Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 739/2020

Sąd: Sąd Apelacyjny w Warszawie
Data posiedzenia: 8 września 2020 – 11 września 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 20 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 3
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 3
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Dąbrowska Urszula sędzia SO pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA Jednogłośnie 17
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Urszula Dąbrowska urodziła się w 1972 r. w Sokołowie Podlaskim. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w okręgu Sądu Okręgowego w Siedlcach, złożyła w marcu 2000 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W 2000 r. zajmowała stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, po czym w tym samym roku została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Słupsku, które to stanowisko zajmowała do czasu powołania na stanowisko sędziowskie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 stycznia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku, przy czym w 2003 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Następnie w 2006 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza w Warszawie. W latach 2007-2009 r. była delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości - powierzone jej obowiązki wykonywała na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Sądów Powszechnych. W 2009 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego w Piasecznie, w którym w 2010 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego. W 2013 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 sierpnia 2016 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Kandydatka orzekała na przestrzeni lat głównie w wydziałach pionów cywilnych, w szczególności w wydziałach cywilnych i gospodarczych. Legitymuje się także doświadczeniem orzeczniczym wynikającym z jednodniowych delegacji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. Jest współautorką książki „Rozwód i separacja” z serii „Sądowe Komentarze Tematyczne”. Legitymuje się także doświadczeniem dydaktycznym wynikającym między innymi z prowadzenia w roku akademickim 2004/2005 zajęć z przedmiotów Prawo Cywilne, Prawo Karne i Prawo Rodzinne w Szkole Wyższej Warszawskiej w Warszawie i zajęć z zakresu prawa gospodarczego na aplikacji sędziowskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Urszuli Dąbrowskiej, Pani Dagmary Małgorzaty Olczak-Dąbrowskiej i Pani Elżbiety Wiatrzyk-Wojciechowskiej do pełnienia urzędu na trzy wolne stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: wysoko oceniony przez sędziów sporządzających ocenę kwalifikacji poziom wiedzy prawniczej oraz ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobyte w ramach wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego i sędziego sądu okręgowego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Urszuli Dąbrowskiej sporządziła Pani Aleksandra Kempczyńska - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Warszawie, która pozytywnie oceniła jej kwalifikacje, przy czym stwierdziła, że postępowania w sprawach, w których kandydatka była referentem w pierwszej instancji, prowadzone były sprawnie, rozprawy były właściwie zaplanowane, a czynności procesowe podejmowane w sposób przemyślany. Opiniująca nie stwierdziła uchybień mogących mieć wpływ na ogólną bardzo dobrą ocenę wiedzy kandydatki z zakresu prawa materialnego i procesowego oraz umiejętności w stosowaniu przepisów prawa, jak również znajomości orzecznictwa i poglądów doktryny. Podkreśliła, że w ani jednej sprawie w okresie objętym oceną, orzeczenie wydane przez Panią Urszulę Dąbrowską nie zostało uchylone. Sędzia wizytator stwierdziła także, że opanowała ona także technikę pracy sędziego orzekającego w sprawach drugoinstancyjnych. Zwróciła uwagę na wyjątkową staranność i terminowość sporządzonych uzasadnień orzeczeń, które są rzeczowe, logiczne i właściwie skonstruowane oraz w sposób wyważony i adekwatny do okoliczności konkretnej sprawy odwołują się do judykatury i doktryny. Konkludując stwierdziła, że Pani Urszula Dąbrowska z powierzonych jej zadań i obowiązków sędziego zawsze wywiązywała się bardzo dobrze, wykazując się, między innymi, wnikliwością, terminowością i zaangażowaniem w realizowaniu powinności oraz pozytywnie oceniła jej kandydaturę na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Aleksandra Kempczyńska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Kurc-Mazurkiewicz Magdalena Lidia kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
3. Olczak-Dąbrowska Dagmara Małgorzata Sędzia SO pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA Jednogłośnie 18
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Dagmara Małgorzata Olczak-Dąbrowska urodziła się w 1977 r. w Kaliszu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym, z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. W latach 2002-2004 zajmowała stanowisko asystenta sędziego w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie złożyła we wrześniu 2004 r., egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. W latach 2004-2008 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. W 2010 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych - tytuł rozprawy doktorskiej „Przywrócenie terminu w postępowaniu cywilnym”. W latach 2013-2017 pracowała w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości na stanowisku adiunkta w Sekcji Prawa Procesowego i Ustrojowego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 marca 2014 r. został powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Od 16 kwietnia 2018 r. jest delegowana do Sadu Apelacyjnego w Warszawie (od 17 kwietnia 2020 r. na czas nieokreślony). Kandydatka orzekała w pionach cywilnych sądów, w których wykonywała obowiązki sędziowskie, a nadto posiada doświadczenie wynikające z pełnienia funkcji w sądownictwie powszechnym, w szczególności pełnienia funkcji kierownika Sekcji Zagranicznej w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie oraz wizytatora do spraw cywilnych i egzekucyjnych. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. W 2017 r. przeprowadziła seminarium w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości pt. „Biegły w postępowaniu sądowym. Kompleksowy obraz systemu w świetle badań aktowych, ankietowych, statystycznych i ekonomicznych”. Jest autorką kilku publikacji prawniczych,,między innymi monografii dotyczącej przywrócenia terminu w postępowaniu cywilnym. Legitymuje się także doświadczeniem dydaktycznym wynikającym z prowadzenia od 2012 r. zajęć dydaktycznych z zakresu prawa cywilnego i postępowania cywilnego w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie dla aplikantów aplikacji ogólnej i sędziowskiej.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Urszuli Dąbrowskiej, Pani Dagmary Małgorzaty Olczak-Dąbrowskiej i Pani Elżbiety Wiatrzyk-Wojciechowskiej do pełnienia urzędu na trzy wolne stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: wysoko oceniony przez sędziów sporządzających ocenę kwalifikacji poziom wiedzy prawniczej oraz ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobyte w ramach wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego i sędziego sądu okręgowego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Dagmary Małgorzaty Olczak-Dąbrowskiej sporządziła Pani Teresa Mróz - sędzia wizytator do spraw cywilnych, która stwierdziła, że prezentuje ona bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej zarówno z zakresu prawa materialnego jak również procesowego cywilnego, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce. Zdobyła doświadczenie orzecznicze wynikające ze stałej delegacji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, wykazując się w jej trakcie doskonałą znajomością prawa, poglądów judykatury i doktryny, podejmując trafne decyzje procesowe i sprawnie prowadząc postępowania, dbając o koncentrację materiału dowodowego. Sporządza wnikliwe, prezentujące bardzo wysoki poziom merytoryczny uzasadnienia orzeczeń. Posiada umiejętność pracy w zespole. Pełniąc funkcję sędziego wizytatora wykazywała się ogromnym zaangażowaniem, wywiązując się wzorowo z powierzonych jej obowiązków. Opiniująca wyraziła pogląd, że Pani Dagmara Małgorzata Olczak-Dąbrowska posiada cechy uzasadniające wniosek o powołaniu jej na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, dając gwarancję należytego wywiązywania się z obowiązków na tym stanowisku. Oceniła jej kandydaturę na ocenę pozytywną z wyróżnieniem.

Wizytator: Teresa Mróz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Wiatrzyk-Wojciechowska Elżbieta Sędzia SO pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA Jednomyślnie 18
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Elżbieta Wiatrzyk-Wojciechowska urodziła się w 1974 r. w Józefowie. W latach 1996-2004 była zatrudniona w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Zespole Prawa Cywilnego i Gospodarki Nieruchomościami (ostatnie stanowisko: starszy specjalista). W 1997 r. ukończyła studia na Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie Wydział Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych z zakresu politologii i nauk społecznych, uzyskując tytuł magistra. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie złożyła w kwietniu 2003 r., egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2004-2008 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 marca 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 lutego 2014 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie. Od 14 września 2018 r. jest delegowana do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Kandydatka orzekała w pionie cywilnym, w szczególności w wydziałach cywilnych i gospodarczych. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, posiada także doświadczenie dydaktyczne wynikające z prowadzenia zajęć dydaktycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie prawa rolnego w roku akademickim 2005/2006, 2008/2009, 2009/2010.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Urszuli Dąbrowskiej, Pani Dagmary Małgorzaty Olczak-Dąbrowskiej i Pani Elżbiety Wiatrzyk-Wojciechowskiej do pełnienia urzędu na trzy wolne stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: wysoko oceniony przez sędziów sporządzających ocenę kwalifikacji poziom wiedzy prawniczej oraz ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobyte w ramach wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego i sędziego sądu okręgowego.

Opinia wizytatora

Opiniująca wysoko oceniła pracę kandydatki w sądzie pierwszej instancji, jak i w trakcie delegacji do sądu apelacyjnego. Podkreśliła posiadanie przez Panią Elżbietę Wiatrzyk-Wojciechowską bardzo dobrego poziomu wiedzy z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz umiejętności stosowania przepisów prawa w praktyce. Stwierdziła, że uzasadnienia orzeczeń sporządzonych przez kandydatkę wskazują również na znajomość i umiejętne wykorzystywanie orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny, są one staranne, rzeczowe, logiczne i właściwie skonstruowane, a ich terminowość nie budzi zastrzeżeń. Kandydatka jest osobą rzetelną i zorganizowaną, cieszącą się dobrą opinią sędziów i przełożonych oraz posiada umiejętność pracy w zespole, cechuje ją wysoka kultura osobista, życzliwość i koleżeńskość. Konkludując stwierdziła, że kandydatka posiada predyspozycje i kwalifikacje do powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Agata Wolkenberg

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów