Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 592/2019

Sąd: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Data posiedzenia: 25 czerwca 2019 – 28 czerwca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 998 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-06-2...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Adamczewski Robert Krzysztof pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 16
PRZECIW 1 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Robert Krzysztof Adamczewski urodził się 31 marca 1974 r. w Zgierzu. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej „Organy i instytucje realizujące konstytucyjne zadania władz publicznych w zakresie ochrony konsumentów” oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 18 czerwca 2004 r. Od 1 października 1998 r. do 14 grudnia 2005 r. pracował w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Delegatura w Łodzi kolejno na stanowiskach: referenta prawnego, specjalisty i starszego specjalisty. Z dniem 15 grudnia 2005 r. został mianowany referendarzem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, a następnie z dniem 1 stycznia 2016 r. awansowany na stanowisko starszego referendarza sądowego. Z dniem 1 października 2017 r. został zatrudniony na stanowisku adiunkta Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ponadto, w latach 2005-2008 pracował na stanowisku wykładowcy w Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi, w latach 2005-2017 w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi, a w latach 2009-2011 w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jest autorem szeregu publikacji z dziedziny prawa oraz uczestniczy! w konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Robert Krzysztof Adamczewski legitymuje się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Swoją wiedzę prawniczą rozwija zarówno w ramach praktyki orzeczniczej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, jak i w pracy naukowej na stanowisku adiunkta w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego Porównawczego w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Jako jedyny z kandydatów posiada stopień naukowy doktora nauk prawnych. Istotną okolicznością faktyczną jest również uzyskanie przez tego kandydata bardzo dobrej oceny kwalifikacji i wyróżniającej oceny Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi oraz pozytywnej opinii Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Powyższe czyni z kandydatury Pana Roberta Krzysztofa Adamczewskiego wypełniającą w najwyższym stopniu, oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS oraz wymaganie wskazane w art. 6 § 1 pkt 6 p.u.s.a.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Pana Wiktora Jarzębowskiego - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem opiniującego, biorąc pod uwagę dotychczasowy długi i bardzo dobrze oceniany przebieg pracy zawodowej na stanowisku wymagającym samodzielnego podejmowania decyzji oraz analizę akt spraw, w których kandydat podejmował różne czynności, jako referendarz, jak i bardzo dobre oceny sędziów, z którymi kandydat współpracował i analizę sporządzonych projektów orzeczeń, wysoki poziom wiedzy prawniczej, ukończenie studiów doktoranckich, obronę rozprawy doktorskiej, uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych, a także podkreślaną w opiniach o kandydacie pracowitość, kulturę osobistą, zaangażowanie w pracy, samodzielność, umiejętność analizowania skomplikowanych prawnie zagadnień i obrony własnego zdania - Pan Robert Krzysztof Adamczewski daje gwarancję właściwego wypełniania obowiązków na stanowisku sędziego sądu administracyjnego. Jego stabilność orzecznictwa pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Pan Robert Krzysztof Adamczewski jest, w ocenie Pana sędziego Wiktora Jarzębowskiego, bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Wizytator: Wiktor Jarzębowski

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Grzegorczyk Kinga Maja negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 0
PRZECIW 1 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 18

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Kinga Maja Grzegorczyk urodziła się 9 września 1976 r. w Łodzi. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi złożyła w 2003 r. egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 16 czerwca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zgierzu, a z dniem 4 maja 2006 r. przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 marca 2007 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Orzekała kolejno w Wydziałach Grodzkim i Cywilnym. Od 1 listopada 2012 r. pełni funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Od lutego 2013 r. orzeka również w ramach jednodniowych delegacji w III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Łodzi. W 2014 r. ukończyła dwusemetralne studia podyplomowe w zakresie prawa konstytucyjnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego oraz pracy i ubezpieczeń społecznych z wynikiem bardzo dobrym. Brała udział w szeregu szkoleń zawodowych oraz konferencji krajowych i międzynarodowych z dziedziny prawa.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Jak wskazano powyżej, w niniejszej procedurze konkursowej najlepszym kandydatem jest Pan Robert Krzysztof Adamczewski. Pani Kinga Maja Grzegorczyk otrzymała wzorową ocenę kwalifikacji oraz identyczne jak Pan Robert Krzysztof Adamczewski poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Jest jednak kandydatką, która posiada mniejsze od wybranego kandydata doświadczenie zawodowe w stosowaniu prawa administracyjnego, a co za tym idzie niższy poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Podyktowane jest to drogą zawodową Pani Kingi Mai Grzegorczyk, która od 2007 r. pełni urząd sędziego sądu rejonowego. Zdobyła doświadczenie orzecznicze w pionie cywilnym sądownictwa powszechnego, również w ramach delegacji do orzekania w wydziale cywilnym-odwoławczym sądu okręgowego. Legitymuje się ona zatem bardzo dużą wiedzą z zakresu prawa cywilnego zdobytą w ramach pracy w sądownictwie powszechnym, jednak jest mniej odpowiednią kandydatką od Pana Roberta Krzysztofa Adamczewskiego na stanowisko sędziego w wojewódzkim sądzie administracyjnym, który posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku referendarza sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Wyróżnia się on zatem zdecydowanie większym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa administracyjnego. Zarówno Pani Kinga Maja Grzegorczyk, jak i Pani Agnieszka Zadrożniak nie posiadają również stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Pan Robert Krzysztof Adamczewski jest więc kandydatem, który wyróżnia się pod kątem zdobytej wiedzy prawniczej w niniejszym postępowaniu konkursowym.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Panią Bożenę Kasprzak - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przyznała ona kandydaturze Pani Kingi Mai Grzegorczyk ocenę wzorową. Stwierdziła, że Pani sędzia Kinga Maja Grzegorczyk posiada znakomitą znajomość prawa materialnego i procesowego oraz orzecznictwa sądowego i poglądów doktryny. Na szczególną uwagę zasługują również zdaniem opiniującej bardzo dobre wyniki statystyczne w zakresie liczby odbytych rozpraw i posiedzeń oraz zakończonych spraw, małej liczby wniesionych środków zaskarżenia od wydanych orzeczeń, a także - co ważne w pracy sędziego - bezzwłoczne podejmowanie w sprawach czynności oraz terminowość sporządzania uzasadnień orzeczeń. Kandydatka jest osobą sumienną i obowiązkową, znakomicie przygotowaną do wykonywania zawodu sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi ocenił kandydaturę Pani Kingi Mai Grzegorczyk jako wyróżniającą.

Wizytator: Bożena Kasprzak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Zadrożniak Agnieszka negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 0
PRZECIW 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 18

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Zadrożniak urodziła się 3 czerwca 1978 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1 września 1996 r. do 31 sierpnia 1997 r. pracowała w Urzędzie Gminy w Żelechniku na stanowisku młodszego referenta. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 listopada 2001 r. do 16 września 2002 r. pracowała w Kancelarii Pomocy Prawnej PPHU „Panda” w Słotwinicach na stanowisku asystenta. W okresie od września 2002 r. do lutego 2005 r. była zatrudniona na stanowisku wykładowcy w Dwuletnim Policealnym Studium Prawa i Administracji w Łodzi. Równocześnie od 1 kwietnia 2003 r. do 28 lutego 2005 r. pracowała na stanowisku referenta w Powiatowym Urzędzie Pracy Nr 1 w Łodzi (w ramach robót publicznych). W 2004 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie szacowania nieruchomości z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 marca 2005 r. do 31 marca 2005 r. była zatrudniona w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Łodzi na stanowisku inspektora ds. prawnych. Z dniem 1 kwietnia 2005 r. podjęła zatrudnienie w Izbie Skarbowej w Łodzi kolejno na stanowiskach: starszego referenta, inspektora i starszego inspektora. Pracę w Izbie Administracji Skarbowej w Łodzi wykonuje po dzień dzisiejszy, przy czym z dniem 1 grudnia 2015 r. powierzono jej stanowisko radcy prawnego. W 2006 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa podatkowego Unii Europejskiej z wynikiem bardzo dobrym. W 2009 r. rozpoczęła odbywanie aplikacji radcowskiej, a w 2012 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym i uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi z 24 października 2012 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Z dniem 7 maja 2013 r. została zatrudniona w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczego w Łodzi na stanowisku radcy prawnego, początkowo na okres próbny, czas określony i umowę zlecenia, a od 5 czerwca 2018 r. w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Ponadto, od 1 sierpnia 2013 r. do 26 czerwca 2017 r., prowadziła indywidualną kancelarię radcy prawnego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Agnieszka Zadrożniak uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w administracji publicznej. Przedstawiła jednak wąski zakres tematyczny projektów opinii, które sporządziła jako radca prawny w Izbie Administracji Skarbowej w Łodzi, a z akt postępowania nie wynika, ażeby kandydatka sporządzała projekty rozstrzygnięć administracyjnych albo takowe wydawała samodzielnie, tym samym nie można uznać, że zdobyła ona wyróżniające - na tle referendarza sądowego Roberta Krzysztofa Adamczewskiego - doświadczenie w pracy na stanowisku związanym ze stosowaniem prawa administracyjnego. Nie spełnia zatem w tak wysokim stopniu jak wybrany kandydat wymogu z art. 6 § 1 pkt 6 p.u.s.a. Ponadto nie uzyskała poparcia Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (brak głosów „za”, 3 głosy „przeciw” przy 2 głosach „wstrzymujących się”), a więc w zdecydowanie mniejszym stopniu wypełnia kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS. Zarówno Pani Kinga Maja Grzegorczyk, jak i Pani Agnieszka Zadrożniak nie posiadają również stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Pan Robert Krzysztof Adamczewski jest więc kandydatem, który wyróżnia się pod kątem zdobytej wiedzy prawniczej w niniejszym postępowaniu konkursowym.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Panią Teresę Porczyńską - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyraziła ona pogląd, że Pani Agnieszka Zadrożniak spełnia wszelkie wymogi do powołania na stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Poziom wiedzy i doświadczenia z zakresu prawa administracyjnego, a w szczególności prawa podatkowego, zaangażowanie w pracy i prezentowane cechy charakteru pozwalają na bardzo dobrą ocenę kwalifikacji do objęcia stanowiska sędziego w sądzie administracyjnym. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi ocenił kandydaturę Pani Kingi Mai Grzegorczyk jako dobrą.

Wizytator: Teresa Porczyńska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów