Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 515/2016

Sąd: Sąd Okręgowy w Płocku
Data posiedzenia: 6 lipca 2016 – 6 lipca 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. poz. 1061 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2016-07-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Czerkawski Marek sędzia sądu okręgowego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie, pozytywnie 65 2
PRZECIW 3 11
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 8 0

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wszyscy kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie posiadają dużą wiedzę prawniczą i odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz predyspozycje do zajmowania stanowiska sędziego sądu okręgowego. Ich wysokie kwalifikacje zawodowe znalazły wyraz w otrzymanych przez Pana Piotra Marka Czerkawskiego, Panią Beatę Miecznikowską, Panią Katarzynę Mieszkowicz i Panią Katarzynę Martę Żółtowską pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych. Każdy z uczestników mmeJszego postępowania nommacyJnego posiada również wieloletnie doświadczenie orzecznicze zdobyte w pracy na stanowisku asesora sądowego i następnie sędziego sądu rejonowego. Pan Piotr Marek Czerkawski został mianowany asesorem sądowym z dniem l kwietnia 2006 r., a na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 6 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Opinia wizytatora

Poziom pracy Pana Piotra Marka Czerkawskiego został również oceniony pozytywnie w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej, a ponadto uzyskał on najwyższy wynik głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej spośród wszystkich kandydatów. Dokonując wyboru kandydatury Pani Katarzyny Marty Żóhowskiej Rada miała na względzie, że Pan Piotr Marek Czerkawski posiada najkrótsze doświadczenie orzecznicze spośród wszystkich uczestników niniejszej procedury nominacyjnej, a Pani Katarzyna Marta Żóhowska uzyskała drugie, za tym kandydatem, poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej spośród wszystkich kandydatur zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Miecznikowska Beata sędzia sądu okręgowego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie, pozytywnie 25 0
PRZECIW 25 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 27 12

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wszyscy kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie posiadają dużą wiedzę prawniczą i odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz predyspozycje do zajmowania stanowiska sędziego sądu okręgowego. Ich wysokie kwalifikacje zawodowe znalazły wyraz w otrzymanych przez Pana Piotra Marka Czerkawskiego, Panią Beatę Miecznikowską, Panią Katarzynę Mieszkowicz i Panią Katarzynę Martę Żółtowską pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych. Każdy z uczestników mmeJszego postępowania nommacyJnego posiada również wieloletnie doświadczenie orzecznicze zdobyte w pracy na stanowisku asesora sądowego i następnie sędziego sądu rejonowego.Pani Beata Miecznikowska została mianowana asesorem sądowym z dniem 19 sierpnia 200 l r., a na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Mieszkowicz Katarzyna sędzia sądu okręgowego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 38 0
PRZECIW 13 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 24 13

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wszyscy kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie posiadają dużą wiedzę prawniczą i odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz predyspozycje do zajmowania stanowiska sędziego sądu okręgowego. Ich wysokie kwalifikacje zawodowe znalazły wyraz w otrzymanych przez Pana Piotra Marka Czerkawskiego, Panią Beatę Miecznikowską, Panią Katarzynę Mieszkowicz i Panią Katarzynę Martę Żółtowską pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych. Każdy z uczestników mmeJszego postępowania nommacyJnego posiada również wieloletnie doświadczenie orzecznicze zdobyte w pracy na stanowisku asesora sądowego i następnie sędziego sądu rejonowego.Pan Katarzyna Mieszkowicz została mianowana asesorem sądowym z dniem l grudnia 2004 r., a na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 4 września 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Żółtowska Katarzyna Maria sędzia sądu okręgowego pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 54 10
PRZECIW 2 3
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 20 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Katarzyna Marta Żóhowska urodziła się w 1974 r. w Kutnie. Studiowała w latach 1993-1999 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia prawnicze ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. W okresie od 2 l października 200 1 r. do 30 września 2004 r. odbyła pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Płocku. We wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę bardzo dobrą. Przed podjęciem pracy w sądzie Pani Katarzyna Marta Żółtowska pracowała od l listopada 2001 r. do 12 lipca 2003 r. w Kancelarii Radcy Prawnego Danuty Bołdowicz w Kutnie na podstawie umowy o pracę na stanowisku pracownika administracyjno-biurowego, gdzie zajmowała się pracą biurową i przygotowywaniem projektów pism procesowych. Od 12 lipca 2003 r. do 31 stycznia 2004 r. była zatrudniona w Kancelarii Radcy Prawnego Magdaleny W ójkowskiej w Kutnie na podstawie umowy zlecenia na stanowisku prawnika. Z dniem l grudnia 2004 r. została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Płocku, gdzie do chwili obecnej orzeka w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 1 maja 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Płocku. W latach 2015-2016 była kilkakrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi do pełnienia obowiązków sędziego w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego ·w Płocku. W 2009 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie " Prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w warunkach gospodarki rynkowej" z wynikiem dobrym. W 20 13 r. ukończyła roczne seminarium na temat stosowania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w polskim porządku prawnym organizowane przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie pracy na stanowisku asesora i sędziego pani Katarzyna Marta Żóhowska uczestniczyła w wielu szkoleniach zawodowych o tematyce przydatnej w wykonywanej przez o o o mą pracy orzeczniczeJ.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Katarzyny Marty Żóhowskiej przemawiają, brane pod uwagę łącznie, zdobyte doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji, doświadczenie orzecznicze w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, ukończenie w 2009 r. studiów podyplomowych w zakresie " Prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w warunkach gospodarki rynkowej" oraz udział w innych formach kształcenia zawodowego. Zespół. wskazał ponadto, że kandydatka legitymuje się ocenami bardzo dobrymi z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego i uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz drugie w kolejności, pod względem liczby głosów "za", poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.Po wszechstronnym rozważeniu całoksztahu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Katarzyny Marty Żóhowskiej. Rada tym samym uwzględniła rekomendację zespołu członków zawartą w stanowisku z dnia 4 lipca 2016 r.Dokonując wyboru kandydatury Pani Katarzyny Marty Żółtowskiej Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę, że została mianowana asesorem sądowym z dniem l grudnia 2004 r., a na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 2 1 maja 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a tym samym posiada doświadczenie zawodowe, zbliżone pod względem długości stażu orzeczniczego do doświadczenia Pani Katarzyny Mieszkowicz. Rada miała również na względzie, że Pani Beata Miecznikowska posiada dłuższy staż orzeczniczy od wybranej kandydatki. Mając na uwadze powyższe Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wszystkie trzy wskazane wyżej kandydatki posiadają odpowiednio długie doświadczenie zawodowe oraz uzyskały pozytywne oceny kwalifikacji i za kryterium przemawiające na korzyść kandydatury Pani Katarzyny Marty Żółtowskiej uznała uzyskanie wyższego wyniku głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.Na ocenę przydatności Pani Katarzyny Marty Żóhowskiej na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, z uwagi na przeznaczenie stanowiska sędziowskiego do pionu pracy i ubezpieczeń społecznych, wpływ miało również ukończenie studiów podyplomowych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz okoliczność, że kandydatka ta przez cały okres pracy orzeczniczej obowiązki wykonywała w pełnym wymiarze w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych.

Opinia wizytatora

Pani Katarzyna Marta Żóhowska otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych, z której wynika, że dysponuje ogromnym potencjałem wiedzy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Świadczą o tym, w ocenie sędziego wizytatora, wyniki stabilności orzecznictwa, jak również ocena przedstawionych akt. Opiniujący wskazał, że kandydatka jest ponadto osobą pracowitą, skrupulatną i obowiązkową, o wysokiej kulturze osobistej. Uczestniczy w szkoleniach zawodowych i systematycznie podnosi swoje kwalifikacje.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów