Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 666/2020

Sąd: Sąd Okręgowy w Legnicy
Data posiedzenia: 18 sierpnia 2020 – 21 sierpnia 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 807 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Bochenek Waldemar Stanisław Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9 3
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 10

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodził się 13 lipca 1976 r. w Jaworze. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu aplikacji sądowej etatowej złożył we wrześniu 2004 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 2000-2005 odbył na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (w Instytucie Nauk Administracyjnych, Zakładzie Postępowania Administracyjnego i Sądownictwa Administracyjnego) Studium Doktoranckie, uzyskując w 2006 r. stopień naukowy doktora nauk prawnych. W ramach Studium prowadził zajęcia dydaktyczne. Od 15 kwietnia 2005 r. do 30 września 2007 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy. W okresie od 1 lipca 2006 r. do 20 października 2011 r. pełnił funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy. Z dniem 26 stycznia 2007 r. został wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Wałbrzychu. Od 10 czerwca 2008 r. do 8 czerwca 2015 r. wykonywał czynnie zawód radcy prawnego: od 10 czerwca 2008 r. do 31 grudnia 2010 r. w Kancelarii Prawnej "Laudator" - dr W. Bochenek i Wspólnicy Sp. k. we Wrocławiu; od 1 stycznia 2011 r. do 30 kwietnia 2015 r. w Kancelarii Radcy Prawnego dr Waldemar Bochenek w Legnicy; od 7 listopada 2011 r. do 8 czerwca 2015 r., był zatrudniony na stanowisku radcy prawnego w Dolnośląskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu Oddział w Legnicy; od 3 stycznia 2012 r. do 8 czerwca 2015 r. był zatrudniony na stanowisku radcy prawnego w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 7 maja 2015 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Złotoryi Rejonowego w którym pełnił obowiązki w I Wydziale Cywilnym, a następnie od 1 września 2016 r. został przeniesiony stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy w którym pełni obowiązki w V Wydziale Gospodarczym. Od 7 kwietnia 2017 r. pełni funkcję zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego w Sądzie Rejonowym w Legnicy. Ponadto od 1 października 2007 r. do 30 września 2015 r. był zatrudniony jako adiunkt w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu a od 23 lutego 2007 r. do 28 lutego 2015 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania "Copernicus" we Wrocławiu. Od 1 października 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. był wykładowcą w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze. Prowadził szkolenia w jednostkach samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego w ramach projektu EFS (2009-2011) oraz zajęcia dla aplikantów radcowskich (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Wałbrzychu 2014-2015)

Opinia wizytatora

podkreśliła, że w okresie orzekania w Sądzie Rejonowym w Legnicy opiniowany wykazał się bardzo dobrym opanowaniem przepisów prawa materialnego i procesowego, jak również technicznej strony pracy sędziego. Osiągnął bardzo dobre wyniki z zakresu liczby spraw załatwionych, efektywności rozpraw oraz merytorycznej jakości orzecznictwa. Należy podkreślić też, że w większości z przedstawionych spraw opiniowany wydawał wyrok na pierwszej lub drugiej rozprawie, sprawy uchylone były marginalne w referacie opiniowanego, natomiast niemalże wszystkie sprawy zmienione wynikały z odmiennej oceny materiału dowodowego przez Sąd Odwoławczy, dodatkowo wiązały się z różną w skali apelacji i kraju praktyką orzeczniczą w tych sprawach (sprawy ubezpieczeniowe), zmiany przy tym były w większości nieznaczne (w zakresie błędu rachunkowego, podatku YAT, kosztów prywatnej opinii rzeczoznawcy). Ponadto w referacie opiniowanego znajduje się bardzo mała liczba spraw tzw. starych, tylko 4, z tym że aż 2 z nich wpłynęły do referatu opiniowanego w 2019 r., zaś postępowanie w 2 sprawach wydłużało się z uwagi na ich skomplikowany charakter i konieczność przeprowadzenia dowodów z opinii biegłych. W ocenie uzupełniającej Pani Małgorzata Gliwińska - sędzi wizytator do spraw gospodarczych w Sądzie Okręgowym w Legnicy podtrzymała w całości wnioski końcowe zawarte w opinii głównej.

Wizytator: Małgorzata Gliwińska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Krajewska Magdalena Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 10 11
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodziła się 24 lipca 1970 r. we Wrocławiu. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w Sądzie Okręgowym w Legnicy złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Z dniem 1 października 1996 r. została mianowana asesorem sądowym i powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Głogowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 września 1998 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie. Z dniem 1 października 1999 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Lubinie. Do 2005 r. orzekała w Wydziale Karnym, następnie - z początkiem 2005 r. w Wydziale Cywilnym, w którym z dniem 18 kwietnia 2005 r. powierzono jej pełnienie obowiązków Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego, a z dniem 1 stycznia 2006 r. powołano ją na stanowisko Przewodniczącej Wydziału I Cywilnego tegoż Sądu, które pełniła do dnia 31 marca 2007 r., a następnie od 1 stycznia 2010 r. do 1 listopada 2016 r. Równocześnie od dnia 2 kwietnia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału I Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Lubinie. Ponadto z dniem 15 stycznia 2010 r. powierzono jej funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Lubinie, którą wykonywała do dnia 10 października 2016 r., a od dnia 11 października 2016 r. do chwili obecnej pełni funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Lubinie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Krajewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: stale podwyższane przez udział w szkoleniach, wysokie kwalifikacje kandydatki wynikające przede wszystkim z niemal dwudziestosześcioletniego okresu wykonywania pracy orzeczniczej oraz pełnienie funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym, w tym funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Lubinie. Kandydatka uzyskała ponadto wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy

Opinia wizytatora

podkreśliła, że opiniowana posiada dużą wiedzę prawniczą z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego i procedury cywilnej. Materia spraw, w których orzekała jest różnorodna. Wysoki poziom sporządzanych uzasadnień, trafność orzeczeń w sprawach zróżnicowanych tematycznie i o różnym stopniu skomplikowania, niewielki stopień zaskarżalności orzeczeń i tylko łącznie 13 spraw, w których na przestrzeni ocenianych pełnych 2,5 lat pracy opiniowanej doszło do korekty przez sądy odwoławcze to elementy, które przemawiają za uznaniem Pani sędzi za właściwą kandydatkę na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego. Pozytywną ocenę opiniowanej potwierdzają nadto także osiągane wyniki liczbowe, które w niewielu spośród analizowanych kategorii były słabsze od wyników innych sędziów. O pracowitości opiniowanej świadczy także równa i systematyczna na przestrzeni lat praca orzecznicza, co ma istotne znaczenie w kontekście pełnionych przez opiniowaną funkcji Przewodniczącej Wydziału I Cywilnego Sądu Rejonowego w Lubinie, a następnie Prezesa tego Sądu. W ocenie uzupełniającej, Pani Małgorzata Pasak - sędzia wizytator do spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Legnicy stwierdziła, że w całym ocenianym okresie pracy na koniec okresu opiniowanej, przedłożone dane statystyczne wskazują na wynoszący 97,3% stopień opanowania wpływu u kandydatki, przy 98,6% w wydziale. Spoglądając zatem na pełne dwa lata pracy orzeczniczej Pani Sędzi widoczna jest systematyczność i wyrównany poziom pracy w dłuższym okresie czasu, nie odbiegający przy tym od poziomu wydziału.

Wizytator: Małgorzata Pasak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów