Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 908/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach
Data posiedzenia: 15 października 2019 – 18 października 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 46 z 2019
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-10-1...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Banasik Piotr Jan referendarz pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 13 16
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Piotr Jan Banasik urodził się 29 sierpnia 1974 r. w Pilicy. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w dniach 1, 2 i 16 września 2004 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. W okresie od 12 lipca 1999 r. do 4 marca 2005 r. był zatrudniony w Starostwie Powiatowym w Zawierciu jako podinspektor. Od 7 marca 2005 r. do 14 maja 2007 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach jako asystent sędziego w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 16 maja 2007 r. został mianowany na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Początkowo został przydzielony do pracy w Wydziałach VI Grodzkim i Zamiejscowym VII Grodzkim w Piekarach Śląskich. Od 1 stycznia 2010 r. do 30 kwietnia 2015 r. pełnił służbę w I Wydziale Cywilnym. Od 1 maja 2015 r. pracuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych w pełnym wymiarze czasu pracy. Z dniem 15 grudnia 2017 r. został mianowany starszym referendarzem sądowym. Pan referendarz uczestniczył w licznych szkoleniach dotyczących zarówno problematyki wieczystoksięgowej, jak i w zakresie innych gałęzi prawa oraz wiedzy ogólnej.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Jana Banasika i Pana Damiana Sebastiana Kozioła zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych, doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na różnych stanowiskach w sądzie rejonowym, pozytywne oceny kwalifikacyjne, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Jana Banasika sporządził Pan Tomasz Pawlik - sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach, wizytator ds. ksiąg wieczystych, który pozytywnie ocenił jego kandydaturę. Pan referendarz w bardzo długim już okresie służby w charakterze referendarza sądowego dał się poznać jako osoba o dużych zaletach zawodowych i osobistych. Na pozytywną ocenę zasłużyły wszystkie aspekty jego pracy. Wszechstronną wiedzę prawniczą kandydata potwierdza treść wydawanych przez niego trafnych rozstrzygnięć i uzasadnień orzeczeń. Sędzia wizytator wskazał ponadto, że terminowość i jakość podejmowanych czynności procesowych kandydata nie budzi zastrzeżeń. Poziom jego wiedzy prawniczej i umiejętność jej stosowania w praktyce ocenił bardzo wysoko. Orzeczenia przedstawione do analizy zostały wydane na posiedzeniu niejawnym, przy czym jednocześnie sporządzono ich uzasadnienia. W uzasadnieniach wskazywana jest treść wniosku, dokumentów mających stanowić podstawę wpisu i księgi wieczystej. Pan referendarz wyjaśnia też, jaki przepis prawa może być materialno-prawną podstawą dla wpisu, dokonując jednocześnie oceny, czy przesłanki wpisu zostały spełnione. Jednocześnie wskazuje na przepisy postępowania określające kognicję sądu wieczystoksięgowego i w tym kontekście dokonuje oceny przedstawionych dokumentów w zakresie ich formy i treści, uwypuklając powody oddalenia wniosku lub innego odmownego rozstrzygnięcia. Prezentuje przy tym głęboką znajomość zarówno problematyki prawnej związanej ściśle z dokonywaniem wpisów w księdze wieczystej jak i pozostałych gałęzi prawa, zwłaszcza prawa rzeczowego. Odwołuje się także do orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej. Przyczyny oddalenia wniosku o wpis w przedstawionych do oceny sprawach zasługują na aprobatę. Służba referendarza sądowego, która nie obejmuje orzekania na sali rozpraw, nie pozwala - według sędziego wizytatora - ocenić, czy kandydat w pełni wykształcił w sobie cechy potrzebne do pełnienia urzędu sędziego. Na podstawie dotychczasowego przebiegu służby można jednak zasadnie przypuszczać, że zdobył wystarczające doświadczenie i kwalifikacje, posiada odpowiednią znajomość prawa procesowego i materialnego, jak również cechy osobowości, które uzasadniają powołanie go na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Tomasz Pawlik

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Kozioł Damian Sebastian referendarz pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 13 17
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Damian Sebastian Kozioł urodził się 13 kwietnia 1988 r. w Krakowie. W 2012 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 11 lutego 2013 r. do 10 lutego 2014 r. odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którą ukończył uzyskując łącznie 42,4687 pkt. Następnie od 7 kwietnia 2014 r. do 12 sierpnia 2014 r. był zatrudnionych w Sądzie Rejonowym w Pszczynie jako asystent sędziego. W dniu 26 listopada 2014 r. został wpisany na listę aplikantów notarialnych Izby Notarialnej w Katowicach. Od 26 listopada 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. pracował w Kancelarii Notarialnej notariusza Bartłomieja Nowaka w Chorzowie jako aplikant notarialny. Z dniem 1 maja 2015 r. został mianowany na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Tychach, gdzie pracuje do chwili obecnej w V Wydziale Ksiąg Wieczystych w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 października 2015 r. kształci się w ramach studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W dniu 15 listopada 2018 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym, uzyskując 261 pkt. Pan referendarz uczestniczył w licznych szkoleniach dotyczących zarówno problematyki wieczystoksięgowej, jak i w zakresie innych gałęzi prawa oraz wiedzy ogólnej.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Jana Banasika i Pana Damiana Sebastiana Kozioła zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych, doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na różnych stanowiskach w sądzie rejonowym, pozytywne oceny kwalifikacyjne, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Damiana Sebastiana Kozioła sporządził Pan Tomasz Pawlik - sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach, wizytator ds. ksiąg wieczystych, który pozytywnie ocenił jego kandydaturę. Pan referendarz w stosunkowo długim już okresie służby w charakterze referendarza sądowego dał się poznać jako osoba o dużych zaletach zawodowych i osobistych. Na pozytywną ocenę zasłużyły wszystkie aspekty jego pracy. Wszechstronną wiedzę prawniczą kandydata potwierdza treść wydawanych przez niego trafnych rozstrzygnięć i uzasadnień orzeczeń. Zauważyć przy tym należy, że pogłębia on swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach i studiach doktoranckich. Sędzia wizytator wskazał ponadto, że terminowość i jakość podejmowanych przez kandydata czynności procesowych nie budzi zastrzeżeń. Poziom wiedzy prawniczej i umiejętność jej stosowania w praktyce trzeba ocenić bardzo wysoko. Orzeczenia przedstawione do analizy zostały wydane na posiedzeniu niejawnym, przy czym jednocześnie sporządzono ich uzasadnienia. W uzasadnieniach wskazywana jest treść wniosku, dokumentów mających stanowić podstawę wpisu i księgi wieczystej. Kandydat wyjaśnia też, jaki przepis prawa może być materialno-prawną podstawą dla wpisu, dokonując jednocześnie oceny, czy przesłanki wpisu zostały spełnione. Jednocześnie wskazuje na przepisy postępowania określające kognicję sądu wieczystoksięgowego i w tym kontekście dokonuje oceny przedstawionych dokumentów w zakresie ich formy i treści, uwypuklając powody oddalenia wniosku lub innego odmownego rozstrzygnięcia. Prezentuje przy tym głęboką znajomość zarówno problematyki prawnej związanej ściśle z dokonywaniem wpisów w księdze wieczystej jak i pozostałych gałęzi prawa, zwłaszcza prawa rzeczowego. Odwołuje się także do orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej. Przyczyny oddalenia wniosku o wpis w przedstawionych do oceny sprawach zasługują na aprobatę. Służba referendarza sądowego, która nie obejmuje orzekania na sali rozpraw - według sędziego wizytatora - nie pozwala ocenić, czy kandydat w pełni wykształcił w sobie cechy potrzebne do pełnienia urzędu sędziego. Na podstawie dotychczasowego przebiegu służby można jednak zasadnie przypuszczać, że kandydat zdobył wystarczające doświadczenie i kwalifikacje, posiada odpowiednią znajomość prawa procesowego i materialnego, jak również cechy osobowości, które uzasadniają powołanie go na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Tomasz Pawlik

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów