Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 384/2019

Sąd: Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie
Data posiedzenia: 2 kwietnia 2019 – 5 kwietnia 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 611 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-04-0...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Chojnacka-Szczepaniak Ewa negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA opinia jednogłośnie pozytywna 15 0
PRZECIW 51 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Ewa Chojnacka-Szczepaniak urodziła się 4 listopada 1979 r. w Inowrocławiu. W 2002 r. ukończyła „Europejskie Studia Specjalne”. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Toruniu, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Od 2 maja 2006 r. do 30 września 2006 r. pracowała na stanowisku referenta stażysty z powierzeniem czynności asystenta sędziego w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Toruniu. Od 1 października 2006 r. do 24 listopada 2006 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w V Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Toruniu. Od 1 grudnia 2006 r. pracuje na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie początkowo w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 1 lutego 2008 r. w XIII Wydziale Ksiąg Wieczystych. W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie „Prawo Medyczne, Bioetyka i Socjologia Medycyny”. Od 1 września 2017 r. do 28 lutego 2018 r. była delegowana do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym pracowała na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Prawa Administracyjnego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pani Ewy Chojnackiej-Szczepaniak oraz dokumenty załączone przez nią do karty zgłoszenia. Z oceny kwalifikacji tej kandydatki wynika, że posiada ona odpowiednią znajomość przepisów prawa i jest należycie przygotowana do sprawowania urzędu sędziego sądu rejonowego. Podnosi także swoje kwalifikacje w ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego. Jednakże w niniejszym postępowaniu nominacyjnym jej kwalifikacje zostały ocenione niżej, na podstawie materiału zebranego w toku postępowania, od kwalifikacji kandydata przedstawianego z wnioskiem Pana Marcina Adama Rosłana. Rada uwzględniła, że Pani Ewa Chojnacka-Szczepaniak posiada dłuższy staż pracy na stanowisku referendarza sądowego od kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie, jednakże w przeważającej mierze sprowadza się on do pracy w wydziałach ksiąg wieczystych, nadto kandydatka uzyskała stosunkowo niskie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Chojnackiej-Szczepaniak sporządziła Pani Beata Błaszczyk — sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, która uznał, że kandydatka przedstawiła do analizy wnioski dotyczące wszystkich działów księgi wieczystej oraz wnioski o założenie księgi wieczystej. Były to sprawy o różnorodnym stopniu trudności. Rozstrzygnięcia wskazują na należytą znajomość przepisów prawa, zarówno materialnego, jak i procedury. Wpisy w księgach wieczystych, w każdej ze zbadanych spraw, były dokonywane w ich granicach oraz na podstawie dokumentów, zachowujących właściwą formę i treść. Sporządzane przez kandydatkę sentencje i uzasadnienia orzeczeń innych niż wpisy (rozstrzygające o oddaleniu wniosków) formułowane są prawidłowo. Zawierają wskazanie żądania, podstawy faktyczne i wywody prawne. Są przy tym staranne oraz pisane językiem jasnym i zrozumiałym dla stron. W uzasadnieniach wyraźnie wskazywane są przyczyny nieuwzględnienia wniosków. W każdej sprawie znajdują się zarządzenia o doręczeniu wnioskodawcom i uczestnikom postępowania odpisów orzeczeń lub zawiadomień o wpisie, pouczenia o środkach zaskarżenia oraz wydawane są niezbędne zarządzenia z zakresu biurowości. Na podstawie analizy akt i wyników statystycznych oraz wobec pozytywnych opinii służbowych, sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Ewa Chojnacka-Szczepaniak spełnia wymogi formalne i posiada niezbędne kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Beata Błaszczyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Rosłan Marcin Adam pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA opinia jednogłośnie pozytywna 62 15
PRZECIW 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Marcin Adam Rosian urodził się 18 listopada 1985 r. w Warszawie. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 27 grudnia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. był zatrudniony na stanowisku samodzielnego referenta do spraw audytu w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Od 15 kwietnia 2013 r. do 11 maja 2013 pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Od 29 maja 2013 r. pracuje na stanowisku referendarza sądowego kolejno w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych Sądu Okręgowego w Łomży (w tym czasie od maja do czerwca był delegowany do VI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie), od 1 lipca 2014 r. w VIII Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Białymstoku, a od 1 kwietnia 2015 r. w Sądzie Rejonowym dla Warszawy- Woli w Warszawie (I i II Wydział Cywilny). Po odbyciu aplikacji ogólnej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (ukończonej w 2013 r.), w 2017 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Marcin Adam Rosłan przedstawiany Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, co zostało potwierdzone oceną kwalifikacji. Dotychczasowa droga zawodowa kandydata wskazuje, źe zdobył on wiedzę i doświadczenie na stanowiskach: samodzielnego referenta do spraw audytu, asystenta sędziego i referendarza sądowego. Kandydat podnosi także kwalifikacje w ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Adama Rosłana sporządziła Pani Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Adama Rosłana sporządziła Pani Ewa Harasimiuk - sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, która uznała, że wykonuje on powierzone obowiązki sumiennie, terminowo i sprawnie. Jest osobą odpowiedzialną, obowiązkową i pracowitą. Wydawane przez niego orzeczenia są prawidłowe merytorycznie i wskazują na dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, redagowane są w sposób prawidłowy i zawierają wszystkie niezbędne elementy. Opiniowany posiadaną wiedzę potrafi wykorzystać i zastosować w praktyce, posiada także umiejętność analitycznego myślenia, jak również szybkiego i trafnego podejmowania decyzji procesowych. Nie budzi też zastrzeżeń jego postawa w stosunku do współpracowników, przełożonych, pracowników sekretariatu i stron. Kandydat wykazuje gotowość do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, uczenia się oraz dążenia do doskonalenia sposobu wykonywanych zadań. Opiniowany wykazuje zamiłowanie do zawodu i jest merytorycznie przygotowany do zajmowania stanowiska sędziego oraz daje gwarancję rzetelnego wykonywania tego zawodu z uwagi na cechy osobowości, oraz wiedzę i umiejętność jej zastosowania w praktyce. Ogólna ocena: pozytywna. - sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, która uznała, że wykonuje on powierzone obowiązki sumiennie, terminowo i sprawnie. Jest osobą odpowiedzialną, obowiązkową i pracowitą. Wydawane przez niego orzeczenia są prawidłowe merytorycznie i wskazują na dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, redagowane są w sposób prawidłowy i zawierają wszystkie niezbędne elementy. Opiniowany posiadaną wiedzę potrafi wykorzystać i zastosować w praktyce, posiada także umiejętność analitycznego myślenia, jak również szybkiego i trafnego podejmowania decyzji procesowych. Nie budzi też zastrzeżeń jego postawa w stosunku do współpracowników, przełożonych, pracowników sekretariatu i stron. Kandydat wykazuje gotowość do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, uczenia się oraz dążenia do doskonalenia sposobu wykonywanych zadań. Opiniowany wykazuje zamiłowanie do zawodu i jest merytorycznie przygotowany do zajmowania stanowiska sędziego oraz daje gwarancję rzetelnego wykonywania tego zawodu z uwagi na cechy osobowości, oraz wiedzę i umiejętność jej zastosowania w praktyce. Ogólna ocena: pozytywna.

Wizytator: Ewa Harasimiuk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów