Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 698/2015

Sąd: Sąd Okręgowy w Gdańsku
Data posiedzenia: 5 maja 2015 – 8 maja 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 1114 z 2014
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2015-05-0...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 1
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. gelner jolanta sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośne poparcie 65 17
PRZECIW 26 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani sędzia Jolanta Gelner urodziła się w 1967 r. W 1991 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem dobrym. W 1993 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. 29 października 1993 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 1995 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni. Z dniem 24 maja 2007 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Sopocie. Kandydatka była delegowana do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Gdańsku od 1 lipca 2013 r. na kolejne okresy, ostatni przypada od l stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. Pani Jolanta Gelner pełniła funkcję Przewodniczącej VII Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Gdyni (w latach 1996- 2002 i w latach 2006- 2007) oraz Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Sopocie (w latach 2007- 2013). Decyzjami Ministra Sprawiedliwości została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Gdyni od 1 maja 2002 r. do 30 kwietnia 2006 r., następnie Prezesa Sądu Rejonowego w Sopocie w okresie od 24 maja 2007 r. do 23 maja 2011 r. i od 24 maja 2011 r. do 30 czerwca 2013 r.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wskazując kandydaturę Pani sędzi Jolanty Gelner członkowie Zespołu wzięli pod uwagę, że uzyskała ona bardzo pozytywną ocenę kwalifikacji oraz wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. Kandydatka uczestniczyła w szeregu szkoleń, w tym ukończyła studia podyplomowe w zakresie Prawa Europejskiego dla sędziów i z Studium Prawa Cywilnego dla sędziów Sądów Powszechnych i Prokuratorów.

Opinia wizytatora

Opiniujący sędzia wizytator wyraził pogląd, że Pani Sędzia, uwzględniając m.in. wyniki statystyczne na poziomie sędziego w wydziale i okręgu, osiąga wysoką wydajność pracy. W okresie objętym oceną Kandydatka była obciążona dodatkowymi obowiązkami wynikającymi ze sprawowanych funkcji administracyjnych, a w okresie pracy w Sądzie Okręgowym w Gdańsku objętym oceną była nieobecna z uwagi na długotrwałe zwolnienie lekarskie. Ilość, rodzaj i stopień zawiłości przydzielonych opiniowanej spraw do jej referatu nie odbiegała od średniej wydziału (tak w okresie objętym oceną pracy w Sądzie Rejonowym, jak i Sądzie Okręgowym). Sprawy rozpoznawane przez opiniowaną w okresie pracy w Sądzie Rejonowym obejmowały podobnie, jak pozostałych sędziów, szeroki katalog spraw. W Sądzie Okręgowym opiniowana co do zasady rozstrzygała w sprawach "C" (o rozwód i o separację) oraz bardzo nielicznych sprawach "Co". Zawiłość oraz pracochłonność w tych sprawach zależna była przede wszystkim od stanowisk stron. Sędzia wizytator podniósł także, że kompetencje zawodowe opiniowanej w zakresie metodyki pracy i kultury organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budziły zastrzeżeń. Omówione i już zakończone sprawy prowadzone były, w jego ocenie, poza nielicznymi przypadkami sprawnie, a przyczyny odraczania posiedzeń na kolejne terminy były co do zasady usprawiedliwione. Terminowość sporządzania uzasadnień nie nasuwała uwag. Były one jasno sformułowane i zawierały wszystkie wymagane przepisem art. 328 § 2 kpc elementy, a Pani sędzia wykazała się przy ich sporządzaniu wysokim poziomem wiedzy prawniczej i umiejętnością właściwego powoływania przepisów prawa materialnego stanowiących podstawę rozstrzygnięcia. Orzecznictwo opiniowanej stało także na dobrym poziomie, co potwierdzają dane statystyczne obejmujące wyniki postępowania apelacyjnego. Przeprowadzona przez sędziego wizytatora ocena kultury urzędowania opiniowanej obejmująca zarówno kulturę osobistą jak i stosunek i poszanowanie stron przyniosła pozytywną ocenę. Opiniowana jest osobą kulturalną, co do której nie było zastrzeżeń dotyczących jej zachowania tak w służbie, jak i poza nią. Konkludując sędzia wizytator stwierdził, że Pani sędzia Jolanta Gelner jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego. Legitymuje się odpowiednio długim stażem pracy, wiedzą prawniczą i doświadczeniem praktycznym.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów