Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 669/2020

Sąd: Sąd Rejonowy w Chełmnie
Data posiedzenia: 18 sierpnia 2020 – 21 sierpnia 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 1144 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Czerwińska Joanna Zuzanna Starszy Referendarz sądowy pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywna 15
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodziła się 25 sierpnia 1977 r. w Toruniu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2002 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa handlowego. Po odbyciu w latach 2002-2004 etatowej aplikacji sądowej w Okręgu Sądu Okręgowego w Toruniu, w 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Od 1 października 2004 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym Toruniu, początkowo na stanowisku inspektora a następnie asystenta sędziego w XI Wydziale Cywilnym. Z dniem 5 czerwca 2006 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Toruniu. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w XI Wydziale Cywilnym a następnie VI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Toruniu. Z dniem 1 lutego 2019 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Toruniu. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Toruniu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Joanny Zuzanny Czerwińskiej do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chełmnie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie orzecznicze, zdobyte podczas wykonywania obowiązków orzeczniczych, początkowo na stanowisku referendarza sądowego, a następnie starszego referendarza sądowego, pozytywna ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz liczne opinie przełożonych, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu, dająca kandydatce najwyższe na tle pozostałych kandydatów poparcie, jak też stałe pogłębianie swojej wiedzy i umiejętności w ramach doskonalenia zawodowego.

Opinia wizytatora

podkreślił, że kandydatka powierzone obowiązki wykonywała efektywnie i wydajnie. Kompetencje zawodowe opiniowanej w zakresie metodyki pracy i kultury organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. Sprawy prowadzone były sprawnie i bez przewlekłości. Nie było w tym zakresie wniesionych skarg, co może jedynie dowodzić sprawności i szybkości prowadzonych przez kandydatkę postępowań, a sporządzane uzasadnienia były na bardzo dobrym poziomie. Opiniowana wielokrotnie odwoływała się przy tym do poglądów doktryny i judykatury. Brak w znaczącej liczbie zaskarżeń decyzji uwzględniającej wpisy do ksiąg wieczystych może świadczyć o wysokim stopniu merytorycznym orzeczeń, co pośrednio wynika także z oceny kontroli akt dokonanej przez opiniującego. Opiniowana jest osoba kulturalną, zachowującą prawidłowe relacje ze współpracownikami, posiadającą umiejętności przy przekazywaniu argumentacji. Z licznych opinii przełożonych, w tym Prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu wynika, że kandydatka dała się poznać jako osoba bezstronna, dążąca do pogłębiania swej wiedzy, wykonująca swoje obowiązki rzetelnie i systematycznie oraz potrafiąca podejmować własne niezależne decyzje. Z opinii Przewodniczącej VI Wydziału Ksiąg Wieczystych oraz Zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że współpracę z Panią referendarz ocenili bardzo wysoko, akcentując posiadaną przez kandydatkę wiedzę oraz kompetencje oraz rzetelne wykonywanie powierzonych obowiązków. Podsumowując sędzia wizytator stwierdził, że kandydatka spełnia wszelkie wymogi formalne i prawne do pełnienia funkcji sędziego i w pełni zasługuje na powołanie na to stanowisko. Jest bardzo dobrze przygotowanym kandydatem od strony zarówno merytorycznej jak i praktycznej. Szczególnie pomocne przy ewentualnym wykonywaniu w przyszłości obowiązków sędziego może być okoliczność, że kandydatka posiada także doświadczenie przy wykonywaniu obowiązków asystenta sędziego oraz doświadczenie zawodowe na gruncie innych dziedzin prawa, w tym prawa gospodarczego.

Wizytator: Włodzimierz Jasiński

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Kurek Łukasz adwokat negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 3
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodził się 8 grudnia 1981 r. w Grudziądzu. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną dobrą plus uzyskując tytuł magistra. W 2010 r. ukończył aplikację adwokacką. Egzamin zawodowy złożył 17 czerwca 2011 r. z wynikiem pozytywnym. Od 8 listopada 2005 r. do 28 lutego 2011 r. był zatrudniony w Kancelarii adwokacko radcowskiej „Doradca” w Grudziądzu na stanowisku referenta ds. prawnych a następnie aplikanta adwokackiego. Od 2 listopada 2011 r. wykonuje zawód adwokata w Kancelarii Adwokackiej „Temida Łukasz Kurek” w Grudziądzu. Przez ponad 8 lat zajmował się głównie sprawami karnymi i cywilnymi. Prowadzi obsługę prawną jednostek samorządu terytorialnego, m. in. Gminy Dragacz. Brał udział w szkoleniach organizowanych między innymi przez Sąd Okręgowy w Toruniu.

Opinia wizytatora

podkreślił, że opiniowany występował w charakterze pełnomocnika lub obrońcy w zróżnicowanych sprawach, mało lub średnio skomplikowanych, a wśród tych spraw nie wystąpiły takie, w których konieczne byłoby rozstrzygnięcie istotnych lub precedensowych zagadnień prawnych. Kandydat - w ocenie sędziego wizytatora - wykazał, że posiada wysoką biegłość warsztatową w sprawach z zakresu różnych dziedzin prawa. Sporządzone przez niego pisma procesowe nie miały generalnie braków formalnych i fiskalnych a podejmowane czynności procesowe uwzględniały stan sprawy, przy czym praktycznie nie występowały czynności procesowe oczywiście bezzasadne lub spóźnione. Czynności procesowe kandydata były podejmowane sprawnie i z zachowaniem terminów procesowych. Zdaniem sędziego wizytatora kandydat prowadził w pismach procesowych dość lakoniczną argumentację prawną, aczkolwiek dostosowaną do procesowej potrzeby. Trafnie przywoływał orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Jako pełnomocnik procesowy zasługuje na wysoką ocenę zarówno od strony merytorycznej jak i metodyki pracy.

Wizytator: Maciej Plaskacz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Wągrowska Anna Asystenta Sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 11 4
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodziła się 13 lutego 1983 r. w Toruniu. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w Okręgu Sądu Okręgowego w Toruniu, w 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od 2 czerwca 2008 r. jest zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w IX Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Toruniu. Od lipca 2011 r. do kwietnia 2012 r. dodatkowo wykonywała obowiązki asystenta sędziego w III Wydziale Penitencjarnym Sądu Okręgowego w Toruniu. Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach zawodowych. W 2005 r. ukończyła studia specjalistyczne w zakresie studiów europejskich w Centrum Studiów Europejskich im. J. Monneta przy Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Opinia wizytatora

stwierdził, że kandydatka wzorowo wywiązuje się z powierzonych obowiązków. Sporządzane przez nią projekty uzasadnień orzeczeń są bardzo obszerne, szczegółowe i przekonujące. Kandydatka bardzo dobrze opanowała język prawniczy i właściwie posługuje się nim przy sporządzaniu licznych projektów. Kandydatka sporządzała projekty we wszystkich kategoriach spraw, które rozpatrywane są w Wydziale Karnym Odwoławczym. W tych uzasadnieniach, gdzie było to celowe właściwie przytaczała orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, a także posługiwała się dorobkiem doktryny prawa karnego na poparcie tez sformułowanych w uzasadnieniu. Pani Anna Wągrowska cieszy się bardzo dobrą opinią wśród sędziów sądu okręgowego, z którymi współpracuje. W opinii tych sędziów jest osobą całkowicie samodzielną, obowiązkową i sumienną. Wykazuje pełną gotowość do wykonywania zlecanych zadań, z których wywiązuje się wzorowo. W ocenie sędziego wizytatora Pani Anna Wągrowska jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Lech Gutkowski

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Witkowska Agnieszka Referendarz sądowy negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 13 5
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 11

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodziła się w 14 listopada 1981 r. w Toruniu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Toruniu, w 2008 r. złożyła egzamin prokuratorski z łącznym wynikiem dobrym. W latach 2009 - 2016 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w wydziałach: Grodzkim, II Karnym i V Gospodarczym Sądu Rejonowego w Toruniu. Z dniem 1 kwietnia 2016 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym oraz IV Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu. Od 1 września 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącej IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie. Kandydatka brała udział w licznych szkoleniach organizowanych między innym przez Sąd Okręgowy w Toruniu oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym.

Opinia wizytatora

podkreślił, że efektywność i wydajność pracy kandydatki była na przeciętnym poziomie i uwaga ta odnosi się zarówno do 2018 r. jak i do pierwszego półrocza 2019 r. Liczba załatwionych spraw przez opiniowaną na tle okręgu jak i na tle kraju była niższa od przeciętnej. Sporządzone uzasadnienia - w ocenie sędziego wizytatora - były na bardzo dobrym poziomie merytorycznym. Zdaniem opiniującego kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego od strony zarówno merytorycznej, jak i praktycznej. Podkreślenia wymaga zdaniem sędziego wizytatora fakt, że opiniowana przygotowana jest do wykonywania obowiązków sędziego również na gruncie innych dziedzin prawa oraz związanych z tym, innych niż cywilne postępowań, z uwagi na odbytą i ukończoną aplikację prokuratorską.

Wizytator: Włodzimierz Jasiński

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów