Karnym. Od stycznia 2015 r. jest regularnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, w ramach jednodniowych delegacji. Pan sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, uczestnicząc w kursach i szkoleniach organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali uczestnicy niniejszej procedury nominacyjnej nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu wyższym niż Pan sędzia Robert Sobczak.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator wskazał, że kandydat wykazuje bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, co przekłada się na wysoki poziom orzecznictwa. Osiągane przez niego wyniki liczbowe i jakościowe są bardzo dobre. Do cech osobowości Pana sędziego zaliczyć można pracowitość i terminowość w wykonywaniu czynności. Powierzone mu zadania wykonuje z dużym zaangażowaniem, w sposób sumienny i rzetelny. Posiada zdolność właściwego organizowania sobie pracy i umiejętność pracy w zespole. Jak wynika z opinii przełożonych, sędziów współpracujących z kandydatem oraz z obserwacji własnych sędziego wizytatora, kandydat jest osobą opanowaną, uprzejmą, koleżeńską, służy chętnie pomocą i jest łubiany w środowisku. Ponadto jest dobrze usposobiony zarówno do stron, jak i do wszystkich współpracowników. Poziom kultury osobistej Pana sędziego jest bardzo wysoki. Nie są także znane jakiekolwiek zastrzeżenia, co do zachowania ocenianego poza miejscem pracy. Opisane cechy sędziowskie opiniowanego, w połączeniu z nienaganną postawą moralną oraz osiągniętym już doświadczeniem zawodowym i dojrzałością życiową, powodują, że Pan sędzia Marcin Jerzy Olesko jest bardzo dobrym kandydatem do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Przeprowadzona przez sędziego Krzysztofa Gąsiora opinia uzupełniająca w pełni potwierdziła wnioski wypływające z jego wcześniejszej oceny. Kandydat wykazuje bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, co przekłada się na wysoki poziom orzecznictwa. Pan sędzia Marcin Jerzy Oleśko jest bardzo dobrym kandydatem do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Wizytator: Krzysztof Gąsior - sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, wizytator ds. karnych

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Sobczak Robert Sędzia SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA Jednogłośnie 17
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Robert Sobczak urodził się 1 czerwca 1964 r. w Wieluniu. W okresie od 1 września 1983 r. do 31 marca 1984 r. był zatrudniony w WZGS „SCH” Zakład Obrotu Artykułami Przemyślu Lekkiego w Wieluniu jako pomocnik magazyniera. W 1989 r. ukończy! wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 1989 r. do 21 maja 1992 r. odbywał aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Sieradzu. Egzamin sędziowski złożył 28 lutego 1992 r. z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 21 maja 1992 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bełchatowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1993 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Z dniem 1 czerwca 1996 r. na własną prośbę został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu, gdzie orzekał w II Wydziale Karnym. Od 1 czerwca 1997 r. do 30 czerwca 2009 r. pełnił funkcję Przewodniczącego tego wydziału. W 2009 r. ukończył na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe w zakresie prawa karnego, z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 stycznia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Wieluniu. W 2010 r. ukończył na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania w wymiarze sprawiedliwości, z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 lipca 2011 r. na własną prośbę został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bełchatowie, gdzie orzeka w II Wydziale Karnym. W 2015 r, ukończył na Uniwersytecie Łódzkim studia podyplomowe w zakresie finansów i ekonomii dla sędziów, z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 30 maja 2018 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Bełchatowie na okres czterech lat. Od 1 kwietnia 2019 r. pełni funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Od stycznia 2013 r. jest regularnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Pan sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach zawodowych. W latach 2015-2018 był uczestnikiem I i II Kongresu Psychiatrii Sądowej oraz III i IV Międzynarodowego Kongresu Psychiatrii Sądowej w Łodzi.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana sędziego Roberta Sobczaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wszechstronnej różnorodne doświadczenie zawodowe kandydata zdobyte przez niego podczas wieloletniej pracy orzeczniczej zarówno w sądzie rejonowym, jak i podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym, pełnienie różnych funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości i bardzo dobre oceny kwalifikacji, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Opinia wizytatora

Sędzia wskazał, że kandydat prezentuje wysoki poziom orzecznictwa, posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego. Jednocześnie osiąga bardzo dobre wyniki ilościowe i jakościowe. Sprawy prowadzi w sposób sprawny i zdecydowany. Powierzone zadania wykonuje z dużym zaangażowaniem, w sposób terminowy i rzetelny. Kandydat jest osobą opanowaną, cierpliwą, uprzejmą. Posiada zdolność właściwego organizowania sobie pracy i umiejętność pracy w zespole. Jest osobą wymagającą wiele od innych, ale zawsze równie wiele od siebie. Cały czas dąży do podnoszenia poziomu wiedzy przydatnej do pełnienia służby sędziowskiej. Ponadto, jak wynika z opinii przełożonych, sędziów współpracujących z kandydatem oraz z obserwacji własnych sędziego wizytatora, Pan sędzia jest osobą niekonfliktową, koleżeńską, służącą chętnie pomocą i łubianą w środowisku. Jest ponadto dobrze usposobiony, zarówno do stron, jak i do wszystkich współpracowników. Poziom kultury osobistej Pana sędziego jest bardzo wysoki. Nie było również zastrzeżeń, co do zachowania ocenianego poza miejscem pracy. Cechy sędziowskie kandydata, w połączeniu z nienaganną postawą moralną oraz bardzo dużym doświadczeniem zawodowym i życiowym powodują w ocenie sędziego wizytatora, że Pan sędzia Robert Sobczak jest bardzo dobrym kandydatem do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Przeprowadzona przez sędziego wizytatora opinia uzupełniająca w pełni potwierdziła wnioski wypływające z jego wcześniejszej oceny, dotyczącej kwalifikacji Pana sędziego Roberta Sobczaka, w związku z ubieganiem się przez niego o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator potwierdził, że Pan sędzia Robert Sobczak nadal prezentuje wysoki poziom orzecznictwa, wykazując bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego. Jednocześnie osiąga bardzo dobre wyniki ilościowe i jakościowe. Jego cechy, w połączeniu z nienaganną postawą moralną oraz bardzo dużym doświadczeniem zawodowym i życiowym powodują, że Pan sędzia Robert Sobczak jest bardzo dobrym kandydatem do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wizytator: Krzysztof Gąsior - sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
7. Wieczorek Mariusz Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 2
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Mariusz Wieczorek urodził się 24 marca 1969 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Aplikację sądową odbywał od 1 września 1993 r. do 9 października 1995 r. w okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Egzamin sędziowski złożył w dniu 26 września 1995 r. z wynikiem ogólnym dobrym. Od 10 października 1995 r. do 26 sierpnia 1997 r. był asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bełchatowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lipca 1997 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bełchatowie, gdzie orzekał do dnia 31 grudnia 1997 r. Z dniem 1 stycznia 1998 r. został przeniesiony na swój wniosek na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. Od 1 stycznia 2005 r. do 3 września 2008 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego VIII Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, a od 4 września 2008 r. - VII Wydziału Grodzkiego. Od 1 kwietnia 2010 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. W 2006 r. ukończył Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla Sędziów Sądów Powszechnych i Prokuratorów w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, z wynikiem bardzo dobrym. Od 2000 r. wielokrotnie wspomagał IV Wydział Karny Odwoławczy Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim na jednodniowych delegacjach, w roli sędziego uzupełniającego skład orzekający. Pan sędzia podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali uczestnicy niniejszej procedury nominacyjnej nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w ait. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu wyższym niż Pan sędzia Robert Sobczak.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator wskazał, że zważywszy na dotychczasowy przebieg pracy zawodowej kandydata, jego doświadczenie oraz przedstawione dane statystyczne jego pracy - brak jest jednoznacznych podstaw do zdyskwalifikowania jego kandydatury do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Jednak analiza aktowa poddanych kontroli spraw nakazuje wyprowadzić pod jego adresem szereg uwag wytycznych, Poważne zastrzeżenia wzbudza zwłaszcza sposób organizacji i prowadzenia procesów z punktu widzenia ujętej dyrektywy szybkości postępowania karnego. W szeregu spraw pierwszy termin rozpraw wyznaczany był po upływie wielu miesięcy od ich przydzielenia do referatu opiniowanego sędziego. Występowały przypadki kilkumiesięcznych okresów bez podejmowania bieżących decyzji procesowych. W wielu sprawach dopiero interwencja Przewodniczącego Wydziału dyscyplinowała sędziego do nadawania im dalszego biegu. Także analiza błędów popełnianych przez kandydata w toku procesu oraz podczas wydawania orzeczeń końcowych, a zwłaszcza przyczyn, które doprowadzały do uchylenia wyroków i przekazania spraw do ponownego rozpoznania, prowadzi do wniosku, że w szeregu z nich stosowanie w praktyce orzeczniczej kandydata tak prawa karnego materialnego, jak i procesowego, nosiło znamiona poważnych uchybień. Również jeśli chodzi o wyniki postępowania odwoławczego, kandydat z reguły osiągał rezultat nie przekraczający średniej wydziału, w którym orzekał oraz średniej w skali okręgu. Orzeczenia i ich uzasadnienia redagowane były poprawnie. Utrwalanie czynności procesowych było odpowiednie. Protokoły rozpraw sporządzane były w sposób stosunkowo przejrzysty i staranny. Nie stwierdzono nadużywania instytucji odroczenia publikacji wyroków. Kandydat osiągnął natomiast bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o terminowość sporządzania uzasadnień.

Wizytator: Ireneusz Grodek - sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, wizytator ds. karnych

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów