Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 722/2019

Sąd: Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim
Data posiedzenia: 23 lipca 2019 – 26 lipca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 1048 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-07-2...
Liczba wolnych stanowisk: 3
Liczba kandydatów: 5
Liczba obsadzonych stanowisk: 3
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Górecka Agata Małgorzata pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 14
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agata Małgorzata Górecka urodziła się 13 listopada 1976 r. w Gorzowie Wielkopolskim. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2000 r. do 22 czerwca 2003 r. pracowała w Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim na stanowisku asystenta. Po dobyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 23 czerwca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. W latach 2004-2005 prowadziła wykłady w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim z procedury administracyjnej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym, a od 1 stycznia 2008 r. do 29 lutego 2008 r. pełniła także funkcję Przewodniczącej tego wydziału. Z dniem 1 marca 2008 r. została przydzielona do X Wydziału Grodzkiego tego Sądu, w którym pełniła funkcję Przewodniczącej wydziału do 30 września 2008 r., po czym od 1 października 2008 r. ponownie rozpoczęła orzekanie w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz pełnienie funkcji Przewodniczącej wydziału, którą sprawowała do 27 marca 2014 r. W latach 2009-2016 odbywała jednodniowe delegacje do orzekania w V Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Od 1 lutego 2018 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim na postawie delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agaty Małgorzaty Góreckiej, Pana Roberta Slabuszewskiego oraz Pani Kingi Marty Wochny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim zadecydował całokształt okoliczności sprawy. Mając na uwadze, że wszyscy kandydaci w niniejszym postępowaniu nominacyjnym posiadają bardzo dobre doświadczenie zawodowe i kwalifikacje, Rada uznała, że przy wyborze kandydatów na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim zasadny stało się uwzględnienie opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz dodatkowo zastosowanie kryteriów, które w całości zawierają się w ustawowym kryterium kwalifikacji zawodowych w postaci: doświadczenia na stanowisku orzeczniczym oraz odbywania terminowych delegacji do orzekania w sądzie wyższej instancji. Doświadczenie na stanowisku orzeczniczym posiada natomiast: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Tomasz Modzelewski, Pan Robert Słabuszewski, Pani Kinga Marta Wochna. Pani Magdalena Pauszek jako jedyna z kandydatów takiego doświadczenia nie posiada, z uwagi na wykonywanie zawodu radcy prawnego. Terminowe delegacje do pełnienia czynności orzeczniczych w sądzie wyższej instancji posiadają: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Robert Słabuszewski, którzy orzekają w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim od 1 lutego 2018 r. oraz Pani Kinga Marta Wochna, która orzeka w tym Sądzie od 17 września 2018 r. Pan Tomasz Modzelewski odbywa natomiast tylko jednodniowe delegacje do orzekania w sądzie wyższej instancji, a Pani Magdalena Pauszek z oczywistych względów takiego doświadczenia w ogóle nie posiada. Mając powyższe na uwadze, Rada uznała, że w najwyższym stopniu kryteria powołania na stanowisko sędziego okręgowego spełnili zatem: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Robert Słabuszewski oraz Pani Kinga Marta Wochna. Kandydaci ci, w porównaniu z Panem Tomaszem Modzelewskiem oraz Panią Magdaleną Pauszek uzyskali poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, które Rada w pierwszej kolejności wzięła pod uwagę. Dodatkowo posiadają doświadczenie zawodowe wzbogacane delegacjami do pełnienia obowiązków orzeczniczych w sądzie wyższego rzędu w trybie art. 77 p.u.s.p., dając tym samym rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Uwzględniono także poparcie jakie dla tych kandydatów udzieliło Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Modzelewski oraz Pani Magdalena Pauszek nie wypełnili w wyższym stopniu niż wybrani kandydaci ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Agaty Małgorzaty Góreckiej sporządzi! Pan Robert Bogusz - sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, który stwierdził, że przeprowadzona analiza wyników pracy Pani Agaty Małgorzaty Góreckiej na przestrzeni okresu objętego kontrolą wskazuje jednoznacznie na jej bardzo dobre przygotowanie do wykonywania obowiązków służbowych. Jest osobą rzetelną, dysponuje niezbędną wiedzą dla prawidłowego orzekania oraz stanowiącą potencjał i uzasadnienie dla dalszego rozwoju zawodowego, a efektywność jej pracy orzeczniczej należy oceniać wysoko. Wyniki przeprowadzonej oceny wskazują również na wysoki stopień profesjonalizmu zawodowego, czego dowodem pozostaje kształtująca się na bardzo dobrym poziomie stabilność orzecznictwa. W konkluzji Pan Robert Bogusz stwierdził, że jakość pracy orzeczniczej kandydatki, poziom posiadanej wiedzy prawniczej oraz przymioty osobiste sprawiają, że spełnia wszelkie kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Robert Bogusz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Modzelewski Tomasz negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 0
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Tomasz Modzelewski urodził się 12 grudnia 1978 r. w Kamieniu Pomorskim. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lutego 2003 r. do 30 września 2003 r. pracował w Kancelarii Komornika Sądowego Rewiru II przy Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim na stanowisku pracownika biurowego. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, we wrześniu 2006 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Od 9 października 2006 r. do 31 maja 2007 r. pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 1 czerwca 2007 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim, w którym orzekał w wydziale ksiąg wieczystych. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 23 października 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich, w którym orzekał w I Wydziale Cywilnym i VI Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich, w którym orzekał w I Wydziale Cywilnym oraz IV Wydziale Pracy oraz sprawował funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Pracy. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, w którym początkowo orzekał w XI Zamiejscowym Wydziale Cywilnym, a od 1 maja 2013 r. nieprzerwanie orzeka w X Wydziale Cywilnym, w którym pełni funkcję Przewodniczącego. W latach 2013-2018 odbywał jednodniowe delegacje do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agaty Małgorzaty Góreckiej, Pana Roberta Slabuszewskiego oraz Pani Kingi Marty Wochny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim zadecydował całokształt okoliczności sprawy. Mając na uwadze, że wszyscy kandydaci w niniejszym postępowaniu nominacyjnym posiadają bardzo dobre doświadczenie zawodowe i kwalifikacje, Rada uznała, że przy wyborze kandydatów na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim zasadny stało się uwzględnienie opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz dodatkowo zastosowanie kryteriów, które w całości zawierają się w ustawowym kryterium kwalifikacji zawodowych w postaci: doświadczenia na stanowisku orzeczniczym oraz odbywania terminowych delegacji do orzekania w sądzie wyższej instancji. Doświadczenie na stanowisku orzeczniczym posiada natomiast: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Tomasz Modzelewski, Pan Robert Słabuszewski, Pani Kinga Marta Wochna. Pani Magdalena Pauszek jako jedyna z kandydatów takiego doświadczenia nie posiada, z uwagi na wykonywanie zawodu radcy prawnego. Terminowe delegacje do pełnienia czynności orzeczniczych w sądzie wyższej instancji posiadają: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Robert Słabuszewski, którzy orzekają w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim od 1 lutego 2018 r. oraz Pani Kinga Marta Wochna, która orzeka w tym Sądzie od 17 września 2018 r. Pan Tomasz Modzelewski odbywa natomiast tylko jednodniowe delegacje do orzekania w sądzie wyższej instancji, a Pani Magdalena Pauszek z oczywistych względów takiego doświadczenia w ogóle nie posiada. Mając powyższe na uwadze, Rada uznała, że w najwyższym stopniu kryteria powołania na stanowisko sędziego okręgowego spełnili zatem: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Robert Słabuszewski oraz Pani Kinga Marta Wochna. Kandydaci ci, w porównaniu z Panem Tomaszem Modzelewskiem oraz Panią Magdaleną Pauszek uzyskali poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, które Rada w pierwszej kolejności wzięła pod uwagę. Dodatkowo posiadają doświadczenie zawodowe wzbogacane delegacjami do pełnienia obowiązków orzeczniczych w sądzie wyższego rzędu w trybie art. 77 p.u.s.p., dając tym samym rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Uwzględniono także poparcie jakie dla tych kandydatów udzieliło Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Modzelewski oraz Pani Magdalena Pauszek nie wypełnili w wyższym stopniu niż wybrani kandydaci ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Modzelewskiego sporządziła Pani Jolanta Sojka-Kardas - sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, która stwierdziła, że przeprowadzona analiza wyników pracy na przestrzeni okresu objętego kontrolą wskazuje jednoznacznie na bardzo dobre przygotowanie Pana Tomasza Modzelewskiego do wykonywania obowiązków służbowych. W sposób rzetelny realizuje zadania, dysponuje niezbędną wiedzą dla prawidłowego orzekania oraz stanowiącą potencjał i uzasadnienie dla dalszego rozwoju zawodowego, w związku z czym efektywność jego pracy orzeczniczej jest bardzo wysoka. Wyniki przeprowadzonej oceny wskazują również na wysoki stopień profesjonalizmu zawodowego, czego dowodem pozostaje kształtująca się na bardzo dobrym poziomie stabilność jego orzecznictwa. W konkluzji Pani Jolanta Sojka-Kardas stwierdziła, że w świetle wskazanych wyżej okoliczności, tj. stwierdzonej jakości pracy orzeczniczej kandydata, poziom posiadanej przez niego wiedzy prawniczej oraz przymioty osobiste sprawiają, iż spełnia on wszelkie kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Jolanta Sojka-Kardas

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Pauszek Magdalena negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 0
PRZECIW 4 4
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 10

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Magdalena Pauszek urodziła się 6 marca 1978 r. w Poznaniu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. W latach 2002-2008 pracowała w: Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu na stanowisku referenta administracyjno-biurowego (od 1 sierpnia 2002 r. do 30 listopada 2002 r.) oraz w Kancelarii Radcy Prawnego Joanna Wasilewska na stanowisku asystenta prawnego (od 1 sierpnia 2005 r. do 30 czerwca 2007 r.). W latach 2002- 2007 wykonywała mandat radnej Miasta Poznania. Od 3 lipca 2007 r. do 7 września 2008 r. prowadziła Biuro Consultingowe Magdalena Pauszek. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w maju 2008 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem dostatecznym. Uchwałą Okręgowej Rady Izby Radców Prawnych w Poznaniu z dnia 4 czerwca 2008 r. została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, a z dniem 8 września 2008 r. rozpoczęła wykonywanie tego zawodu w ramach Kancelarii Radcy Prawnego Magdalena Pauszek. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agaty Małgorzaty Góreckiej, Pana Roberta Slabuszewskiego oraz Pani Kingi Marty Wochny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim zadecydował całokształt okoliczności sprawy. Mając na uwadze, że wszyscy kandydaci w niniejszym postępowaniu nominacyjnym posiadają bardzo dobre doświadczenie zawodowe i kwalifikacje, Rada uznała, że przy wyborze kandydatów na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim zasadny stało się uwzględnienie opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz dodatkowo zastosowanie kryteriów, które w całości zawierają się w ustawowym kryterium kwalifikacji zawodowych w postaci: doświadczenia na stanowisku orzeczniczym oraz odbywania terminowych delegacji do orzekania w sądzie wyższej instancji. Doświadczenie na stanowisku orzeczniczym posiada natomiast: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Tomasz Modzelewski, Pan Robert Słabuszewski, Pani Kinga Marta Wochna. Pani Magdalena Pauszek jako jedyna z kandydatów takiego doświadczenia nie posiada, z uwagi na wykonywanie zawodu radcy prawnego. Terminowe delegacje do pełnienia czynności orzeczniczych w sądzie wyższej instancji posiadają: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Robert Słabuszewski, którzy orzekają w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim od 1 lutego 2018 r. oraz Pani Kinga Marta Wochna, która orzeka w tym Sądzie od 17 września 2018 r. Pan Tomasz Modzelewski odbywa natomiast tylko jednodniowe delegacje do orzekania w sądzie wyższej instancji, a Pani Magdalena Pauszek z oczywistych względów takiego doświadczenia w ogóle nie posiada. Mając powyższe na uwadze, Rada uznała, że w najwyższym stopniu kryteria powołania na stanowisko sędziego okręgowego spełnili zatem: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Robert Słabuszewski oraz Pani Kinga Marta Wochna. Kandydaci ci, w porównaniu z Panem Tomaszem Modzelewskiem oraz Panią Magdaleną Pauszek uzyskali poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, które Rada w pierwszej kolejności wzięła pod uwagę. Dodatkowo posiadają doświadczenie zawodowe wzbogacane delegacjami do pełnienia obowiązków orzeczniczych w sądzie wyższego rzędu w trybie art. 77 p.u.s.p., dając tym samym rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Uwzględniono także poparcie jakie dla tych kandydatów udzieliło Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Modzelewski oraz Pani Magdalena Pauszek nie wypełnili w wyższym stopniu niż wybrani kandydaci ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Pauszek sporządziła Pani Barbara Janiak - sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, która stwierdziła, że Pani Magdalena Pauszek czynności zawodowe wykonywała terminowo oraz wykazywała dbałość o interesy swoich mandantów. Sporządzone pisma procesowe zawierają wywody odnoszące się zarówno do stanu faktycznego i prawnego, a ponadto zawierają odniesienia do zarzutów formułowanych w środkach zaskarżenia. Wśród spraw podlegających badaniu nie odnotowano spraw, w których kandydatka stała by się autorem skargi kasacyjnej wniesionej do Sądu Najwyższego. Cechy kandydatki takie jak wnikliwość, samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji, jak też doświadczenie zdobyte w okresie pracy w charakterze radcy prawnego, świadczenie obsługi prawnej różnym podmiotom wskazują na prawidłowy zakres wiedzy prawniczej. W stosunku do kandydatki odmówiono wszczęcia odnośnie do 3 postępowań dyscyplinarnych, z czego w zakresie 2 z nich wnioskowała ta sama osoba. Dziekan Rady nie udzielił jej żadnego ostrzeżenia. Nie były składane zawiadomienia o naruszeniu obowiązków procesowych przez kandydatkę. W konkluzji Pani Barbara Janiak, wskazała, że kandydatkę cechuje zaangażowanie, dążenie do wyjaśnienia sprawy i obrony interesów reprezentowanej przez nią strony. Jako niepokojącą opiniująca jednak uznała praktykę zgłaszania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez pełnomocnika jej przeciwnika, a następnie cofanie takiego zawiadomienia. O ile w ocenie opiniującej jako cenne należy ocenić działanie służące przeciwdziałaniu przestępstwu, to składanie niezasadnych zawiadomień tej aprobaty już nie uzyskuje. Mając powyższe na uwadze, pomimo tego, że kandydatkę w pracy cechuje dążenie do wyjaśnienia istotnych zagadnień występujących w sprawie, jak też uwzględniając brak praktyki orzeczniczej w sądzie pierwszej instancji, opiniująca nie była w stanie wydać jednoznacznej i stanowczej opinii oceny kandydatury Pani Magdaleny Pauszek na stanowisko sędziego sądu okręgowego, jednakże wobec tego, że kandydatka spełnia warunki formalne do zgłoszenia swojej kandydatury na stanowisko sędziowskie Pani Barbara Janiak zaopiniowała ją pozytywnie. Pani Magdalena Pauszek pismem z 21 lutego 2019 r. wyjaśniła kontekst okoliczności podnoszonych przez opiniującą dotyczących zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, doprecyzowując, że zawiadomienie o przestępstwie zostało zgłoszone na prośbę jej mandanta, który następnie bez jej wiedzy dokonał jego cofnięcia, dodatkowo składane na nią skargi przez strony przeciwne były spowodowane wygranymi przez nią procesami. Oświadczyła także, że chęć podjęcia pracy w Gorzowie Wielkopolskim jest podyktowana względami osobistymi, a nominacja sędziowska nie jest dla niej szczeblem w karierze lecz celem zasadniczym teraz i w przyszłości.

Wizytator: Barbara Janiak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Słabuszewski Robert pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 11
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 3

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Robert Słabuszewski urodził się 28 kwietnia 1976 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Od 7 lipca 1997 r. do 31 grudnia 1999 r. pracował w FOR-CHEM S.A. w upadłości w Gorzowie Wielkopolskim na stanowisku starszego referenta, księgowego. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 czerwca 2000 r. do 30 września 2000 r. pracował w Zakładzie Przemysłu Odzieżowego KOMES w Słubicach na stanowisku specjalisty do spraw prawno- administracyjnych. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, w kwietniu 2003 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 16 czerwca 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich, w którym orzekał w wydziałach: cywilnym, karnym, pracy oraz grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich, gdzie orzekał w I Wydziale Cywilnym oraz VI Wydziale Grodzkim, w którym także pełnił funkcję Przewodniczącego wydziału oraz funkcję Wiceprezesa, a następnie Prezesa tego Sądu (do 31 grudnia 2012 r.). Z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, w którym orzekał w IX Zamiejscowym Wydziale Cywilnym w Strzelcach Krajeńskich oraz pełnił funkcję Przewodniczącego wydziału. W latach 2013-2015 prowadził wykłady w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Uchwałą nr 95/2013-2015 Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu z dnia 25 lutego 2014 r. otrzymał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Od 1 stycznia 2015 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich, w którym pełnił funkcję Przewodniczącego wydziału (do 31 stycznia 2018 r.). Od 1 października 2017 r. jest adiunktem w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. W latach 2013-2017 odbywał jednodniowe delegacje do pełnienia czynności orzeczniczych w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. W latach 2017-2018 prowadził szkolenia dla sędziów organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Od 1 lutego 2018 r. pełni obowiązki orzecznicze w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim na podstawie delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, jak również został powołany do sprawowania funkcji koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych. Jest autorem publikacji z zakresu różnych dziedzin prawa. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agaty Małgorzaty Góreckiej, Pana Roberta Slabuszewskiego oraz Pani Kingi Marty Wochny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim zadecydował całokształt okoliczności sprawy. Mając na uwadze, że wszyscy kandydaci w niniejszym postępowaniu nominacyjnym posiadają bardzo dobre doświadczenie zawodowe i kwalifikacje, Rada uznała, że przy wyborze kandydatów na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim zasadny stało się uwzględnienie opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz dodatkowo zastosowanie kryteriów, które w całości zawierają się w ustawowym kryterium kwalifikacji zawodowych w postaci: doświadczenia na stanowisku orzeczniczym oraz odbywania terminowych delegacji do orzekania w sądzie wyższej instancji. Doświadczenie na stanowisku orzeczniczym posiada natomiast: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Tomasz Modzelewski, Pan Robert Słabuszewski, Pani Kinga Marta Wochna. Pani Magdalena Pauszek jako jedyna z kandydatów takiego doświadczenia nie posiada, z uwagi na wykonywanie zawodu radcy prawnego. Terminowe delegacje do pełnienia czynności orzeczniczych w sądzie wyższej instancji posiadają: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Robert Słabuszewski, którzy orzekają w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim od 1 lutego 2018 r. oraz Pani Kinga Marta Wochna, która orzeka w tym Sądzie od 17 września 2018 r. Pan Tomasz Modzelewski odbywa natomiast tylko jednodniowe delegacje do orzekania w sądzie wyższej instancji, a Pani Magdalena Pauszek z oczywistych względów takiego doświadczenia w ogóle nie posiada. Mając powyższe na uwadze, Rada uznała, że w najwyższym stopniu kryteria powołania na stanowisko sędziego okręgowego spełnili zatem: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Robert Słabuszewski oraz Pani Kinga Marta Wochna. Kandydaci ci, w porównaniu z Panem Tomaszem Modzelewskiem oraz Panią Magdaleną Pauszek uzyskali poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, które Rada w pierwszej kolejności wzięła pod uwagę. Dodatkowo posiadają doświadczenie zawodowe wzbogacane delegacjami do pełnienia obowiązków orzeczniczych w sądzie wyższego rzędu w trybie art. 77 p.u.s.p., dając tym samym rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Uwzględniono także poparcie jakie dla tych kandydatów udzieliło Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Modzelewski oraz Pani Magdalena Pauszek nie wypełnili w wyższym stopniu niż wybrani kandydaci ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Roberta Slabuszewskiego sporządził Pan Robert Bogusz - sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, który stwierdził, że przeprowadzona analiza wyników pracy Pana Roberta Slabuszewskiego na przestrzeni okresu objętego kontrolą wskazuje jednoznacznie na jego bardzo dobre przygotowanie do wykonywania obowiązków służbowych. Jest osobą rzetelną, dysponuje wiedzą niezbędną dla prawidłowego orzekania oraz stanowiącą potencjał i uzasadnienie dla dalszego rozwoju zawodowego, a efektywność jego pracy orzeczniczej należy oceniać wysoko. Wyniki przeprowadzonej oceny wskazują na wysoki stopień profesjonalizmu zawodowego kandydata, czego dowodem pozostaje kształtująca się na bardzo dobrym poziomie stabilność jego orzecznictwa. Kandydat łączy z powodzeniem pracę zawodową z rozwojem na niwie naukowej, czego dowodem jest uzyskanie tytułu doktora nauk prawnych i jego publikacje. W konkluzji Pan Robert Bogusz wskazał, że jakość pracy orzeczniczej kandydata, poziom posiadanej przez niego wiedzy prawniczej oraz przymioty osobiste sprawiają, że spełnia on wszelkie kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Robert Bogusz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Wochna Kinga Marta pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 11
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 3

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Kinga Marta Wochna urodziła się 26 sierpnia 1977 r. w Pleszewie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, we wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. W latach 2004-2005 pracowała w: Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim (od 15 października 2004 r. do 31 lipca 2005 r.) oraz Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim (od 17 sierpnia 2005 r. do 31 sierpnia 2005 r.) na stanowisku referenta-stażysty. Z dniem 1 września 2005 r. została mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 1 grudnia 2005 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Słubicach, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, w którym orzeka w X Wydziale Cywilnym. W latach 2009-2017 odbywała jednodniowe delegacje do pełnienia obowiązków orzeczniczych w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od 17 września 2018 r. jest delegowana do orzekania w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agaty Małgorzaty Góreckiej, Pana Roberta Slabuszewskiego oraz Pani Kingi Marty Wochny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim zadecydował całokształt okoliczności sprawy. Mając na uwadze, że wszyscy kandydaci w niniejszym postępowaniu nominacyjnym posiadają bardzo dobre doświadczenie zawodowe i kwalifikacje, Rada uznała, że przy wyborze kandydatów na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim zasadny stało się uwzględnienie opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz dodatkowo zastosowanie kryteriów, które w całości zawierają się w ustawowym kryterium kwalifikacji zawodowych w postaci: doświadczenia na stanowisku orzeczniczym oraz odbywania terminowych delegacji do orzekania w sądzie wyższej instancji. Doświadczenie na stanowisku orzeczniczym posiada natomiast: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Tomasz Modzelewski, Pan Robert Słabuszewski, Pani Kinga Marta Wochna. Pani Magdalena Pauszek jako jedyna z kandydatów takiego doświadczenia nie posiada, z uwagi na wykonywanie zawodu radcy prawnego. Terminowe delegacje do pełnienia czynności orzeczniczych w sądzie wyższej instancji posiadają: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Robert Słabuszewski, którzy orzekają w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim od 1 lutego 2018 r. oraz Pani Kinga Marta Wochna, która orzeka w tym Sądzie od 17 września 2018 r. Pan Tomasz Modzelewski odbywa natomiast tylko jednodniowe delegacje do orzekania w sądzie wyższej instancji, a Pani Magdalena Pauszek z oczywistych względów takiego doświadczenia w ogóle nie posiada. Mając powyższe na uwadze, Rada uznała, że w najwyższym stopniu kryteria powołania na stanowisko sędziego okręgowego spełnili zatem: Pani Agata Małgorzata Górecka, Pan Robert Słabuszewski oraz Pani Kinga Marta Wochna. Kandydaci ci, w porównaniu z Panem Tomaszem Modzelewskiem oraz Panią Magdaleną Pauszek uzyskali poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, które Rada w pierwszej kolejności wzięła pod uwagę. Dodatkowo posiadają doświadczenie zawodowe wzbogacane delegacjami do pełnienia obowiązków orzeczniczych w sądzie wyższego rzędu w trybie art. 77 p.u.s.p., dając tym samym rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Uwzględniono także poparcie jakie dla tych kandydatów udzieliło Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Modzelewski oraz Pani Magdalena Pauszek nie wypełnili w wyższym stopniu niż wybrani kandydaci ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Kingi Marty Wochny sporządziła Pani Jolanta Sojka-Kardas - sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, która stwierdziła, że kandydatka ze swoich obowiązków wywiązuje się bardzo dobrze. Jej zachowanie na sali rozpraw i poza nią, nie budzi zastrzeżeń. Ma dobre relacje z sędziami, pracownikami sekretariatów oraz przełożonymi. Cechuje ją wysoka kultura osobista, a ocena jej pracy na przestrzeni okresu objętego kontrolą wskazuje, że jest osobą bardzo pracowitą, załatwia dużą liczbę spraw, znacząco przekraczając przeciętne wyniki. W zakresie jakości orzecznictwa, stopień zaskarżalności jej orzeczeń jest stosunkowo niski. Jakość orzecznictwa na tle innych osób pracujących w wydziale jest przeciętna. W świetle wskazanych wyżej okoliczności Pani Jolanta Sojka-Kardas wyraziła pozytywną opinię o pracy i przygotowaniu zawodowym kandydatki.

Wizytator: Jolanta Sojka-Kardas

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów