Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 633/2016

Sąd: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Data posiedzenia: 13 września 2016 – 16 września 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 212 z 2016
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2016-09-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Dyrga Grzegorz Leszek negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 4 0
PRZECIW 20 2
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 8 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Grzegorz Leszek Dyrga posiada blisko dwunastoletnie doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku asesora sądowego i sędziego Sądu Rejonowego dla KrakowaŚródmieścia w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16_lipca 20 15 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 20 11 r. jest wykładowcą Krajowej Izby Syndyków w Warszawie- Okręgowej Izby Syndyków w Krakowie, gdzie prowadzi wykłady z zakresu prawa gospodarczego w tym prawa upadłościowego i naprawczego oraz z zakresu postępowania cywilnego. Od grudnia 20 12 r. jest także wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w której prowadzi zajęcia szkoleniowe dla aplikantów aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej w formie zarówno ćwiczeń, jak i wykładów między innymi z zakresu postępowania administracyjnego, prawa cywilnego materialnego 1 procesowego oraz prawa gospodarczego (procesowego i upadłościowego). Ponadto ukończył z wynikiem bardzo dobrym, organizowane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie studia podyplomowe "Ekonomia, finanse i zarządzanie w postępowaniu upadłościowym" i specjalistyczny kurs "Zarządzanie zasobami ludzkimi i organizacją pracy w wymiarze sprawiedliwości".

Opinia wizytatora

Kandydat uzyskał ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Bogusława Wolasa - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, z której wynika, że jest osobą pracowitą i systematyczną, prowadzącą postępowania w sposób przemyślany i dobrze zorganizowany. Opiniujący zwrócił uwagę na dotychczasową pracę Pana Grzegorza Leszka Dyrgi, w tym nienaganne orzekanie w sądach gospodarczych i podkreślił, że prowadzi on wykłady z zakresu prawa administracyjnego postępowania przed sądami administracyjnymi co niewątpliwie daje mu pewne doświadczenie w sprawach administracyjnych.

Wizytator: Bogusław Wolas

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Kiełkowski Tadeusz Piotr pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 17 13
PRZECIW 10 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 6 4

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Tadeusz Piotr Kiełkowski urodził się 18 stycznia 1971 r. w Knurowie. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą. W latach 1997-200 1 odbywał aplikację adwokacką. W okresie od l kwietnia 1997 r. do 30 września 200 l r. był zatrudniony na stanowisku aplikanta adwokackiego w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Leszka Piętniewicza w Krakowie. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z 23 kwietnia 200 l r. na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Sprawa administracyjna" uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. W czerwcu 200 l r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym dobrym. Zawód adwokata wykonywał w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w latach 200 1-2016. Od l października 200 l r. jest zatrudniony w Katedrze Postępowania Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na stanowisku adiunkta, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z 20 maja 20 13 r. po przedstawieniu rozprawy habilitacyjnej pt. "Nabycie prawa na mocy decyzji administracyjnej" uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo, ze specjalnością prawo i postępowanie administracyjne. Jest autorem lub współautorem publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego oraz sądowoadministarcyjnego, tj. dwóch monografii ("Sprawa administracyjna" Kraków 2004; "Nabycie prawa na mocy decyzji administracyjnej" Warszawa 20 12), podręcznika "Postępowanie administracyjne" pod red. Tadeusza Wosia, wydanie I Warszawa 20 13, wydanie II Warszawa 20 15, komentarza "Kodeks postępowania administracyjnego, pod red. Hanny Knysiak-Molczyk, Warszawa 20 15 oraz kilkunastu artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych. Ponadto uczestniczył w licznych konferencjach naukowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Tadeusza Piotra Kiełkowskiego zadecydował całokształt rozpatrywanych łącznie okoliczności sprawy, w szczególności posiadane doświadczenie zawodowe, wyróżniająca ocena kwalifikacyjna, ocena dobra z egzaminu adwokackiego, uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo ze specjalnością prawo i postępowanie administracyjne, ·a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie i wysoki wynik głosowania podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Pozostałe kandydatury biorące udział w konkursie nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pan Tadeusz Piotr Kiełkowski, dlatego nie zostały przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie.

Opinia wizytatora

Opiniujący podkreślił bardzo bogaty dorobek naukowy kandydata, dotyczący __ W-przeważającej części zagadnień związanych z postępowaniem administracyjnym i sądowoadministracyjnym. Dodał, że wiedza opiniowanego w tym zakresie jest ugruntowana i bardzo dobrze usystematyzowana, o czym świadczą recenzje wydanych przez niego monografii, które wpisują się w dyskusję naukową prowadzoną na bardzo wysokim poziomie. Treść tych prac wskazuje na dobre wyczucie praktycznych problemów stosowania prawa administracyjnego, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w wyborze tematów pracy naukowej, które choć dotyczące teorii prawa administracyjnego, okazały się także przydatne dla praktyki (o czym świadczy odwoływanie się do nich w orzecznictwie sądów administracyjnych), ale także w sposobie omawiania poszczególnych zagadnień takich jak res iudicatae czy też, rozróżnienie sprawy administracyjnej od sprawy cywilnej i karnej. Opiniujący podkreślił także styl pisanych przez kandydata prac naukowych, które są zwięzłe, konkretne, sporządzone precyzyjnym, a przy tym "eleganckim" językiem prawniczym z bardzo dobrym wyczuciem istoty omawianych zagadnień.

Wizytator: Bogusław Wolas

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Kopeć Anna Barbara negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 23 0
PRZECIW 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 5 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anna Barbara Kopeć posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie. Ukończyła z oceną bardzo dobrą studia podyplomowe" Prawo Unii Europejskiej" organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest także współautorką komentarza elektronicznego "Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz do zmian wprowadzonych ustawą z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw" (System Informacji Prawnej LEX, 2003) oraz autorką dwóch artykułów: "Utrata władztwa nad nieruchomością przez beneficjenta wywłaszczenia jako przeszkoda do zwrotu nieruchomości poprzedniemu właścicielowi - przegląd orzecznictwa" - w: "Administracj wobec praw majątkowych jednostki" (publikacja konferencyjna, ISBN: 978-83-6102-8 1-5) oraz "Wybrane problemy stosowania prawa europejskiego przez sądy administracyjne" - w: "Międzynarodowe Aspekty Prawa Administracyjnego", (publikacja pokonferencyjna).

Opinia wizytatora

Kandydatka uzyskała ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Bogusława Wolasa - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, z której wynika, że dysponuje szeroką wiedzą z zakresu postępowania administracyjnego oraz administracyjnego prawa materialnego, w tym w szczególności zagadnień dotyczących prawa podatkowego, zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego oraz gospodarki nieruchomościami. Wiedzę tę systematycznie poszerza przez uczestnictwo w licznych szkoleniach. Wykazuje również bardzo duże zaangażowanie i pracowitość, chętnie podejmując nowe wyzwania, z których wywiązuje się bardzo dobrze.

Wizytator: Bogusław Wolas

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Małysa- Sulińska Katarzyna Natalia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 4 0
PRZECIW 14 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 15 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Katarzyna Natalia Małysa-Sulińska posiada doświadczenie zawodowe między innymi w pracy w Krakowskim Konsorcjum Inwestycyjnym "KRAKOIN" Spółka z o.o. (styczeń 2002 r. - marzec 2009 r.) na stanowiskach asystentki prezesa do spraw inwestycyjno-prawnych, specjalisty do spraw inwestycyjno-prawnych i dyrektora do spraw przygotowania inwestycji. Ponadto od l października 2008 r. zatrudniona jest w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, początkowo na stanowisku asystenta, a od l października 2009 r. na stanowisku adiunkta. W ramach pracy w Katedrze prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów prawa oraz studentów administracji. Na jej doświadczenie dydaktyczne składa się też prowadzenie szeregu zajęć z prawa i postępowania administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu prawa planowania przestrzennego oraz prawa budowlanego dla studentów studiów podyplomowych prowadzonych przez kilka uczelni wyższych, tj. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Szkołę Główną Handlową i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Jednocześnie w okresie od l grudnia 2004 r. do 30 listopada 2007 r. i w okresie od l września 2008 r. do 31 marca 2009 r. pełniła funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, a od l kwietnia 2009 r. jest etatowym członkiem tego organu. Ponadto uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe z zakresu szacowania nieruchomości organizowane przez Akademię Ekonomiczną w Krakowie i Politechnikę Krakowską, a także jest autorką kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa administracyjnego, w tym kilkunastu pozycji książkowych.

Opinia wizytatora

Kandydatka uzyskała ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Bogusława Wolasa - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził, że dysponuje ona szeroką wiedzą z zakresu postępowania administracyjnego i administracyjnego prawa materialnego,-w tym w szczególności zagadnień dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Wiedzę tę, mającą bardzo mocne podstawy teoretyczne wynikające z pracy naukowo-dydaktycznej na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, opiniowana systematycznie poszerza i z powodzeniem stosuje w praktyce orzeczniczej w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Krakowie.

Wizytator: Bogusław Wolas

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów