Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 137/2019

Sąd: Sąd Okręgowy w Olsztynie
Data posiedzenia: 22 stycznia 2019 – 25 stycznia 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 443 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-01-2...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 8
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 4

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Ignatowicz-Firkowska Ewa Joanna negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 66 1
PRZECIW 0 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Ewa Joanna Ignatowicz-Firkowska urodziła się 16 września 1971 w Giżycku. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z ogólną oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, w latach 1995-1997, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Olsztynie, we wrześniu 1997 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 15 października 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1999 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Z dniem 1 grudnia 1999 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie. Początkowo orzekała w I Wydziale Cywilnym a od października 2000 r. w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W latach 2005-2009 pełniła funkcję Kierownika Sekcji Wykonawczej a od 1 maja 2009 r. do chwili obecnej pełni funkcję Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Orzekała również, w ramach jednodniowych delegacji, w VI Wydziale Cywilnym Rodzinnym Sądu Okręgowego w Olsztynie. W 2008 r. ukończyła podyplomowe Studium Prawa Rodzinnego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, z wynikiem pozytywnym a w 2016 r. studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego z elementami psychologii dla sędziów sądów powszechnych orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, asystentów sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego oraz prokuratorów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, z wynikiem bardzo dobrym. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w pracy m.in. na stanowisku prokuratora Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie oraz pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczym w Olsztynie. Stale podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Adama Jaroczyńskiego znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej oraz w opinii służbowej Prokuratora Okręgowego w Olsztynie, który podkreślił, że opiniowany jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego i daje rękojmię prawidłowego wykonywania powierzonych obowiązków oraz że, w ocenie kierownictwa Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, dysponuje dużym doświadczeniem zawodowym. Oceniany był jako osoba pracowita, sumienna i bardzo dobrze organizująca swój warsztat pracy. Opinie służbową o kandydacie sporządził również Prokurator Rejonowy Olsztyn-Północ w Olsztynie który stwierdził, że prowadzone przez Pana prokuratora sprawy charakteryzują się odpowiednią dynamiką a sposób prowadzenia i kierunki postępowania wskazują, że były przedmiotem rzetelnej analizy. Kandydata - oprócz dużej wiedzy prawniczej - cechuje gotowość do podejmowania się trudnych zadań. Pozostali kandydaci wprawdzie legitymują się odpowiednimi kwalifikacjami merytorycznymi, jednak, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, nie wypełniają wszystkich ustawowych kryteriów wyboru, ocenionych łącznie, w niniejszym postępowaniu w tak wysokim stopniu, jak Pan Adam Jaroczyński. Pomimo odpowiednich kwalifikacji zawodowych, osoby te - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak Pan Adam Jaroczyński. Wszyscy uczestnicy postępowania posiadają stosowne doświadczenie zawodowe oraz otrzymali oceny kwalifikacyjne wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, jednakże niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Adam Jaroczyński jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków aplikanta, asesora, „liniowego” prokuratora, Zastępcy Prokuratora Rejonowego, pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Sędzia opiniująca stwierdziła, że Pani Ewa Joanna Ignatowicz -Firkowska jest bardzo dobrym sędzią rodzinnym. Wyróżniając się ponadprzeciętnymi wskaźnikami orzeczniczymi w okręgu, a także na tle apelacji i kraju, posiada odpowiednie przygotowanie zawodowe i wystarczające doświadczenie orzecznicze, poprzedzone asesurą, do podjęcia pracy na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawach rodzinnych. W ocenie opiniującej, cechy osobiste kandydatki, postawa etyczna, aspekty dojrzałości życiowej, gruntowna, stale pogłębiana wiedza prawnicza, a także kultura osobista pozwalają przyjąć, że związane z tym stanowiskiem obowiązki będzie wykonywała z dotychczasowym zaangażowaniem i na właściwym jej poziomie merytorycznym.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Jaroczyński Adam pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 2 13
PRZECIW 1 57 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 11 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Adam Jaroczyński urodził się 24 grudnia 1976 r. w Olsztynie. W 2000 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z ogólną oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2000-2005 pracował na stanowisku referenta w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Olsztynie a latach 2002-2005 był pozaetatowym członkiem tego Kolegium. Po odbyciu, w latach 2000-2003, aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, w kwietniu 2003 r. złożył egzamin prokuratorski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 marca 2005 r. został mianowany asesorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie. Z dniem 1 marca 2008 r. został powołany na stanowisko prokuratora tej Prokuratury, przy czym w latach 2014-2016 pełnił funkcję Zastępcy Prokuratora Rejonowego Olsztyn-Północ w Olsztynie. W 2009 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie procesu karnego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem bardzo dobrym. Od 2013 r. prowadzi sprawy dotyczące przestępstw motywowanych nienawiścią z terenu Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Od 2016 r. jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Brał udział w licznych szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w pracy m.in. na stanowisku prokuratora Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie oraz pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczym w Olsztynie. Stale podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Adama Jaroczyńskiego znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej oraz w opinii służbowej Prokuratora Okręgowego w Olsztynie, który podkreślił, że opiniowany jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego i daje rękojmię prawidłowego wykonywania powierzonych obowiązków oraz że, w ocenie kierownictwa Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, dysponuje dużym doświadczeniem zawodowym. Oceniany był jako osoba pracowita, sumienna i bardzo dobrze organizująca swój warsztat pracy. Opinie służbową o kandydacie sporządził również Prokurator Rejonowy Olsztyn-Północ w Olsztynie który stwierdził, że prowadzone przez Pana prokuratora sprawy charakteryzują się odpowiednią dynamiką a sposób prowadzenia i kierunki postępowania wskazują, że były przedmiotem rzetelnej analizy. Kandydata - oprócz dużej wiedzy prawniczej - cechuje gotowość do podejmowania się trudnych zadań. Pozostali kandydaci wprawdzie legitymują się odpowiednimi kwalifikacjami merytorycznymi, jednak, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, nie wypełniają wszystkich ustawowych kryteriów wyboru, ocenionych łącznie, w niniejszym postępowaniu w tak wysokim stopniu, jak Pan Adam Jaroczyński. Pomimo odpowiednich kwalifikacji zawodowych, osoby te - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak Pan Adam Jaroczyński. Wszyscy uczestnicy postępowania posiadają stosowne doświadczenie zawodowe oraz otrzymali oceny kwalifikacyjne wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, jednakże niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Adam Jaroczyński jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków aplikanta, asesora, „liniowego” prokuratora, Zastępcy Prokuratora Rejonowego, pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez wizytatora ds. karnych Sądu Okręgowego w Ostrołęce, który stwierdził, że dotychczasowa droga zawodowa kandydata, poza pracą w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, była i jest związana z Prokuraturą Rejonową Olsztyn-Północ. Opiniowany przeszedł praktycznie wszystkie szczeble kariery zawodowej prokuratora prokuratury rejonowej od aplikanta pozaetatowego, poprzez asesora, „liniowego” prokuratora, a skończywszy na funkcji Zastępcy Prokuratora Rejonowego. Świadczy to o wyróżniających wynikach pracy i zaufaniu przełożonych, skoro został doceniony awansem zawodowym. Sędzia wizytator wyniki osiągnięte przez Pana prokuratora w Prokuraturze Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie ocenił wysoko, biorąc pod uwagę, że dodatkowo zajmował stanowisko funkcyjne. Ponadto w jego referacie znajdowały się sprawy o tzw. „przestępstwa z nienawiści” z terenu działania Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Sędzia wizytator zaznaczył, że wielkość referatu Pana prokuratora była związana z pełnioną funkcją. Z datą odwołania z funkcji Zastępcy Prokuratora Rejonowego wielkość referatu uległa znacznemu zwiększeniu i jest większa od przeciętnej w okręgu olsztyńskim. Na podkreślenie zasługuje również, że w zdecydowanej większości wypadków sądy podzielały kwalifikację prawną i opis czynu przyjęty przez kandydata w akcie oskarżenia. W ocenie sędziego wizytatora akta analizowanych spraw wskazują, że opiniowany legitymuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa - zarówno procesowego, jak i materialnego. Od ponad 13 lat wykonuje samodzielne obowiązki w Prokuraturze Rejonowej. Zdaniem sędziego wizytatora byłby zatem wzorcowym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego orzekającego w wydziale karnym. Podsumowując, sędzia wizytator wskazał, że wiedza i gotowość do podejmowania wyzwań, co podkreślali przełożeni, pozwala przypuszczać, że Pan Adam Jaroczyński podołałby nowym obowiązkom a jego cechy charakteru dają zaś gwarancję, że swoim postępowaniem nie uchybiłby godności sprawowanego urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Kłosowski Robert Krzysztof negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 42 1
PRZECIW 0 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 24 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Robert Krzysztof Kłosowski urodził się 3 lipca 1976 r. w Golubiu-Dobrzyniu. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z ogólną oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, w latach 2000-2003, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie, w kwietniu 2003 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. W latach 2001-2002 pracował na stanowisku specjalisty w Zakładzie Pracy Chronionej Polskiego Związku Niewidomych-Ośrodek Mieszkalno Rehabilitacyjny w Olsztynie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 2 czerwca 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach. Orzekał na Rokach Sądowych w Lidzbarku Warmińskim w zakresie spraw rodzinnych i pomocniczo cywilnych oraz w Zamiejscowym Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Bartoszycach z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim, pomocniczo również w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Bartoszycach. Od lipca 2004 r. do czerwca 2005 r. powierzono mu pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim, które wykonywał w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich i w II Wydziale Karnym, przy czym do marca 2007 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim. Orzekał w II Wydziale Karnym i w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz pomocniczo w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Początkowo pełnił nadal funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego a od maja 2007 r. funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach. Początkowo orzekał w II Wydziale Karnym, a następnie w VIII Zamiejscowym Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Bartoszycach z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim, przy czym pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Od lipca 2015 r. do chwili obecnej pełni funkcję Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim. Kandydat brał udział w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w pracy m.in. na stanowisku prokuratora Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie oraz pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczym w Olsztynie. Stale podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Adama Jaroczyńskiego znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej oraz w opinii służbowej Prokuratora Okręgowego w Olsztynie, który podkreślił, że opiniowany jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego i daje rękojmię prawidłowego wykonywania powierzonych obowiązków oraz że, w ocenie kierownictwa Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, dysponuje dużym doświadczeniem zawodowym. Oceniany był jako osoba pracowita, sumienna i bardzo dobrze organizująca swój warsztat pracy. Opinie służbową o kandydacie sporządził również Prokurator Rejonowy Olsztyn-Północ w Olsztynie który stwierdził, że prowadzone przez Pana prokuratora sprawy charakteryzują się odpowiednią dynamiką a sposób prowadzenia i kierunki postępowania wskazują, że były przedmiotem rzetelnej analizy. Kandydata - oprócz dużej wiedzy prawniczej - cechuje gotowość do podejmowania się trudnych zadań. Pozostali kandydaci wprawdzie legitymują się odpowiednimi kwalifikacjami merytorycznymi, jednak, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, nie wypełniają wszystkich ustawowych kryteriów wyboru, ocenionych łącznie, w niniejszym postępowaniu w tak wysokim stopniu, jak Pan Adam Jaroczyński. Pomimo odpowiednich kwalifikacji zawodowych, osoby te - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak Pan Adam Jaroczyński. Wszyscy uczestnicy postępowania posiadają stosowne doświadczenie zawodowe oraz otrzymali oceny kwalifikacyjne wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, jednakże niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Adam Jaroczyński jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków aplikanta, asesora, „liniowego” prokuratora, Zastępcy Prokuratora Rejonowego, pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Sędzia opiniujący stwierdził, że analiza aktowa, dane statystyczne, ocena osoby sędziego, zdobyte doświadczenie zawodowe w pełni przekonują, że opiniowany zasługuje na awans zawodowy i rekomendację na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Morawski Marcin kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
5. Nowak Iwona kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
6. Obrębska Wioletta kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
7. Sienicki Wiktor negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 43 4
PRZECIW 0 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 23 11

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Wiktor Sienicki urodził się 5 lutego 1969 r. w Działdowie. W 1992 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z ogólną oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, w latach 1992-1994, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Olsztynie, we wrześniu 1994 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 20 października 1994 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ostródzie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 listopada 1996 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ostródzie. Z dniem 1 kwietnia 2000 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie. Orzekał w VII Wydziale Karnym, w którym pełnił funkcję Kierownika Sekcji Wykonawczej. Z dniem 1 kwietnia 2005 r., na własną prośbę, został przeniesiony do orzekania w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, w którym orzeka do chwili obecnej. Od kwietnia 2006 r. pełnił funkcję sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich i zakłady leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi, od maja 2009 r. funkcję Kierownika Sekcji Wykonawczej i od listopada 2009 r. do chwili obecnej wykonuje czynności sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich i zakłady dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Kandydat wielokrotnie orzekał, w ramach jednorazowych delegacji, początkowo w VII Wydziale Karnym Odwoławczym, a następnie w VI Wydziale Cywilnym Rodzinnym Sądu Okręgowego w Olsztynie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od 15 czerwca 2018 r. do 14 grudnia 2018 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Orzekał w VI Wydziale Cywilnym Rodzinnym. W 2009 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego a w 2011 r. w zakresie psychologii dla sędziów orzekających w sprawach rodzinnych w Polskiej Akademii Nauk. Kandydat prowadził zajęcia dydaktyczne dla aplikantów sądowych z zakresu prawa europejskiego oraz brał udział w licznych szkoleniach zawodowych w kraju i za granicą oraz w konferencjach. Jest autorem publikacji prawniczej.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w pracy m.in. na stanowisku prokuratora Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie oraz pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczym w Olsztynie. Stale podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Adama Jaroczyńskiego znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej oraz w opinii służbowej Prokuratora Okręgowego w Olsztynie, który podkreślił, że opiniowany jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego i daje rękojmię prawidłowego wykonywania powierzonych obowiązków oraz że, w ocenie kierownictwa Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, dysponuje dużym doświadczeniem zawodowym. Oceniany był jako osoba pracowita, sumienna i bardzo dobrze organizująca swój warsztat pracy. Opinie służbową o kandydacie sporządził również Prokurator Rejonowy Olsztyn-Północ w Olsztynie który stwierdził, że prowadzone przez Pana prokuratora sprawy charakteryzują się odpowiednią dynamiką a sposób prowadzenia i kierunki postępowania wskazują, że były przedmiotem rzetelnej analizy. Kandydata - oprócz dużej wiedzy prawniczej - cechuje gotowość do podejmowania się trudnych zadań. Pozostali kandydaci wprawdzie legitymują się odpowiednimi kwalifikacjami merytorycznymi, jednak, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, nie wypełniają wszystkich ustawowych kryteriów wyboru, ocenionych łącznie, w niniejszym postępowaniu w tak wysokim stopniu, jak Pan Adam Jaroczyński. Pomimo odpowiednich kwalifikacji zawodowych, osoby te - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak Pan Adam Jaroczyński. Wszyscy uczestnicy postępowania posiadają stosowne doświadczenie zawodowe oraz otrzymali oceny kwalifikacyjne wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, jednakże niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Adam Jaroczyński jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków aplikanta, asesora, „liniowego” prokuratora, Zastępcy Prokuratora Rejonowego, pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez sędziego Sądu Okręgowego w Białymstoku. Sędzia opiniujący stwierdził, że Pan Wiktor Sienicki jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Jego cechy osobiste, poparta doświadczeniem wiedza prawnicza pozwalają uznać, że związane z tym stanowiskiem obowiązki będzie wykonywał z dotychczasowym zaangażowaniem i na właściwym poziomie merytorycznym.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
8. Wacław Ada Jolanta negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 52 0
PRZECIW 1 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Ada Jolanta Wacław urodziła się 9 lipca 1960 r w Złotoryj i. W 1989 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z ogólną oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, w latach 1989-1991, aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Wojewódzkiej w Olsztynie, we wrześniu 1991 r. złożyła egzamin prokuratorski z łącznym wynikiem dobrym. Decyzją Prokuratora Generalnego z dniem 1 października 1991 r. została mianowana asesorem Prokuratury Rejonowej w Szczytnie. Z dniem 1 września 1993 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Szczytnie. Z dniem 1 września 1994 r. została przeniesiona na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Olsztynie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 27 lutego 1995 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ostródzie. Z dniem 1 listopada 1995 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie, w którym początkowo orzekała w wydziale karnym a obecnie orzeka w wydziale rodzinnym i nieletnich. Decyzjami Ministra Sprawiedliwości od 1 września 2004 r. do 31 grudnia 2004 r. i od 1 stycznia 2005 r. do 28 lutego 2005 r. oraz od 1 lutego 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie Orzekała w VI Wydziale Cywilnym Rodzinnym. Z dniem 1 lipca 2005 r. powierzono Pani sędzi funkcję Zastępcy Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olsztynie, którą pełniła do czerwca 2008 r. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego w Polskiej Akademii Nauk, z wynikiem pozytywnym. Od stycznia 2014 r. pełni funkcję sędziego wizytującego zakłady nieletnich i zakłady leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu właściwości Sądu Rejonowego w Olsztynie. Pani sędzia orzekała również, w ramach jednodniowych delegacji, w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w pracy m.in. na stanowisku prokuratora Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie oraz pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczym w Olsztynie. Stale podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Adama Jaroczyńskiego znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej oraz w opinii służbowej Prokuratora Okręgowego w Olsztynie, który podkreślił, że opiniowany jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego i daje rękojmię prawidłowego wykonywania powierzonych obowiązków oraz że, w ocenie kierownictwa Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, dysponuje dużym doświadczeniem zawodowym. Oceniany był jako osoba pracowita, sumienna i bardzo dobrze organizująca swój warsztat pracy. Opinie służbową o kandydacie sporządził również Prokurator Rejonowy Olsztyn-Północ w Olsztynie który stwierdził, że prowadzone przez Pana prokuratora sprawy charakteryzują się odpowiednią dynamiką a sposób prowadzenia i kierunki postępowania wskazują, że były przedmiotem rzetelnej analizy. Kandydata - oprócz dużej wiedzy prawniczej - cechuje gotowość do podejmowania się trudnych zadań. Pozostali kandydaci wprawdzie legitymują się odpowiednimi kwalifikacjami merytorycznymi, jednak, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, nie wypełniają wszystkich ustawowych kryteriów wyboru, ocenionych łącznie, w niniejszym postępowaniu w tak wysokim stopniu, jak Pan Adam Jaroczyński. Pomimo odpowiednich kwalifikacji zawodowych, osoby te - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak Pan Adam Jaroczyński. Wszyscy uczestnicy postępowania posiadają stosowne doświadczenie zawodowe oraz otrzymali oceny kwalifikacyjne wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, jednakże niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Adam Jaroczyński jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków aplikanta, asesora, „liniowego” prokuratora, Zastępcy Prokuratora Rejonowego, pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez sędzię Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Sędzia opiniująca podkreśliła, że stabilność orzecznictwa Pani Ady Jolanty Wacław za dwa wcześniejsze lata była znacznie gorsza niż wyniki osiągane w wydziale i okręgu. W 2017 r. stabilność orzecznictwa była bardzo dobra na tle zarówno wydziału, jak i okręgu. Zdaniem opiniującej, kompetencje kandydatki w dużej mierze uzupełnia duże doświadczenie życiowe, jak i fakt, że od wielu lat orzeka w jednym wydziale, specjalizując się w prawie rodzinnym. Opiniująca zwróciła uwagę na - podkreślane w opiniach służbowych - takie cechy charakteru i osobowości kandydatki, jak: pracowitość, dobra organizacja pracy, sumienność, odpowiedzialność, zaangażowanie w pracy, umiejętność samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji, dociekliwość oraz wysoka kultura osobista.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów