Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 401/2016

Sąd: Sąd Okręgowy w Warszawie
Data posiedzenia: 30 maja 2016 – 3 czerwca 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 1061 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2016-05-...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 13
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 11

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Brzezińska Ewa Iwona notariusz negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena negatywa 6 0
PRZECIW 62 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 12 13
2. Godzina Grzegorz Paweł sędzia Sądu Rejonowego w Pruszkowie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna z wyróżnieniem 47 0
PRZECIW 15 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 18 14
3. Jankowska Monika Anna sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy -Śródmieścia w Warszawie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 59 14
PRZECIW 0 10 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 11 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Monika Anna Jankowska urodziła s1ę 23 lipca 1976 r. w Olsztynie. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. W okresie od września 2000 r. do listopada 2000 r. pracowała jako referent-stażysta w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 2 czerwca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Powierzone obowiązki orzecznicze początkowo wykonywała w VII Wydziale Karnym, a następnie w IX Wydziale Grodzkim. Od l sierpnia 2006 r. orzekała również w ramach delegacji w II i V Wydziałach Karnych, rozpoznając sprawy przekazane z dotychczasowego VII Wydziału w wyniku reorganizacji pionu kamego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2007 r. została powołana na stanowisko sędziego tego Sądu. Orzekała nadal w IX Wydziale Grodzkim a po jego zniesieniu, od l stycznia 2010 r. do chwili obecnej orzeka w X Wydziale Karnym. Od października 2014 r. do lipca 2015 r. Pani sędzia orzekała w Sądzie Okręgowym w Warszawie w ramach jednorazowych delegacji udzielanych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie w wymiarze jednej sesji w miesiącu. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w X Wydziale Karnym -Odwoławczym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Moniki Anny Jankowskiej oraz Pani Marzeny Doroty Tomczyk-Zięby zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym w orzekaniu w ramach delegacji w sądzie okręgowym, wyróżniające oceny kwalifikacyjne i bardzo dobre oraz pozytywne opinie służbowe, a także bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej. Ponadto niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko dwóch wolnych stanowisk sędziowskich, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko dwóch osób.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione jako wyróżniające przez Pana SSO Piotra Schaba - wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Warszawie. Sędzia wizytator podkreślił, że Pani Monika Anna Jankowska posiada bardzo dobre przygotowanie merytoryczne i umiejętności organizacyjne przydatne przy rozpatrywaniu spraw wymagających zarówno wiedzy, jak i bogatego doświadczenia zawodowego. Zwrócił uwagę, że referat kandydatki charakteryzuje się przewagą spraw zawiłych i obszernych a stabilność jej orzecznictwa jest bardzo wysoka. W ocenie sędziego wizytatora kandydatura Pani Moniki Anny Jankowskiej zasługuje na rekomendację na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Piotr Schab

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Jaźwińska Agnieszka Urszula sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy -Mokotowa w Warszawie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna z wyróżnieniem 55 0
PRZECIW 11 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14 14
5. Kaszuba Beata Elżbieta sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena negatywna 8 0
PRZECIW 56 2
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 16 12
6. Kruk Katarzyna Anna sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy -Mokotowa w Warszawie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna z zastrzeżeniami 12 0
PRZECIW 36 3
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 32 11
7. Maksymowicz Piotr Paweł sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy -Śródmieścia w Warszawie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna z wyróżnieniem 56 0
PRZECIW 8 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 16 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Kandydat urodził się w 1980 r. w Milanówku. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem. W latach 2004-2007 pracował w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, początkowo jako podreferendarz a następnie jako specjalista. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie we wrześniu 2007 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 23 października 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywał w V Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego tego Sądu. Orzekał nadal w V Wydziale Karnym. W okresie od października 2010 r. do lutego 2012 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał kandydata z dniem 29 lutego 2012 r. z pełnienia tej funkcji. Jednocześnie z dniem l marca 2012 r. przydzielił go do orzekania w X Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie i powierzył mu pełnienie funkcji Przewodniczącego tego Wydziału. Funkcję tę kandydat pełnił do listopada 2015 r. Od lutego 2012 r. Pan sędzia dodatkowo orzekał w Sądzie Okręgowym w Warszawie w ramach jednorazowych delegacji udzielanych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie oraz przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywał w X Wydziale Karnym-Odwoławczym. Z dniem 26 listopada 2014 r. Minister Sprawiedliwości delegował kandydata do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego. Obowiązki orzecznicze początkowo wykonywał w XII Wydziale Karnym, a następnie w XVIII Wydziale Karnym w ramach delegacji przedłużonej do 25 maja 2016 r.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje Pana Piotra Pawła Maksymowicza zostały ocenione jako wyróżniające przez sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Warszawie. Pomimo wysokich kwalifikacji i dużego doświadczenia zawodowego, Pan sędzia legitymuje się krótszym doświadczeniem orzeczniczym niż wybrane kandydatki, jak również krótsze doświadczenie w orzekaniu w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie niż Pani Marzena Dorota Tomczyk-Zięba.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
8. Mierzwiak Arletta sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 48 0
PRZECIW 12 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 20 14
9. Ptasiewicz Krzysztof sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy -Śródmieścia w Warszawie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 34 0
PRZECIW 16 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 80 14
10. Słowiok- Janus Sylwia sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 30 0
PRZECIW 19 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 31 13
11. Strączyńska Iwona sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna z zastrzeżeniami 22 0
PRZECIW 35 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 23 13
12. Tomczyk-Zięba Marzena Dorota sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 54 14
PRZECIW 0 9 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 17 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Marzena Dorota Tomczyk-Zięba urodziła się 27 stycznia 1975 r. w Bełżycach. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. Po odbyciu początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 2 czerwca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Karnym. W tym czasie była również delegowana do orzekania w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2007 r. została powołana na stanowisko sędziego tego Sądu. Obowiązki orzecznicze wykonywała nadal w V Wydziale Karnym. Minister Sprawiedliwości, na wniosek kandydatki, decyzją z 6 maja 2009 r. przeniósł kandydatkę z dniem l września 2009 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie. Do chwili obecnej orzeka w IV Wydziale Karnym tego Sądu. Od lipca 20 l O r. do października 2011 r. oraz od lutego 2013 r. do marca 2013 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 15 marca 2013 r. Minister Sprawiedliwości delegował kandydatkę do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego. Obowiązki orzecznicze wykonuje w XII Wydziale Karnym, w ramach delegacji przedłużonej na czas nieokreślony.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Moniki Anny Jankowskiej oraz Pani Marzeny Doroty Tomczyk-Zięby zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym w orzekaniu w ramach delegacji w sądzie okręgowym, wyróżniające oceny kwalifikacyjne i bardzo dobre oraz pozytywne opinie służbowe, a także bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej. Ponadto niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko dwóch wolnych stanowisk sędziowskich, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko dwóch osób.

Opinia wizytatora

Sędzia wizytator podkreślił, że Pani Marzena Dorota Tomczyk-Zięba posiada dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie orzekania w pionie karnym, także w sprawach o znacznym stopniu skomplikowania i obszernym materiale dowodowym. Stwierdził, że zakres zdobytego przez kandydatkę doświadczenia prawniczego oraz wiedza w zakresie prawa karnego, w połączeniu z potwierdzonymi w opiniach służbowych predyspozycjami osobistymi, pozwalają na poparcie jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wizytator: Mariusz Iwaszko

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
13. Wierciszewska Iwona sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi -Południe w Warszawie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 27 0
PRZECIW 25 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 28 13