Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 309/2020

Sąd: Sąd Rejonowy w Kętrzynie
Data posiedzenia: 19 lutego 2020 – 21 lutego 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 714 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Grzeszczyk Marcin negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 2
PRZECIW 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4 11

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Marcin Grzeszczyk urodził się w 1987 r. w Łomży. Od 19 września 2007 r. do 18 marca 2008 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce, a od 7 kwietnia 2008 r. do 6 października 2008 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie na stanowisku stażysty - pracownika biurowego. Następnie od 8 października 2008 r. do 31 marca 2010 r. był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, a od l września 2010 r. do 27 lutego 2011 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie na stanowisku pracownika biurowego w sekretariacie sądu. Z dniem 28 lutego 2011 r. został awansowany na stanowisko sekretarza sądowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, gdzie pracował do października 2011 r. W 2011 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 30 września 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. pracował w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie, początkowo na stanowisku stażysty, a następnie młodszego referenta. Po odbyciu aplikacji adwokackiej złożył w grudniu 2016 r. egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie z 12 maja 2016 r. został wpisany na listę adwokatów tej Izby. Z dniem 22 sierpnia 2016 r. rozpoczął wykonywanie zawodu w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Marcin Grzeszczyk posiada zdecydowanie mniej bogate doświadczenie w pracy w zawodzie wymagającym samodzielnego stosowania przepisów prawa, gdyż wykonywanie zawodu adwokata rozpoczął w sierpniu 2016 r. W ocenie kwalifikacji kandydata wskazano ponadto, że sprawy przedstawione przez Pana Marcina Grzeszczyka do oceny są dość typowymi sprawami cywilnymi, rodzinnymi i gospodarczymi o nieskomplikowanym stanie faktycznym i prawnym. W żadnej z nich nie wywiedziono jeszcze apelacji, a wiele z nich znajduje się dopiero na początkowym etapie, co nie pozwala na dokonanie bardziej pogłębionej oceny kwalifikacji kandydata z punktu widzenia ubiegania się przez niego o powołanie na stanowisko sędziego. Uzyskał zatem mniej wyróżniającą ocenę kwalifikacji od Pana Huberta Lubomira Wnorowskiego, w którego ocenie nie zawarto tego rodzaju tezy. Ponadto, nie uzyskał poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie (ocena negatywna). Tak samo jak rekomendowany kandydat uzyskał pozytywną opinię służbową władz samorządu zawodowego, jednak wypełnił w niższym stopniu pozostałe kryteria przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Panią Dorotę Ciejek - sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wyraziła ona pogląd, że Pan Marcin Grzeszczyk prawidłowo wykonuje swoje obowiązki zarówno w sprawach, w których występuje, jako pełnomocnik z wyboru, jak i w sprawach, w których ustanowiono go pełnomocnikiem z urzędu oraz kuratorem pozwanego nieznanego z miejsca pobytu. Jego postawa w sprawach cywilnych, rodzinnych i gospodarczych nie budzi zastrzeżeń, gdyż prawidłowo i terminowo realizuje swoje obowiązki procesowe. Czynności podejmowane przez Pana Marcina Grzeszczyka we wszystkich badanych sprawach nie nasuwają zastrzeżeń, co do ich zgodności 5 z obowiązującymi przepisami, tak prawa materialnego, jak i procesowego. Pisma wszczynające postępowanie oraz pisma procesowe formułuje bez zastrzeżeń, zawierając w nich prawidłową treść merytoryczną. Zaprezentował w nich znajomość prawa materialnego i procesowego adekwatną do stopnia skomplikowania spraw. Nie stwierdzono w nich istotnych i wymagających opisania uchybień. Kandydat reaguje na wezwania sądu, stawia się osobiście na rozprawach. Przed sądem przejawia aktywność i dbałość o interesy mocodawcy, przy czym nie przedłuża postępowań. Wykazuje dbałość o załączenie do akt prawidłowego pełnomocnictwa, za wyjątkiem jednej z badanych spraw gospodarczych. Analiza akt wybranych losowo spraw i poddanych ocenie spraw wskazuje na nie wyższy od średniego stopień ich złożoności i skomplikowania. Sprawy przedstawione przez Pana Marcina Grzeszczyka do oceny są dość typowymi sprawami cywilnymi, rodzinnymi i gospodarczymi o nieskomplikowanym stanie faktycznym i prawnym. W żadnej z nich nie wywiedziono jeszcze apelacji, a wiele z nich znajduje się dopiero na początkowym etapie, co nie pozwala na dokonanie bardziej pogłębionej oceny kwalifikacji Pana adwokata z punktu widzenia ubiegania się przez niego o powołanie na stanowisko sędziego. Spełnia wymogi faktyczne i prawne niezbędne przy ubieganiu się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie wskazał w przedstawionej opinii, że Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie nie posiada informacji, aby były jakiekolwiek zastrzeżenia co do jakości, rzetelności i terminowości dokonywanych przez Pana Marcina Grzeszczyka czynności bądź co do jakości i rzetelności sporządzanych przez niego opinii prawnych lub pism procesowych. Cechuje go bardzo duża skromność i wysoka kultura osobista, co - oprócz dobrej znajomości prawa - jest cechą szczególnie ważną przy stosowaniu prawa. Kandydat systematycznie pogłębia swoją wiedzę prawniczą uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez samorząd zawodowy.

Wizytator: Dorota Ciejek

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Sulewska-Freigin Katarzyna negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9 1
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Katarzyna Sulewska-Freigin urodziła się w 1981 r. w Piszu. W 2005 r. z kończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła we wrześniu 2008 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od l czerwca 2006 r. do 14 kwietnia 2007 r. pracowała w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego. Następnie z dniem 3 kwietnia 2007 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Z dniem l czerwca 2016 r. została awansowana na stanowisko starszego asystenta sędziego. Odbyła szereg szkoleń zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Katarzyna Sulewska-Freigin, tak jak Pan Hubert Lubomir Wnorowski uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz opinię służbową Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, stwierdzające wysokie predyspozycje do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie. Doświadczenie zawodowe zdobyła jednak jedynie w pracy asystenta sędziego - od 3 kwietnia 2007 r. na stanowisku asystenta sędziego, a od l czerwca 2016 r. starszego asystenta sędziego. Nie posiada zatem doświadczenia w pracy wymagającej samodzielnych decyzji procesowych, tak jak jej kontrkandydaci - adwokat i radca prawny - a co za tym idzie w niższym stopniu wypełniła kryterium doświadczenia w stosowaniu prawa, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt l ustawy o KRS od wybranego kandydata.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Pana Rafała Kubickiego - sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wskazał on, że Kandydatka prezentuje wysoki poziom merytoryczny, posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, wykazuje się umiejętnością stosowania przepisów z zakresu prawa cywilnego i prawa gospodarczego w praktyce. Powierzone jej czynności wykonuje w sposób rzetelny i sumienny. Przygotowywane przez Panią Katarzynę Sulewską-Freigin projekty orzeczeń i uzasadnień są przemyślane, charakteryzują się dużą starannością. Konstrukcje uzasadnień i klarowność wywodów zasługują na bardzo wysoką ocenę, co przy uwzględnieniu nadmiernego obciążenia pracą w sposób szczególny zasługuje na podkreślenie (liczba sporządzonych uzasadnień jest bardzo duża, znacznie wykracza przeciętne wymagane standardy - na co ponownie zwrócił uwagę w opinii Przewodniczący IX Wydziału Cywilnego Odwoławczego). Opiniowana jest postrzegana jako osoba pracowita, zdyscyplinowana, zaangażowana, posiada bardzo dobre opinie wśród współpracujących z nią sędziów oraz przełożonych. Brak w nich jakichkolwiek zastrzeżeń co do terminowości i decyzyjności. Praca opiniowanej polega nie tylko na sporządzaniu projektów orzeczeń i ich uzasadnień, ale i na proponowaniu sędziom rozstrzygnięć w sprawie - i również co do tego sędziowie ci nie zgłaszają żadnych zastrzeżeń. Pracy kandydatki nie można uznawać za odtwórczą - mogącą stawiać pod znakiem zapytania jej zdolności orzecznicze. Jest bardzo ceniona w środowisku sędziowskim. Jest osobą bardzo inteligentną, otwartą, komunikatywną, zdecydowaną i bezkonfliktową. Załączone do opiniowania liczne dyplomy i zaświadczenia świadczą o tym, że bierze udział niemal we wszystkich dostępnych jej szkoleniach, dążąc do pogłębiania wiedzy. Spełnia wszystkie wymogi określone przepisami prawa i w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pani Katarzyna Sulewska-Freigin uzyskała również pozytywną opinię Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, w której wskazano między innymi na posiadanie przez kandydatkę rozległej wiedzy prawniczej i umiejętności jej praktycznego wykorzystania oraz wszelkich predyspozycji do wykonywania zawodu sędziego.

Wizytator: Rafała Kubickiego

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Wnorowski Hubert Lubomir pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 8 13
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Hubert Lubomir Wnorowski urodził się w 1980 r. w Ełku. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 10 października 2005 r. do 7 listopada 2012 r. pracował w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej na stanowisku specjalisty w Zespole do spraw Postępowań Dyscyplinarnych Wydziału Kadr i Szkolenia. Następnie, od 9 listopada 2012 r. do 31 sierpnia 2013 r. był zatrudniony w kancelarii radcy prawnego na stanowisku asystenta radcy prawnego. Po odbyciu aplikacji radcowskiej złożył w marcu 2013 r. egzamin radcowski z wynikiem ogólnym pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Izby Rady Prawnych w Olsztynie z 8 maja 2013 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izb. Od 17 lipca 2013 r. wykonuje zawód w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego. Ponadto, od l lipca 2015 r. pracuje na stanowisku radcy prawnego w Urzędzie Miejskim w Korszach, a od 21 lipca 2016 r. również w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrznie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostali uczestnicy postępowania również posiadają kwalifikacje zawodowe, pozwalające na udział w konkursie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, jednakże nie wypełnili w tak wysokim stopniu jak Pan Hubert Lubomir Wnorowski łącznie przyjętych przez Radę kryteriów wyboru, do których należą: uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji i opinie służbowe, posiadane przez nich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Kwalifikacje kandydata przedstawionego z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego oceniono pozytywnie w sporządzonej na użytek postępowania ocenie kwalifikacji. W ocenie podkreślono między innymi szerokie spektrum rodzajów postępowań sądowych, w których samodzielnie reprezentował on mocodawców 7 oraz fakt, że posiada wiedzę prawniczą i doświadczenie w stosowaniu w praktyce przepisów z różnych dziedzin prawa. Pan Hubert Lubomir Wnorowski posiada ponad sześć i pół letnie doświadczenie w pracy radcy prawnego -zawodzie wymagającym samodzielnego stosowania przepisów prawa. Doświadczenie zdobył między innymi w zakresie prowadzenia spraw cywilnych, co odpowiada zapotrzebowaniu Sądu Rejonowego w Kętrzynie - zgodnie z informacją przedstawioną przez Prezesa Sądu jest to jeden etat sędziowski w pionie cywilnym. Rekomendowany kandydat uzyskał ponadto pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz pozytywną opinię Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie potwierdzające jego wysoki poziom wiedzy prawniczej.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Panią Jolantę Biernat-Kalinowską i Panią Krystynę Skiepko - sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wyjaśniły one, że analiza akt spraw prowadzonych przez Pana Huberta Lubomira Wnorowskiego z zakresu prawa rodzinnego wskazuje, że posiada on wiedzę prawniczą i doświadczenie w stosowaniu w praktyce przepisów prawa rodzinnego. Jest on osobą dokładną, w sposób trafny i umiejętny formułuje wnioski procesowe oraz tezy dowodowe. Reaguje na wezwania Sądu, aktywnie uczestniczy w rozprawach. Prawidłowo formułuje żądania pozwów i wniosków. Treść sporządzanych przez niego pism wskazuje na znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny. Jeżeli chodzi o ocenę spraw cywilnych i pracowniczych przedstawionych do oceny przez kandydata uwagę zwróciło szerokie spektrum rodzajów postępowań sądowych, w których samodzielnie reprezentował on mocodawców. Pan Hubert Lubomir Wnorowski z zaangażowaniem wykonywał swoje obowiązki zarówno w sprawach, w których ustanowiono go pełnomocnikiem z urzędu, jak i w sprawach, w których występował, jako pełnomocnik z wyboru. Jego postawa w sprawach cywilnych nie budzi zastrzeżeń, gdyż prawidłowo i terminowo realizuje swoje obowiązki procesowe. Pan Hubert Lubomir Wnorowski posiada wiedzę prawniczą i doświadczenie w stosowaniu przepisów z różnych dziedzin prawa stosowne do zdobytego dotychczas doświadczenia zawodowego. Spełnia wymogi niezbędne do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pan Hubert Lubomir Wnorowski uzyskał również pozytywną opinię Wicedziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie, z której wynika, że cieszy się dobrą opinią zawodową i posiada duży zasób wiedzy prawniczej. Na bieżąco doskonali i poszerza swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach organizowanych przez samorząd zawodowy.

Wizytator: Jolanta Biernat-Kalinowska, Krystyna Skiepko

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów