Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 369/2020

Sąd: Sąd Okręgowy w Łomży
Data posiedzenia: 10 marca 2020 – 12 marca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 578 z 2019
Pobierz uchwałę:https://adm.courtwatch.pl/wp-content/blo...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 1
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Makaruk Tomasz Sędzia SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 17
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Tomasz Makaruk urodził się w dniu 20 maja 1977 r. w Łomży. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dobrym i uzyskał tytuł magistra. Od 11 października 2001 r. do 30 września 2004 r. odbywał etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Łomży. W dniu 20 września 2004 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Od 20 grudnia 2004 r. do 26 października 2008 r. zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Zambrowie. Obowiązki orzecznicze wykonywał w I Wydziale Cywilnym oraz w IV Wydziale Pracy. Od 1 listopada 2005 r. do 19 listopada 2008 r., pełnił obowiązki Przewodniczącego IV Wydziału Pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 października 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zambrowie. Do 31 marca 2011 wykonywał obowiązki orzecznicze w IV Wydziale Pracy Sądu Rejonowego w Zambrowie, w którym pełnił również funkcję Przewodniczącego. W 2010 r. ukończył, z wynikiem bardzo dobrym, Studia Podyplomowe w zakresie prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych, organizowane przez Instytut Nauk Prawnych PAN w Warszawie. Od 1 kwietnia 2011 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym. Od 1 kwietnia do 31 maja 2014 r. orzekał w V Wydziału Ksiąg Wieczystych, w którym to pełnił również funkcję Przewodniczącego. Z dniem 15 marca 2013 r. został powołany dopełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Zambrowie, którą wykonuje do chwili obecnej. Od 1 czerwca 2014 r. pełni również funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Pan sędzia Tomasz Makaruk byl delegowany do pełnienia czynności orzeczniczych w II Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Łomży od października 2015 r. do czerwca 2016 r. w drugiej instancji, w wymiarze jednej sesji w miesiącu, a następnie od 1 kwietnia do 30 września 2018 r. w połowie wymiaru czasu pracy (na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości) w sprawach o rozwód. W 2015 r. ukończył, z wynikiem bardzo dobrym, Studia Podyplomowe w zakresie prawa handlowego organizowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 22 maja 2019 r. jest delegowany do pełnienia czynności orzeczniczych w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Łomży w ramach jednodniowych delegacji, w pierwszej instancji, w sprawach o rozwód. Kandydat systematycznie uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Sąd Apelacyjny w Białymstoku oraz Sąd Okręgowy w Łomży.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Tomasza Makaruka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wysokie kwalifikacje merytoryczne, bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Opinia wizytatora

W okresie objętym oceną kandydat orzekał w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Zambrowie oraz, w ramach delegacji, w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Łomży. W stosunku do kandydata nie orzeczono kary dyscyplinarnej, nie zwracano mu uwagi i nie doszło do wytknięcia uchybienia, nie toczy się w stosunku do niego postępowania karne. W ocenie sędzi wizytator, ponad czternastoletnia (łącznie z asesurą) praktyka orzecznicza w szeroko rozumianym pionie cywilnym (także w sprawach z zakresu prawa pracy i ksiąg wieczystych) niewątpliwie dała kandydatowi szeroką i ugruntowaną wiedzę z tej dziedziny prawa - tak materialnego jak i procesowego. Potwierdzają to bardzo dobre wyniki kontroli instancyjnej jego orzecznictwa. Zdaniem opiniującej, wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana sędziego nie budzą wątpliwości. Zastrzeżeń nie budzi także kultura urzędowania opiniowanego, w stosunku do którego nie odnotowano żadnej skargi w trybie nadzoru administracyjnego. Pani sędzia wizytator stwierdziła, że na wyróżnienie zasługuje metodyka pracy kandydata, charakteryzująca się bardzo dobrą organizacją pracy, terminowością i sprawnością podejmowanych czynności procesowych, a także umiejętnością godzenia pracy orzeczniczej w macierzystym sądzie przy znacznym, bo wyższym niż w przypadku statystycznego sędziego w kraju obciążeniu, z obowiązkami Przewodniczącego Wydziału i Prezesa Sądu, a także z orzekaniem w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym. Na podkreślenie zasługuje w tym kontekście praktycznie brak w jego referacie spraw wieloletnich, wzorowa terminowość sporządzania uzasadnień, ale także wyższa od średniej statystycznej (wg. obsady średniookresowej) efektywność pracy orzeczniczej Pana sędziego. Według sędzi wizytator ocena wyników kontroli instancyjnej orzecznictwa kandydata jest zdecydowanie pozytywna a analiza zbadanych spraw pozwala na bardzo dobrą merytoryczną ocenę orzecznictwa kandydata. Na wyróżnienie zasługuje metodyka pracy kandydata, charakteryzująca się bardzo dobrą organizacją pracy, terminowością i sprawnością podejmowanych czynności procesowych, a także umiejętnością godzenia pracy orzeczniczej w macierzystym sądzie, przy znacznym, bo wyższym niż w przypadku statystycznego sędziego w kraju obciążeniu, z obowiązkami Przewodniczącego Wydziału i Prezesa Sądu, a także z orzekaniem w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym. Na podkreślenie zasługuje również w tym kontekście praktycznie brak w jego referacie spraw wieloletnich, wzorowa terminowość uzasadnień ale także wyższa od średniej statystycznej (wg. obsady średniookresowej) efektywność pracy orzeczniczej Pana sędziego.

Wizytator: Elżbieta Siergiej - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Białymstoku

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów